09 فروردين 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

دومین شوک منفی عرضه و توقع معقول از سیاستگذاری پولی

0319برخی پیش بینی ها حکایت از آن دارد که اقتصاد جهان حدود ۲.۷ تریلیون دلار بر اثر شیوع ویروس کرونا زیان خواهد دید.

«نظام بانکی، شهر بی‌دفاع»

0303هر وقت که به یک گفت و شنود ، تحلیل، مصاحبه، مقاله و یادداشت برخورد می‌کنیم که موضوع اصلی آن اقتصاد و پیرامون مباحث و مسائل اقتصادی باشد یکی از جملات کلیشه‌ای که به دفعات به آن اشاره می‌شود، بانک محور بودن اقتصاد ایران است.

بانکی‌ها جان برکفان عرصه خدمات

0236این روزها انگشت اتهام همه گیری بیماری کرونا به سوی ارتباطات انسانی و وسایل ارتباطی، تجمعات همگانی نشانه رفته اما در این میان ارائه خدمات شرط جدایی ناپذیر برخی از مشاغل مانند شبکه بانکی است.

بحران سرمایه اجتماعی تهدیدی مهلک‌تر از کرونا

0200«کرونا ویروس» از کشور چین علاوه بر ایران به ۵۰ کشور دیگر نیز وارد شد، و با سرعت انتقال و شیوع بسیار زیاد به بحرانی جهانی تبدیل شد و مشکلات بسیاری را برای جامعه‌ جهانی ایجاد کرد.

اوراق گام؛ گشایش‌ها و چالش‌ها

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایرا5106ن در یادداشتی اظهار داشت: تصویب دستورالعمل انتشار گواهی اوراق مولد (گام)، قدمی در راستای رفع تنگنای مالی بنگاه‌های تولیدی از محل منابع طرف‌های معامله خود با واسطه‌گری مالی نظام بانکی محسوب می‌شود که مقررات و چارچوب‌های آن به ابتکار بانک مرکزی ارائه شده است. مشابه این اوراق در نظام تامین مالی برخی کشورها موجود است که به تامین مالی زنجیره تامین (Supply Cain Finance-SCF) معروف است.

زیان کاهش سود نقدی بانک‌ها

5122یکی از منابع مالی بانک که شرایط رشد اقتصادی و مالی بانک را فراهم می‌آورد میزان سود نقدی بانک‌هاست. هر چه سود وجوه نقدی بانک فزونی یابد باعث افزایش قدرت مالی و اقتصادی بانک می‌گردد و در مقابل هر چه این امتیاز با کاهش روبه‌رو شود، درآمدهای بانک روبه تنزل نهاده و موجبات ضعف اقتصادی بانک را فراهم می‌آورد و درصورتی‌که این نقطه‌ضعف به‌وسیله سایر منابع تأمین نگردیده و پوشش نیابد، بانک را به‌سوی ورشکستگی سوق می‌دهد.

صفحه1 از9