26 مهر 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

ابطال مصوبه «قیمت‌گذاری دستوری شن و ماسه»

دیوان عدالت اداری، مصوبه تعیین و اعلام نرخ شن و ماسه توسط دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت صنعت را خلاف قانون و خارج از حدود اختیار دانست و ابطال کرد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از بورس پرس ؛ محمد مصدق رئیس هیات عمومی دیوان عدالت اداری اعلام کرد: بر اساس تبصره ۳ قانون اصلاح قانون تعزیرات حکومتی مقرر شده برای وصول به اهداف مقرر در این قانون، دولت می تواند در موارد لزوم تصمیمات مرجع قیمت گذاری و تعیین شبکه‌های توزیع را هماهنگ و اصلاح کند.

در همین راستا دستورالعمل ۱۰ شهریور سال ۹۷ وزیر صنعت در خصوص نحوه تعیین قیمت کالاها و خدمات ابلاغ شده و طبق بند ج این دستورالعمل در رابطه با کالاها و خدماتی که کمیسیون یا شورا یا دستگاهی عهده‌دار تعیین قیمت آن نیست، مقرر شد قیمت سایر کالاها و خدمات با رعایت ضوابط قیمت‌گذاری سازمان حمایت و درصدهای سود عمده فروشی، خرده فروشی، پخش و دستورالعمل‌های مربوط راساً توسط شرکت‌های دولتی، خدماتی و بازرگانی صورت گیرد و سازمان حمایت و سازمان های صنعت استان ها موظفند همزمان با رصد و پایش مستمر بازار در صورت افزایش غیر متعارف قیمت ها یا دریافت شکایت مراتب را رسیدگی و اعمال قانون کنند.

بر مبنای نامه ۱۹ آبان سال ۹۸ سازمان حمایت، مصالح ساختمانی نظیر شن و ماسه، گچ و آجر مشمول بند ج دستورالعمل ۱۰ شهریور سال ۹۷ وزیر صنعت بوده و نرخ آنها تابع شرایط عرضه و تقاضا اعلام شده است؛ بنابراین بر مبنای موازین حقوقی فوق، اولاً شن و ماسه از مصادیق کالاهای غیر انحصاری و قیمت‌گذاری آنها تابع شرایط عرضه و تقاضا است.

ثانیاً با توجه به حکم مقرر در ماده ۴ قانون معادن که بر اساس آن امور مربوط به مواد معدنی طبقات یک و دو به استثنا شن و ماسه معمولی و خاک رس معمولی در چارچوب مقررات این قانون در حیطه وظایف وزارت معادن و فلزات است و با لحاظ حکم مقرر در تبصره ۹ ماده ۱۴ قانون معادن مبنی بر اینکه دولت اجازه قیمت‌گذاری مواد معدنی غیر انحصاری که در بازار رقابتی تولید و عرضه می‌شود را نداشته و ملاک، تعیین قیمت عرضه و تقاضا خواهد بود، دولت و وزارت صنعت حق قیمت‌گذاری و اعلام نرخ در خصوص شن و ماسه را ندارند.

ثالثاً حکم مقرر در بند ج دستورالعمل ۱۰ شهریور سال ۹۷ در خصوص قیمت‌گذاری کالاها و خدمات تابع نرخ‌گذاری حاصل از شرایط عرضه و تقاضا، متضمن اعطای اختیار تعیین قیمت به سازمان حمایت و وزارت صنعت نیست و دستگاه‌های مزبور صرفاً باید به شکایات مربوط و افزایش نامتعارف قیمت‌ها رسیدگی و در خصوص متخلفان اعمال قانون کنند.

بنا به مراتب فوق، بخشنامه ۸ اردیبهشت سال ۹۹ سازمان صنعت استان کردستان و اداره صنعت شهرستان سقز که متضمن تعیین و اعلام نرخ برای شن و ماسه توسط دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت صنعت است، خلاف قانون و خارج از حدود اختیار بوده و مستند به بند یک ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۹۲ ابطال می‌شود.

خدا قوت رييس جمهور به پرسنل ايثارگر بهشت زهراي تهران

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رياست  جمهور ي در روز کارمند بصورت  سرزده در جمع پرسنل عروجيان سازمان بهشت زهرا(س)حاضر شد: كار شما در بهشت زهرا(س) با هيچ معيار مادي قابل سنجش نيست و شما بهترين نمونه و الگوي ، کارکنان ايثار گر  و تلاشگر دولت در سراسر كشور هستيد
به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی سازمان بهشت زهرا (س) ؛ آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور پس از ادای احترم به مقام شهدا و در روز کارمند با حضور سرزده در جمع پرسنل عروجيان سازمان بهشت زهرا(س)گفت: امروز در تاریخ ما روز کارمند نامیده شده است . به دلیل اینکه شهیدان رجایی و باهنر از کارمندان صدیق و فداکاری بودند که جان خود را در راه آرمانهای خود فدا کردند. به نظرم بهترین جمعی که می شود به عنوان کارکنان نمونه و تلاشگر دولت از آنان تقدیر کرد و این روز را تبریک گفت ، به شما پرسنل سازمان بهشت زهرا(س) است.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در هفته دولت روز پنج شنبه 4 شهریور 1400 پس از ادای احترم به مقام شهدا در گلزار شهدا و در روز کارمند با حضور سرزده در مجتمع عروجیان سازمان بهشت زهرا(س) در جمع پرسنل این سازمان تصریح کرد: کارهایی که پای سلامتی انسان مطرح می شود و باید در آن از جان خودت گذشته و به دیگران خدمات رسانی کنی از جمله کارهای است که کمتر کسی داوطلب انجام آن می شود. کار شما کاری جهادی و تلاش برای رضای خداوند است. کاری که پرسنل سازمان بهشت زهرا(س) انجام می دهند تسکین دهنده است و بسیار برای آرامش دادن به مردم مهم است ، در شرایطی که مردم مصیبت دیده اند شما از ابتدا در کنارشان هستید و به آنان یاری می رسانید و با آنان همدردی می کنید.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی ریاست جمهور افزود: در حال حاضر مردم مشکلات زیادی در مواجه با این بحران دارند. امروز پاسخ عملی به خواست مردم همین تصحیح و سهل کردن کار مردم است که شما در سازمان بهشت زهرا(س) و در این بحران به خوبی انجام می دهید.

 

گزارش کامل| ۱۸ وزیر به کابینه سیزدهم رفتند + تعداد آرا و جدول

مجلس شورای اسلامی امروز برای ۱۹ وزیر پیشنهادی کابینه سیدابراهیم رئیسی رای‌گیری کرد. همه وزرای پیشنهادی به جز رای وزیر پیشنهادی آموزش و پروش رای اعتماد گرفتند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از خبرگزاری تسنیم ؛  آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور روز چهارشنبه 20 مرداد اسامی کامل وزرای پیشنهادی (19 وزیر)  را تقدیم مجلس کرد.

مجلس شورای اسلامی نیز از روز شنبه 30 مرداد کار بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی را در دو شیفت آغاز کرد و نهایتا امروز چهارشنبه سوم شهریور کار بررسی صلاحیت‌ها پایان یافت و از لحظاتی پیش رای‌گیری برای 19 وزیر کابینه سیزدهم آغاز شده است.

هیئت دولت علاوه بر معاونان و مشاوران رئیس‌جمهور و رئیس کل بانک مرکزی، 19 وزیر دارد.

در جدول زیر وضعیت رای اعتماد نمایندگان ملت از مجموع 286 رای ماخوذه به وزرای پیشنهادی را مشاهده می‌کنید:‌

وزیر پیشنهادی وزارتخانه رای موافق رای مخالف رای ممتنع رای باطله وضعیت
حسین باغگلی آموزش و پرورش 76 193 18 0 عدم رای اعتماد
عیسی زارع پور ارتباطات و فناوری اطلاعات 256 17 10 0 رای اعتماد
سید اسماعیل خطیب اطلاعات 222 48 17 0 رای اعتماد
احسان خاندوزی امور اقتصادی و دارایی 254 25 8 0 رای اعتماد
حسین‌ امیرعبداللهیان امور خارجه 270 10 6 0 رای اعتماد
بهرام عین‌اللهی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 214 55 15 0 رای اعتماد
حجت‌الله عبدالملکی تعاون، کار و رفاه اجتماعی 191 77 13 0 رای اعتماد
سیدجواد ساداتی جهاد کشاورزی 253 27 4 0 رای اعتماد
امین‌حسین رحیمی دادگستری 277 5 3 0 رای اعتماد
محمد رضا آشتیانی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح 274 4 4 2 رای اعتماد
رستم قاسمی  راه و شهرسازی 267 14 4 0 رای اعتماد
سیدرضا فاطمی امین صنعت، معدن و تجارت 205 60 14 6 رای اعتماد
محمدمهدی اسماعیلی فرهنگ و ارشاد اسلامی 181 77 28 0 رای اعتماد
احمد وحیدی کشور 266 16 3 0 رای اعتماد
محمدعلی زلفی گل علوم، تحقیقات و فناوری 210 56 19 0 رای اعتماد
عزت الله ضرغامی میراث فرهنگی،‌گردشگری و صنایع دستی 262 13 6 5 رای اعتماد
جواد اوجی نفت 198 70 18 0 رای اعتماد
علی اکبر محرابیان نیرو 220 47 15 3 رای اعتماد
سیدحمید سجادی ورزش و جوانان 165 108 13 0 رای اعتماد

بر اساس این گزارش،  همه وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور به جز باغگلی رای اعتماد گرفتند، بنابراین رئیس‌جمهور باید برای وزارت آموزش و پرورش سرپرست تعیین کند،‌سرپرست به مدت سه ماه می‌تواند در این وزارتخانه مسئولیت داشته باشد.

اظهارات مهم رئیسی درباره بورس، سهام عدالت و یارانه نقدی

رئیس جمهور بر اجرای قانون هدفمندی یارانه تاکید کرد اما این را نیز گفت که کار کارشناسی بر روی آن انجام خواهد شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از خبر آنلاین ؛  سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری کشورمان روز گذشته در بخش دوم از اظهاراتش در پارلمان به سوالاتی درباره بورس و سهام عدالت پاسخ داد.

او گفت: سهام عدالت و بورس در دستور کار قرار دارد، به ویژه جاماندگان سهام عدالت که ما به کمک مجلس آن را دنبال خواهیم کرد. عزیزان کمی هم باید حوصله کنند تا وزرا با رای اعتماد مجلس مشغول و مسلط به کار شوند. ما از این ظرفیت استفاده خواهیم کرد که اختیار دادن به استان ها به صورت خاص یا در جلسه هیات دولت دعوت کردن را مورد توجه قرار خواهیم داد تا مشکلات استان ها ادامه دار نباشد و حل شود.

رئیسی گفت: درباره هدفمندسازی یارانه که البته قانون است و باید آن را اجرا کنیم اما ما کارشناسی ها را انجام می دهیم و به مجلس اعلام خواهیم کرد. بسیاری از طرح ها که در مجلس ارائه می شود اگر همسو با دولت باشد در نهایت به نتایج خوبی منجر خواهد شد و پیشنهاد می کنم که عزیزان این مسئله را در ارائه طرح ها مدنظر داشته باشند تا دولت و مجلس همسو پیش روند.

حمایت تمام‌قد بخش خصوصی از وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

۸۲ اتاق‌، اتحادیه‌ و انجمن‌های متعدد بخش خصوصی در حوزه صنعت، معدن و تجارت، با صدور بیانیه و انجام مصاحبه‌های مختلف، از «سیدرضا فاطمی امین» وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت حمایت کردند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از خبرگزاری ایرنا ؛  ارکان مختلف بخش خصوصی، اتحادیه‌ها، سندیکاها، انجمن‌های متعدد، صنعتگران، معدن‌کاران، فعالان اقتصادی و کارآفرینان حوزه صنعت، معدن و تجارت، با اعلام حمایت همه‌جانبه از برنامه‌های سیدرضا فاطمی‌امین وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، وی را انتخابی درست برای بهبود وضعیت این بخش‌ها دانستند.

در بیانیه‌های متعددی که نمایندگان بخش خصوصی خطاب به رئیس مجلس و وکلای مردم در خانه ملت صادر کرده اند، علاوه بر بیان دغدغه‌ها و نقطه نظرات فعالان حوزه، تولید و تجارت، حمایت جدی و همه‌جانبه ای از گزینه پیشنهادی آیت الله رئیسی داشته اند.

برپایه این گزارش، تاکنون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اتاق اصناف تهران، خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران، کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، انجمن ملی صنایع پلیمر ایران‌، انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور، سندیکای صنعت برق ایران، انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران، انجمن صنفی صنعت تایر ایران، انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران، جامعه مدیران و متخصصین صنعت کفش ایران، سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران، اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران‌، سندیکای صنعت مخابرات ایران، انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، انجمن خودروسازان ایران، شورای ملی مبلمان و دکوراسیون ایران و صنایع وابسته، اتحادیه صنعت مخابرات ایران، اتحادیه صنایع بازیافت ایران، انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران، انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران، انجمن صنایع فرآورده های گوشتی ایران، انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران، انجمن آب‌های معدنی و آشامیدنی ایران، انجمن تولیدکنندگان اتانول ایران، انجمن نوردکاران فولاد ایران(انفا)، اتحادیه شرکت‌های تعاونی حمل ونقل دریایی‌بار و مسافر کشور، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ایران، انجمن صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران، انجمن صنایع هوایی و فضایی ایران، انجمن صنفی کارفرمایی صنایع گلوکز، نشاسته و مشتقات آن، انجمن تولیدکنندگان سیستم‌های تهویه مطبوع ایران، انجمن صنفی شرکت‌های اتوماسیون صنعتی، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان روغن نباتی ایران، انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران، انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری، انجمن تولیدکنندگان باتری ایران، انجمن قطعه‌سازان لوازم خانگی، انجمن صنفی سازندگان مولد برق الکترونیکی ایران، سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی، انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان ماشین آلات راه‌سازی، انجمن صنعت موتورسیکلت ایران، انجمن صنایع تولید لنت ترمز و کلاچ، انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان نوشت افزار کشور، انجمن کاربری سازان، انجمن تولیدکنندگان دی و منو کلسیم فسفات سراسر کشور، سندیکای تولیدکنندگان مجموعه و قطعات موتور سیکلت و دوچرخه ایران، اتحادیه صادرکنندگان خدمات مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران، سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات ایران، اتحادیه سراسری شرکت‌های فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی، انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات و ملزومات پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی و دارویی، انجمن صنفی‌کارفرمایی تولیدکنندگان لامپ روشنایی و اجزاء مربوطه، انجمن صنعت باتری و ذخیره‌سازهای ایران، انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم خانگی کوچک، سندیکای صنایع کنسرو ایران، انجمن تولیدکنندگان دوچرخه، انجمن سنگ ایران، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران، اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های صنایع و معادن سرب و روی ایران، اتحادیه صنف فروشندگان آهن، فولاد و فلزات شهرستان تهران، انجمن سنگ آهن ایران، انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران، انجمن مس ایران، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، انجمن صنفی شرکت‌ های مهندسی آتشکاری، انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران، انجمن صنایع تولید و صادرکنندگان کنسانتره و آب‌میوه ایران، انجمن شرکت‌های خدمات پس از فروش خودرو، انجمن همیاران رمزارز و زیست بوم تبادل الکترونیک، کمیسیون صنعت و معدن (اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران)، خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران، خانه صنعت، معدن و تجارت گیلان، انجمن صنفی کارفرمایان صنایع نساجی استان اصفهان، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چرم استان آذربایجان شرقی، اتاق مشترک بازرگانی ایران- یونان، خانه معدن ایران، مجمع نمایندگان کارگران استان مازندران، جامعه اسلامی کارگران، سازمان مردم نهاد جمعیت تلاشگران فرهنگ و توسعه و مجمع نخبگان ایران، حمایت خود را از فاطمی‌امین اعلام کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، سید رضا فاطمی امین که در سال ۱۳۵۳ در شاهرود متولد شده، تحصیلات دانشگاهی خود را در سال ۱۳۷۱ در رشته الکترونیک دانشگاه فردوسی مشهد آغاز کرد و دکترای مدیریت راهبردی دانش دارد.

از جمله سوابق اجرایی وی می‌توان به عضویت در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس ستاد تحول صنایع و معادن و مشاور و مدیر سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های آستان قدس رضوی اشاره کرد. آخرین سمت فاطمی امین، قائم مقام آستان قدس رضوی بود که پیش از آن مدیرعامل سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی بوده است.

از جمله دیگر سوابق کاری فاطمی امین، مجری پروژه شهر سالم مشهد، رییس ستاد تحول صنایع و معادن، مجری طرح نوسازی خودروهای فرسوده کشور، عضو هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)،  معاون برنامه‌ریزی، توسعه و فناوری وزارت صنایع و معادن، سخنگوی وزارت صنایع و معادن، مشاور دستیار ویژه رییس‌جمهوری و رییس پروژه‌های اقتصادی- تولیدی، قابل اشاره است.

بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزیران پیشنهادی دولت سیزدهم از صبح امروز با حضور آیت الله سید ابراهیم رییسی، رییس جمهوری آغاز شد.

حمایت تمام‌قد بخش خصوصی از وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

اما و اگرها بر سر رأی اعتماد مجلس به کابینه پیشنهادی رئیسی

جلسه بررسی رای اعتماد کابینه دولت سیزدهم فردا ( ۳۰ مردادماه) درحالی در مجلس یازدهم آغاز می شود که رای اعتماد به همه وزرای پیشنهادی با اما و اگرهایی روبه‌روست.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از خبر آنلاین ؛فهرست اسامی وزرای پیشنهادی دولت یک هفته پس از آیین تحلیف، آن هم دقایق پایانی جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در روز چهارشنبه (۲۰ مردادماه) ارائه شد؛ درحالی که حتی فرصتی برای اعلام وصول آن باقی نبود و خبر رسمی تقدیم لیست وزرای پیشنهادی به مجلس هم به صورت پراکنده از نمایندگان به رسانه ها مخابره شد.

انتشار لیست وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم از یک سو با حضور پررنگ وزرا و مدیران احمدی نژادی خبرساز شد و از طرف دیگر برخی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مانند عزت الله ضرغامی (که از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد) و رستم قاسمی(که به نفع جریان انقلابی کناره گیری کرد) هم سهمی را گرفته و در لیست کابینه جا خوش کرده بودند.

این درحالی بود که نبود نام افرادی مانند سعید محمد و رقبای انتخاباتی ابراهیم رئیسی همچون سعید جلیلی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی و محسن رضایی در این لیست پیشنهادی قابل توجه بود چرا که در هفته های منتهی به ارائه لیست وزرا، گمانه زنی هایی پیرامون حضور آنها در دولت سیزدهم مطرح شده بود.

به هرحال حضور ۹ وزیر و مدیر محمود احمدی نژاد، تنی چند از قوه قضاییه، آستان قدس رضوی و مجلس شورای اسلامی در لیست وزرای پیشنهادی نشان داد که از کابینه غیرجناحی که ابراهیم رئیسی وعده داده بود، خبری نیست.

چراغ سبز مجلس به وزرای پیشنهادی سیاسی

سید نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که همه ۱۹ وزیر پیشنهادی دولت به تمامی کمیسیون های مجلس دعوت شدند و در هفته ای که گذشت مجموعا ۲۷۰ جلسه در کمیسیون های مجلس برگزار شد.

به این ترتیب از روز شنبه ۳۰ مردادماه جلسات رای اعتماد به وزرای پیشنهادی در جلسات علنی قوه مقننه برگزار خواهد شد که پیش‌بینی می‌شود که بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی تا روز سه‌شنبه هفته بعد و به مدت چهار روز در مجلس ادامه داشته باشد.

احمد وحیدی، وزیر پیشنهادی کشور، سیداسماعیل خطیب، وزیر پیشنهادی اطلاعات و محمدرضا قرایی آشتیانی، وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که در زمره وزرای سیاسی کابینه سیزدهم هستند هم این هفته در کمیسیون های مجلس حاضر شدند و برنامه های خود را ارائه کردند و براساس اظهارنظرها بعد از جلسات با این سه وزیر حکایت از آن دارد که سه وزیر پیشنهادی مذکور می توانند رای بالایی از مجلس کسب کنند.

مالک شریعتی نیاسر، نماینده مردم تهران در مجلس هم در این باره در توئیتی نوشته است: « آقایان وحیدی و آشتیانی از وزرای قوی در کابینه پیشنهادی هستند و پیش بینی می کنم ان‌شاءالله با ‎رای اعتماد بیش از ۲۰۰ نماینده راهی دولت شوند.»

امیر عبداللهیان نیز از جمله افرادی است که گفته شده با رأی بسیار بالا از مجلس راهی وزارت امور خارجه خواهد شد. 

اما و اگرها بر سر رأی اعتماد مجلس به کابینه پیشنهادی رئیسی

اما و اگرهای مجلس پیش پای رئیسی

با وجود اینکه مجلس انقلابی از پیش از انتخابات ریاست جمهوری در حمایت از ابراهیم رئیسی قدعلم کرده بود اما این روزها اما و اگرهایی درباره رای حداکثری به همه اعضای کابینه او مطرح می شود و زمزمه رای نیاوردن یک پنجم لیست ارائه شده به گوش می رسد.

برخی نمایندگان می گویند این امری طبیعی است و اگر برنامه هریک از وزرای پیشنهادی مورد قبول قرار نگیرد مجلس رای اعتماد نخواهد داد. اما هنوز مشخص نیست مجلس می خواهد نشان دهد تعامل و حمایت از رئیسی به معنای توافق ۱۰۰ درصدی با او نیست یا اینکه تنها شاهد بازی و جریان سازی رسانه ای هستیم.

به گفته عزت‌الله یوسفیان ملا  از نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی، صداهایی که از مجلس و به ویژه هیئت رئیسه به بیرون آمد حاکی از آن بوده که یک پنجم اعضای کابینه موفق به اخذ رأی اعتماد از مجلس نمی شوند. لذا از چنین گفته‌هایی این تعبیر می‌شود که دو یا سه وزیر در معرض خط رای نیاوردن، قرار دارند مگر اینکه در روزهای پایانی لابی صورت بگیرد و نظرات تغییر کند اما الان قطعا شرایط صد در صدی برای رای آوردن کل کابینه نیست.

او معتقد است که همه این موارد معطوف به ۴۸ ساعت قبل از برگزاری صحن علنی مجلس جهت دادن رأی اعتماد به اعضای کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم است. 

محمود احمدی بیغش، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  هم در خصوص وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم گفته که کابینه پیشنهادی، کابینه‌ای نیمه کامل است. وزرای پیشنهادی به لحاظ رزومه متوسط هستند. با توجه به وضعیت اضطراری اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی کابینه مورد انتظار مردم به مجلس معرفی نشد اما باید به دولت کمک کنیم.

نماینده مردم شازند در مجلس با بیان اینکه حداقل پنج وزیر پیشنهادی رأی اعتماد نمی‌گیرند، اظهار کرد: مجلس یازدهم اگر واقعاً انقلابی بوده و از بطن جامعه بلند شده باشد، حداقل باید به پنج وزیر پیشنهادی رأی اعتماد ندهد چون برنامه‌ها و رزومه این افراد در حد وزارت نیست اما عدم رأی اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی به معنای همراهی با دولت است. اگر به همه وزرای پیشنهادی رأی اعتماد بدهیم، کوتاهی بزرگی نسبت به دولت رئیسی کرده‌ایم و موجب عدم موفقیت مردمی خواهیم شد.

محمود عباس‌زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی نیز درباره میزان آرای کابینه پیشنهادی دولت اشاره کرده است؛«برداشت بنده این است که حدود ۵ یا ۶ نفر از وزرای پیشنهادی رای حداکثری نمایندگان را کسب خواهند کرد، حتی بالای ۲۴۰ رای! تعدادی از وزرای پیشنهادی رای متوسط خواهند داشت و احتمالا ۴ تن از وزرای پیشنهادی با چالش جدی در کسب حداقل رای مواجه خواهند بود و باید در این مدت باقیمانده تلاش کنند تا نظر نمایندگان مجلس را برای رای اعتماد جلب کنند.»

سهم خواهان از کابینه عصبانی هستند؟

در این میان اما زمزمه ای مطرح می شود مبنی براینکه احتمال چالش آفرینی برای کابینه پیشنهادی وجود دارد، آنهم از سوی نمایندگانی که از قضا حامیان رئیسی در انتخابات بودند؛ «نمایندگان منتسب به جبهه پایداری.»

براساس این گمانه زنی ها جبهه پایداری که منتظر بود سهم قابل توجهی از کابینه را تصاحب کند با کابینه پیشنهادی ارائه شده به بن بست رسیده و بعید به نظر نمی رسد اولین انتقام از رئیسی را در جلسات رأی اعتماد نشان دهد.

آنچنان که غلامرضا تاجگردون پیش بینی می کند«مجالس همسو با دولت زمانی که سهم خود را در کابینه کسب نمی‌کنند، اعتراض خود را در جلسات رأی اعتماد، به شکل رأی مخالف نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد این اتفاق در روزهای آینده در قبال کابینه سیزدهم نیز رخ دهد، هرچند که عوامل مختلفی از جمله دفاع رئیس‌جمهور از وزرای پیشنهادی، می‌تواند منجر به کاهش آرای مخالف شود. »

حال باید دید مجلس یازدهم به ریاست محمدباقر قالیباف در رویارویی با وزرای پیشنهادی سیدابراهیم رئیسی چه واکنش و رایی خواهد داشت.