14 آذر 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

صادرات ٨٧٠ میلیون دلاری دانش‌بنیان‌ها به ٧٨ کشور

سرپرست معاونت توسعه اقتصاد در دهمین نمایشگاه کیش اینوکس گفت: شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۱ بیش از  ۸۷۰ میلیون دلار صادرات به ۷۸ کشور صادرات داشتند ،  همچنین ۶۷۲  محصول صادراتی در این حوزه  احصا شده است از حدود ۹ هزار شرکت مذکور  ۴۱۱ شرکت رکورد صادراتی داشته اند.

به گزارش بورس و بانک ، جواد مشایخ، سرپرست معاونت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان اظهار کرد: شاید چهار دهه قبل یکی از مسئله ما بحث علم آموزی بود که با روی کار آمدن جمهوری اسلامی این مسئله رفع شد ، اکنون که به جامع دانشگاهی مراجعه می‌کنیم با بحث حرکت اقتصاد به سمت دانش بنیان مواجه می‌شویم که این نشان از نزدیک شدن به قله علم پیشرفت است.

او افزود: معاونت ما در ۱۵ سال دوره فعالیت خود دوره‌های ماموریتی را پشت سر گذشته است، در دوره نخست به تثبیت جایگاه نهادی خود و مسائل مربوط به تجارت سازی فناوری را انجام داد، در دوم تمرکز به شکل دهی و حمایت از شرکت های دانش بنیان ، دوره سوم بحث توسعه زیرساخت های زیست بوم فناوری بوده و در دوره فعلی تمرکزمان در توسعه اقتصاد دانش بنیان است به این مفهوم که ما باید اقتصاد دانش بنیان را به رسمیت بشناسیم و آن را جز محصولات سخت و پیچیده به حساب نیاوریم.


سرپرست معاونت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان گفت: حوزه های کشاورزی، انرژی، اقتصادی و غذا از جمله اولویت های ما است و در تلاش هستیم تا با ابزارهای مختلف دانش و فناوری را در این حوزه گسترش دهیم.


مشایخ بیان کرد: در سال ۱۳۹۲ حدود ۵۵ شرکت دانش بنیان در کشور داشتیم که اکنون این عدد به ۹ هزار و ۲۶۴ شرکت با گردش مالی ۴۵۰ همت رسیده است که این عدد گواه از تلاش معاونت فناوری است که این ها می‌تواند اثر گذاری مثبتی در اقتصاد کشور داشته باشد ، این شرکت ها به سبب وجود پتانسیل نیازمند سرمایه‌گذاری و تامین مالی به روش های مختلف است.

او در پایان گفت : شرکت های دانش بنیان در سال ۱۴۰۱ بیش از ۸۷۰ میلیون دلار صادرات به ۷۸ کشور صادرات داشتند ، همچنین ۶۷۲ محصول صادراتی در این حوزه احصا شده است از حدود ۹ هزار شرکت مذکور ۴۱۱ شرکت رکورد صادراتی داشته اند.

 

پتروپارس و شرکت ملی نفت ونزوئلا برای ارتقا و بهسازی پایانه صادراتی «خوزه» قرارداد امضا کردند

قرارداد ارتقا و بهسازی پایانه صادراتی «خوزه» ونزوئلا بین گروه پتروپارس و شرکت ملی نفت ونزوئلا (پدوسا PDVSA) امضا شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی گروه پتروپارس ؛ قرارداد ارتقا و بهسازی پایانه صادراتی نفتی «خوزه» ونزوئلا همزمان با سفر سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری و جواد اوجی، وزیر نفت به ونزوئلا پیرو امضا تفاهم‌نامه همکاری وزیران نفت دو کشور، بین محمدصادق عظیمی‌فر، رئیس هیئت مدیره گروه پتروپارس و پدرو رافائل تله‌چیا، وزیر نفت ونزوئلا و مدیرعامل شرکت ملی نفت ونزوئلا امضا شد.

گروه پتروپارس بر پایه شیوه قراردادی مهندسی، تأمین تجهیزات و اجرا (ئی‌پی‌سی) که ازسوی طرف ونزوئلایی تأمین مالی می‌شود، ظرف مدت یک‌سال ظرفیت ذخیره‌سازی پایانه نفتی «خوزه» ونزوئلا را با تعمیر، احداث، تکمیل و بازسازی مخازن ذخیره‌سازی، تعمیرات اساسی و تعمیر پکیج‌های ایستگاه‌های پمپاژ و ظرفیت بارگیری، افزایش می‌دهد و بهسازی می‌کند.

ایران دومین تولید کننده آهن اسفنجی در دنیا شد

مجموع تولید آهن اسفنجی جهان طی سال 2022 میلادی 125 میلیون و 100 هزار تن اعلام شد که ایران با تولید 32 میلیون و 900 هزار تن از این محصول، توانست به مقام نخست تولید در آسیا و رتبه دوم تولید این محصول در جهان دست یابد.

به گزارش بورس و بانک به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، انجمن جهانی فولاد World Steel Association در تازه‌ترین گزارش خود از رشد 100 برابری تولید جهانی فولاد طی 72 سال گذشته خبر داد.

این گزارش حاکی است که تولید جهانی فولاد از 189 میلیون تن در سال 1950 میلادی به یک میلیارد و 885 میلیون تن در سال 2022 میلادی افزایش یافته است.

ایمیدرو و شرکت‌های تابعه و زیرمجموعه بر سکوی بیستم جهان

ایمیدرو و شرکت‌های تابعه و زیرمجموعه (شرکت فولاد مبارکه اصفهان، ذوب‌آهن اصفهان، فولاد خوزستان و شرکت ملی فولاد ایران) با تولید 18 میلیون تن فولاد خام طی سال 2022 میلادی توانستند بر سکوی بیستم شرکت‌های فولادساز برتر جهان بایستند.

این درحالی است که ایران با تولید 30 میلیون و 600 هزار تن فولاد خام طی سال گذشته میلادی توانست همچنان دهمین کشور فولادساز جهان، لقب بگیرد.

ایران دومین تولید کننده آهن اسفنجی جهان

مجموع تولید آهن اسفنجی جهان طی سال 2022 میلادی 125 میلیون و 100 هزار تن اعلام شده است که از این میزان هند با تولید 42 میلیون و 300 هزار تن محصول در صدر جهان قرار دارد.

این درحالی‌است که طی مدت یادشده، ایران با تولید 32 میلیون و 900 هزار تن آهن اسفنجی توانست به مقام نخست تولید در آسیا و رتبه دوم تولید این محصول در جهان دست یابد.

همچنین تولید آهن خام ایران طی سال 2022 میلادی 2 میلیون و 500 هزار تن، مصرف این محصول 2 میلیون و 400 هزار تن و صادرات آن نیز 100 هزار تن گزارش شده است. گفتنی است میزان واردات آهن خام ایران طی سال گذشته میلادی صفر بوده است.

مجموع تولید جهانی آهن خام طی سال 2022 میلادی یک میلیارد و 301 میلیون و 300 هزار تن و مصرف این محصول در جهان یک میلیارد و 301 میلیون و 400هزار تن به ثبت رسیده است.

معرفی برترین‌های تولید فولاد در دنیا

چین توانست طی سال 2022 میلادی با تولید یک میلیارد و 180 میلیون تن فولاد خام در صدر فولادسازان جهان قرار گرفته و سهم 54 درصدی از تولید این محصول را به خود اختصاص دهد.

این درحالی‌است که حضور پر رنگ شرکت‌های چینی نیز در بین 50 شرکت برتر فولادساز جهان به چشم می‌خورد.

طی این مدت، گروه بائو استیل چین China Baowu Group با تولید 131 میلیون و 400 هزارتن فولاد خام در صدر شرکت‌های فولادساز جهان ایستاد.

همچنین گروه آنستیل چین Ansteel Group نیز با تولید 55 میلیون و 650 هزار تن محصول به عنوان سومین شرکت فولادساز جهان به ثبت رسید.

انجمن جهانی فولاد میزان تولید شرکت فولادساز آرسلور میتال ArcelorMittal را 68 میلیون و 890 هزار تن عنوان کرده و این شرکت را دومین شرکت فولادساز جهان طی سال گذشته میلادی اعلام کرد.

خرید بندر راهبردی سالیانکا از سوی ایران راه مطمئن برای توسعه روابط با روسیه

سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه خرید بندر سالیانکا کار بسیار بزرگ و مهمی بود که گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران صورت داد، تصریح کرد: این کار خوبی است که گروه کشتیرانی برای خرید بندر سالیانکا صورت داده و با این اقدام بسیار راهبردی ایران ۵۳ درصد از سهام این بندر را در اختیار گرفته و این اقدام مؤثر و خوبی است و بندر سالیانکا نیز یکی از بنادر بسیار خوب و فعال به شمار می‌رود.

به گزارش بورس و بانک و به نقل ازروابط عمومی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران "سیدکاظم جلالی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین‌المللی حمل‌و‌نقل روسیه (ترانس راشا) با بیان اینکه روابط تجاری ایران و روسیه روز به روز رو به افزایش است گفت: روابط دو کشور ایران و روسیه روز به روز در حال گسترش است و خوشبختانه ما در طی سال‌های اخیر در موضوع مبادلات تجاری با این کشور از رشد مناسبی برخوردار بوده‌ایم.

وی افزود: ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی تجارت یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلاری با روسیه رقم زده است، اما اکنون بر اساس آمار منتشر شده از سوی گمرک روسیه این رقم به بالغ بر پنج میلیارد دلار رسیده است هر چند تصور ما بر این است که این عدد بالاتر از رقم اعلامی است چراکه بخشی از کالا‌های ایرانی از طریق بندر آکتائو قزاقستان به روسیه وارد می‌شوند.

به گفته جلالی هم اکنون با توجه به اینکه روسیه کشوری تحریمی بوده و ارتباط آن با غرب قطع شده است روابطش با ایران بسیار حائز اهمیت است به خصوص اینکه به اذعان روسیه این کشور از بندر سن پترزبورگ و سایر راه‌های دریایی خود سالانه بالغ بر ۳۰۰ میلیون تُن کالا به اروپا صادر می‌کرده است، اما اکنون این رقم قرار است از مسیر ترکیه و ایران عبور کند و تصور روسیه هم این است که حداقل ۵۰ میلیون تُن کالا را از طریق ایران صادر کنند.

وی اظهار داشت: بنا به بررسی و اعلام روسیه تنها ظرفیت ترانزیت هفت تا هشت میلیون تُن کالا از طریق ایران در حال حاضر وجود دارد و بنابراین راه درازی در پیش است که بتوان این حجم کالا را از ایران عبور داد و این امر مستلزم تلاش شبانه روزی و بی‌وقفه در این حوزه است که طبیعتاً اقدامات شرکت‌هایی همچون گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در حوزه توسعه ناوگان و تمرکز بر حمل بار از طرق مختلف از جمله کریدور شمال- جنوب می‌تواند در این حوزه راهگشا باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با بیان اینکه امنیت امروز با مفهوم توسعه گره خورده است اظهار داشت: هر چقدر که یک کشور توسعه یافته‌تر باشد و سایر کشور‌ها وابستگی بیشتری به آن داشته باشند ضریب امنیت آن کشور بالاتر خواهد رفت و بنابراین اگر ما بتوانیم کریدور شمال جنوب را شکل دهیم کانال سوئز دومی شکل خواهد گرفت که در دنیا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

جلالی ادامه داد: امروز تمامی این مسیر‌ها به ایران ختم می‌شود و لذا در دوران حساس و سرنوشت‌سازی هستیم که هر روز باید حرکت کرده تا بتوانیم کشور را توسعه دهیم. امروز بحث صرفاً روسیه نیست بلکه در بحران اوکراین ایران می‌تواند هاب مطمئنی برای صادرات و واردات روسیه باشد؛ اما در مجموع مسیر کریدور شمال - جنوب در اصل انتقال کالا از اروپا به شرق آسیا و برعکس است و لذا باید در این حوزه کلان مدت نگاه کرد.

به اعتقاد وی هر چقدر سرمایه گذاری در امر کریدور شمال - جنوب صورت گیرد حتماً بهره برداری بسیار ذی‌قیمتی را برای ایران صورت خواهد داد؛ در این زمینه البته باید از زحمات و تلاش‌های گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و به خصوص کشتیرانی خزر تقدیر نمود که در این حوزه فعال شده و در مسیر توسعه ناوگان گام برداشته‌اند.

جلالی ادامه داد: البته در کریدور سه بخشی که شامل شرقی، غربی و میانی است کریدور در بخش میانی با دریای خزر پیش می‌رود و بنابراین فکر می‌کنیم این موضوع مزیت بسیار زیادی برای ایران دارد، چراکه ما همسایه دریایی برای روسیه هستیم و نیاز به کشور‌های واسط نداریم؛ لذا هر چقدر بتوانیم ناوگان دریایی و بنادر را تقویت نماییم اتصالات راه آهن به بنادر ما انجام شود کار بزرگی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: البته روسیه نیز باید به موازات این توسعه را صورت دهد چراکه روسیه تنها یک بندر خزری دارد و سایر بنادر این کشور ولگایی هستند که بندر ماخاچ قلعه نیز نیاز به تقویت دارد هر‌چند که برای این بندر طرح توسعه در نظر گرفته شده است.

جلالی ادامه داد: نخست وزیر روسیه سال ۲۰۲۲میلادی به ماخاچ قلعه سفر داشته است و دستورات لازم را صادر کرده است، ولی نیاز به لایروبی ولگا نیز وجود دارد که قول داده‌اند در فصلی که گرم است و امکان این عملیات وجود دارد لایروبی ولگا را انجام دهند.

وی افزود: ایران نیز نیازمند این است که بندر خود را تقویت کند ضمن اینکه ناوگان دریایی ایران و روسیه نیز باید کار‌های بزرگی را صورت دهند.

جلالی با بیان اینکه خرید بندر سالیانکا کار بسیار بزرگ و مهمی بود که گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران صورت داد تصریح کرد: این کار خوبی است که گروه کشتیرانی برای خرید بندر سالیانکا صورت داده و با این اقدام بسیار راهبردی، ایران ۵۳ درصد از سهام این بندر را در اختیار گرفته و این اقدام مؤثر و خوبی است و بندر سالیانکا نیز یکی از بنادر بسیار خوب و فعال به شمار می‌رود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه تأکید کرد: کار توسعه این بندر نیز باید صورت گیرد و البته طرح توسعه نیز در این حوزه تعریف شده و گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز طرح توسعه این بندر را طراحی کرده و برنامه‌هایی نیز وجود دارد که سالیانکا را بتوان توسعه داد.

اولین گام طلایی دولت برای حمایت از بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان

تنها چند روز پس از اعلام حمایت علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران  از بزرگترین قرارداد  تجاری زعفران جهان میان ایران و قطر، سفر رییس جدید بانک مرکزی ایران و تیم اقتصادی دولت به قطر برای افزایش همکاری های پولی و بانکی و مراودات تجاری بین دوکشور، خون تازه ای را به بازار زعفران ایران تزریق کرد.

به گزارش بورس و بانک ؛ مدت هاست جسم رنجور طلای سرخ ایران اسیر ناملایمات و بی مهری قرار گرفته است و اخبار خوبی از این محصول استراتژیک و ارز آور ایران به گوش نمی رسد. سهم اندک ایران از تجارت طلای سرخ در جهان و در حالی که حدود ۸۰ درصد تولید زعفران جهان توسط کشاورزان زحمت کش زعفران کار ایران تامین می شود، فاجعه ای عظیم برای این محصول راهبردی در عرصه جهانی است.


این روزها گلایه زعفران کاران از هزینه بالای تمام شده و بهای اندک زعفران در بازار از یک سو و بد قولی های دولت در پرداخت های خرید حمایتی زعفران توسط سازمان مرکزی تعاونی روستایی از سوی دیگر ؛ بسیار زیاد است. اما در این آشفته بازار ، اعلام حمایت رسمی دولت توسط علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران  از بزرگترین قرارداد  تجاری زعفران جهان میان ایران و قطر، بارقه های امید را در بازار زعفران ایران روشن کرد.
پیمان پاک تاکید کرد: سازمان توسعه تجارت به طرف ایرانی قرارداد اعلام آمادگی کرده است که همه تلاش خود را جهت تحقق کامل این قرارداد به انجام رسانَد تا کلیه عوامل این زنجیره از جمله کشاورزان زعفران کار ایران به منافع خود دست یابند و شاهد اثر مطلوب آن بر بازار زعفران ایران در بلند مدت باشیم.

"سفر رئیس بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت به قطر"

 گفتنی است؛ تنها چند روز پس از این اعلام حمایت، سفر رییس جدید بانک مرکزی ایران و تیم اقتصادی دولت به قطر برای افزایش همکاری های پولی و بانکی و مراودات تجاری بین دوکشور، خون تازه ای را به بازار زعفران ایران تزریق کرد.
سفر فرزین رییس کل بانک مرکزی به قطر اولین گام طلایی دولت برای حمایت از بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان میان ایران و قطر است.


بر اساس این گزارش؛ در حالی که بازار زعفران ایران این روزها و پس از اعلام حمایت رسمی دولت توسط علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از قرارداد منعقد شده برای انتقال ۲۰۰ تن زعفران ایران به قطر،  در حال گذر از حالت رکود خود می باشد و کشاورزان زحمت کش زعفران ایران امیدوار تر از قبل برای لمس تاثیر این قرارداد بر افزایش قیمت زعفران در بازار ایران لحظه شماری می کنند، انعکاس خبر  اولین سفر رسمی محمدرضا فرزین در کسوت ریاست بانک مرکزی ایران به قطر با  همراهی دکتر صفری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه و هیات تخصصی اقتصادی برای توسعه و تقویت ارتباطات و مناسبات پولی و بانکی فی مابین،حمایت دولت از این قراداد را جدی تر از قبل نمایان می کند.

محمدرضا فرزین - رئیس‌کل بانک مرکزی - در این سفر و در دیدار با شیخ بندر بن محمد آل ثانی - رئیس‌کل بانک مرکزی قطر - بر توسعه همکاری‌ها و ارتباطات پولی و بانکی میان تهران و دوحه تاکید کرد.

وی با تاکید بر چشم انداز مثبت مناسبات اقتصادی ایران و قطر تاکید کرد: با افزایش همکاری‌های پولی و بانکی میان دو کشور به همراه در دستور کار قرار دادن پیمان‌های پولی دو و چندجانبه قطعا به اهداف پیش بینی شده در مناسبات تهران دوحه خواهیم رسید.

همچنین در این دیدار رئیس‌کل بانک مرکزی قطر بر علاقه‌مندی این کشور برای افزایش مناسبات بانکی و پولی با ایران تاکید کرد و گفت: توسعه مناسبات بانکی با جمهوری اسلامی ایران جزو اولویت های اصلی ماست و این همکاری‌ها قطعاً به نفع دو کشور خواهد بود.

وی تصریح کرد: از هر ابزاری برای تعمیق و افزایش همکاری‌ها و مناسبات بانکی و پولی بین قطر و ایران استفاده خواهیم کرد.

تکمیل ظرفیت نخستین پرواز کیش به دوحه

با استقبال کیشوندان و برخی از گردشگران ظرفیت نخستین پرواز کیش-دوحه- کیش هواپیمایی ایران ایر برای تسهیل تردد هواداران تیم ملی ایران در مسابقات جام جهانی 2022 قطر تکمیل شد.

به گزارش بورس و بانک ؛ با تکمیل ظرفیت نخستین پرواز از مبداء کیش به دوحه این ایرلاین دوشنبه 30 آبان منطقه آزاد کیش را به مقصد دوحه ترک می کند.

لازم به ذکر است جزیره کیش با رویکرد ورزش محور در سیستم ورزشی کشور محل مناسبی برای تردد و استفاده از امکانات اقامتی و رفاهی مقرون به صرفه برای هواداران مسابقات جام جهانی 2022 قطر است.

همچنین با راه اندازی مسیر پروازی به کشور قطر، کیش می تواند برای میزبانی از هواداران این رویداد بزرگ نقش مهم و ارزشمندی ایفا کند.