05 خرداد 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

مدیرعامل شرکت مس: موضوع دانش‌بنیان‌ها را به طور جدی پیگیری می‌کنیم

قصد داریم بحث دانش‌بنیان‌ها را به‌طور جدی در شرکت مس آغاز کنیم. باورمان این است که همه سرباز مقام معظم رهبری هستیم. فرمانده یک استراتژی کلانی را دستور داده؛مامجریان، افسران و سربازان باید این فرمان را برای امسال و سال‌های آینده اجرایی و عملیاتی کنیم.

دکتر علی رستمی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در مراسم افتتاحیه نخستین سمپوزیوم توسعه همکاری‌های دانش‌بنیان و ارزش آفرین صنعت مس با بیان این مطلب از حضور مهندس اردیبلی مدیرعامل اسبق شرکت مس که در زمان ایشان خط تولید راه‌اندازی و نخستین مس آندی تولید شد و همچنین امام جمعه، فرماندار رفسنجان، رییس سازمان صمت، رؤسای دانشگاه‌ها و دیگر مسئولان استانی قدردانی کرد.

وی گفت: این همایش و گردهمایی که به درستی و در زمان مناسب ازسوی همکاران گرانقدرم در شرکت مس و مجتمع مس سرچشمه برگزار شده، لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری در نام‌گذاری امسال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین» است.
دکتر رستمی با بیان این‌که سوم خرداد روز فتح خرمشهر و روز تولید واقعی صنعت مس است، اظهار داشت: نخستین گام ما در شرکت مس برنامه توسعه است. به اندازه کافی خداوند منابع طبیعی برایمان ودیعه گذاشته است و ذخایر خوبی را همکاران ما در سال‌های قبل اکتشاف کرده‌اند؛ همکاران صمت استان نیز با شرکت مس همکاری خوبی داشته‌اند.

وی افزود: همانگونه که مهندس اردبیلی اشاره کرد با این اکتشافات انجام شده به بزرگترین معدن جهان تبدیل شده‌ایم. ما باید این ثروت عظیم را از دل طبیعت برداشته و برای مردمان عزیز ایران اسلامی به ثروت عظیمی تبدیل کنیم.
مدیرعامل شرکت مس گفت: در برنامه‌هایی که داریم می‌خواهیم تولید فعلی مجتمع مس سرچشمه را از 180 -170 هزار تن مس کاتد به 400 هزار تن در دولت دکتر رئیسی برسانیم تا شیرینی و حلاوت آن را در سال‌های نزدیک بچشیم.
دکتر رستمی ادامه داد: در مجتمع مس سرچشمه برای این که به 400 هزار تن تولید کاتد برسیم باید 600 هزار تن ظرفیت تولید کنسانتره را نیز افزایش دهیم. اولین کارخانه استارت خورده و کار شروع شده است و بنا داریم ظرف 36 ماه آینده این پروژه را آماده بهره‌برداری کنیم.
وی با بیان اینکه همه چیز برای توسعه سرچشمه فراهم است؛ گفت: برای توسعه سرچشمه به آب، برق، ماده معدنی و سرمایه نیاز داریم که خوشبختانه همه اینها را داریم ضمن این که از همه مهم‌تر نیروی انسانی متخصص و متعهد داریم. جا دارد که بگویم بهترین نیروی انسانی صنعت مس غرب آسیا را شرکت مس دارد. این افتخاری برای این استان و کشور است که توانستیم این حجم از نیروی انسانی متخصص را در مجتمع گردهم بیاوریم. یعنی این که ما رکن اصلی توسعه را جلوتر از همه داریم.
مدیرعامل شرکت مس ادامه داد: در خاتون‌آباد ظرفیت 120 هزار تنی را به 200 هزار تن می‌رسانیم و 3 مجموعه معدن مس درآلو و دره‌زار وفلوتاسیون سرچشمه را امسال افتتاح خواهیم کرد تا نمادی از سال تولید در صنعت مس باشد و در سال‌های آینده نیز سایر پروژه‌ها به نتیجه خواهد رسید.
رستمی گفت: همچنین در سونگون برنامه 400 هزار تنی تولید مس کاتد را داریم و مجتمع تغلیظ 300 هزار تنی که جمعاً 600 هزار تنی می‌شود را در دست اجرا داریم. هدف یک میلیون تنی را با همکاران در برنامه گذاشته‌ایم که رسیدن به آن هم راحت و هم سخت اما ممکن است. ما می‌توانیم و باید با توجه به صحبت‌های آقای اردبیلی شبانه‌روزی کار کنیم.
وی اظهار داشت: باید مدیران، مهندسان و کارگران همه یکدل و متحد برای این آینده روشن تلاش کنند و خروجی این توسعه نیز این است که 25 درصد تراز بازرگانی ایران رشد خواهد کرد و بیش از 12 میلیارد دلار صادرات کشور را رشد می‌دهیم و اگر بخواهیم این عدد را درک کنیم یعنی اندازه کل صنعت پتروشیمی ایران.
مدیرعامل شرکت مس افزود: برنامه توسعه ما مشخص است و برای این که توسعه مطابق بیانات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور اتفاق بیفتد هم می‌خواهیم روی توسعه سرمایه‌گذاری، که یک میلیون تن می‌شود و هم روی توسعه بهره‌وری کار کنیم. ترجمه آن این است که در چهارمین انقلاب صنعتی قرار داریم که 15-10 سال نیز از آن گذشته است.
دکتر رستمی گفت: انقلاب بخار و برق و کامیپیوتر را عبور کرده و به انقلاب هوشمندسازی رسیده‌ایم و امروز را روز آغاز هوشمندسازی صنعت مس نام گذاری کرده‌ایم و کارگروه‌های ویژه در 3 مجتمع مس تشکیل شده که هوشمند‌سازی را با برنامه مشخص دنبال کنند.
وی با بیان اینکه هدف ما این است که شرکت مس عضو گروه فانوس دریایی جهان شود، ادامه داد: این گروهی است که بنگاه‌هایی که در زمینه هوشمندسازی فعالیت می‌کنند را هر ساله کنترل ‌کرده و اینها را امتیاز و نمره می‌دهند و در لیست‌شان به دنیا معرفی می‌کنند. برخی از بزرگان دنیا در این گروه هستند مثلاً درگروه مس شرکت کودلکو هست؛ ما باید خودمان را با شرکت‌های اینچنینی بسنجیم.
دکتر رستمی گفت: این هوشمندسازی که با مفاهیم آن آشنا هستید؛ خروجی آن بهره‌وری‌های عظیم است. ما صرفاً با توسعه سرمایه‌گذاری به توسعه نخواهیم رسید ما تجهیزات و دارایی و ماشین‌آلات داریم اما به دلیل بهره‌وری پایین به نتایج مطلوب نرسیدیم. اتلاف‌مان خیلی زیاد است که باید اتلاف‌ها را کاهش داده و با هوشمندسازی به بهره‌وری بالاتر برسیم.
مدیرعامل شرکت مس افزود: در دنیا با هوشمندسازی به بهره‌وری بالای 250 درصد رسیده‌اند و اگر بتوانیم همین امسال و سال آینده این هوشمندسازی را در شرکت مس به دست شرکت‌های دانش‌بنیان و متخصصان و مهندسان و کارگران شرکت مس عملیاتی کنیم انقلاب بزرگی را در شرکت مس رقم می‌زنیم.
وی تصریح کرد: امروز روز آغاز هوشمندسازی یک خرمشهر دیگر و فتح الفتوح دیگر در صنعت مس به حول و قوه خداوند به دست شما عزیزان باید رقم زده شود. در پایان نیز به توسعه و هوشمندسازی می‌رسیم که برنامه اصلی ما در شرکت مس است و در ماموریتی که به ما داده شده است یعنی حرکت بزرگ و ماندگار در صنعت مس کشور.
دکتر رستمی گفت: من سرباز و همکار کوچک برای شما هستم و تلاش خواهیم کرد در این دوره ازمأموریت خود،در کنار شما از بعد دنیوی، اخروی، رفاقت و همکاری به‌گونه‌ای عمل کنیم که نام نیک مانند مهندس اردبیلی از ما باقی بماند. کنار شما هستیم و نظرات شما را دریافت خواهیم کرد و شرایط کار در سرچشمه، میدوک، خاتون و سونگون را درک کنیم و بتوانیم کمک حال شما باشیم تا شما بتوانید کار را اجرا و به نتیجه برسانید.
مدیرعامل شرکت مس افزود: در طول این 2 ماه گذشته از سال تولید، با تلاش شبانه‌روزی کارنامه درخشانی در زمینه تولید مس کاتد، اسیدسولفوریک و کنسانتره و صادرات برجای گذاشته‌اید که بسیار ارزشمند است و در طی این 2 ماه در لبیک به فرمان مقام معظم رهبری اقدام عملیاتی کردید.
وی با طرح این پرسش که برای دانش‌بنیان شدن شرکت مس چه کار خواهیم کرد، گفت: باورم این است دانش‌بنیان یعنی شرکتی مثل مس، 5 سال ابتدایی دانش و تکنولوژی و تجهیزات را بخرد و 5 سال دوم خودش کار کند و 5 سال سوم صادر کند. اگر به اینجا برسیم یعنی دانش‌بنیان شده‌ایم اگر کماکان تلاش کنیم که از غربی‌ها تکنولوژی ذوب، تغلیظ و معدن بخریم این شایسته شرکت بزرگ مس نیست.
مدیرعامل شرکت مس تصریح کرد: امروز شما این تحول را از اینجا شروع کرده‌اید. از طرف دیگر باورمان این است اگر شرکت‌های بزرگ شرکت‌های دانش‌بنیان را در آغوش نگیرند و از دانش و دستاوردهای آن‌ها استفاده نکنند باعث ناامیدی آن‌ها شده و به دنبال آن از کشور خارج می‌شوند.
دکتر رستمی با بیان اینکه مسئولیت ملی و شرعی و اقتصادی داریم که همکاری دقیق و نزدیک با شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشیم،‌ گفت: در این 2 روز با دقت و حوصله بیشتر مسائل و مشکلات موجود را با شرکت‌های دانش‌بنیان در میان گذاشته و اجازه بدهید تا سر فرصت راهکارهایی را ارائه کنند که امکان استفاده آن در صنعت مس کشور وجود داشته باشد.
مدیرعامل شرکت مس اظهار امیدواری کرد خروجی کار به‌گونه‌ای باشد که این برنامه، تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای همکاری زیادی به دنبال داشته باشد تا مسئولان کشور، استان و شرکت‌های دانش‌بنیان را امیدوار کنیم که شرکت مس برای حرکت در اتوبان دانش‌بنیان شدن گام‌های محکمی برداشته است.

افزایش سرمایه 129 درصدی «ومعادن» به تصویب سهامداران رسید

مجمع‌عمومی فوق‌العاده شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن‌وفلزات؛ عصر یکشنبه اول خرداد ۱۴۰۱ با حضور اکثریت سهامداران در مجموعه فرهنگی ورزشی تلاش برگزار شد.
به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن‌وفلزات ؛ در این مجمع پیشنهاد هیات‌مدیره «ومعادن» برای افزایش 129 درصدی سرمایه شرکت به مبلغ 108،428 میلیارد ریال به تصویب سهامداران شرکت رسید. بدین ‌ترتیب سرمایه این هلدینگ بزرگ سرمایه‌گذاری بازار سرمایه از حدود 84000 میلیارد ریال به بیش از 192000 میلیارد ریال خواهد رسید.  
بر اساس مصوبه مجمع فوق‌العاده افزایش سرمایه شرکت به صورت زیر تحقق می‌یابد:
۱ - از محل سود انباشته 41 درصد
۲- از محل مطالبات موجود سهامداران  28 درصد
3- از محل آورده نقدی سهامداران  31 درصد
جمع مبلغ افزایش سرمایه:
428/108میلیارد ریال و معادل 129 درصد
سهامداران ومعادن در حالی تصمیم به افزایش سرمایه شرکت گرفتند که این هلدینگ با بازده سالانه ۳۷.۸ درصد در سال ۱۴۰۰ یکی از سودآورترین شرکت‌های بورسی لقب گرفته است. پیش‌بینی می‌شود سود خالص ومعادن با رشد ۴۹ درصد به ۱۳هزار میلیارد تومان افزایش یابد. .
درخشش «ومعادن» در سال 1400
بر اساس آخرین ارزیابی و رتبه‌بندی سازمان مدیریت صنعتی کشور که  از شرکت‌های برتر کشور در سال 1400 (IMI-100) انجام شده است؛ شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در ارزیابی شاخص‌های سودآوری و عملکرد از نظر بازده فروش با ۸۶ درصد بازده فروش دومین شرکت برتر در این بخش معرفی شده است.
همچنین در گزارش ویژه همایش شرکت‌های برتر شرکت «ومعادن» از نظر میزان فروش، با ثبت رقم نزدیک به ۱۲۷.۶ هزار میلیارد ریال در شمار ۱۰ شرکت دارای بیشترین صعود رتبه  قرار گرفت.

indexb
برنده شدن کنسرسیومی با محوریت «ومعادن» در مزایده معدن مس و طلای «جانجا» در استان سیستان و بلوچستان، گسترده شدن قابل توجه فعالیت‌ها و طرح‌های هلدینگ در منطقه غرب کشور و قرار گرفتن در جمع هفت شرکت بزرگ پیشران پیشرفت اقتصادی ایران نیز از دیگر دستاوردهای اخیر این مجموعه به شمار می‌‌رود.
لازم به ذکر است شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه معادن و فلزات با نماد بورسی «ومعادن» از سهامداران عمده مجموعه‌های بزرگ معدنی و فولادی ایران از قبیل شرکت های معدنی و صنعتی گل‌گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، سنگ‌‌آهن گهرزمین، شرکت ملی مس، معدنی و صنعتی صبانور، مجتمع فولاد خراسان، آهن و فولاد ارفع، پویا انرژی، کارخانجات کابل سازی شهید قندی، تجلی توسعه معادن و فلزات، گسترش کاتالیست ایرانیان، پرتو تابان معادن و فلزات و شرکت کک طبس است.

indexa

مدیر مجتمع معدنی سرب نخلک خبر داد:آغاز رسمی بهره برداری و استخراج به شیوه روباز

 عارف باقری با بیان این مطلب گفت: در سال ۱۴۰۰ و با انجام اکتشافات تکمیلی موفق به کشف ذخیره ای بالغ بر ۷۸ هزار متر مکعب و باطله برداری ۲۹۴ هزار متر مکعب به صورت روباز در معدن سرب نخلک شدیم.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران؛وی در ادامه افزود: پس از اخذ مجوزهای لازم از سوی  شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و نیز از سوی سازمان صمت استان اصفهان فعالیت و استخراج ماده معدنی از ابتدای سال ۱۴۰۱ رسما کلید خورد.

باقری خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود میزان تولید کنسانتره سرب مجتمع معدنی سرب نخلک با این خوراک جدید نزدیک به ۱۰ درصد در سال ۱۴۰۱ افزایش  داشته باشد.

مدیر مجتمع معدنی سرب نخلک در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر و با ادامه فعالیت های اکتشافی چند محدوده امید بخش جدید بابت استخراج روباز شناسایی شده، که مطالعات و اقدامات جهت تکمیل نتایج در دست اقدام است.

گفتنی است مجتمع معدنی سرب نخلک از قدیمی ترین معادن فلزی زیر زمینی کشور است که استخراج آن از ابتدا تاکنون به شیوه ه زیرزمینی انجام شده است.

پیام مدیرعامل فولاد خوزستان به مناسبت گرامی داشت سالروز آزادسازی خرمشهر

مدیرعامل فولاد خوزستان به مناسبت گرامی داشت سالروز آزادسازی خرمشهر پیامی صادر نمود.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان ؛ متن پیام به شرح زیر است:

بنام خداوند بخشنده و مهربان

سومین روز خرداد، گلبانگ "انا فتحنا لک فتحا مبینا" بر گنبد مسجد جامع خرمشهر طنین‌انداز می‌شود، روزی که فرشتگان زمینی با دستان خالی به حبل‌المتین الهی متصل شدند.

سوم خرداد یادآور جانفشانی و ایثارگری غیور‌مردان و رزم‌آوران خیبرشکنی است که در نبردی شجاعانه دژهای مستحکم دشمن متجاوز را با طنین نام مبارک "علی ابن ابی طالب (ع)" در هم شکستند و خونین‌شهر را فتح کردند و در راه دفاع از شرف و ارزش‌های این مرز و بوم، با صلابت و استوار ایستادند و به سرافرازی ماندگار پیوند خوردند.

اینجانب، فرارسیدن سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی را تبریک عرض نموده و از درگاه پروردگار متعال برای ملت بزرگ ایران اقتدار و سربلندی روز‌افزون و برای شهدای هشت سال دفاع مقدس، رحمت الهی و علو درجات مسئلت می‌نمایم.

و من الله التوفیق

امین ابراهیمی

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

پیام معاون وزیر و رئیس هیات عامل ایمیدرو به مناسبت سالگرد فتح خرمشهر

سوم خرداد، روز آزادسازی خرمشهر، بی تردید نقطه عطفی در تاریخ دفاع، خودباوری و پیروزی در انقلاب اسلامی است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو ؛ در پیام وجیه الله جعفری آمده است:

سوم خرداد، روز آزادسازی خرمشهر، بی تردید نقطه عطفی در تاریخ دفاع، خودباوری و پیروزی در انقلاب اسلامی است. آن روز الهی، انسان هایی خالص با روح بلند خود، تاریخ ساز شدند و الگویی ماندگار برای این مرز و بوم رقم زدند. باور داریم که منش آن عزیزان در ایستادگی و مقاومت، چراغ راه و الگویی برای ادامه مسیر در نظام جمهوری اسلامی و ساخت میهنی آباد است.

امروزه تلاشگران حوزه تولید و اشتغال نیز با الگوگرفتن از آن ایستادگی ها، به مقاومت و خودباوری در سنگر اقتصادی و خدمت به همنوعان ادامه می دهند.

سالروز آزادسازی خرمشهر و رشادت های رزمندگان اسلام را گرامی می داریم. این روز، مکثی برای یادآوری و تقدیر از خودگذشتگی های ایثارگران، جانبازان و آزادگان است. و چه نیکوست یاد شهدای هشت سال دفاع مقدس و امام راحل.

صدور 866 میلیون دلار از تولیدات معدن و صنایع معدنی به خارج کشور

صادرات معدن و صنایع معدنی در ماه نخست امسال با رشد 16درصدی همراه شد. طی این مدت 866.2 میلیون دلار از تولیدات معدن و صنایع معدنی روانه بازارهای صادراتی شد.

به گزارش بورس و بانک  به نقل از روابط عمومی روابط عمومی ایمیدرو ؛در حالی که تناژ صادرات در فروردین 1401 با کاهش 14درصدی همراه شد، بیشترین ارزش صادرات به زنجیره فولاد اختصاص داشت به طوری که صادرات این بخش از 506 میلیون دلار عبور کرد. پس از آن، زنجیره مس با ارزش صادرات 110 میلیون دلاری در جایگاه دوم قرار گرفت.

رتبه بعدی صادرات به زنجیره آلومینیوم اختصاص یافت به طوری که ارزش صادرات این حوزه به بیش از 41 میلیون دلار رسید.

واردات 247 میلیون دلاری

از سوی دیگر ارزش واردات بخش معدن و صنایع معدنی در یک ماه فروردین به 247 میلیون رسید. این رقم یک درصد بیشتر از واردات مدت مشابه سال گذشته است در حالی که تناژ واردات نیز با کاهش دو درصدی مواجه شد. طی این مدت زنجیره فولاد با بیش از 63 میلیون دلار بیشترین سهم از واردات را در اختیار گرفت. پس از آن زغالسنگ و کک با 44 میلیون دلار، پودر آلومینا با 38 میلیون دلار و انواع فرو با 34 میلیون دلار در جایگاه بعدی واردات ایستادند.

صفحه1 از617