14 آذر 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

چهارمحال و بختیاری، دستگاه برتر استانی سازمان امور مالیاتی شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی از مدیرکل امور مالیاتی استان چهارمحال و بختیاری به جهت کسب عنوان دستگاه برتر استانی سازمان امور مالیاتی در جشنواره شهید رجایی تجلیل کرد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از رسانه مالیاتی ایران، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اهداء لوح تقدیر از حمیدرضا منتظری، مدیرکل امور مالیاتی استان چهارمحال و بختیاری به جهت کسب عنوان دستگاه برتر استانی سازمان امور مالیاتی کشور تجلیل کرد.

در متن لوح وزیر امور اقتصادی و دارایی آمده است‌:

جناب آقای حمیدرضا منتظری

مدیرکل محترم امور مالیاتی استان چهارمحال و بختیاری

با سلام

        بالندگی و اثربخشی نظام اداری کشور مؤلفه‌ای حیاتی جهت تحقق اهداف مردمی و خدمت به مردم شریف ایران می باشد. در این راستا توانمندی فنی و تخصصی، عمل انقلابی و انگیزه خدمتگزاری در بهبود مستمر نظام اداری نقش بسزایی دارد.

در اجرای جزء "ب" بخشنامه شماره ۱۸۹۶۸ مورخ ۰۱/ ۰۳/ ۱۴۰۲ سازمان اداری و استخدامی کشور موضوع جشنواره شهید رجایی سال ۱۴۰۲ ( نتایج ارزیابی عملکرد سال ۱۴۰۱) و با عنایت به تصویب ستاد جشنواره شهید رجایی وزارتخانه حائز دستگاه برتر استانی سازمان امور مالیاتی کشور شده‌اید. از همت و تلاش والا و ارزنده جنابعالی و کارکنان محترم آن مجموعه، مراتب قدردانی و تشکر خود را اعلام می‌نمایم.

امید است با استعانت از درگاه الهی، در مسیر استمرار و ارتقاء خدمت خالصانه موفق و پایدار باشید.

                                                                                                       سید احسان خاندوزی

 

تمرکز بر شناسایی مودیان جدید و مبارزه با فراریان مالیاتی/ حمایت مالیاتی از تولیدکنندگان و شرکت‏های دانش بنیان

اقدامات و رویکردهای تحولی نظام مالیاتی منجر به موفقیت ها و دستاوردهای ملموس گشته و موجب شده این موضوع موردتوجه اغلب صاحبنظران و رسانه های مهم کشور قرار گیرد و هر کدام، بخشی از این دستاوردها را مورد بررسی قرار دهند.
 
 
 
 

به گزارش بورس و بانک و به نقل از رسانه مالیاتی ایران، تحرک و پویایی نظام مالیاتی با روی کار آمدن دولت سیزدهم در عرصه عمل با موفقیت‏های مشهودی توام گشته است و امیدها برای شفاف سازی و تحقق اقتصادی پویا مبتنی بر درآمدهای پایدار افزایش یافته است. از اینرو اقدامات و دستاوردهای تحولی سازمان امور مالیاتی، موردتوجه اغلب صاحبنظران و رسانه های مهم و منصف کشور قرار گرفته است. برای نمونه، «خبرگزاری ایرنا»، در تازه ترین گزارش اقتصادی با عمل به رسالت اجتماعی خویش، برخی اقدامات و دستاوردهای مهم نظام مالیاتی را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

در ابتدای این گزارش آمده است:

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ مجموع درآمد مالیاتی را با رشد ۴۹.۸ درصدی ۱۱۰۰ هزار میلیارد تومان پیش ‌بینی کرد که این امر قرار است با تمرکز بر فراریان مالیاتی، شناسایی مودیان جدید و در مقابل با مشوق‌های مالیاتی برای فعالان اقتصادی محقق شود و هیچ سختگیری مالیاتی به مردم وارد نخواهد شد.

اتکا بر درآمدهای مالیاتی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ با اتکا بر درآمدهای مالیاتی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی درصدد است تا عرصه را برای فراریان مالیاتی تنگ کند؛ دولت در دو سال گذشته نه‌ تنها توانست بدون فشار مالیاتی به مردم و با شناسایی فراریان مالیاتی درآمدهای دولت از این بخش را افزایش دهد، بلکه نرخ مالیاتی تولیدکنندگان را هفت درصد کاهش داد. طبق لایحه بودجه ۱۴۰۳، مجموع درآمد مالیاتی را ۱۱۰۰ هزار میلیارد تومان پیش ‌بینی شده است، درحالی که درآمد نفت حدود ۶۱۴ هزار میلیارد تومان برآورد شده و سهم نفت از درآمدهای دولت کاهش یافته است. بیش از ۲ سال از فعالیت دولت سیزدهم می ‌گذرد و این دولت با هوشمندسازی نظام مالیاتی به دنبال تحقق درآمدهای مالیاتی و بستن گلوگاه‏های فرار مالیاتی است تا بودجه جاری دولت متکی به درآمدهای پایدار باشد. در همین راستا طبق اعلام «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت ۵۲ درصد منابع بودجه مالی دولت در هفت ماه امسال از محل اخذ مالیات تأمین و درآمد مالیاتی در دولت سیزدهم نیز تا ۶۰ درصد افزایش یافته است.

سیاست‏های حمایتی از تولیدکنندگان، شرکت‌های دانش بنیان و ...

... دولت سیزدهم هرچند شناسایی فراریان مالیاتی را به عنوان یکی از اولویت‏های کاری دنبال می‌ کند، اما در مقابل کاهش هفت درصدی نرخ مالیاتی از تولیدکنندگان را در راستای حمایت از فعالان اقتصادی در ۲ سال پیاپی اجرایی کرده است. همچنین حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و سکوها یکی دیگر از سیاست‏های حمایتی نظام مالیاتی است که دنبال می ‌شود.

وصول 35 هزار میلیارد تومان از فراریان مالیاتی

وصول عادلانه مالیات یکی از مهمترین دغدغه‌های دولت سیزدهم است، در همین راستا سازمان امور مالیاتی برای رسیدگی به وضعیت شناسایی فرارهای مالیاتی، واحدهای اجرایی بازرسی و مبارزه با فرار مالیاتی و پول‌شویی در کلیه ادارات مالیاتی را فعال کرده است. این واحدها علاوه بر انجام وظایف در حوزه ‌های عمومی مقابله با فرار مالیاتی مانند انجام بازرسی، بررسی تراکنش‌های بانکی، رسیدگی به گزارش‌های مردمی فرار مالیاتی و نظارت در امر مبارزه با پول‌شویی در سازمان فعالیت دارند. همچنین شیوه ‌نامه مقابله تخصصی با روش‌های فرار در صنوف مختلف برای کل کشور نیز در حال تدوین است. طبق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، از محل مبارزه با فرار مالیاتی و معوقات در سال جاری بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد تومان وصول شده است به طوری که در سال گذشته نیز، ۱۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی شناسایی شد و برخوردهای قاطع با فراریان مالیاتی دانه‌ درشت برای استیفای حقوق مردم همچنان ادامه دارد.

وصول ۸۰ هزار میلیارد تومان از مالیات‏های معوقه

در همین باره چندی پیش، شاهین مستوفی مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور از وصول ۸۰ هزار میلیارد تومان از مالیات‌های معوقه خبر داده و در این باره گفته است که به وصول این رقم، مالیات سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد سه برابری پیدا کرد و همچنین ۸۰ هزار میلیارد تومان از مالیات‌های معوقه وصول شد. مستوفی با اشاره به اقدامات گسترده در زمینه مبارزه با فرار مالیاتی گفته است که یکی از آن‌ها دریافت تراکنش‌های بانکی صاحبان مشاغل از بانک مرکزی است که منجر به جلوگیری سه برابری از فرار مالیاتی با شفافیت حساب‌های بانکی مشکوک شد و در این راستا، احراز چهار هزار میلیارد تومانی مالیات از سال ۹۹ به ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ رسید. برخورد با دانه ‌درشت‌ها باعث می شود تا نه تنها شاهد رشد در وصول مالیات شویم بلکه انگیزه برای پرداخت در عموم مردم افزایش یابد.

 

درآمدهای مالیاتی هشت ماهه 98 درصد محقق شد

براساس گزارش منتشره سازمان امور مالیاتی کشور، در هشت ماهه امسال بالغ بر 490 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده که بیش از مجموع وصولی مالیات سال 1401 (حدود 470 هزار میلیارد تومان) می باشد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از رسانه مالیاتی ایران، طبق گزارش منتشره سازمان امور مالیاتی کشور، در هشت ماهه سال‏جاری بالغ بر 490 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل (حدود 310 هزار میلیارد تومان) رشد 58 درصدی و نسبت به بودجه مصوب تحقق 98 درصدی را نشان می دهد.

بنابراین گزارش، از مجموع درآمدهای مالیاتی هشت ماهه سال‏1402، بیش از 301 هزار میلیارد تومان (معادل 62 درصد) از محل مالیات‏‏های مستقیم مشتمل بر مالیات بر اشخاص حقوقی با 192 هزار میلیارد تومان، مالیات بر درآمدها با 91 هزار میلیارد تومان و مالیات بر ثروت با 18 هزار میلیارد تومان وصول شده است.

همچنین در هشت ماهه سال‏جاری، بیش از 188 هزار میلیارد تومان (معادل 38 درصد) از محل مالیات بر کالاها و خدمات  وصول گردیده که 127 هزار میلیارد آن، سهم مالیات بر ارزش افزوده است.

براساس گزارش سازمان امور مالیاتی، در آبان ماه سال‏جاری حدود 69 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل (حدود 40 هزار میلیارد تومان)، رشد 74 درصدی و نسبت به بودجه مصوب تحقق 112 درصدی را نشان می دهد.

گفتنی است وصول و همچنین رشد درآمدهای مالیاتی با تکیه بر اطلاعات شفاف، دقیق و بدون فشار بر مؤدیان کنونی و از طریق شناسایی بالغ بر دو میلیون مؤدی جدید، تمرکز بر پایه‌ های جدید مالیاتی و مقابله بیش از پیش با فرار مالیاتی با تکیه بر هوشمندسازی نظام مالیاتی و تقویت مالیات ستانی عادلانه صورت می‌گیرد.  

بر این اساس، رشد درآمدهای مالیاتی بدون وارد آمدن فشار بر بخش مشاغل و کارکنان بخش دولتی و خصوصی صورت گرفته به طوری که در 8 ماهه سال‏جاری سهم مالیات مشاغل 7 درصد از کل وصولی در حدود 36 هزار میلیارد تومان و سهم مالیات کارکنان بخش خصوصی و عمومی ۱۰ درصد از کل وصولی، 49 هزار میلیارد تومان می باشد. همچنین طی دو سال گذشته از بار مالیاتی بخش تولید نیز به میزان 7 واحد درصد کاسته شده است.

 

سقف قرض الحسنه اعطایی صندوق‌های قرض‌الحسنه چند شعبه‌ای افزایش یافت

سقف قرض‌الحسنه اعطايي توسط صندوق‌هاي قرض‌الحسنه چندشعبه‌اي به هر مشتري به مبلغ يك ميليارد ريال افزايش يافت.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، سقف قرض‌الحسنه اعطايي توسط صندوق‌هاي قرض‌الحسنه چندشعبه‌اي به هر مشتري از مبلغ پانصدميليون ريال به مبلغ يك ميليارد ريال افزايش يافت.

معاون نظارت بانک مرکزی جزئیات انتقال موسسه سابق نور به بانک ملی را تشریح کرد

معاون نظارت بانک مرکزی با اشاره به آغاز اجرای قوانین مربوط به اصلاح نظام بانکی تاکید کرد:‌ سپرده گذاران موسسه اعتباری سابق نور هیچ نگرانی درخصوص سپرده‌هایشان نداشته باشند و از روز شنبه سپرده مشتریان این موسسه در بانک ملی ایران خواهد بود.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر فرشاد محمدپور با حضور در خبر ۱۴ شبکه یک سیما با بیان اینکه بانک مرکزی در راستای برنامه اصلاح نظام بانکی و سیاست های نظارتی و شفاف سازی نظام بانکی، اقداماتی را از یک سال گذشته آغاز کرده است،‌گفت: رئیس کل این بانک نیز در یک سال گذشته به ویژه ابتدای سال جاری اعلام کرد که یکی از موضوعات مهم مدنظر بانک مرکزی، اصلاح نظام بانکی است و لذا اقداماتی در خصوص برخی موسسات اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: موسسه اعتباری سابق نور از روز شنبه در قالب بانک ملی فعالیت خواهد کرد. سپرده گذاران، سپرده ها، شعب و کارکنان تسهیلات و دارایی های این موسسه همگی از روز شنبه در ذیل مدیریت بانک ملی است. 

معاون نظارت بانک مرکزی با اشاره به اینکه نیازی به اقدامی از سوی سپرده گذاران موسسه اعتباری سابق نور نیست تصریح کرد: تمهیدات این مهم طی چند ماه گذشته در نظر گرفته و جلسات مستمری در این باره در بانک مرکزی، بانک ملی و موسسه اعتباری سابق نور برگزار شده است. از این رو تمام پیش بینی ها در نظر گرفته شده است و مشتریان، سپرده گذاران و تسهیلات گیرندگان اقدام خاصی انجام نمی دهند. 

دکتر محمدپور از در نظر گرفتن یک دوره گذار سه ماهه خبر داد و گفت: ما دوره گذار سه ماهه ای را پیش بینی کردیم که طی این مدت، سپرده گذاران همه خدماتی که پیش از این نیز دریافت می کردند و حتی خدمات بیشتر را از طریق همان شعب که قبلاً متعلق به موسسه اعتباری نور بود، پیگیری خواهند کرد و پس از این دوره گذار سه ماهه، مشتریان موسسه اعتباری نور شماره حساب بانک ملی خواهند داشت. اما در دوره گذار نیز این مشتریان، از روز شنبه مشتری بانک ملی ایران به حساب می آیند. لذا شعب همان است و تنها تابلوی آن به بانک ملی ایران تغییر می کنند. 

وی درخصوص وضعیت کارکنان موسسه اعتباری نور یادآور شد: کارکنان موسسه اعتباری نور نیز از روز شنبه، کارکنان بانک ملی ایران هستند. لذا به هیچ عنوان جای نگرانی برای کارکنان و سپرده گذاران موسسه اعتباری نیست. آرامش و اطمینان خاطر کارکنان و مردم دغدغه ارکان نظام و به ویژه شخص رئیس کل بانک مرکزی است. این امر یک اقدام برد – برد است و کارکنان از روز شنبه به یک بانک معتبرتر منتقل می شوند و بانک ملی نیز کمبود منابع انسانی را در ارائه خدمات به مردم را به واسطه نیروهای موسسه اعتباری نور جبران می کند. چراکه این نیروها عموماً جوان و دارای تجربه کاری میانگین ۱۲ سال هستند. 

معاون نظارت بانک مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: مشتریان در صورتی که با مشکلی مواجه شدند، می توانند این موارد را از طریق سایت بانک مرکزی، بانک ملی ایران و نیز خود موسسه اعتباری سابق نور پیگیری کنند. خوشبختانه در این باره تمهیدات لازم اندیشیده شده است و مسیرهای ارتباطی در نظر گرفته شده است.

 

 

اطلاعیه بانک مرکزی درباره انتقال سپرده ها، داراییها، تسهیلات، کارکنان و شعب موسسه اعتباری نور به بانک ملی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای برنامه اصلاح نظام بانکی کشور نسبت به انتقال سپرده‌ها، داراییها، تسهیلات، کارکنان و شعب موسسه اعتباری نور به بانک ملی ایران اقدام می‌کند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، سپرده گذاران و تمام ذینفعان این موسسه می‌توانند از تاریخ شنبه یازدهم آذرماه با مراجعه به شعب سابق موسسه اعتباری نور (ذیل مدیریت بانک ملی) از تمام خدمات بانکی لازم استفاده کنند.

در خصوص سایر ذینفعان بانک، برنامه‌ریزی لازم بشرح ذیل اتخاذ شده است:
1-شعب و کارکنان شاغل در موسسه اعتباری نور همانند گذشته مشغول به فعالیت بوده و در چارچوب مصوبات کمیته اصلاح نظام بانکی به بانک ملی ایران منتقل می‌شوند.
2-ارائه خدمات بانکی به تمامی مشتریان محترم اعم از سپرده گذاران و تسهیلات گیرندگان موسسه اعتباری یاد شده با مدیریت و راهبری بانک ملی ایران در چارچوب ضوابط و مقررات ابلاغی و طبق روال عادی قبلی به قوت خود ادامه می‌یابد و مشتریان می‌توانند خدمات مزبور را همانند گذشته در چارچوب قراردادهای سپرده‌گذاری و تسهیلاتی دریافت کنند. علاوه بر آن در چارچوب مقررات این بانک از خدمات گسترده‌تری که توسط بانک مذکور در حال ارائه است بهره‌مند شوند.
3- امور سهام موسسه اعتباری نور، پاسخگوی تمام سوالات و درخواستهای سهامداران محترم موسسه خواهد بود. مطالبات سهامداران محترم موسسه یاد شده در چارچوب مصوبات صدرالاشاره و پس از ایفای تعهدات موسسه مذکور به بانک مرکزی و سایر دستگاه های اجرایی و مراجع قانونی، محاسبه و پرداخت می‌شود.
4-هیئت سرپرستی منصوب بانک مرکزی در موسسه اعتباری غیر بانکی نور مستقر هستند و تمام مراحل این برنامه توسط آنان و با نظارت کامل در حال انجام می‌باشد.
5- بی تردید در کنار لطف و مرحمت الهی، اصحاب رسانه، کارشناسان، مدیران و صاحب نظران نظام بانکی در راستای تشریک مساعی برای دستیابی به اهداف مد نظر این تکلیف مهم، نقش انکارناپذیری داشته و مددکار مسئولان و عوامل این ماموریت هستند.

در پایان خاطر نشان می سازد این فرایند به عنوان گامی مهم در راستای حفظ ثبات و سلامت نظام بانکی محسوب شده و همراهی در اجرای موفق آن برای ارائه خدمات بهتر به آحاد جامعه مورد انتظار می‌باشد. بنابراین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از هموطنان گرامی تقاضا دارد اخبار و اطلاعات مربوط به این طرح ملی را صرفاً از طریق اطلاعیه های رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بانک ملی ایران پیگیری کنند.

 

 

 

 

صفحه1 از219