26 مهر 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

رشد شتابان استفاده الکترونیک و غیرحضوری از خدمات بانک‌ها

توسعه استفاده از بانکداری الکترونیک و ارائه خدمات هوشمند در ایران و جهان پس از بروز پاندمی کرونا شتاب بیشتری گرفته و در این زمینه کشور باید بتواند زمینه استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی را هم پیدا کند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از ایبنا ؛  ما امروزه در عصر دیجیتال و دنیای الکترونیک قرار داریم که بسیاری از امور به صورت سنتی و دستی و به روش های منسوخ قدیمی انجام نمی شود و به قدری شاهد پیشرفت در تمام بخش ها هستیم که نباید لحظه ای از این غافله جاماند.

بانکداری الکترونیک یکی از بخش های مهم اقتصادی است که در سراسر دنیا به طور کامل نهادینه شده و در کشور ما نیز سال هاست دنبال می شود و در دو سال اخیر به دلیل پاندمی کرونا توفیق اجباری به دست آمد که بتوانیم در این زمینه به توسعه و پیشرفت بهتری دست یابیم.

سال های طولانی است که کشورهای مختلف در اروپا و آمریکا و حتی بعضی از کشورهای آفریقایی و کشورهای حوزه خلیج‌فارس، سیستم بانکی خود را مجهز به تشکیلات الکترونیکی کرده‌اند و با پیشرفت و تغییرات به روز این امکانات، حرکت می‌کنند که در اوائل این روند، ایران تجهیزات الکترونیکی خود را از کشورهای حوزه خلیج‌فارس خریداری می‌کرد و به هر حال کشورمان حدود یک دهه است در صنعت بانکداری الکترونیکی گام هایی برداشته و تا حدودی موفقیت هایی هم کسب کرده است، اما پاندمی کرونا باعث شد این فرآیند با سرعت بیشتری طی شود.

طی دهه های اخیر تحولات شگرفی در نظام بانکداری به وجود آمده که در واقع تا حدی کامپیوتر و نرم افزار جایگزین انسان ها و کاغذ شده اند. هر دوره از این روند، تکامل برای مدیران نظام بانکی این امکان را فراهم نموده که اوقات تلف شده را در شرایط کاری رقابتی به حداقل برسانند و در گستره بالاتری به ارائه خدمات بپردازند. به عبارت دیگر فناوری جدید و الکترونیکی شدن بانکداری به آنها این امکان را می دهد که سرعت، کیفیت، دقت، هزینه و تنوع خدمات خود را افزایش دهند.  

این فرآیند در ایران روند رو به رشد مناسبی همگام با دنیا در حال حال شکل گیری است و خدمات بسیاری به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود که حتی برخی بانک ها مانند بانک رسالت نیز به سمت حذف شعب خود حرکت کردند اما در بعد خارجی و استفاده از ظرفیت های بین المللی نیز باید اقدامات بیشتری صورت گیرد که البته معضل اساسی تحریم و محدودیت های بین المللی نیز در این مزینه بی تاثیر نیست.

در واقع یکی از مشکلات اصلی در این زمینه ارتباط با دنیا با استفاده از بانکداری هوشمند یا الکترونیک است که تحریم ها مانع بزرگی بر سر راه آن است. به عنوان نمونه بعضی از تجهیزات اعتباری و بانکداری الکترونیک تحت گرو آمریکاست و چون ما در تحریم هستیم، نمی‌توانیم بانکداری الکترونیک و اینترنتی راه‌اندازی کنیم.

به عنوان نمونه ایران از ویزا کارت و مستر کارت که مانند شبکه بانکی کارت‌های بانکی را در سراسر دنیا به هم متصل می‌کند محروم است. یعنی اگر شهروند کشوری باشید و در آن کشور کارت بانکی دریافت کنید، می‌توانید از کارت خود در تمامی دیگر کشورها استفاده کنید اما به این دلیل که ویزا و مسترکارت در ایران فعالیت ندارند، کارت‌های بانکی ایرانی متصل به شبکه بانکی شتاب هستند که شبکه ای داخلی است و در نتیجه از کارت بانکی دریافت شده در ایران، تنها می‌توان در خود ایران استفاده کرد.

در نتیجه لازم است تا تدابیری اتخاذ شود که سیستم بانکی ایران بتواند با استفاده از بانکداری الکترونیک به دنیا متصل شود؛ موضوعی که در سال های اخیر نیز مطرح و موضوع استفاده از کارت های بین المللی و ... مورد تاکید کارشناسان این حوزه قرار گرفته بود. بنابراین توسعه بانکداری الکترونیک با استفاده از ظرفیت های بین المللی باید در دستور کار قرار گیرد و به طور جدی و با برنامه پیش برود. 

قیمت گذاری دستوری عامل ایجاد ریسک و ابهام در بورس

با توجه به اینکه قیمت گذاری دستوری عامل ایجاد ریسک و ابهام است؛ بنابراین فعالان بازار سهام همگی مخالف ادامه چنین روندی در اقتصاد کشور هستند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ؛ ایمان مقدسیان، کارشناس بازار سرمایه مهمترین ریسک فعلی تهدیدکننده معاملات بورس را وجود ابهام در سیاست گذاری ها و قیمت گذاری دستوری عنوان کرد و به خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) گفت: قیمت گذاری دستوری عاملی است که می تواند شرکت های بورسی را با مشکل مواجه کند و حاشیه سود سهام شرکت ها را تحت تاثیر قرار داده و با کاهش همراه کند.

وی اظهار کرد: در ساز و کارهای مختلف، وجود قیمت گذاری دستوری در بازار محصولاتی مانند سیمان و فولاد به شدت روند بازار سهام را تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به ضرر و زیان سهام شرکت های حاضر در بورس می شود.

 این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: برخی از ریسک های بلندمدت همیشه در کشور وجود داشته که با بورس همراه بوده و روند معاملات این بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است، اما اکنون آن ریسک ها چندان در این بازار تاثیرگذار نیستند و در وضعیت خوبی قرار دارند.

وی اظهار کرد: در بازار سهام همیشه وضعیت قیمت های جهانی و کامودیتی ها بر روند معاملات بازار سهام تاثیرگذارند، در حالی که اکنون از این لحاظ نگرانی چندانی در بازار وجود ندارد.

مقدسیان ادامه داد: در کوتاه مدت نگرانی از این لحاظ در بازار وجود ندارد اما در بلندمدت شرایط عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی از مسایل قابل اهمیت و تاثیرگذار بر معاملات بازار سهام خواهد بود.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، گزارش ٦ ماهه شرکت هایی مانند پالایشگاه ها محرک خوبی برای روند معاملات بازار است و می تواند منجر به صعود شاخص بورس در بازار شود.

انتخاب رییس بانک مرکزی، ریسک فعلی معاملات بورس

وی به دیگر ریسک تهدیدکننده معاملات بورس اشاره و بیان کرد: وجود ابهام و انتخاب برخی از مسوولان اقتصادی مانند رییس بانک مرکزی که تاکنون منصوب نشده روند این بازار را تحت تاثیر قرار داده است زیرا نگرش فرد منتخب می تواند در تعیین مسیر معاملات بورس به شدت موثر باشد.

مقدسیان افزود: امیدواریم سیاست گذاری در بازار پول به گونه ای باشد که شرایط بازار سرمایه را در مسیر معقول قرار دهد و بهتر است فرد منتخب در سیاست گذاری های خود روند معاملات بازار سهام را در  نظر داشته باشد.

کسب بازدهی معقول از بورس تا پایان سال

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه سهامداران تا پایان سال می توانند بازدهی بیشتری را نسبت به سایر بازارهای موازی داشته باشند، گفت: فضا برای رشد معاملات بورس مهیا است زیرا این بازار تاکنون نرخ بالای دلار را در قیمت گذاری های خود چندان لحاظ نکرده است.

وی با اشاره به اینکه تحرک مثبت در بازار دلار تاثیربالایی دررشد بازار سهام خواهد داشت،  توضیح داد: برای مثال اگر نرخ دلار حدود ١٠ درصد افزایش یابد؛ ممکن است زمینه کسب بازدهی حدود ٢٠ درصدی در سهام برخی از شرکت های بورسی فراهم شود.

علت برتری سرمایه گذاری در بورس نسبت به سایر بازارهای سرمایه گذاری

مقدسیان گفت: برخی از بازارها به خصوص بازار مسکن که قیمت ها در آن با رشد زیاد همراه بوده و به سقف رسیده اند، می توانند منجر به رشد بازار سهام شوند زیرا بازار مسکن اکنون با مشکل عدم نقدشوندگی مواجه است که باعث شده است بورس بتواند جلوتر از دیگر بازارها به حرکت خود ادامه دهد.

این کارشناس بازار سرمایه سپس اظهار کرد: تاکنون مالیات بر عایدی سرمایه برای بورس در نظر گرفته نشده است اما سایر بازارها در تیررس اعمال مالیات بر عایدی سرمایه هستند که این موضوع می تواند به شدت در افزایش میزان ورود نقدینگی به بازار سهام تاثیرگذار باشد؛ بنابراین از این لحاظ هم بورس بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت.

پیشنهاد به سهامداران برای سرمایه گذاری صحیح در بورس

وی به سهامداران توصیه کرد: سهامداران بهتر است در قیمت های منفی و زمان روند اصلاحی بازار خریدار سهام باشند، به دنبال این اتفاق اگر سهمی در یک روز، بدون وجود هیچ اتفاق و تحت تاثیر روند عادی خود منفی شده است باید اقدام به خرید آن سهم و اصلاح پرتفوی خود کنند.

مقدسیان با بیان اینکه رعایت این موضوع به طور حتم برای سرمایه گذاران سود آور خواهد بود، افزود: از گذشته اعلام شده است که سهامداران  برای سرمایه گذاری در بورس، سهام بنیادی را انتخاب و به صورت تکنیکالی خرید و فروش کنند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهارکرد: سهامداران باید در نقاط حمایتی اقدام به خرید سهام کنند و در نقاط نزدیک به مقاومت فروشنده باشند اما به دلیل وجود رفتارهای هیجانی از سوی سهامداران، کمتر شاهد رعایت این موضوع از سوی سرمایه گذاران هستیم.

پیش بینی معاملات بورس تا پایان سال جاری

وی روند معاملات بازار سهام تا پایان سال را وابسته به شرایط تورمی و دلار دانست و گفت: نمی توان انتظار داشت که بورس در صورت وجود سیاست های انقباضی پولی و مالی به روند صعودی خود ادامه دهد یا در صورت افت نرخ ارز شاخص بورس به رشد خود ادامه دهد، صعود بورس همراه با شرایط تورم و  رشد نرخ دلار رخ می دهد.

انواع روش‌های افزایش سرمایه

ساختار شرکت‌ها با یکدیگر متفاوت است اما به طور کلی هر نوع از افزایش سرمایه که باعث ورود منابع جدید به شرکت شود، می‌تواند وضعیت بهتری را برای آن شرکت ایجاد کند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ؛ افزایش سرمایه یکی از روش‌های تامین مالی شرکت‌ها به شمار می‌رود تا آن شرکت‌ها بتوانند فعالیت‌های خود را توسعه و قدرت رقابت را حفظ و یا افزایش دهند.

افزایش سرمایه باعث اصلاح و بهبود ساختار مالی آن شرکت می‌شود.

هنگامی که شرکتی در بورس اوراق بهادار بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد، باید تعدادی سهام جدید منتشر و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تأمین کند.

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، افزایش سرمایه از محل سود انباشته و افزایش سرمایه از محل آورده نقدی از جمله روش های افزایش سرمایه شرکت‌ها به شمار می آید.

در بحث مربوط به افزایش سرمایه از محل تجدید دارایی‌ها، با در نظر گرفتن زمان و اثر تورمی بر کالاها و خدمات، قیمت دارایی‌های یک شرکت می‌تواند تغییر کند. بنابراین شرکت‌ها ارزش دارایی‌های ثابت مشهود همچون زمین، ساختمان، ماشین‌آلات و تجهیزات، سرمایه‌گذاری‌ها را مورد تجدید ارزیابی قرار می‌دهند.

این نوع از افزایش سرمایه بیشتر در مورد شرکت‌های زیان‌ده انجام می‌شود و انتظار می‌رود سهامداران نیز از طریق سامانه کدال، افزایش سرمایه آن شرکت را مورد بررسی قرار دهند.

در این روش، شرکت‌ها اقدام به بروز رسانی ارزش دارایی‌هاکرده و در ترازنامه، ارزش دارایی خود را افزایش داده و در حقوق صاحبان سهام نیز اعمال می‌شود.

در روش افزایش سرمایه از محل تجدید دارایی‌ها، همانطور که قیمت دارایی افزایش یافته و در صورت‌های مالی این افزایش نشان داده می شود، هزینه‌های آن شرکت هم افزایش می‌یابد بنابراین کسانی که خواهان خرید سهام از این شرکت‌ها هستند باید صورت‌های مالی و برنامه‌های آتی آن شرکت را مورد بررسی قرار دهند.

از مهمترین مزایای این روش، می‌توان به مطلوب سازی ساختار مالی شرکت، ایجاد وضعیت مطلوب برای سهامدار و کسب اعتبار شرکت مورد نظر نزد بانک‌های مختلف اشاره کرد.

در روش فوق، با افزایش اعتبار شرکت و بروزرسانی دارایی‌های شرکت، سهامداران عمده و خرد برای نگهداری سهام ترغیب می‌شوند و شرکت می‌تواند ربه چرخه تولید و رونق بازگردد و یا اعتبار مالی کسب کند.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته نوع دوم افزایش سرمایه است به این صورت که شرکت کل سودی را که طی سال مالی به دست می‌آورد، تقسیم نمی‌کند و بخشی در حساب سود انباشته باقی می‌ماند و شرکت‌ از این منابع داخلی خود به جهت تأمین مالی استفاده می‌کند.

روش دوم افزایش سرمایه، از بهترین روش‌ها است زیرا نشان می‌دهد شرکت توانایی سود سازی مستمر دارد.

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی سومین روش افزایش سرمایه به شمار می‌آید به این صورت که در مواقعی که شرکت سود انباشته مناسبی ندارد و یا می‌خواهد که منابع مالی جدید به شرکت وارد کند از محل آورده نقدی سهامداران اقدام به افزایش سرمایه می کند.

با توجه به اینکه افزایش سرمایه از این روش، نیازمند تأمین منابع جدید از سوی سهامداران فعلی شرکت است، شرکت حق استفاده و حضور در آن را ابتدا به سهامداران شرکت می‌دهد. به این صورت که اوراقی تحت عنوان حق تقدم سهام در اختیار سهامداران فعلی قرار می گیرد.

ساختار شرکت‌ها با یکدیگر متفاوت است اما به طور کلی آن نوع از افزایش سرمایه که باعث ورود منابع جدید به شرکت شود، می‌تواند وضعیت بهتری را برای شرکت ایجاد کند.

در روش تجدید ارزیابی دارایی‌ها، یک عملیات حسابداری برای بهبود صورت‌های مالی شرکت صورت گرفته و در روش سود انباشته نیز حداقل سود انباشته شرکت خارج نشده و در شرکت باقی مانده و مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیریت تورم به رویکرد علمی و استقلال بانک مرکزی نیاز دارد

یک کارشناس اقتصادی گفت: رویکرد علمی به اقتصاد و استقلال بانک مرکزی انقلاب عظیمی در شرایط اقتصادی(تورم) به وجود خواهد آورد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از ایبنا ؛ علی حیدری، کارشناس اموراقتصادی در خصوص کنترل نرخ ارز و تورم با اقدامات فوری و سازمان یافته از سوی مقام ریاست‌جمهوری گفت: موضوع مورد اشاره چنانچه با همفکری بانک مرکزی حتی رئیس سابق آن صورت گیرد و سیاست‌های پولی که از دوران آقای همتی کلید خورد، تداوم یابد، گرچه عالی به حساب نمی‌آید، اما مطلوب است، ولی درصورتی که بنا برثابت نگه داشتن نرخ ارز به هرقیمتی، کاهش یا افزایش دستوری نرخ سود بین بانکی باشد، راهکار موقتی است، ضمن آنکه جواب ندادن رفتارهای پلیسی هم برکسی پوشیده نیست.

وی درباره چگونگی مدیریت تورم با توجه به رشدهای پیاپی ماه‌های اخیربیان کرد:  مدیریت تورم تنها یک راه‌ حل دارد و آن هم این است که رویکرد کشور ایران به اقتصاد علمی باشد. دارا بودن این نگاه درمرحله اول این است که وقتی درصدد برداشتن گام بزرگی برمی‌آیند باید در ابتدا دست بانک مرکزی برای تدوام انضباط پولی را باز گذارند. مرحله بعدی هم این است که نمایندگان مجلس استقلال بانک مرکزی را به رسمیت بشناسند و همین مسئله گام بسیار مهمی خواهد بود. تحقق این موارد انقلاب بسیار عظیمی را درشرایط اقتصادی کشور به وجود خواهد آورد.

این کارشناس مسائل اقتصادی درباره ضعف مدیریت تورم نیز اظهار داشت: ضعف بزرگ از سال ۱۳۵۰ تا به امروز این است که مسئولان خود را محور اقتصادی می‌بیند و دانش اقتصاد را محور عملکرد قرار نمی‌دهد. یعنی اشخاص براین تصورند به دلیل وجود آن‌ها برخی اتفاقات در اقتصاد تحقق می‌یابد، درصورتی که این مسائل به خاطر وجود علم است که آنان تنها مجری محسوب می‌شوند.

حیدری پیش‌بینی خود را از آینده تورم چنین بیان کرد: حرکت با همین رویه تا بهمن ماه ازآنجا که پایان سال کاری درایران محسوب می‌شود و بانک‌ها و شرکت‌ها تزریق نقدینگی دارند، تورم ۳۵ درصدی را به ارمغان می‌آورد زیرا مشاهده می‌شود که مجدد گرایش دولت با وجود آنکه بارها آزمون خود را پس داده،  به سمت اقتصاد دستوری رفتن است.

وی در ادامه افزود:  البته باید این نکته را مورد توجه قرار داد که هرساله پایان سال مالی یک تورم در کشور را دارا هستیم که این هم داستان مجزایی دارد. 

راوی کوچک اما بلندآوازه تاریخ

بسیاری از تمبرهای پستی جذاب و دلنشین در ایران و کشورهای مختلف آن دسته از تمبرهایی است که واقعیت رویدادها، وقایع و تاریخ و چهره شخصیت های برجسته تاریخ ساز و درخشان و نخبگان شاخص کشور را که در اعتلای فرهنگ و عظمت ایران اسلامی نقش ارزشمند داشته و دارند را به تصویر کشیده است.

به گزارش بورس و بانک وب ه نقل از روزنامه جهان اقتصاد ؛ مهتاب سرخیل؛ کارشناس ارشد ارتباطات: داستان‌هایی بسیار از تاریخ، فرهنگ و زبان یک ملت و سرزمین در خود گنجانده، با مُهرهای درج‌شده بر خود، قصه‌هایی فراوان با خو دارد. با نشان و شمایل خود یا با چهره‌ها و تصویرهایی از نمادهای ملی، اسطوره‌ای، افسانه‌ای، قهرمانی، میراث فرهنگی، رویدادها و یادبودهای مذهبی، تاریخی و سیاسی، دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی، سیاست خارجی، رخدادهای گوناگون، روایت‌های بسیار در خود دارد. تمبر، این راوی کوچک اما بلندآوازه تاریخ

اگرچه شاید تمبر در نگاه اول به منزله قطعه کاغذ مصوری است که به عنوان هزینه پستی بر روی پاکت پست جای گرفته، ولی این قطعه  کوچک در کنار ارزش های هنری و زیبا شناختی اش دارای قابلیت پیام رسانی گسترده و فراگیری است که نقش های گوناگونی را از جهات فرهنگی، اجتماعی، تاریخی، اقتصادی و سیاسی و غیره ایفا می نماید.

امروز اهمیت و جایگاه تمبر بر کسی پوشیده نیست چرا که این قطعه کوچک، دریچه گسترده ای است که بر روی فرهنگ و تاریخ هر سرزمینی گشوده می شود.

اگر با نگاه اقتصادی به این قطعه کوچک بنگریم ، مجموعه های تمبر نه تنها به عنوان اندوخته ای ارزشمند برای مجموعه داران به حساب می آید بلکه می تواند بازار صادرات را رونق بخشیده و به سودآوری کشورها کمک نماید. علاوه بر این توسعه فعالیت این حوزه وفرهنگسازی در این راستا به اشتغال زایی و رونق کسب و کار می انجامد.

از دید هنر در خلق این تابلوی مینیاتوری هزار نقش، تکنیک های گوناگون با ذوق و سلیقه خاص با هم درآمیخته که می تواند خود یک شاهکار برجسته به شمار آید به طوری که فن طراحی تمبر در سابقه کاری فرهیختگان هنری افتخاری بس بزرگ است.

علاوه بر طراحی، تمبرشناسی و جمع آوری تمبر را نیز می توان در زمره هنرهای مفرح به شمار آورد. دوستداران این هنر با طبقه بندی موضوعی، تاریخی و .. تمبر،مجموعه های ارزشمندی می آفرینند که تاریخ، تمدن، فرهنگ و سرگذشت یک ملت را به صورت یک داستان جذاب زنده و جاودانه می کند.

آن چه در تاریخ تمبر کشور ما از اهمیتی به سزا برخوردار می باشد این است که با پیروزی انقلاب اسلامی روند سیاستگذاری چاپ و انتشار تمبر دستخوش تحولاتی عظیم شد. ثبت وقایع مهم و حیاتی انقلاب اسلامی و نکوداشت و بزرگداشت چهره ها و شخصیت های بزرگ در انتشار تمبر از رویکرد های مهم این دوره به شمار می رود. اگرچه دوره ای این روند دچار وقفه و اختلال شد و نارضایتی های را در پی داشت ولی در یکسال اخیر تغییرات قابل توجهی در حوزه طراحی و چاپ تمبر صورت گرفته است .

بسیاری از تمبرهای پستی  جذاب و دلنشین در ایران و کشورهای مختلف آن دسته از تمبرهایی است که واقعیت رویدادها، وقایع و تاریخ و چهره شخصیت های برجسته تاریخ ساز و درخشان و نخبگان شاخص کشور را که در اعتلای فرهنگ و عظمت ایران اسلامی نقش ارزشمند داشته و دارند را به تصویر کشیده است.

شورای تمبر کشور با همکاری شرکت ملی پست در ماه های اخیر، سعی نموده متنوع سازی این اثر هنری و ارتقای جایگاه آن را در دستور کار قرار داده و اقدامات موثری به انجام رساند تا ظرفیت های مغفول را شناسایی کند.

در این راستا می توان به انتشار تمبرهای مختلف با موضوعات متنوع اشاره نمود. چاپ و انتشار تمبر چهره های مشهور فرهنگی، هنری، ادبی، علمی؛ رویدادهای تاریخی، مناسبتهای ملی ومذهبی و موضوعات زیست محیطی و … با مشارکت فرهیختگان هنری از جمله این اقدامات است.

**موزه ارتباطات و فرهنگسازی در حوزه تمبر

شرکت ملی پست با همکاری موزه ارتباطات در ارتقای جایگاه و معرفی این سفیر فرهنگی کوچک ولی گرانبها اقداماتی موثر به ثمر رسانده است.

**برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های مشترک تمبر و فیلاتلیک

در راستای توسعه فعالیت های بین المللی در سال های اخیر نمایشگاه های مشترک تمبر با کشورهای مختلف برگزار شده است که از جمله موارد اخیر آن می توان به نمایشگاه هایی چون: تمبرهای نوروز در کشورهای مختلف،تمبرهای ارمنستان و ایران، تمبرهای صد کشور و … اشاره کردکه در فضاهای مختلفی چون موزه ارتباطات، موزه ارامنه،کاخ موزه نیاوران و …اشاره کرد.

همچنین جشنواره هایی چون تمبر و فیلاتلیک دوران قاجار، تمبر و فیلاتلیک کشورهای مختلف، تمبرهای دوران انقلاب و … نیز از جمله این موارد است.

**راه اندازی جمعه بازار تمبر و فیلاتلیک ایران

نام کوچه پست را حتما شنیده اید ،کوچه ای بن بست در خیابان امام خمینی تهران ، جنب موزه  ارتباطات که جمعه ها علاقمندان به تمبر و کسانی که از این راه کسب و کار و درآمد دارند دراین کوچه گرد هم می آمدند و به خرید و فروش تمبر می پرداختند.

 موزه ارتباطات در اقدامی ارزشمند فضایی را برای این قشر از افراد فراهم تا بتوانند با خیالی راحت و در محیطی سالم وامن به فعالیت بپردازند .این محیط به گونه ای است که شوق و انگیزه جوانان و نوجوانان را برای ورود به عرصه تمبر برانگیخته و این هنر ارزشمند و میراث گرانبها را پاس داشته است.

اکنون هرجمعه می توان با خیالی آسوده در این مکان بیشتر فرهنگی تردد کرد و از زیبایی ها و جاذبه های این اثر کوچک و مجموعه های غنی آن بهره برد.

**راه اندازی مراکز “پست-موزه- مدرسه” در کشور

راه اندازی مراکز پست موزه یا پست موزه مدرسه ها را می توان از جمله دیگر اقدامات موثری دانست که موزه ارتباطات با همکاری دفتر ارتباطات واماکن تاریخی شرکت ملی پست به ثمر رساند.

در این موزه ها گزیده تمبرهای قبل و بعد از انقلاب و  مجموعه ای از  پاکت های تمبر و نامه‌های کمیاب خارجی و ایرانی و همچنین مجموعه ای از اقلام قدیمی موزه‌ای در حوزه ارتباطات به نمایش گذاشته شده است .

به گفته رئیس موزه ارتباطات هدف از افتتاح این مراکز آموزش، پژوهش و فرهنگسازی در حوزه پست و تمبر و مهارت های ارتباطاتی است. آموزش کودکان و نوجوانان در حوزه های مختلف ارتباطات و رسانه از جمله ارتقای سواد رسانه ای و مهارتهای ارتباطی از برنامه هایی است که در این مجموعه ها انجام خواهد شد.

در این راستا می توان به راه اندازی اولین مرکز پست موزه مدرسه دنیا در شهر رشت اشاره کرد. همچنین راه اندازی خانه موزه تمبر ایران در خانه مجتهدی های تبریز  و پست موزه یزد از جمله مواردی است که باید از آن ها نام برد.

گفتنی است عملیات اجرایی و امور افتتاح مربوط به موزه تمبر چاپارخانه میبد، پست- موزه- مدرسه ی دلگان، پست موزه سبزوار و پست موزه زنجان نیز انجام شده و به زودی افتتاح می شود.

انتخاب مناسبتر؛ صندوق املاک و مستغلات یا صندوق زمین و ساختمان

صندوق املاک و مستغلات، یکی از ابزارهای مهم برای پوشش ریسک نوسانات قیمت مسکن است که به زودی وارد بازارسرمایه کشور می شود. افزایش چنین صندوق هایی به افزایش شفافیت و توسعه در بازاراملاک و مستغلات یاری می‌رساند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی صندوق سرمایه‌گذاری شرکت تامین سرمایه بانک ملت؛  مدیر صندوق سرمایه‌گذاری شرکت تامین سرمایه بانک ملت با بیان مطلب فوق در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، گفت: با رشد بی‌سابقه قیمت املاک و مستغلات و ضعف در مقابل نوسانات قیمتی، صندوق املاک و مستغلات، فرصت مناسبی را برای آن دسته از سرمایه گذاران فراهم کرده که توان مالی مناسب برای خرید خانه ندارند؛ به این ترتیب، علاقمندان می‌توانند با خرید واحدهای این صندوق، دارایی های خود را در مقابل نوسانات مسکن پوشش داده و همچنین از منافع افزایش قیمت آن هم بهره مند شوند.

رسول رحیم نیا، تاسیس این نوع از صندوق ها را به طور غیرمستقیم سبب افزایش تحرک در سمت عرضه و مولدسازی مبالغ سرمایه گذاری شده در بخش املاک و دانست و افزود: این بخش حدود ۲۵درصد از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده است. براین اساس با تحریک این بخش از سرمایه ها می توان به افزایش اشتغال و رفاه عمومی در جامعه پرداخت و اثرات قابل در اقتصاد و حتی ابعاد اجتماعی در جامعه شاهد بود.

تفاوت با صندوق زمین و ساختمان

او در خصوص تفاوت این صندوق با صندوق زمین و ساختمان که پیش از این وجود داشت، توضیح داد: عملکرد صندوق زمین و ساختمان، به شکلی است که در این صندوق ها یک زمینی وجود دارد که در آن ساخت و سازی انجام می شود و در انتهای پروژه، واحدهای ساخته شده به عموم مردم فروخته می شود. این صندوق درواقع، حالت قانون مندی از مشارکت در پروژه های ساخت و ساز است؛ اما در صندوق املاک و مستغلات، یک دارایی مانند املاک و مستغلات وجود دارد و صندوق وارد فرایند ساخت و ساز نمی شود. در این صندوق، داراییِ موجود اجاره داده می شود و بعد از مدتی فروخته می شود. از این جهت انتظار می رود، صندوق جدید با اقبال بیشتری از طرف مردم همراه باشد، زیرا درآمدها و هزینه های آن شفاف تر از صندوق زمین و ساختمان است.

فرایند اجرایی

رحیم نیا، با اشاره به فرایند اجرایی صندوق بیان کرد: بر اساس اساسنامه اعلامی سازمان بورس و اوراق بهادار، موضوع اصلی فعالیت صندوق خرید و فروش دارایی های غیرمنقول، اجاره دارایی ها و اجاره دارایی های تحت تملک است. موضوع فرعی این صندوق‌ها نیز سرمایه گذاری در اوراق بهادار رهنی، سرمایه گذاری در سهام شرکت های ساختمانی، سپرده و دریافت تسهیلات است. این مدل درواقع نوعی صندوق املاک و مستغلات هیبریدی است که در جهان نیز متداول است.

این کارشناس بازارسرمایه، انواع واحدهای صندوق را به واحدهای عادی و ممتاز تفکیک کرد و افزود: برخلاف صندوق زمین و ساختمان که همه دارندگان واحدهای سرمایه گذاری دارای حق رای بودند، در این صندوق ها مشابه سایر صندوق های موجود تنها  دارنگان صندوق های سرمایه گذاری ممتاز دارای حق رای بوده و از این جهت دارای مزیت هستند؛ زیرا زمانی که تعداد سرمایه گذاران زیاد باشد، برقراری هماهنگی برای استراتژی ها و راهبردها با دشواری رو به رو می شود. از این جهت امتیاز حق رای تنها به دارندگان واحدهای سرمایه گذاری ممتاز منحصر می شود. این ویژگی در جهت پیشبرد اهداف تعیین شده صندوق املاک و مستغلات در نظر گرفته شده است.

او ادامه داد: یکی از دلایلی که سبب شده بود صندوق های زمین و ساختمان مورد اقبال قرار نگیرند، وجود ارکان متعدد و نظارتی زیاد در این خصوص بود، زیرا درمسیر افزایش قوانین نظارتی شاهد کاهش قدرت و سرعت عمل می شویم. از این جهت در صندوق املاک و مستغلات علاوه بر ارکان موجود در صندوق ها، تنها مدیر بهره برداری در صندوق املاک و مستغلات در نظر گرفته شده است. تصمیم می تواند به افزایش سرعت عمل  و تصمیم گیری ها منجر شود.

اهمیت بازارگردان متعهد پذیره نویسی

مدیر صندوق سرمایه گذاری شرکت تامین سرمایه بانک ملت، با اشاره به این که عملیات بازارگردانی و تعهد پذیره نویسی در این صندوق در قالب انعقاد قرارداد با اشخاص ارائه دهنده خدمات مربوطه انجام می پذیرد، گفت: این اختیار به مدیر صندوق داده شده است که از طریق قراردادهای جداگانه، بازارگردان متعهد پذیره نویسی را تعیین کند. در نظر داشته باشید با توجه به نوپا بودن این صندوق ها، موفقیت در عملکرد آن ها مستلزم وجود بازارگردان است.

بازدهی

رحیم نیا، اظهار کرد: با توجه به اینکه عمده فعالیت صندوق املاک و مستغلات، خرید دارایی ها و اجاره آن ها است، انتظار می رود به طور سالانه حداقل ۳ الی ۷ درصد از محل اجاره بها، بازدهی کسب شود و از محل فروش واحدها نیز سود کسب کنند. در نظر داشته باشید در شرایطی که قانون مالیات برعایدی سرمایه تصویب شود، قطعا صندوق ها می توانند حداکثر منافع را برای سرمایه گذاران به همراه داشته باشند. از این جهت، استراتژی صندوق به شکلی است که همه دارایی ها (املاک و مستغلات) را خریداری کرده و آن را اجاره خواهند داد تا طی  سال های آتی به فروش برساند.

هدف ورود به عملیات سوداگرانه نیست

او افزود: به نظر من برای جلوگیری از ورود صندوق ها به فعالیت های سوداگرانه، ضرور است تا شرط حداقل ماندگاری یک ساله  برای آنها دیده شود تا املاک خریداری شده بلافاصله فروخته نشوند.  

مدیر صندوق سرمایه گذاری شرکت تامین سرمایه بانک ملت گفت: در نظر داشته باشید، در این صندوق ها الزام شده است تا حداقل ۹۰ درصد از عایدی های کسب شده طی سال به سرمایه گذاران در مقاطع مختلف پرداخت شود. به نظر من با توجه به اینکه زمینه فعالیت این صندوق در املاک و مستغلات است و با مبالغ خرد نمی توان وارد سرمایه گذاری در این حوزه شد، پرداخت مبلغ اجاره بها باعث می شود تا توان مالی صندوق برای توسعه فعالیت های خود کاهش پیدا کند.

رحیم نیا افزود: براین اساس و به دلیل وجود شرایط تورمی در کشور و کسب سود سرمایه گذاران در بلند مدت از محل افزایش قیمت املاک و مستغلات، شاید بهتر باشد مبالغ تقسیم سود به سرمایه گذاران حداقل از حداقل ۹۰ درصد به حداکثر ۹۰ درصد تغییر یاب، یا که الزامی برای پرداخت سود تقسیمی آن نداشته باشیم.