04 تیر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

ثبت بالاترین رکورد درآمد در تاریخ فعالیت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

نائب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران رکورد تاریخی بالاترین درآمد را در تاریخ فعالیت خود ثبت کرد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی کشتیرانی جمهوری اسلامی ؛ مهندس محمدرضا مدرس خیابانی که به مناسبت مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانورد که به همت شرکت تامین نیروی انسانی گروه کشتیرانی برگزار شد در میان جمعی از دریانوردان این ناوگان در استان گیلان، با بیان اینکه حدود هزار نفر از افراد شاغل در بخش دریا و خشکی گروه کشتیرانی گیلانی هستند خاطرنشان کرد: این استان نشان داده که پتانسیل بسیار خوبی برای تربیت دریانوردان خبره دارد.

وی با اشاره به بحران کرونا و فشار آن طی دو سال اخیر بر صنعت کشتیرانی جهانی و به تبع آن کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، افزود: طی این دو سال علاوه بر محدودیت های کرونایی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با محدودیت‌های اقتصادی شدید دیگری ناشی از تحریم‌ها نیز دست به گریبان بود.

وی ادامه داد: دو سال پیش چهار فروند شناور از ناوگان در اختیار خارجی ها بود همچنین ۶۰۰ همکار خارجی در جمع کارکنان دریایی گروه کشتیرانی حضور داشتند همزمان برای ورود به بعضی از بنادر بزرگ جهان محدودیت های جدی داشتیم، با این حال با تلاش کارکنان در خشکی و دریا این مسائل و مشکلات رفع شدند.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه امروز همگی دریانوردان خارجی از مجموعه خارج شده‌اند، تصریح کرد: خوشبختانه هم اکنون ۸۰۰ نفر از جوانان عزیز این مرز و بوم جایگزین آن نیروها شدند تا کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران سه هزار و ۷۰۰ نفر دریانورد ایرانی را در استخدام خود داشته باشد، همچنین چهار فروند کشتی که در اختیار طرف های خارجی بود هم اکنون تحت فرماندهی دریانوردان عزیز ایرانی در خدمت ناوگان بزرگ کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هستند.

وی یکی از مهم‌ترین اتفاقات بزرگ تاریخی که پس از عبور از بحران کرونا و فشار تحریم ها رخ داده است را کسب بیشترین درآمد در میان بنگاه‌های تجاری کشور که نصیب گروه کشتیرانی شده است بیان کرد و گفت: در سال ۱۴۰۰ گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران موفق به کسب یک و نیم میلیارد دلار درآمد شد که رکوردی تاریخی در کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است که این مهم به همت و تلاش همکاران دریا و خشکی در تک تک حوزه ها به دست آمده است.

مهندس مدرس خیابانی بزرگترین افتخار گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست و خاطرنشان کرد: مجموعه کشتیرانی متعلق به نظام جمهوری اسلامی ایران است.

‏وی افزود: با همت و کاردانی که کارکنان خدوم مجموعه در دریا و خشکی از خود نشان دادند از ایجاد مشکل برای بخش های تجاری و تولید کشور جلوگیری به عمل آمد.

مهندس مدرس خیابانی تصریح کرد: در زمان تحریم های ظالمانه یکی از مهم‌ترین وظایفی که بر دوش گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بوده و هست تأمین کالاهای اساسی و مواد اولیه و همچنین قطعات صنایع تولیدی است.
وی با تاکید بر اهمیت گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برای حفظ و رونق اقتصاد کشور گفت: گروه کشتیرانی امروز عهده‌دار ناوبری خطوط دریایی کشور است و با افتخار می‌تواند اقتصاد کشور را به حرکت درآورده و جریان آن را در وضعیت قابل قبولی نگاه دارد البته این مهم به کسب درآمد برای گروه کمک می‌کند.

مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه طی دو سال اخیر با فراز و نشیب‌های بسیاری مواجه بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: علی‌رغم تمام این مسائل و مشکلات توفیقات مهمی نصیب گروه کشتیرانی شده است که تداوم آنها موکول به تلاش مضاعف،  همت و همدلی کارکنان مجموعه در دریا و خشکی است.

وی ادامه داد: بر اساس مأموریتی که داریم انتظار می‌رود ضمن کمک به تداوم جریان و رونق اقتصادی کشور درآمد مجموعه نیز افزایش یابد.

مهندس مدرس خیابانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گرامیداشت روز جهانی دریانوردی به موضوع کارکنان گروه کشتیرانی پرداخت و خاطرنشان کرد: برای اینکه کارکنان گروه کشتیرانی با دلگرمی بیشتر و امید مضاعفی قدم های بلند تری در راستای موفقیت خود و مجموعه بردارند اقدامات بسیار خوبی طی دو سال اخیر صورت گرفته است.

وی ادامه داد: مجموعه گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اهمیت بسیار بالایی برای کارکنان قائل است و کارکنان را سرمایه اصلی خود می داند البته این نگاه تازه نیست بلکه طی ۵۰ سال اخیر در این مجموعه جاری و ساری بوده است.

مهندس مدرس خیابانی افزود: همچنان که توسعه و پیشرفت به یکباره رخ نمی دهند و اموری تدریجی هستند در حال تلاش هستیم که اقدامات لازم را در جهت بهبود هرچه بیشتر وضعیت کارکنان تداوم دهیم.

وی با اشاره به اجرایی شدن طرح طبقه بندی مشاغل در گروه کشتیرانی، گفت: این طرح بیش از ۲۰ سال در دست اقدام بود اما طی دو سال اخیر به صورت کامل اجرایی شد این امر بیانگر این واقعیت است که نگاه گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران معطوف به بهبود وضعیت کارکنان است.

مهندس مدرس خیابانی اشاره‌ای نیز به راه اندازی و ایجاد سیستم اس آر ام در تامین نیروی گروه کشتیرانی داشت و خاطرنشان کرد: با ایجاد این سیستم در زمانی که همکاران در دریا حضور دارند ارتباط با خانواده های آنها در جهت پیگیری و رفع مسائل تداوم خواهد داشت همچنین  در خصوص بیمه تکمیلی همکاران و دیگر موضوعات مد نظر آنها در مسیرهای ترسیم شده از باب جبران خدمات و بهبود کیفیت زندگی آنها در دست بررسی و اقدام مقتضی است.

وی موفقیت گروه کشتیرانی را در گروی دعای خیر خانواده ها و همکاران دانست و گفت: با ایجاد شرکت تامین نیروی انسانی گروه کشتیرانی برنامه‌ریزی‌ها و نگاه ها در گروه به رضایت شغلی همکاران از بدو استخدام تا بازنشستگی معطوف شده است و همکاران عزیز به ویژه همکاران دریایی مطمئن باشند که رضایت شغلی آنها در تک تک لحظاتی که بر روی دریا و در کشتی هستند با محاسبه و برنامه‌ریزی دوستان محترم در شرکت تامین نیرو لحاظ می شود.

نائب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران درباره محاسبات نرخ ارز در پرداخت حقوق کارکنان دریایی نیز گفت: محاسبات در این زمینه دقیق است البته به یقین جبران خدمات همکاران تنها ریالی و حقوقی نیست بلکه احترام، پایبندی و تعهد سازمانی در طول خدمت همکاران نیز مدنظر مجموعه است.
 وی تصریح کرد: خدمت به همکاران یکی از افتخارات بزرگی است که نصیب کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران شده است، نگاهی که در سایر بنگاه ها کمتر وجود دارد، حتی در برخی شرکت های دیگر زمانی که دریانورد از کشتی پیاده می‌شود ارتباط وی با بنگاه قطع می شود اما ما در کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران افتخار داریم که ارتباط با کارکنان دریایی به هیچ وجه قطع نشده و ارائه خدمات به آنها تداوم دارد.
وی در پایان سخنان خود گفت: در تک تک لحظاتی که همکاران  دریایی ناوگان در حال انجام ماموریت هستند پرسنل بخش خشکی به عنوان پشتیبانی کننده مشغول فعالیت می باشند و موضوعات مرتبط با همکاران خود بر روی کشتی ها را پیگیری می نمایند. 

ادامۀ تاریخ‌سازی هندبال با حمایت ایرانسل / کسب نخستین مدال جهانی

در ادامۀ تاریخ‌سازی تیم‌های ملی هندبال ایران با حمایت ایرانسل، تیم ملی هندبال ساحلی نوجوانان ایران توانست نخستین مدال جهانی تاریخ هندبال ایران را به ارمغان بیاورد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی ایرانسل ؛ در دومین دورۀ مسابقات هندبال ساحلی قهرمانی نوجوانان جهان که از ۲۴ تا ۲۹ خرداد ۱۴۰۱، در یونان برگزار شد، هندبالیست‌های نوجوان ایرانی توانستند با پیروزی برابر تیم قدرتمند فرانسه در دیدار رده‌بندی، مدال برنز این رقابت‌ها را به دست آورند. این، نخستین حضور یک تیم هندبال ساحلی آسیایی در جمع هشت تیم برتر جهان بود.

این مسابقات با حضور ۱۶ تیم در چهار گروه چهار تیمی آغاز شد و در مرحلۀ اول، تیم ملی ایران توانست با پیروزی در برابر قطر و آمریکا و تنها یک شکست در برابر سوئد، به عنوان تیم دوم گروه، راهی دور دوم این رقابت‌‎ها شود.

مرحلۀ دوم این رقابت‌ها، با حضور ۱۲ تیم در ۲ گروه ۶ تیمی برگزار شد، نوجوانان هندبال ساحلی ایران، در این دور، با پیروزی در برابر فرانسه و برزیل و شکست در مقابل کرواسی، به‌عنوان تنها تیم آسیایی، به جمع هشت تیم برتر این رقابت‌ها صعود کردند و با پیروزی مقابل آرژانتین، اولین تیم هندبال ساحلی آسیا لقب گرفتند که توانسته به جمع چهار تیم برتر جهان راه یابد.

در دیدار نیمه‌نهایی، تیم ملی ایران بازی را در ضربات تن‌به‌تن به برزیل واگذار کرد و در مسابقۀ رده‌بندی، با پیروزی در برابر فرانسه، توانست جایگاه سوم دنیا و نخستین مدال جهانی هندبال را برای ایران به دست آورد.

در پایان این مسابقات، علی حیدریان بازیکن پست خط‌زن ایران، توسط فدراسیون جهانی هندبال، به‌عنوان بهترین بازیکن این پست انتخاب شد.

ایرانسل، اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، از ۱۴ دی ۱۴۰۰، طی قراردادی با فدراسیون هندبال، رسماً حامی ورزش هندبال کشور شده است.

این قرارداد، طی مراسمی در ساختمان مرکزی ایرانسل، با حضور دکتر علیرضا پاکدل رئیس و جمعی از مدیران فدراسیون هندبال جمهوری اسلامی ایران و دکتر بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل، برای حمایت نخستین ارائه‌دهندۀ 5G و رکورددار سرعت اینترنت در ایران از ورزش هندبال کشور، امضا شد.

بر اساس این قرارداد، ایرانسل به عنوان حامی انحصاری، از تیم‌های ملی و رقابت‌های باشگاهی هندبال کشور، در همۀ سطوح و تمام رده‌های سنی، حمایت می‌کند.

حمایت ایرانسل از ورزش هندبال کشور، آغازگر یک دورۀ درخشش در رده‌های مختلف این رشتۀ ورزشی بوده است.

فروردین ماه ۱۴۰۱، در رقابت‌های هندبال ساحلی در دو ردۀ بزرگسالان و نوجوانان، که به میزبانی ایران برگزار شد، تیم‌های ملی ایران توانستند با درخشش و کسب پیروزی در برابر حریفان خود، ضمن به دست آوردن مدال طلا، به مسابقات قهرمانی جهان نیز، راه پیدا کنند.

همچنین تیم ملی نوجوانان دختر ایران، سوم فروردین ماه، توانسته بود با قهرمانی در رقابت‌های آسیایی، نخستین مدال طلای بانوان را برای هندبال ایران به ارمغان آورد.

در اسفند ۱۴۰۰ نیز، تیم ملی جوانان دختر ایران، توانسته بود با حمایت ایرانسل، مدال نقرۀ رقابت‌های قهرمانی آسیا را به دست آورده و به مسابقات قهرمانی جهان، راه پیدا کند.

پیش‌تر نیز، در بهمن ۱۴۰۰، تیم ملی هندبال مردان ایران، با حمایت ایرانسل، موفق شده بود با درخشش در رقابت‌های قهرمانی آسیا، راهی مسابقات قهرمانی هندبال مردان جهان شود.

سکه‌های طلا در سرویس‌های طلایی

کاربران سوپراپلیکیشن ایرانسل‌من، با استفاده از خدمات موجود در بخش «سرویس‌های طلایی» این اپلیکیشن، در قرعه‌کشی ۳۰ ربع سکۀ بهار آزادی شرکت می‌کنند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل ازروابط عمومی ایرانسل؛ شرکت‌کنندگان در جشنوارۀ «سکه‌بارونِ سوپراپلیکیشن ایرانسل‌من»، به قید قرعه، ربع سکۀ طلا جایزه می‌گیرند.

مشترکان اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، برای شرکت در این جشنواره، می‌توانند با نصب سوپراپلیکیشن «ایرانسل‌من» و مراجعه به بخش «سرویس‌های طلایی» در قسمت «خدمات ویژه» این سوپراپلیکیشن، از خدمات موجود در این بخش استفاده و امتیاز کسب کنند.

فرصت شرکت در این جشنواره تا ۳۱ تیر ۱۴۰۱ است. کاربران سوپراپلیکیشن ایرانسل‌من، با خرید و استفاده از هر یک از خدمات مذکور، یک امتیاز دریافت می‎کنند. کسب امتیاز بیشتر، شانس برنده شدن در جشنواره را افزایش می‌دهد.

از جمله خدمات فعلی موجود در بخش «سرویس‌های طلایی» سوپراپلیکیشن ایرانسل‌من، می‌توان اسنپ، اسنپ‌فود، پیشواز، اسنپ‌مارکت، اعتبار بانکی، پستِکس، اسنپ هتل، بیمه بازار، اسنپ اکسپرس، بازیگوشی و اسنپ‌فلایت را نام برد.

ایرانسل با هدف کمک به رشد و توسعۀ کسب‌وکارهای دیجیتال، امکان حضور این کسب‌وکارهای در سوپراپلیکیشن ایرانسل‌من، یکی از پربازدیدترین اپلیکیشن‌های ایرانی را فراهم کرده است.

صاحبان کسب‌وکار که علاقه‌مند به معرفی خدمات‌شان به کاربران این سوپراپلیکیشن هستند، می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر و ثبت درخواست خود، به وب‌سایت ایرانسل به نشانی irancell.ir/p/292874/p مراجعه کنند

رشد ١۵٣ درصدی سود و بهبود عملکرد پگاه در سال ١۴٠١

بررسی عملکرد شرکت صنایع شیرایران (پگاه) در بهار ١۴٠١ از رشد دسته جمعی شاخص‌های مدیریتی و عملکرد این شرکت حکایت دارد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی و امور بين الملل شرکت صنایع شیر ایران (پگاه)؛ مقایسه عملکرد ٣ ماهه نخست سال ١۴٠١ به بهار سال گذشته خبر از تحقق سود ١۵٣ درصدی، درپی افزایش رشد ۶٠ درصدی فروش ریالی صادرات و رشد ۶٣ درصدی فروش ریالی داخلی در بهار ١۴٠١ می‌دهد.

▫️بررسی داده ها نشان می‌دهد که تغییر ریل‌گذاری شرکت باعث ارتقای ٨٨ درصدی ارزش سبد فروش شده  که حاکی از «بهبود ترکیب بهینه تولید وفروش» و افزایش قیمت است.

برپایه این گزارش، با بهبود فرآیندهای فروش و تغییر رویه‌ درماه‌های ابتدایی امسال، ۴۴ درصد کاهش تخفیفات و اشانتیون رخ داده که با کاهش ٢۴ درصدی ضایعات ریالی، منجر به کنترل بیش ازپیش ضایعات در برند ملی پگاه شد.

▫️واکاوی عملکرد پگاه درسال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» هم خبر از خودکفایی و توجه به محصولات دانش بنیان می‌دهد؛ در این حوزه  تولید داخلی پودراستابیلایزر «جی ٢٠» (عامل صرفه‌جویی ارزی ٣٢ میلیارد تومانی سالانه)، تجاری سازی تولید محصول دانش بنیان «کاغذ پارچمنت» و تولید «شیرخشک اسکیم پایه نوزاد» باعث بی‌نیازی پگاه و صنعت لبنی ایران در این حوزه‌ها شد.

از سوی دیگر، دربخش صدورمحصولات، صادرات ٢٠ تن محصولات صادراتی پگاه به ملبورن استرالیا، توسعه حجم صادرات به منطقه اوراسیا و رکوردزنی ماهانه صادرات ١.۵ میلیون دلاری شیرخشک نوزاد ‌از اقدامات شاخص بود.

▫️در بخش تولید دستگاه‌ها و بومی سازی ساخت قطعات مهم این صنعت در داخل کشور نیز، طی همین ایام، پگاه با ساخت داخلی دستگاه «یو اچ تی» پگاه فارس و افتتاح پروژه دستگاه بسته‌بندی پگاه ارومیه صرفه‌جوئی ارزی وعدم وابستگی به واردات را رقم زد.

گفتنی است، تحقق آمارهای اخیرو توسعه بازارهای صادراتی با ایجاد نگاهی تازه دربازار داخلی و خارجی، در شرایطی کسب شد که سیاستگذاری‌های تازه اقتصاد کشور و تحولات بین‌المللی ریسک گونه‌ای در این دوران وجود داشت که می‌توانست رشد این صنعت را با چالش روبرو سازد.

▫️شایان ذکر است که #شرکتصنایعشیرایران با ١٧ شرکت تولید محصولات لبنی در ١۴ استان عامل اشتغال ١١ هزار نفر بوده و هم اکنون به عنوان صادر کننده ممتاز ملی در جایگاه ۶٠ (در جمع) ١٠٠ شرکت برتر ایرانی در سال ١۴٠٠ است.
کسب رتبه نخست شرکت‌های صنایع غذایی و لبنی در کنارعناوینی چون، سرآمد صنایع لبنی و اخذ ۶۵ نشان ایمنی و سلامت از سازمان غذا و دارو دستاورد های ملی #پگاه در حوزه سلامت است.

خط ویژه قشم- باسعیدو راه‌اندازی شود

رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بر لزوم ساماندهی و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی به منظور افزایش رفاه شهروندان در قشم تاکید کرد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم ؛ افشار فتح‌الهی در نشست با شرکت‌های تاکسیرانی جزیره پس از شنیدن چالش‌ها و درخواست‌های این صنف، گفت: در سال‌های گذشته هیچ برنامه‌ریزی برای ارتقای وضعیت حمل و نقل قشم انجام نشده و قانون ممنوعیت واردات خودرو نیز موجب شده این ناوگان هم اکنون در وضعیت نامناسبی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: ممنوعیت واردات خودرو در مناطق آزاد برخلاف قوانین و روح این مناطق است و پس از اصلاح قانون در هفته‌های پیش‌رو اولویت نخست ما در منطقه آزاد قشم نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی است.

فتح‌الهی همچنین با تاکید بر راه‌اندازی خط ویژه قشم – باسعیدو، افزود: امروز راه‌اندازی مسیر حمل و نقل عمومی از قشم تا غربی‌ترین روستاهای غرب جزیره یکی از مطالبات جدی مردم است.

وی با اعلام آمادگی سازمان منطقه آزاد قشم از راه‌اندازی این مسیر از شرکت‌های تاکسیرانی که مجوز و امکان قانونی برای حل این موضوع دارند درخواست کرد هرچه زودتر در این خصوص اقدام کنند.

بنابراین گزارش، تجهیز امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شرکت‌های تاکسیرانی، اختصاص تسهیلات بانکی، را‎ه‌اندازی مرکز متمرکز دفاتر شرکت‌ها، راه‌اندازی ایستگاه‌های تاکسی و حل مشکلات نوسازی تاکسی‌ها از مهمترین موضوعاتی بود که در این جلسه بررسی شد.

محمد شیخان مدیرعامل شرکت دخانیات ایران، بعداز ظهر امروز سه شنبه در جمع اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس حاضر شد.

 مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در کمیسیون صنایع و معادن مجلس‌ ضمن افشای دست های پنهان ضربه بر صنعت دخانیات ، بر وظایف انتزاع شده از شرکت دخانیات و ضرورت برگشت آن به شرکت تاکید کرد و گفت: شرکت ملی دخانیات باید در قالب شرکت مادر تخصصی باز طراحی شود.

 

به گزارش بورس و بانک به نقل از روابط عمومی امور بین الملل؛ این جلسه در پی سیاست های حمایتی اخیر مدیرعامل جدید شرکت دخانیات ایران از تولید داخلی و ملی و حمایت از کشاورزان توتون و تنباکوکار بخصوص رونمایی از بسته کشاورزی با مزیت های خرید تضمینی محصولات آنها و افزایش قیمت به نفع کشاورزان و ارائه خدمات و تسهیلات ویژه به کشاورزان و همچنین جلوگیری از واردات بی رویه و خروج ارز از کشور برگزار شد.

 

شیخان در جمع اعضای این کمیسیون، ضمن ارائه گزارش عملکرد و بررسی چالشها، به مسائل و مشکلات فراروی صنعت دخانیات و کشت کاران توتون و تنباکوکار پرداخت و از قوه مقننه و نمایندگان مجلس خواست تا حمایت های لازم از صنعت ملی و داخلی را داشته باشند.

 

وی با اشاره به وظایف انتزاع شده از شرکت دخانیات، بر برگشت آن به شرکت تاکید کرد و گفت: شرکت ملی دخانیات باید در قالب شرکت مادر تخصصی باز طراحی شود.

 

شیخان سپس از اعضای کمیسیون 12 سوال مطرح کرد که بدین شرح است؛

 

1 چرا شرکت دخانیات ایران که در گذشته سهم 40 درصدی از بازار مصرف داخل را داشته، امروز به حدود 10 درصد بازار رسیده است؟

 

2 چرا سطح زیر کشت توتون از 9000 هکتار به 1000 هکتار تقلیل یافته است و چه کسانی به معیشت و اقتصاد کشاورزان آسیب زدند و منافع واردات توتون به جیب چه کسانی رفته است؟!

 

3 چه کسانی در قالب طرح فریب در دهه 80 پای کمپانی های چند ملیتی را به کشور باز کردند؟ و چرا امروز بیش از 75 درصد از سهم بازار داخلی متعلق به کمپانی های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی می باشد؟.

 

4 چرا قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه و مالیات بر ارزش افزوده، در راستای منافع شرکت های چند ملیتی تنظیم شده است؟

 

5 چرا پس از شکل گیری مرکز برنامه ریزی و نظارت بر صنعت دخانیات کشور، تولید داخل و تنها شرکت ملی ایران، آسیب دیده و شرایط به نفع شرکت های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی رقم خورده است؟.

 

6 چرا شرکت های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی علی رغم سود سرشار از بازار داخلی ایران، هیچ تعهدی نسبت به بهداشت، اشتغال، توسعه کشت، ورزش و مسئولیت اجتماعی ندارند و صرفا نگاهی سود انگارانه به بازار مصرف ایران داشته و عایدات آنها از کشور خارج می شود؟

 

7 چرا در دولت گذشته، شخص رئیس جمهور، خط پرایمری توتون شرکت آمریکایی-ژاپنی را افتتاح می کند و به این شرکت در بحرانی ترین شرایط ارزی کشور، ارز دولتی اختصاص داده است؟!

 

8 چرا صنعت دخانیات در ایران در سرفصلهای وزارت صمت ذیل صنایع غذایی تعریف شده است و آیا می دانیم قرار دادن این صنعت در ذیل صنایع غذایی چه آسیب ها و تهدیداتی را متوجه کشور و منافع ملی میکند؟

 

9 چرا سیاستگذاری‌ها طی ۸ سال گذشته در مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر صنعت دخانیات کشور، به نحوی بوده که حضور و تثبیت و توسعه کمپانی‌های چندملیتی را در داخل بوجود آورده و آنها از مدل تولید مشارکتی با شرکت دخانیات به سمت تاسیس سایتهای تولیدی و ایجاد کارخانه حرکت کرده‌اند؟

 

10 چرا کمپانی های چندملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی فعال در ایران با وجود مالکیت و سهامداران خارجی با ثبت بعضی از علائم تجاری خود در داخل ایران، عوارض و مالیاتی مشابه شرکتهای ایرانی پرداخت می‌کنند و وزارت صمت هیچ اقدامی در جهت اصلاح این رویه غلط ندارد؟ انتظار است این رویه های غلطِ نوشته شده به نفع کمپانی های چند ملیتی آمریکایی، انگلیسی و ژاپنی توسط جریان نفوذ قدرت و ثروت در دولت گذشته خیلی زود اصلاح و بساط آن برچیده شود.

 

11 چرا بعد از تحریم های یک‌ جانبه‌ی آمریکا، شرکتهای خارجی قراردادهای خود را در صنایع نفت، پتروشیمی، خودروسازی و انرژی نیمه‌کاره رها کردند و از ایران خارج شدند؛ اما در حوزه صنایع دخانی نه تنها فعالیتهای خود را متوقف نکردند بلکه سرمایه‌گذاری‌های خود را در کشور ایران به شدت توسعه دادند به نحوی که در نیمه اول سال ۱۳۹۸ و در اوج تحریمهای ظالمانه که حتی دارو و تجهیزات پزشکی را نیز شامل می‌شد بیش از ۵۰ درصد سرمایه‌گذاری خارجی مربوط به صنعت دخانیات بوده است.

 

آیا وقت آن نرسیده است با مطالعه عملکرد صنعت دخانیات در 8 سال گذشته که سرمایه ملت توسط کمپانی های چندملیتی آمریکایی، انگلیسی، ژاپنی و کره ای همراه با دستهای پنهان به تاراج رفته است، وظایف انتزاع شده از شرکت دخانیات به آن بازگردد و این شرکت ملی در قالب شرکت مادرتخصصی در راستای منافع ملی، تولید ملی، اشتغال و جلوگیری خروج ارز از کشور بازطراحی و سازمان یافته شود؟

 

پس از پایان سخنان مدیرعامل شرکت دخانیات، یوسف داودی نماینده سراب حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده محلات، علی اکبر کریمی نماینده اراک، لطف الله سیاهکلی نماینده قزوین، علی جدی نماینده شیروان، مهدی عسگری نماینده کرج، روح الله عباسپور نماینده بوئین‌زهرا، بهزاد رحیمی نماینده سقز دیدگاه های خود را مطرح کردند.

 

 نمایندگان ضمن تقدیر و تشکر از گزارش شفاف مدیرعامل شرکت دخانیات عنوان کردند که خواسته شرکت دخانیات در چارچوب قانون مطرح شود تا حمایت‌های لازم از سوی مجلس صورت گیرد.

 

 همچنین نمایندگان با اشاره به نگاه فسادستیزی و حمایت از تولید داخل مدیرعامل شرکت دخانیات، تاکید داشتند که در دوره جدید مدیریت شرکت دخانیات، بیت المال ضایع شده باید شرکت برگردد.

صفحه1 از1711