03 مرداد 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

اعطای بیش از 10 هزار و 891 میلیارد ریال تسهیلات به 65 واحد صادراتی در 3 ماهه اول 1400

در 3 ماهه اول امسال(1400) بیش از 10 هزار و 891 میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای صادراتی پرداخت شده است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از شاتا ؛ این میزان تسهیلات به 65 واحد صادراتی پرداخت گردیده است. در این بازه زمانی 3 ‌ماهه همچنین 51 واحد صادرات گرا برای دریافت 12 هزار و 704 میلیارد ریال تسهیلات به بانکهای عامل معرفی شده اند.

همچنین از ابتدای خردادماه 1399 تا پایان خرداد امسال (1400) بیش از 23 هزار و 422 میلیارد ریال تسهیلات به 139 واحد صادراتی اعطاء شده است. در این بازه زمانی ، 379 واحد صادراتی برای دریافت تسهیلات ثبت نام نموده اند که از این تعداد 213 فقره معرفی به بانک برای دریافت بیش از 40 هزار و 283 میلیارد ریال تسهیلات انجام شده است.

گفتنی است که کمک به مثبت شدن تراز تجاری کشور به موازات توسعه صادرات، یکی از راهبردهای اصلی وزارت صمت به شمار می آید. در این راستا سیاست‌های تجاری سال 1400 قطعا مبتنی بر توسعه تولید و اشتغال و توسعه صادرات غیر نفتی و در نهایت ورود به بازارهای جدید خواهد بود.

دست صنعت سیمان دوباره از برق کوتاه ماند

در طی جدیدترین ابلاغیه به صنعت سیمان، برق کارخانجات این صنعت دوباره قطع و تنها با 10 درصد ظرفیت در شیفت شب، نیروها مشغول به کار هستند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی شرکت سیمان تامین ؛ قطعی برق صنعت سیمان و کمبود سیمان در بازار، اعتراض کارخانجات و تولید کنندگان این صنعت را در پی داشته و به دنبال این اعتراض ها، خبرهایی حاکی از اتصال دوباره برق این کارخانجات شنیده شده که در این خصوص مصاحبه ای داشتیم با رضا جمارانیان، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری "سیمان تامین".
جمارانیان در خصوص اخبار شنیده شده مبنی بر فعالیت صنایع سیمان بدون محدودیت در طی دو روز گذشته گفت:اطلاعیه شماره 19 که در روز سه شنبه قبل از تعطیلات به ما ابلاغ شد حاکی از آن بود که برق کارخانجات سیمان در روزهای تعطیل، صبح و شب بدون محدودیت وصل باشد. اطلاعیه ای که دو روز پیش ابلاغ شد، فعالیت صبح را محدود و اطلاعیه ای که دیشب ابلاغ شد، فعالیت در صیح و شب را محدود کرد و علارغم اولین اطلاعیه مبنی بر عدم محدودیت، با اطلاعیه ای که دیشب ابلاغ شد باز هم محدودیت ها اعمال شد و ما الان برقی نداریم.
ما در حال حاضر تنها فعالیت 10 درصدی در شیفت شب را داریم که اصلا فایده ای ندارد.
وی در ادامه تشریح کرد: صنعت سیمان، صنعتی نیست که بتوان آن را شیفت بندی کرد زیرا کوره باید به صورت مداوم روشن باشد.

جمارانیان در خصوص کبود سیمان در بازار با وجود توقف صادرات سیمان به افغانستان و اینکه آیا کارخانجات به دلیل احتمال استمرار قطعی برق ترجیح دادند کالاهای خود را در انبار نگه دارند و در مقادیر کم و به صورت مستمر به بازار عرضه کنند گفت:کالای سیمان قابل انبار کردن نیست. ما تنها می توانیم سیمان را داخل سیلوهای سیمان انبار کنیم و این سیلوها، ظرفیت نگه داری تولید یک هفته سیمان را دارند و امکان ذخیره بیش از این مقدار اصلا وجود ندارد. از 14 تیرماه، تولید در کشور متوقف شده است و عدم صادرات به افغانستان هم در روند عدم تولید و عرضه و کمبود کالا در بازار تفاوتی را به وجود نمی آورد.

وی در خصوص زمان بازگشت تولید و قیمت سیمان به حالت عادی و جبران کمبود فعلی بازار در صورت اتصال دوباره برق کارخانجات سیمان گفت:اگر برق بدون محدودیت وصل شود یعنی حداقل 70 درصد برق مصرفی صنعت سیمان تامین شود، حداکثر ظرف دو الی سه هفته طول می کشد تا با تولید وضعیت عرضه متعادل شود و به وضعیت قبل از قطع برق برگردیم.
هر چه این اقدام دیرتر انجام شود، تقاضا بازار انباشته تر می شود و طبیعتا زمانی که لازم است تا دوباره به حالت قبل برگردیم طولانی تر خواهد بود؛ اما اگر برق در همین هفته وصل شود، دو تا سه هفته طول می کشد تا به وضعیت قبل برگردیم و به تبع قیمت هم به میزان قبل برمی گردد زیرا سیمان کالایی است که عرضه آن بیش از تقاضا است.
ظرفیت تولید در کشور در حال حاضر حدود 85 میلیون تن است در صورتی که تولید در سال گذشته ۶۸ میلیون تن بوده زیرا تقاضای بیشتری وجود نداشته؛ ما حداقل 10 الی 15 میلیون تن کمتر از ظرفیت تولید می کنیم چون تقاضا کمتر از عرضه است. به دلیل مازاد عرضه و رقابتی بودن قیمت این محصول، قطع به یقین قیمت این محصول بالا نخواهد رفت و با بازگشت به وضعیت قبل، قیمت نیز به حالت قبل برمی گردد.

دوره‌های کارآموزی معدنی با محوریت نوآوری و کارآفرینی

مرکز نوآوری معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمینو) در تفاهم و همکاری با سازندگاه کسب‌وکارهای نوآورانه کانی‌بوم بستری را فراهم کرده‌اند تا امکان تجربه محیط کاری و آموختن مهارت‌های لازم برای ورود به بازار کار را برای دانشجویان ایجاد کنند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی ایمینو ؛ در همین راستا تعدادی از دانشجویان مهندسی معدن دانشگاه‌های مطرح کشور به‌منظور گذراندن دوره کارآموزی خود در ایمینو موردپذیرش قرار گرفته‌اند.

از جمله برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای آموزش کارآموزان، آموزش مفاهیم کسب‌وکار و مهارت‌های کارآفرینی، آموزش و پژوهش در زمینه فناوری‌های نوین از جمله واقعیت گسترده، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، بلاکچین و... و زمینه‌های نوآوری‌ در بخش معدن و صنایع معدنی، آموزش تدوین گزارش‌های فنی‌اقتصادی و طرح‌های کسب‌وکار، آشنایی با استارت‌آپ‌های موفق معدنی در جهان و فعالیت آن‌ها، مشارکت در رویدادهای مختلف کارآفرینی و... است.

از دانشجویان رشته‌های مهندسی و مدیریتی مرتبط با زمینه‌های اعلام شده که مایل‌ هستند دوره کارآموزی خود را در این مرکز و تحت هدایت کانی‌بوم بگذرانند، دعوت می‌شود تا طی تماس با شماره‌های 26856300 و 26856302 درخواست خود را اعلام کنند‌.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت : نواحی صنعتی فرصتی مناسب برای توسعه صنعتی روستاهاست

علی رسولیان روز جمعه در جریان سفر به شهرستان خلخال و بازدید از عمليات اجرايي احداث نواحی صنعتی گزاز و هشجين كه به دعوت نماينده مردم خلخال و كوثر در مجلس شوراي اسلامي صورت گرفت، در جمع مردم روستاهاي گزاز و نیاخرم گفت: نواحی صنعتی فرصتی مناسب برای توسعه صنعتی روستاهاست و در ایجاد یک ناحیه صنعتی باید علاوه بر توانمند سازی روستاییان، به ظرفیت آن منطقه نیز توجه شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با هدف توسعه و رونق اشتغال در مناطق روستایی، نواحی صنعتی در روستاهای محروم کشور ایجاد می‌شود.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران ؛ علی رسولیان روز جمعه در جریان سفر به شهرستان خلخال و بازدید از عمليات اجرايي احداث نواحی صنعتی گزاز و هشجين كه به دعوت نماينده مردم خلخال و كوثر در مجلس شوراي اسلامي صورت گرفت، با بيان اين مطلب در جمع مردم روستاهاي گزاز و نیاخرم افزود: نواحی صنعتی فرصتی مناسب برای توسعه صنعتی روستاهاست و در ایجاد یک ناحیه صنعتی باید علاوه بر توانمند سازی روستاییان، به ظرفیت آن منطقه نیز توجه شود.

وی اضافه کرد: باید دیدگاه‌ها نسبت به توسعه روستایی بر اساس توانمند سازی و رونق توليد و اشتغال تعدیل شود تا شاهد توسعه همه جانبه در روستاها باشیم.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: ایجاد نواحی صنعتی در مناطق روستایی، علاوه بر تولید رفاه و اشتغال در آن منطقه منجر به تحول اقتصادی و صنعتی شدن نیز خواهد شد.

رسولیان با بیان این‌که بیش از یک میلیون نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مشغول به ‌کار هستند، اظهار داشت: در حال حاضر ۴۸ هزار واحد تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور مشغول به فعالیت هستند و این ظرفیت تولید باعث اشتغال غیرمستقیم چهار تا پنج میلیون نفر و ارتزاق نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از شهرک‌های صنعتی شده است.

وی با اشاره به نقش مؤثر تولید کنندگان در شرایط تحریم و كرونا افزود: یک بخش مهم از رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران همین واحدهای تولیدی بودند که توانستند با کار جهادی خود نیازهای کشور را در عرصه‌های مختلف برآورده و رشد صنعتی کشور را در این شرایط سخت فراهم سازند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به هزینه‌های هنگفت آماده‌ سازی زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی نيز اشاره و اضافه کرد: در حال حاضر آماده‌ سازی هر مترمربع زمین صنعتی بدون محاسبه قیمت زمین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان برآورد شده و به این دلیل استفاده از اراضی ملی برای ایجاد شهرک‌های صنعتی مورد تأکید قرار گرفته است.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شوراي اسلامي نيز در این نشست با تأکید بر پيگيري مطالبات به‌حق مردم روستاهای گزاز و نیاخرم، تحقق وعده‌های مسئولان و رضایتمندی مردم را شرط اساسی خدمت در نظام اسلامي عنوان كرد.

سيد غني نظري از تشكيل كارگروهي در هفته آينده با حضور نمايندگاني از حوزه حقوقی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، استانداری، فرمانداری، دادگستری و سه نفر از کشاورزان در خلخال خبر داد كه در طی آن، مشکل تملک اراضي اهالی روستاهای گزاز و نیاخرم براي احداث ناحيه صنعتي مورد بررسی قرار مي‌گيرد.

راه اندازي نواحی صنعتی گزار و هشجین خلخال در آینده نزدیک


در ادامه اين نشست نيز مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اردبیل گفت: عملیات اجرایی زیرساخت‌های مورد نیاز ناحیه صنعتی گزار خلخال، از جمله خیابان ‌کشی، انرژی‌ رسانی و سایر امور با اختصاص ۲۰ میلیارد ریال اعتبار اولیه با پیشرفت فیزیکی قابل قبولی درحال اجراست.

محمد اهلي با بیان این‌که فاز اول اين ناحیه صنعتی در مساحت ۳۰ هکتار اجرا می‌شود، افزود: با  همکاری اهالی روستای گزاز و همچنین مسئولان دستگاه قضایی شهرستان خلخال، مشکل دریافت سند مالکیت زمین این شهرک مرتفع و زمینه برای شتاب بخشي به اجرای پروژه‌های زیرساختی این منطقه فراهم شده است.

وی از راه‌ اندازی ناحیه صنعتی هشجین خلخال در آینده نزدیک نيز خبر داد و اضافه كرد: این ناحیه به تصویب سازمان صنايع كوچك و شهرک‌های صنعتی ايران رسیده و با توجه به اعلام آمادگی سرمایه‌ گذار بخش خصوصی برای راه ‌اندازی آن، ناحيه صنعتی هشجین مرکز بخش خورش ‌رستم خلخال با هدف ایجاد صنایع غذایی و کانی غیرفلزی آغاز به کار می‌کند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اردبیل یکی دیگر از مشکلات شهرک‌ها و نواحی صنعتی اين استان را کمبود زمین برای سرمایه‌ گذاران جدید طرح‌های سرمایه ‌گذاری اقتصادی و اشتغالزا دانست و ادامه داد: امسال برنامه‌ریزی برای تملک حدود ۵۰۰ هکتار زمین برای ایجاد و توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی در استان هدف‌ گذاری شده است تا زمین مورد نیاز سرمایه‌ گذاران تأمین شود.

اهلی مساحت شهرک‌های صنعتی استان اردبيل را ۱۴۰۰ هکتار اعلام و اظهار امیداواری کرد با همکاری و مساعدت نهادهای مربوطه، تعداد شهرک‌ها و نواحی صنعتی دولتی و خصوصی اين استان به بیش از ۳۰ شهرک و ناحیه صنعتی افزایش پیدا کند.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شوراي اسلامي، فرماندار شهرستان خلخال، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی و جمعي از مديران دستگاه‌هاي اجرايي استاني و شهرستاني، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را در سفر یک روزه به شهرستان خلخال همراهي مي‌کردند.

.

فولاد هرمزگان حامی دو هزار یتیم و فرزند محسنین در شرق هرمزگان

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان ؛ تفاهم نامه تامین مالی در راستای انجام مسئولت اجتماعی جهت مشارکت در طرح پویش ایران مهربان با هدف اکرام و حمایت از کودکان یتیم تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) استان هرمزگان، توسط نازنین شیبانی تذرجی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری هرمزگان، جلیل تراهی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان هرمزگان و عطاءالله معروفخانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان و کیکاووس ندایی معاون منابع انسانی شرکت فولاد هرمزگان، امضا و مبادله شد.

به گزارش اقتصاد زمانه ، نازنین شیبانی تذرجی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری هرمزگان، با اشاره به اینکه سایر صنایع با الگوبرداری از فولاد هرمزگان در چنین طرح هایی مشارکت کنند ، گفت: شرکت فولاد هرمزگان در جهت انجام مسئولیت های اجتماعی خوش درخشید و با مشارکت در پویش « ایران مهربان» ، حمایت از دو هزار یتیم و فرزند محسنین در شرق استان هرمزگان را عهده دار شد.

وی ادامه داد: شرکت فولاد هرمزگان و مدیرعامل این شرکت جناب آقای معروفخانی در جهت ایفای مسئولیت های اجتماعی خود در پویش « ایران مهربان » شرکت کرده و پس از انعقاد تفاهم نامه مابین استانداری هرمزگان، کمیته امداد امام خمینی(ره) استان هرمزگان و شرکت فولاد هرمزگان، با مشارکت در این پویش، در مرحله اول حمایت از دوهزار یتیم در استان هرمزگان به خصوص در مناطق محروم را عهده دار شد.

شیبانی با بیان اینکه مشارکت نیکوکاران و بنگاه های اقتصادی در ارائه خدمات مطلوب تر و توانمندی هر چه بهتر جامعه هدف تحت حمایت اثر بخش است، ابراز امیدواری کرد، با تداوم حمایت‌ها و مشارکت‌های نیکوکاران و بنگاه های اقتصادی، مشکلات اساسی خانواده‌های ایتام و نیازمندان در استان، برطرف شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری هرمزگان ضمن تشکر از مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به واسطه حمایت ماهیانه از فرزندان ایتام و محسنین تحت، گفت: از سایر واحد های اقتصادی استان دعوت می شود در پویش «ایران مهربان » و حمایت از آنان مشارکت داشته باشند.

شیبانی تاکید کرد: ما باید کل جامعه را خانواده خودمان ببینیم و با دید وسیعی به جامعه انسانی نگاه کنیم و در کنار فرزندان محروم از نعمت پدر، فرزندان دیگری هم هستند که تقدیر به‌گونه‌ای دیگر آنها را از وجود این پشتوانه عظیم بی‌بهره کرده است، پدرانی که علی‌رغم میل باطنی‌شان به‌دلیل بیماری، کهولت سن، از کار افتادگی و گسستن از فضای پرمهر خانوادگی، توان اداره زندگی خود را نداشته و تأمین معیشت خانواده بر دوش زنان نهاده شده است، در این راستا با اجرای طرح محسنین شرایطی فراهم شد تا نیکوکاران به نیازمندترین خانواده‌ها نیز کمک کنند.

وی ادامه داد: حمایت از خانواده های نیازمند و محسنین استان باید در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی انجام شود.

شیبانی خاطرنشان کرد: افزایش سرانه پرداختی و کمک‌های خیرین باعث کاهش مشکلات ایتام و محسنین خواهد شد تا بتوانند آتیه‌ای درخشان را برای خود رقم بزنند.

وی افزود: افزایش سرانه ایتام و محسنین از جمله اهداف این طرح است چرا که افزایش سرانه پرداختی توسط حامیان مسیر شکوفایی استعدادها و طی کردن پله‌های ترقی ایتام را هموارتر می‌کند.

در این نشست معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری هرمزگان از مدیرکل دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری هرمزگان، مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری هرمزگان، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان هرمزگان و همچنین از پیگیری های معاون منابع انسانی شرکت فولاد هرمزگان و مدیر مدیر روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان تشکر کرد.

عطاءالله معروفخانی مدیر عامل شرکت فولاد هرمزگان نیز در این نشست، عنوان کرد: امروز خیلی خوشحالم در جلسه ای حضور دارم که عبادت محسوب می شود.

وی، کمک کردن به نیازمندان را اندوخته باقیات صالحات توصیف کرد و گفت: در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص کمک به نیازمندان، در مرحله اول تفاهم نامه ای برای تحت پوشش قرار دادن ۲۰۰۰ نفر از یتیمان و محسنین شرق استان هرمزگان امضا شد و انشاءلله تمام صنایع در این حرکت مؤمنانه شرکت داشته باشند و حمایت از یتیمان و نیازمندان جامعه باقیات و صالحات است.

«ایران مهربان» پویشی با هدف حمایت از ایتام و فرزندان محسنین و ارتقای سرانه دریافتی آنان است که در راستای طرح اکرام ایتام آغاز شده است.

تجلیل مدیر عامل شرکت فولاد هرمزگان از پدیده و شگفتی ساز هرمزگانی مسابقات والیبال ساحلی ۲۰۲۱ آسیا

از ابوالحسن خاکی زاده پدیده و شگفتی ساز هرمزگانی مسابقات والیبال ساحلی ۲۰۲۱ آسیا توسط مهندس معروفخانی مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان تجلیل شد .

به گزارش بورس و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان ؛ مهندس معروفخانی با تقدیر از این جوان بندرعباسی در کسب این عناوین قهرمانی گفت : برافراشته شدن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در محافل و مجامع ورزشی یک کار بسیار بزرگ و مقدس به شمار می رود .
معروفخانی با اشاره به رهنمودهای مقاممعظمرهبری در اعتماد به جوانان گفت : رهبر انقلاب بارها فرموده اند که هر وقت به جوانان اعتماد کردیم افتخاراتی می آفرینند که باور نکردنی است
و مطمئنا جوان رعنای هرمزگان جناب خاکی زاده افتخارات بیشتری را برای ایران اسلامی کسب خواهند کرد .
مهندس معروفخانی با اشاره به موفقیت های کسب شده در فولاد هرمزگان در عرصه تولید گفت : همکاران محترم بنده در فولاد هرمزگان نیز همواره تلاش می کنند که با رشد و تداوم تولید پرچم نظام مقدس اسلامی ایران را برافراشته نگه دارند و در حوزه صنعت برای این مرز و بوم افتخار آفرینی نمایند.
ابوالحسن خاکی زاده متولد ۱۳۸۱ و روستای تیاب استان هرمزگان بوده و توانست در #مسابقاتقهرمانیوالیبالساحلیآسیا ۲۰۲۱ در رده ۱۹ و ۲۱سال مقام قهرمانی و عنوان شگفتی ساز این دوره از مسابقات را کسب نماید .

صفحه1 از358