26 مهر 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

میراحمدی مدیرعامل شرکت انسی‌ماکارون: صادرات نیمی از تولیدات انسی ماکارون

کمبودهای ناشی از تامین آرد باکیفیت، فشارهای مستقیم و غیرمستقیم تحریم‌ها، عدم تطابق قوانین جاری مالیاتی و قرار گرفتن تولیدکننده بین دو سنگ آسیاب به قانون و شرایط؛ از جمله مشکلاتی است که مدیرعامل شرکت انسی‌ماکارون در نشست خبری خود با خبرنگاران به آنها اشاره کرده و گفت: ما با استفاده از فناوری‌های روز و باتکیه بر نیروهای داخلی سبب تولید انواع محصولات غذایی هستیم و برای سودرسانی و رسیدن به اهداف ذینفعان تلاش می‌کنیم، اما همواره در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستیم.

به گزارش بورس و بانک ؛ سیدیاسر میراحمدی با اشاره به تاریخچه انسی ماکارون گفت: این شرکت با مدیریت 100 درصد خصوصی و با نشان تجاری انسی سال ۱۳۵۱ با بیش از سال‌ها سابقه فعالیت جمعی از مؤسسین شرکت که متخصصین باتجربه‌ای در زمینه تولید صنایع‌غذایی برای ارائه کالا و خدمات در بخش‌های مختلف جامعه بودند؛ دایر شد.

وی با بیان اینکه این شرکت محصولات و تولیدات خود را با امکانات فوق‌العاده و منحصر‌به‌فردی طراحی کرده است، افزود: شرکت انسی ماکارون اولین تولیدکننده اسپاگتی در ایران و ملقب به پدر صنعت اسپاگتی ایران است. همچنین بزرگترین تولیدکننده رشته‌ آش در خاورمیانه، بزرگترین صادرکننده رشته آش در ایران و اولین و بزرگترین تولیدکننده رشته پلو در ایران به سبک سنتی- دستگاهی به شمار می‌رود.

میراحمدی در ادامه خاطرنشان کرد: شرکت انسی ماکارون محبوب‌ترین برند در کالاهای اساسی از جمله رشته آش، رشته پلو و ورمیشل در ایران و خارج از کشور است و رتبه اول در کیفیت، محبوبیت و جایگاه در کشور عراق را دارد؛ به نوعی که نام برند انسی جایگزین نام محصول شده است.

مدیرعامل شرکت انسی ماکارون همچنین گفت: محصولات انسی اولین گزینه، اولویت و برند برای شرکت‌های ترکیه‌ای جهت خرید محصول و بسته‌بندی کردن با برندهای ترکیه‌ای به جهت داشتن کیفیت محسوب می‌شود.

وی در ادامه افزود: این شرکت همچنین دارای کاملترین سفره ایرانی در صنعت ماکارونی و غذایی (پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر) و اولین تولیدکننده رشته استاندارد در ایران است.

میراحمدی با اشاره به اینکه شرکت انسی بر اساس استانداردهای بین‌المللی و با توجه به آخرین تکنولوژی‌ها بیشترین مصرف در محصولات را دارا بوده است، تاکید کرد: کمبودهای ناشی از تامین آرد باکیفیت، فشارهای مستقیم و غیرمستقیم تحریم‌ها، عدم تطابق قوانین جاری مالیاتی و قرار گرفتن تولیدکننده بین دو سنگ آسیاب به قانون و شرایط از جمله مشکلات پیش‌روی تولیدکنندگان این حوزه به شمار می‌رود.

وی گفت: شرکت انسی ماکارون افتخار می‌‌کند که در برنامه توسعه شرکت و در افتتاح خط تولید جدید ورمیشل و ماکارونی و اشتغال به کار حداقل ۷۰ نفر در فاز اول و داشتن همکاران غیور و باانگیزه و داشتن مشتری‌های وفادار و انتقادات سازنده و راهگشا از مصرف‌کنندگان و مشتریان موفق و سربلند عمل کرده است.

مدیرعامل انسی‌ماکارون از صادرات نیمی از محصولات شرکت به کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی خبر داد و گفت: این شرکت از سال 1352 در زمینه تولید انواع ماکارونی و اسپاگتی فعالیت خود را آغاز کرده و طی سال‌های اخیر به تولید محصولات دیگری مثل ترشیجات و کنسروجات هم روی آورده است و در حال حاضر 150 محصول در این شرکت تولید می‌شود.

وی در ادامه افزود: در این مجموعه برای 400 نفر به طور مستقیم و 4000 نفر به طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد شده است و برای جذب 150 نیروی جدید هم برنامه داریم.

مدیرعامل شرکت انسی ماکارون گفت: کشورها را برای صادرات بخش‌بندی کرده‌ایم و از بهترین صادرکنندگان شعریه به کشور عراق محسوب می‌شویم و بیش از 1300 تن در ماه شعریه به این کشور صادر می‌کنیم. همچنین رشته آَشی به اروپا، حاشیه خلیج‌فارس و کشورهای سی‌آی‌اس صادرات داریم و در آفریقا هم بازار خوبی ایجاد کرده‌ایم.

وی گفت: ظرفیت دستگاه‌های نصب شده در ایران یک میلیون و 200 هزار تن است که 700 هزار تن آن به کار گرفته شده است.

میراحمدی با بیان اینکه آسیا 8/1 تولید جهان را به خود اختصاص داده که ظرفیت کمی است، گفت: 50 درصد محصولات انسی ماکارون صادر می‌شود که نسبت به رقبای داخلی و آسیایی رقم مناسبی است.

مدیر شرکت انسی ماکارون گفت: تجهیزات و دستگاه‌های تولید اسپاگتی و ماکارونی وارداتی است که این مسأله به خاطر کیفیت دستگاه‌ها و گارانتی آنهاست.

میراحمدی گفت: دستگاهی از ایتالیا را در حال نصب داریم که ماه دیگر به بهره‌برداری می‌رسد و هزار تن ظرفیت شرکت را افزایش می‌دهد.

میراحمدی گفت: حتی قابلیت ارسال اسپاگتی به ایتالیا که مهد این محصول است را هم داریم.

مدیرعامل انسی ماکارون گفت: بهترین گندم برای تولید اسپاگتی گندم درون است که بهترین رقم آن در استان خوزستان تولید می‌شود. مواداولیه خوب و ماشین‌آلات به ‌روز دنیا را هم داریم و محصولات ما از کیفیت جهانی برخورداند.

وی افزود: در زمینه تولید ماکارونی دانش فنی به‌ روز است و شرکت انسی از استارتاپ‌ها و دانش‌بنیان‌ها برای همکاری استقبال می‌کند.

فروشگاه های زنجیره ای ترافیک تردد مراکز خرید را بالا می برند

بازار خرده فروشی ایران با توجه به جمعیت 80 میلیون نفری کشور که در آن محدوده سنی مصرف کننده هم افزایش یافته است می تواند زمینه ای برای توسعه فروشگاه های زنجیره ای باشد و به نوعی می توان گفت ایران در حال حاضر در کف بازار خرده فروشی قرار دارد و جای پیشرفت زیادی دارد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی ؛ محمدرضا عمرانی، کارشناس صنعت خرده فروشی درباره وضعیت بازار خرده فروشی و فروشگاه های زنجیره ای در ایران گفت: در زمان شیوع ویروس کرونا صنعت خرده فروشی در دنیا به شدت آسیب دید، زیرا کرونا به کاهش توریسم و هتلینگ منجر شد اما در فروشگاه های زنجیره ای قضیه متفاوت بود؛ به دلیل ضرورت رعایت مسائل بهداشتی تقاضا برای خرید از فروشگاه های زنجیره ای نسبت به قبل از کرونا بیشتر شد و البته در بخش های خرده فروشی بنگاه های کوچک و ارائه دهنده خدمات آسیب دیدند.

 
عمرانی با بیان اینکه فروش آنلاین و غیر حضوری در زمان کرونا توسعه یافت، افزود: برخی فروشگاه های زنجیره ای که زیرساخت فروشگاه های آنلاین داشتند بیشتر در زمان کرونا رونق داشتند و آنهایی که نتوانستند خود را با شرایط کرونایی تطبیق دهند و زیرساخت آنلاین ایجاد کنند کمتر توانستند به رونق برسند.
 
او با بیان اینکه فروشگاه های زنجیره ای دو نوع هستند، گفت: برخی فروشگاه های زنجیره ای بزرگ هستند که محصولات مختلف می فروشند و برخی از این فروشگاه ها مختص یک شرکت و تخصصی هستند که در زمان کرونا همین فروشگاه های کوچک به دلیل کاهش تردد آسیب دیدند.
 
عمرانی با تاکید بر اینکه مراکز تجاری که می توانند یک تجربه خوب برای خانواده ها رقم بزنند می تواند در جذب مشتریان موفق عمل کنند، اظهار کرد: در واقع مراکز تجاری که فود کورت، محل بازی بچه ها و فضای مناسب و ... داشته باشند بیشتر در جذب مشتری موفق بودند هرچند در زمان کرونا این مساله با مشکل روبرو شد و خانواده ها نمی توانستند از بسیاری از خدمات استفاده کنند، با این حال وجود فروشگاه های زنجیره ای در مال ها و مراکز تجازی می تواند به ترافیک مشتریان منجر شود و یک اقدام مثبت است.
 
او با بیان اینکه فروشگاه های زنجیره ای که فروش آنلاین داشتند علاوه بر اینکه نقش کمک کننده ای در اجرای قرنطینه یا محدودیت های کرونایی داشتند در فرهنگ سازی برای خرید اینترنتی هم داشتند موثر بودند، تصریح کرد: در این چند وقت اخیر که کرونا در ایران شیوع داشته است گزارش های مثبتی برای فروش آنلاین منتشر شده که نشان دهنده روند صعودی فروش آنلاین فروشگاه های زنجیره ای در کشور است، برای نمونه در زمان شیوع بیماری کرونا طی یک گزارش رسمی فروش برخی از فروشگاه‌های اینترنتی، 150 درصد افزایش یافته است.
 
این کارشناس بازار خرده فروشی با اشاره به اینکه بسیاری از مردمی که قبلا خرید آنلاین نداشتند در زمان کرونا این تجربه را کسب کردند، گفت: بازار خرده فروشی ایران با توجه به جمعیت 80 میلیون نفری کشور که در آن محدوده سنی مصرف کننده هم افزایش یافته است می تواند زمینه ای برای توسعه ای فروشگاه های زنجیره ای باشد و به نوعی می توان گفت ایران در حال حاضر در کف بازار خرده فروشی قرار دارد و جای پیشرفت زیادی دارد.
 
همچنین عمرانی با تاکید براینکه در سال های اخیر تحریم های اقتصادی منجر به کوچک شدن سبد خانوار شده به همین دلیل بازار خرده فروشی ایران در کف قرار دارد، گفت: به طور قطع با کنترل تورم و رفع تحریم ها قسمت عمده ای از خریدهای که در این سال ها حذف شده اند دوباره برخواهند گشت و از این طریق بازار خرده فروشی و فروشگاه های زنجیره ای می توانند به فروش بیشتری دست پیدا کنند.
 
عمرانی با بیان اینکه برخی فروشگاه های بزرگ دارای سرویس های انبارداری حرفه ای هستند، گفت: این مساله می تواند در فروشگاه های زنجیره هم موثر باشند.
 
او با بیان اینکه خانواده هایی که در هفته به مراکز خرید مراجعه می کنند در صورتی که دارای فروشگاه های زنجیره ای باشند زمینه تسهیل در تامین مواد غذایی خانواده ها فراهم می شود، گفت: در واقع خانواده ای که برای خرید کالا به مراکز خرید مراجعه می کند ترجیح می دهد کالاهای مصرفی خود را هم از فروشگاه های زنجیره ای آنجا تامین کند به همین دلیل است که استقرار فروشگاه های زنجیره ای در این مراکز می تواند به ترافیک تردد و خرید منجر شود.
 

نایب رئیس اتحادیه لوازم خانگی خبر داد: لوازم خانگی ایرانی گران شد!

لوازم خانگی ایرانی گران شد. نایب رئیس اتحادیه لوازم خانگی با تائید این خبر گفت: لوازم خانگی ایرانی به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و نرخ دستمزد گران شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی ؛ هنوز مُهر ممنوعیت واردات لوازم خانگی خشک نشده که ۱۲ تولیدکننده ایرانی قیمت کالاهای خود را افزایش دادند. به گفته فروشندگان لوازم خانگی این برندها به دلیل افزایش هزینه تمام شده کالاهای خود را گران کردند.

نائب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با اشاره به وضعیت بازار توضیح داد: افزایش قیمت لوازم خانگی ایرانی ارتباطی به ممنوعیت واردات لوازم خانگی ندارد. چراکه در این طرح واردات مواد اولیه ممنوع نیست. بنابراین لوازم خانگی به دلیل افزایش هزینه‌های سر بار، اندکی گران شد.

محمدحسین اسلامیان گفت: مواد اولیه در سه ماه اخیر گران شد و کارخانه‌ها مجبور بودند که افزایش قیمت را برای کالاهای خود اعمال کنند.

او ادامه داد: با توجه به افزایش ۳۹ درصدی نرخ دستمزد، نوسان قیمت دلار و مواد اولیه افزایش هفت درصدی قیمت لوازم خانگی طبیعی است.

اسلامیان بیان کرد: قطعات برخی از کالاهای لوازم خانگی از کشورهایی همچون چین تهیه می‌شود و برای ادامه تولید باید کما فی سابق برد الکترونیکی، کمپرسور، کیت و پنل وارد شود. چراکه کشور در تولید این کالاها مزیت ندارد.

چرا لوازم خانگی ایرانی گران شد؟

براساس این گزارش بارها فروشندگان لوازم خانگی گفته بودند بازار کشش افزایش قیمت را ندارد و با قیمت‌های فعلی تقاضایی برای خرید لوازم خانگی دیده نمی‌شود.

تولیدکنندگان اما افزایش قیمت را حق طبیعی می‌دانند و می‌گویند با افزایش قیمت دلار، نرخ دستمزد و افزایش قیمت مواد اولیه افزایش اندک قیمت لوازم خانگی چندان بیراه نیست.

مساله اما این است که با تداوم ممنوعیت‌ها کالاهای جدید دیگر در بازار مشاهده نمی‌شود و رقابتی هم برای تولیدکنندگان شکل نمی‌گیرد.

مردم لوازم خانگی خارجی می‌خرند

همچنین عده‌ای از فروشندگان می‌گویند با تداوم ممنوعت واردات، نگاه مردم نسبت به تولید لوازم خانگی عوض می‌شود. در سال‌های آینده تمایل آنها برای خرید لوازم خانگی خارجی بیشتر می‌شود و با این تصمیم تنها فضا برای مانور قاچاق‌چی‌ها در بازار زیاد خواهد شد.

پیش از این هم مرکز آمار اعلام کرد ۳۶,۸ درصد خریداران لوازم برقی، کالای خارجی خریدند. این آمار نشان می‎‌دهد که مردم تمایلی برای خرید کالای ایرانی ندارند. این یعنی آنها بازار انحصاری را قبول ندارند و حتی مصرف لوازم خانگی قاچاق را ولو گران‌تر کالای ایرانی بیشتر ترجیح می‌دهند.

چندی پیش محمدحسین اسلامیان، نایب رئیس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به افزایش قیمت بخاری گفته بود: افزایش قیمت آهن، بخاری را گران کرده است.

 

جزئیات افزایش قیمت لوازم خانگی/ چرا لوازم خانگی گران شد؟

یک فعال بازار لوازم خانگی با بیان اینکه ۱۲ تولیدکننده داخلی لوازم خانگی افزایش قیمت محصولات خود را به شکل رسمی اعلام کردند، گفت: این تولیدکنندگان همان شرکت‌هایی هستند که درخواست ممنوعیت واردات لوازم خانگی خارجی را به دفتر رهبری دادند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی ؛  سورن، هافنِر، بی‌اس‌اچ، شرکت چینی بُن سای، ایران شرق، پلاتینه، لیمون چینی آراد، ایکس ویژن، تی‌سی‌ال، هیمالیا، پارس، آبسال، پاکشوما، امرسان، کلور و مادیران، شرکت‌هایی هستند که به طور رسمی و در لیست ارسالی به بازار، افزایش قیمت داشتند؛ بنابراین لوازم خانگی این شرکت‌ها با گرانی همراه شده است.

گرانی لوازم خانگی بلافاصله پس از ممنوعیت

بررسی‌ها از بازار لوازم خانگی نشان می‌دهد این ۱۲ شرکت، همان تولیدکنندگانی هستند که به رهبری گروه صنعتی انتخاب، درخواست ممنوعیت واردات لوازم خانگی را به دفتر رهبری داده و برای تامین اقلام مورد نیاز مردم اعلام آمادگی کردند.

این در حالی است که از رسانه‌ای شدن نامه ممنوعیت واردات لوازم خانگی کمتر از دو هفته می‌گذرد. آیا این تولیدکنندگان نمی‌بایست حداقل چند ماه صبر کرده و انحصار خود را در بازار علنی می‌کردند؟

مردم دیگر لوازم خانگی ایرانی نمی‌خرند

گرانی ۷ درصدی اعلام شده در محصولات لوازم خانگی در حالی است که هنوز دو هفته نگذشته که ممنوعیت لوازم خانگی اعلام شده و این شرکت‌ها مهر دفتر رهبری بر نامه ممنوعیت خشک نشده، اقدام به گرانی کردند. این کار علاوه بر اینکه به اعتماد مردم ضربه می‌زند، اعتبار حکم حکومتی را نیز خدشه دار می‌کند.

مردم در این میان منتظر ارزانی لوازم خانگی بودند، اما اعلام ناگهانی افزایش قیمت، به مثابه اعلام انحصار کامل بر این بازار است.

صنعت لوازم خانگی خودکفا نشده و نمی‌شود

این تولیدکنندگان در حالی اعلام خودکفایی می‌کنند و به مردم آدرس غلط می‌دهند که مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود را از چین وارد می‌کنند؛ بنابراین قیمت لوازم خانگی وابستگی مستقیم به ارز دارد. پس چرا این شرکت‌ها می‌گویند صنعت لوازم خانگی خودکفا شده و چرا با افکار عمومی بازی می‌کنند؟

برخی شرکت‌های لوازم خانگی اطلاعات غلط به دفتر رهبری دادند

با این شرایط فروشنده برایش نمی‌صرفد که لوازم خانگی ایرانی بفروشد، زیرا مردم نمی‌خرند. از آن طرف فضا برای لوازم خانگی قاچاق و فیک باز شده، زیرا قیمت لوازم خانگی خارجی در رنج قیمت لوازم خانگی داخلی شده است. از طرفی مردم با خرید لوازم خانگی خارجی مطمئن هستند که یک برند بین المللی می‌خرند؛ بنابراین گرانی اعمال شده اخیر، بزرگ‌ترین آسیب را به افکار عمومی و حکم حکومتی زد، زیرا تولیدکنندگان لوازم خانگی با این افزایش قیمت، به حکم حکومتی بی احترمانی کردند و باید جوابگو باشند که برای این کار صبر نکردند که حداقل، مُهر دفتر رهبری بر نامه ممنوعیت لوازم خانگی بگذرد و حتی یک ماه صبر نکردند.

این تولیدکنندگان در حالی خواستار ممنوعیت ۵ ساله لوازم خانگی هستند که مردم حتی نمی‌توانند یک ماه به آن‌ها اعتماد کنند. از طرفی زمانی که وابسته به ارز هستند، اطلاعات غلط به رهبری می‌دهند که ما خودکفا شده ایم. مردم در شرایط به دنبال خرید جنس قاچاق اند. این تولیدکنندگان باید جوابگوی آسیبی که به اعتماد مردم زدند، باشند.

کدام برندهای ایرانی لوازم خانگی افزایش قیمت داشتند؟

سورن، هافنِر، بی‌اس‌اچ، شرکت چینی بُن سای، ایران شرق، پلاتینه، لیمون چینی آراد، ایکس ویژن، تی‌سی‌ال، هیمالیا، پارس، آبسال، پاکشوما، امرسان، کلور و مادیران از جمله تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی هستند که طی روزهای اخیر به صورت رسمی افزایش قیمت داشته‌اند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از تصلا ؛ افزایش قیمت لوازم خانگی ایرانی برخی برندها خبرساز شد. بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد در حالی ۱۶ شرکت ایرانی در لیست ارسالی به بازار، افزایش قیمت داشته‌اند که در این بین، ۵ شرکت جزو امضاکنندگان نامه ممنوعیت واردات لوازم خانگی هستند. رسانه‌ای کردن نامه ممنوعیت واردات محصول نهایی لوازم خانگی، در روزهای ابتدایی همچنین سبب افزایش قیمت لوازم خانگی کره‌ای و آشفتگی بازار شد.

افزایش قیمت لوازم خانگی ایرانی شامل کدام برندهاست؟

بررسی‌های «تصلا» در رابطه با افزایش قیمت لوازم خانگی برخی برندها نشان می‌دهد ۱۶ شرکت در لیست ارسالی به بازار، اجناس خود را گران کرده‌اند.

سورن، هافنِر، بی‌اس‌اچ، شرکت چینی بُن سای، ایران شرق، پلاتینه، لیمون چینی آراد، ایکس ویژن، تی‌سی‌ال، هیمالیا، پارس، آبسال، پاکشوما، امرسان، کلور و مادیران از جمله این شرکت‌ها هستند.

کدام شرکت‌ها به رهبری نامه زدند؟

همین سه هفته قبل بود که انتشار اسامی ۱۰ شرکت به‌عنوان امضاکنندگان نامه‌ خطاب به مقام معظم رهبری برای ممنوعیت واردات برندهای کره‌ای خبرساز شد.

در حالی شرکت‌های اسنوا، مادیران، دیپوینت، ارکان نوین توسعه یکتا، هیمالیا، پاکشوما، پارس خزر، سینجر، ایران شرق و پارس از جمله امضاکنندگان این نامه هستند که حالا نام تعدادی از آنها یعنی ایران شرق، هیمالیا، پارس، پاکشوما و مادیران که تصمیم به افزایش قیمت گرفته‌اند، بیش از دیگر برندها به چشم می‌خورد.

پیشروی قیمت‌ها باوجود رکود بازار

مشاهدات از سطح بازار نشان می‌دهد که با وجود کاهش ۷۰ تا ۸۰ درصدی فروش لوازم خانگی، قیمت‌ها در این بازار در حال پیشروی است.

در حال حاضر بازار لوازم خانگی ایران به دلیل کاهش آمار ازدواج، پایین آمدن میزان ساخت و ساز و از دست رفتن قدرت خرید در رکود عمیقی فرو رفته است. با این حال شاهد افزایش قیمت لوازم خانگی ایرانی بوده‌ایم. هرچند مقامات صنفی علت گرانی اخیر لوازم خانگی را مواردی از قبیل قیمت مواد اولیه، تورم، نرخ دستمزد و نوسات ارزی می‌دانند که تداوم ممنوعیت‌ها نیز به آشفتگی این بازار دامن زده است.

 هرچند چند سالی از ممنوعیت واردات لوازم خانگی می‌گذرد اما بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد رسانه‌ای کردن نامه ممنوعیت واردات لوازم خانگی در هفتم مهرماه، سبب افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت دو برند ال جی و سامسونگ شد و آن طور که یکی از کسبه بازار امین حضور به «تصلا» گفت قیمت محصولی مثل ساید بای ساید به یکباره ۱۰ میلیون تومان گران شد!

حال، پرس و جو از فعالان بازار نشان می‌دهد قیمت برخی برندهای ایرانی نیز گران شده و این درحالیست که یک فروشنده لوازم خانگی به «تصلا» می‌گوید «هرچند دو برند بزرگ ایرانی هنوز افزایش قیمت نداده‌اند؛ اما ۱۰۰درصد طی روزهای آینده گران خواهند شد و در این میان مردم همچنان در انتظار ارزانی کالاها هستند.»

 پیش از این نیز برخی کسبه بازار به رفتار دلبخواهانه برخی برندهای ایرانی انتقاد کرده و گفته بودند لیست قیمت این شرکت‌ها چند بار در سال تغییر می‌کند؛ موضوعی که با ادامه ممنوعیت‌ها نگرانی‌های جدی را به وجود آورده است.

تقاضا برای کالای خارجی و رشد قاچاق

فعالان اقتصادی معتقدند سیاست ممنوعیت واردات در هر بازاری سبب یک موضع‌گیری علیه برند ایرانی می‌شود، چرا که مردم را از حق دسترسی به کالای باکیفیت و قیمت رقابتی محروم خواهد کرد. همچنین، به دلیل بسته شدن مسیرهای قانونی برای ورود کالا، افزایش قاچاق یک امر بدیهی است.

تازه‌ترین اطلاعات مرکز آمار ایران نیز نشان می‌دهد در سال گذشته، ۵۱٫۸ درصد از مشتریان صنعت لوازم خانگی برقی خریداری‌شده توسط افراد مورد مطالعه، لوازم برقی تولید داخل، ٣٦.٨درصد تولید خارج و ١١.٤درصد، هر دو نوع لوازم برق داخلی و خارجی بوده است.

حال، با ادامه ممنوعیت‌ها به نظر می‌رسد تقاضای موجود برای کالای خارجی از مسیرهای غیر قانونی تامین خواهد شد. آماری هم که به تازگی منتشر شده نشان از این دارد بیشترین کالای قاچاق کشف شده در نیمه اول سال مربوط به لوازم خانگی است.

عضو کمیسیون اقتصادی: خرید از فروشگاه زنجیره‌ای امن تر است

فروشگاه‌های زنجیره‌ای در هر کشوری که در آنها بلوغ یافته‌اند و حیطه نفوذ خود را گسترانده‌اند، علاوه بر اشتغالزایی، یک اثر جنبی قابل توجه نیز از خود برجای گذاشته اند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از پایگاه خبری مجلس ؛  این فروشگاه‌ها با عرضه انبوه کالا به مردم موجب تعدیل قیمت ها و بالانس بازارها می شوند، با توجه به اهمیت این بازیگران اقتصادی بخش خصوصی در این زمینه با عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفتگو کردیم که می خوانید. 

مزیت فروشگاه زنجیره‌ای بر کسی پوشیده نیست
غلامرضا مرحبا، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این رابطه  گفت: مزیت ها و فواید فروشگاه های زنجیره ای بر کسی پوشیده نیست، اما شاید یکی از عواملی که باعث شده است، رشد این شرکت ها در ایران، در حد و اندازه‌های اقتصاد ما مطلوب نباشد، برخی موانع فرهنگی باشد. وجود بقالی‌های سنتی در محلات و علاقه طیفی از جامعه به آنها، یکی از این مسائل است. همچنین شهروندان غالباً علاقه‌‎مند هستند که کالاهای مورد نیاز را از بورس آن کالا و محل تجمع فروشگاه‌های مرتبط با آن کالا خریداری کنند. مثلاً شخصی که قصد خرید لوازم خانگی در تهران را دارد، احتمالاً به امید قیمت مناسب، به بورس آن کالا در یکی از مناطق شهر، رجوع می کند. این شهروند با توجه به سنت خریدی که در وی نهادینه شده است، تلاش می کند با مراجعه به فروشگاه های مختلف، کشف قیمت کند. 
نماینده حوزه انتخابیه آستارا در ادامه افزود: البته بنا بر تجربه شخصی و واقعیت‌های جامعه معمولاً اشخاص در این گونه مراجعات چندان به درستی راهنمایی نمی شوند و با مراجعه به فروشندگان مختلف، با انبوهی از اطلاعات متفاوت ضد و نقیض روبه‌رو می‌شوند. در نهایت هم ممکن است که کالایی را بخریم و به منزل ببریم که با مشخصات مورد ادعای فروشنده تطابق نداشته باشد و از کیفیت لازم برخوردار نباشد، به دلیل اینکه اینگونه فروشگا‌ههای کوچک از شناسنامه و برند به نام و در خور توجه ای برخوردار نیستند، به هر حال معلوم نیست، که خرید ما از آنها چه سرنوشتی پیدا می کند. اما وضعیت فروشگاههای زنجیره ای فرق می‌کند. 
عضو گروه دوستی ایران و گرجستان، با اشاره به محسنات فروشگاه های زنجیره‌ای گفت: این فروشگاه ها به دلیل جایگاه حقوقی و برندی که دارا هستند و اهمیتی که برای بحث برندینگ و جایگاهشان در نزد نهادهای نظارتی و مردم قائل هستند، طبیعتاً رفتاری متفاوت از فروشگاه های بی نام و نشان و کمتر معتبر، دارند. این فروشگاه ها ناظر فنی دارند، ناظر استاندارد دارند (یعنی باید داشته باشند) بنابر این شهروند بر اساس مختصات ذهنی که در ذهن دارد، می‌داند که این فروشگاه، از ناظرین فنی و استاندارد برخوردار است و همچنین از سوی یک نهاد مشخص دولتی تحت نظارت است، بنابراین مثلاً نگران این موضوع نیست که روی یخچالی که می‌خرد، موتور تقلبی سوار شده باشد یا کالای فیک و غیراستاندارد در این فروشگاهها عرضه شود. 

برندینگ در فروشگاه زنجیره‌ای 
مشاور سابق وزرای سازندگی، بازرگانی و کشاورزی، ضمن تبیین بیشتر این مسئله بر اساس گفتمان سازی‌های اقتصادی، افزود: یکی از هنرمندان مرحوم تعریف می‌کرد که در خارج از کشور، شخصی به او گفت که شما مگر این پیراهن را ازفلان  فروشگاه زنجیره ای نخریده‌اید، پس چرا پیراهن شما چروک است، یعنی برند آن فروشگاه زنجیره‌ای چنان در ذهن و فرهنگ مردم آن کشور رسوخ کرده بود و از چنان اعتباری برخوردار بود که مخاطب وی به صورت پیشفرض می گفت که امکان ندارد این فروشگاه پیراهن چروک و بی‌کیفیت به شما فروخته باشد و از این مسئله اظهار تعجب میکرد و می گفت حتماً پیراهن اتو شده بدون عیب و ایراد عرضه می‌کند. خود بنده تجربه تحصیل در خارج از کشور را دارم و در دوره دانشجویی ترجیح ما این بود که به همراه خانواده از فروشگاه های زنجیره‌ای خرید کنیم، زیرا از جامعیت کافی برخوردار بود و از نظر کیفیت و قیمت، رضایت مشتری را جلب می کرد، فروشگاه های زنجیره ای هم در ایران باید به صورت گام به گام به این سمت حرکت کنند تا از طریق ابزار برندینگ و همچنین جلب اعتماد تدریجی مشتری ها در طول چند نسل مختلف، بتوانند به گزینه پیشفرض خانواده‌ها برای خرید تبدیل شوند. 
این عضو برجسته مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اقتصاد، ضمن تاکید بر لزوم حمایت‌های هدفمند از فروشگاه های زنجیره‌ای، گفت: اگر این فروشگاه ها بتوانند اعتماد سیستم بانکی را جلب کنند، از طریق اخذ تسهیلات قابل توجه، خواهند توانست فضاهای بزرگی را برای عرضه کالاهای خود در اختیار بگیرند. بسیار مهم است که فروشگاه های زنجیره‌ای کالای بسیار باکیفیت تهیه کنند و برای نمونه از عرضه لباس با کیفیت درجه سوم یا فروش لوازم خانگی چینی کم کیفیت اکیداً پرهیز کنند. این موضوع قطعاً در فرایند اعتماد سازی ملی موثر خواهد بود. دولت نیز باید با توجه به کارکرد مثبت فروشگاه های زنجیره‌ای در تعادل بخشی به بازار، حمایت‌های هوشمند، کارشناسی شده و هدفمندی در این خصوص، تخصیص دهد.
 سیاستگذاری های مناسب توام با نظارت و تلاش دولت برای رشد کمی همگام با رشد کیفی فروشگاههای زنجیره ای در نهایت باعث عرضه کالاهای ارزان‌تر، باکیفیت‌تر و به وفور به مردم خواهد شد. مسئله‌ای که هم به سود فروشگاه زنجیره‌ای است هم به نفع مردم است و همچنین نظارت دولت بر بازار را نیز تقویت می‌کند.

صفحه1 از1592