11 اسفند 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

مدیریت دولتی چگونه صنایع را ورشکسته می‌‌کند؟

تاریخچه شکل‌‌گیری صنایع مختلف در ایران با توجه به عقب‌ماندگی زمانی و ذهنی حاکم بر جامعه ایرانی حکایت جالبی است. ایران معاصر با داشتن همسایه علاقمند به گسترش نقوذ منطقه‌ای و متاثر از ابرقدرت‌های سده‌های اخیر و برخوردار از حاکمانی محافظه‌‌کار و دارای فوبیا تا حاکمانی وابسته و بی‌اعتنا شرایط پیچیده‌‌ای را در مسیر توسعه پیموده است.

صنعت مس نمونه اعلای اقتصاد مقاومتی

0375شرکت مس طی هشت‌سال گذشته و از زمان ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری در 29 بهمن 1392 با تشکیل کارگروه‌های متفاوت تلاش کرده تا با استفاده حداکثری از ظرفیت‌های داخلی و با اتکا به توان و دانش و تجربه ایرانی به این سیاست‌ها جامه عمل بپوشاند و نمونه کاملی از اقتصاد مقاومتی باشد.

چند تفاوت مدیر کارآمد با مدیر پر مدعا

۱) مدیر کارآمد؛ از ابتدا به دنبال کار است و بعد از موفقیت‌ها احساس افتخار می کند و اگر قدر کارهای مثبت او را بدانیم خوشحال می شود.

بلاتکلیفی تفاهم نامه واگذاری سهام فولاد اکسین به شرکت فولاد خوزستان!

1590به یاد داریم که در سال 1374 کلنگ احداث کارخانه تولید فولاد آلیاژی اهواز در حاشیه جاده اختصاصی شرکت فولاد خوزستان با حضور عده‌ای از مقامات وقت کشوری و محلی به زمین زده شد.

نگاهی به استراتژی دستیابی به اهداف توسعه اقتصادی

امروزه ملل به اصطلاح «جهان سوم» یا به عبارت دیگر ملل«توسعه نیافته»،«کمتر توسعه‌یافته»و «در حال توسعه»بیش از یکصد کشور جهان را شامل می‌شوند. بیداری مستعمره‌های آمریکای لاتین و استقلال آنها از قرن نوزدهم آغاز شد و با گسترش مبارزات خونین استقلال‌طلبانه ملت‌های آسیایی و در پی آن آفریقایی به ویژه پس از جنگ جهانی دوم تا حدود یک دهه پیش ادامه یافت. همچنین می‌توان تحولاتی را که در جمهوری های تازه استقلال یافته آسیای مرکزی و اروپای شرقی رخ داد کمابیش به همین فراگرد افزود .

کیمیاگری در مقیاس کوچک

002516از زمانی که نگاه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در مسیر مشارکت بخش خصوصی در معادن از پیمانکاری به راهبری تغییر پیدا کرد، دریچه‌های نوینی در جاده توسعه معادن کوچک‌مقیاس کشور و به خصوص در بخش سرب و روی پدیدار شد. نقطه امیدواری در چنین فرآیندی آنجا است که فرآوری عیارهای پایین سرب و روی به سودآوری نزدیک شده‌اند و همین نکته می‌تواند توسعه معادن پرظرفیت این بخش را تضمین نماید.