14 آذر 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

عرضه سه محصول جدید صنایع شیمیایی ایران در بورس انرژی

معاون بازرگانی هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمایی ایران با اشاره به آغاز عرضه سه محصول مهم و جدید تولیدی این شرکت در در رینگ داخلی و صادراتی بورس انرژی کشور گفت: این محصولات استانداردسازی شده و معادل حلال 502 (رافینیت) و حلال 503 (هوی‌اند) عرضه می‌شود. صنایع شیمیایی ایران با توجه به نقش این محصولات در صنایع پایین دستی و تولید سوخت‌های بنزین و گازوئیل در تلاش است تا عرضه ماهانه آن‌ها را استمرار بخشد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از  روابط عمومی هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران، غلامرضا موذنی با اشاره به تولید سه محصول مهم جدید در این هلدینگ اظهار کرد: تکمیل سبد محصولات و تولید کالاهای جدید از محصولات برگشتی از جمله برنامه‌های جدی این هلدینگ محسوب می‌شود. در این راستا سه محصول جدید لایت‌اند، رفاینیت و هوی‌اند تولید و مجوز عرضه آن‌ها در بورس انرژی صادر شده است.

وی افزود: این محصولات پس از آزمایش‌های موفقیت آمیز در پژوهشگاه صنعت نفت، استانداردسازی شده و معادل حلال 502 (رافینیت) و حلال 503 (هوی‌اند) در بازار داخلی و رینگ صادراتی بورس انرژی عرضه می‌شود. عرضه این محصولات در بازار بورس تاکنون با استقبال خوبی مواجه شده و تقاضای بسیاری برای آن به ثبت رسیده است. به همین دلیل شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران در تلاش است تا به صورت ماهانه و مستمر بین 10 تا 12 هزار تن از این محصولات را از طریق بورس به دست تولیدکنندگان، صادرکنندگان و صنایع پایین دستی برساند. این محصولات مواد اولیه تولید محصولات مختلفی از جمله سوخت بنزین و گازوئیل است.

معاون بازرگانی هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمایی ایران ادامه داد: تولید و عرضه کالاهای یاد شده در بورس در راستای تکمیل سبد محصولات هلدینگ سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران بوده و تلاش در این مسیر ادامه خواهد داشت.

گفتنی است هلدینگ سرمايه‌گذاری صنايع شيميايی ايران از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آلکیل‌ بنزن خطی، آلکیلات سنگین و نرمال پارافین در منطقه خاورمیانه است که با در اختیار داشتن بیش از۷۰ درصد سهم بازار داخلی آلکیل‌ بنزن خطی، در زمره صادرکنندگان نمونه کشور نیز قرار دارد. استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در بومی‌سازی و تأمین تجهیزات مورد نیاز این شرکت در راستای افزایش تولید و مهار تورم از جمله استراتژی‌های صنعتی این هلدینگ در مسیر توسعه به شمار می‌رود.

جریمه نقدی و سلب صلاحیت مدیران یک ناشر بورسی

رئیس اداره رسیدگی به تخلفات ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار از جریمه نقدی و سلب صلاحیت مدیران یک ناشر بورسی به دلیل عدم پرداخت وجوه ناشی از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده خبر داد.

به گزارش بورس و بانک ؛ ساجد حاتمی، رئیس اداره رسیدگی به تخلفات ناشران، تشکل های خودانتظام و بازار در گفت گو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، گفت: پیرو دریافت گزارش تخلف با موضوع «عدم پرداخت وجوه ناشی از فروش حق تقدم‌ها ی استفاده نشده ناشی از افزایش سرمایه یکی از شرکت‌های بورسی»، فرآیند رسیدگی انضباطی به پرونده آغاز و در نهایت رأی قطعی توسط هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی جریمه نقدی و سلب صلاحیت مدیران شرکت اعم از مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره از تصدی سمت مدیریت در ناشران اوراق بهادار صادر شد.

وی در این رابطه توضیح داد: مطابق مفاد ماده 17 «دستورالعمل مراحل زمان ی افزایش سرما یه شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار» شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان مکلف به پرداخت وجوه ناشی از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده و پاره‌سهم‌های ناشی از افزایش سرمایه پس از کسر هزینه‌ها و کارمزد متعلقه، ظرف مدت حداکثر 10 روز پس از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده به حساب دارندگان حق تقدم‌های یادشده است؛ اما در پرونده مذکور تمامی حق تقدم‌های استفاده نشده در فرآیند افزایش سرمایه به فروش رسیده و ناشر اوراق بهادار با عدم پرداخت وجوه ناشی از آن به دارندگان حق تقدم، بدهکار مانده است.

حاتمی در ادامه تصریح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر و با توجه به وظیفه ذاتی خود مبنی بر حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران به این موضوع ورود کرد و پس از برگزاری جلسات متعدد در راستای احقاق حقوق دارندگان حق تقدم، با توجه به عدم اقدام موثر از سوی مدیران ناشر، اقدام به صدور رأی انضباطی مبنی بر محکومیت مدیران کرده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این‌‎گونه موارد علاوه بر امکان طرح دعوای مطالبه وجوه مذکور در هیأت داوری، تا زمان عدم پرداخت وجوه ناشی از فروش حق تقدم‌های استفاده نشده به دارندگان حق تقدم، تخلف ادامه داشته و مسئولیت انضباطی، متوجه تمامی مدیرانی است که پس از تاریخ فروش در شرکت ناشر مسئولیت داشته اند و در خصوص پرداخت وجوه ناشی از حق تقدم ترک فعل داشته‌اند، خواهد شد.

دعوت از صنایع متنوع اصفهان برای تامین مالی در فرابورس

  مدیرعامل فرابورس در نشست «روش‌های تأمین مالی نوین در بازار سرمایه» که در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد، ضمن تشریح جایگاه صنایع این استان در فرابورس ایران، شرکت‌های اصفهانی را برای حضور در بازارهای فرابورس و بهره‌مندی از ابزارهای متنوع این بازار دعوت کرد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران ؛ محمدعلی شیرازی با بیان اینکه 5 درصد از ارزش کل بازار فرابورس مربوط به ناشران اصفهان است، گفت: از این ناشران 17 شرکت در بازارهای اصلی قرار دارند. 3 ناشر در مرحله درج و دو شرکت نیز پذیرش شده‌اند که امیدواریم هرچه سریع‌تر عرضه شوند.

شیرازی در ادامه بازار نوآفرین را بازار جدیدی برای اکوسیستم شرکت‌های دانش‌بنیان و فعال در حوزه صنایع جدید، دانست و گفت: مصوبه این بازار در قالب دو تابلو رشد و دانش‌بنیان به تازگی ابلاغ‌شده و طی هفته‌های آتی اولین شرکت در آن پذیرش خواهد شد.

وی در پایان یادآور شد: هر شرکتی که حداقل‌های شاخص‌های عملیاتی، آینده درخشان و حداقل‌های سرمایه را داشته باشد و الزامات حاکمیت شرکتی را رعایت کند، قطعا در فرابورس تابلویی برای معامله سهام آن وجود دارد.


 

حجم معاملات شمش طلا در بورس کالا از ۲ تن عبور کرد/ ۶.۶ همت نقدینگی سرگردان جذب این بازار شد

حجم معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران از ابتدای راه اندازی تا ساعت ۱۳ امروز در آماری خیره کننده و در پی استقبال عموم مردم و سرمایه گذاران از ۲ تن عبور کرد؛ امکان مشارکت و سرمایه گذاری مردم آن هم با سرمایه خرد حدود ۳۲۰ هزار تومانی به شیوه ای امن، مطمئن و آسان از جمله مزایای این ابزار طلایی بورس کالاست.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از کالاخبر ، آمارها نشان می دهد از ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران که به تاریخ ۱۸ اسفندماه سال گذشته برمی گردد تا ساعت ۱۳ امروز ۱۲ آذر ماه، حجم معاملات از ۲ تن شمش طلا عبور کرد. به این ترتیب در مدت ذکر شده ۲۰ میلیون اوراق مبتنی بر کالا به ارزش ۶ هزار و ۶۰۸ میلیارد تومان معامله شد.

بررسی دادوستدهای گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا که از ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ نخستین روزکاری خود را شروع کرد، نشان از روند تدریجی روبه‌جلوی معاملات اوراق مبتنی بر شمش طلا دارد.

بر مبنای آمار معاملات از ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ تا ساعت ۱۳ روز یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ (معادل ۲۱۱ روز کاری) در مجموع ۲۰ میلیون و ۸۰ هزار و ۱۶۱ گواهی سپرده شمش طلا (برابر ۲ تن و ۸ کیلوگرم) به ارزش ۶۶ هزار و ۸۵ میلیارد ریال (۶ هزار و ۶۰۸ میلیارد تومان) دست به دست شد.

بررسی روند معاملات ماهانه نیز نشان می دهد، بیشترین حجم معاملات گواهی سپرده شمش طلا برای آبان امسال به میزان ۴ میلیون و ۲۹۸ هزار و ۶۷۰ قرارداد مبتنی بر کالا (برابر ۴۲۹ کیلوگرم) به ارزش ۱۴ هزار و ۸۴ میلیارد ریال (یک هزار و ۴۰۸ میلیارد تومان) بود.
بررسی‌های آماری نشان می‌دهد، از همان ابتدا معاملات گواهی سپرده شمش طلا مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفته و در ادامه نیز در حجم‌های بالا به کار خود ادامه داده است. دلیل این استقبال را می توان به امکان ورود سرمایه‌گذاران خُرد با حدود ۳۲۰ هزار تومان در این معاملات دانست.

به نظر می‌رسد با آشنایی بیش‌تر سرمایه‌گذاران خُرد با سازوکارهای مربوط به گواهی سپرده شمش طلا که امکان فعالیت را برای همه سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند، رونق معاملات گواهی سپرده شمش طلا تداوم داشته باشد.

برآوردهای کارشناسان گویای این است که با توجه به اهمیت طلا در سبدهای سرمایه‌گذاری به احتمال زیاد حجم و ارزش معاملات گواهی سپرده شمش طلا تا پایان امسال با رکوردهای قابل توجهی روبه‌رو شود.

یادآوری می‌شود، حداقل واحد معامله در بازار گواهی سپرده شمش طلا، ۱۰۰ سوت یا یک دهم گرم از شمش طلا با عیار ۹۹۵ (یعنی نزدیک به ۲۴ عیار) درنظر گرفته شده است. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند پس از اخذ کد معاملاتی بازار مالی بورس کالا، با سرمایه حدود ۳۲۰ هزار تومان وارد این بازار شوند.

ساعات جلسات معاملاتی گواهی سپرده شمش طلا ۱۰ صبح تا ۱۷ بعدازظهر در روزهای شنبه تا چهارشنبه و ۱۰ تا ۱۵ در روزهای پنج شنبه است و از ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ دوره پیش گشایش و ۱۰:۳۰ به بعد حراج پیوسته است. معاملات گواهی سپرده شمش طلا در روزهای شنبه تا پنج شنبه هر هفته فعال است.

 

عرضه ۶۵ هزارتن انواع محصول در تالار صادراتی بورس کالا

تالار صادراتی بورس کالای ایران روز سه شنبه ۱۴ آذر ماه میزبان عرضه ۶۵ هزار و ۷۴۹ تن انواع محصول است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از کالاخبر ، به این ترتیب روز سه شنبه در تالار صادراتی بورس کالای ایران ۲۵ هزار و ۳۶۰ تن قیر،۳۰ هزار تن گندله سنگ آهن،۱۰ هزار تن گوگرد گرانوله،۲۵ تن گوگرد پودر و ۳۶۴ تن اسید استیک عرضه می شود.

امروز دوشنبه ۱۳ آذرماه نیز در تالار صادراتی بورس کالا ۷۶ هزار و ۶۴۰ تن قیر و ۹ هزار تن گوگرد گرانوله عرضه شد که در نهایت ۵۶ هزار و ۴۴۰ تن محصول داد و ستد شد.

عرضه ۶۵ هزارتن انواع محصول در تالار صادراتی بورس کالا

 

همایش چشم انداز بازارهای مالی و فرصت‌های کسب سود در تبریز

همایش چشم انداز بازارهای مالی و فرصت‌های کسب سود در تبریز برگزار شد

به گزارش بورس و بانک ؛ همایش بزرگ چشم انداز بازارهای مالی و فرصت‌های کسب سود در استان آذربایجان شرقی به میزبانی آی بی شاپ شرکت تامین سرمایه تمدن با حضور رئیس شورای شهر تبریز، اعضای اتاق بازرگانی تبریز ، مدیر تالار بورس منطقه ای تبریز ، فعالین اقتصادی و صنعتی استان و مدیران تامین سرمایه تمدن و آی بی شاپ روز چهارشنبه ۸آذرماه در تالار پتروشیمی تبریز برگزار شد.

ارایه جامع خدمات سرمایه گذاری در آی‌بی شاپ

به گزارش مدیریت ارتباطات و رسانه تامین سرمایه تمدن ، پیمان باغچه سرا مدیرعامل آی بی شاپ در همایش چشم‌انداز بازارهای مالی و فرصت‌های کسب سود، گفت: تامین سرمایه تمدن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های بازار سرمایه در حوزه تامین مالی و ارایه خدمات سرمایه گذاری با بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار سرمایه گذار است در حال حاضر بالای ۸۰ هزار میلیارد تومان دارایی تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه است و آی‌بی شاپ رابط بین مردم و بازار با شرکت است.

همایش چشم انداز بازارهای مالی و فرصت‌های کسب سود در تبریز

پیمان باغچه سرا اظهار داشت: هر وقت صحبت از بورس می‌شود، معمولا مردم اتفاقات سال‌های گذشته را به یاد می‌آورند، اما خرید و فروش سهام تنها یکی از ابزارهای بازار سرمایه است.

مدیرعامل آی بی شاپ تصریح کرد : در شرکت تامین سرمایه تمدن و آی بی شاپ، خدماتی وجود دارد که مردم عادی بتوانند از فرصت‌های موجود بهره مند شوند. محصولات شرکت، شامل پکیجی برای افراد مختلف با ریسک‌پذیری مختلف است تا با هر سطحی نسبت به سرمایه گذاری اقدام کنند.

باغچه سرا یادآور شد: مهم‌ترین ابزار در بازار سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که ابزاری برای جذب منابع خرد افراد و شرکت‌ها به حساب می‌آیند که در این خصوص صندوق سرمایه گذاری گنجینه زرین شهر با ۶۰همت دارایی بزرگترین صندوق درآمد ثابت کشور محسوب می شود .

وی تامین مالی جمعی را یکی از خدمات جدید در حوزه تامین مالی بازار سرمایه کشور عنوان کرد و در ادامه افزود : در این حوزه سکوی آی بی کراد تامین سرمایه تمدن از بهمن ماه سال ۱۴۰۰فعالیت خود را آغاز کرده که در کمتر از ۲سال بیش از ۵۵درصد تامین مالی جمعی کشور را به خود اختصاص داده است .

چهار متغیر اساسی برای شناسایی شرایط اقتصادی

شهبد صیقلانی کارشناس حوزه اقتصادی تامین سرمایه تمدن نیز در همایش چشم‌انداز بازارهای مالی و فرصت‌های کسب سود، اظهار داشت: در کشوری مثل ایران که تورم‌های بالایی وجود دارد، ارزش پس‌اندازها و دارایی‌ها روز به روز کاسته می‌شود.

همایش چشم انداز بازارهای مالی و فرصت‌های کسب سود در تبریز

وی افزود: سرمایه‌گذاری باعث می‌شود تا علاوه بر حفظ ارزش پول، بازدهی مناسبی را هم کسب کنیم. اولین انگیزه در سرمایه‌گذاری، حفظ دارایی در مقابل تورم است.

کارشناس حوزه اقتصادی تامین سرمایه تمدن با بیان اینکه «چهار متغیر اساسی برای شناسایی شرایط اقتصادی وجود دارد»، گفت: برای شناخت روندهای اقتصادی، ابتدا باید تولید ناخالص داخلی و رشد یا افت آن را بررسی کرد. تولید ناخالص داخلی در سال‌های اخیر رشد حدود پنج درصدی را تجربه کرده که عدد معقولی است.

صیقلانی ادامه داد: نقدینگی، دومین متغیر مهمی است که برای سرمایه‌گذاری باید مدنظر قرار داد. از سال ۹۳، رشد متغیرهای پولی به صورت مداوم اتفاق افتاده است. تورم، دیگر موضوع مهمی است که در موضوع سرمایه‌گذاری وجود دارد.

وی عنوان کرد: در اقتصاد ایران به دلیل تورم‌های پی‌درپی، اگر سرمایه‌گذاری بر پس انداز انجام نگیرد، روز به روز از ارزش پول کاسته می‌شود.

کارشناس حوزه اقتصادی تامین سرمایه تمدن، روند نرخ ارز را در سرمایه‌گذاری تاثیرگذار دانست و گفت: انتظار می‌رود با توجه به گشایش‌های صورت گرفته در روابط بین‌الملل و افزایش فروش نفت در یک سال گذشته، جهش‌های سنگین نرخ ارز کنترل شود و افزایش منطقی و با شیب ملایم‌تری را در بازار ارز شاهد باشیم.

صیقلانی ضمن معرفی خدمات تامین سرمایه تمدن، گفت: صندوق‌های مبتنی بر سهام تامین سرمایه تمدن در سال‌های گذشته سود بهتری نسبت به سهام را نصیب سرمایه‌گذاران کرده‌اند.

وی با اشاره به لزوم سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه، خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری در صندوق‌های مختلط باعث می‌شود که در بازه دو، سه ساله نسبت به سرمایه‌گذاران در سایر بازارها بازدهی بیشتری به دست آورد. تامین سرمایه تمدن یک پکیج کامل از تمام ابزارهای فعالیت در بازارهای مالی را جهت کسب سود مناسب در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد.

تامین مالی از بازار سرمایه بهتر از بانک هاست

رئیس شورای شهر تبریز عملکرد شرکت‌های تامین سرمایه طی سال‌های اخیر عملکرد موفقی را داشتند که برای آنها آرزوی موفقیت داریم.

همایش چشم انداز بازارهای مالی و فرصت‌های کسب سود در تبریز

شهرام دبیری در همایش چشم‌انداز بازارهای مالی و فرصت‌های کسب سود، اظهار داشت: شرکت‌های تامین سرمایه عملکرد موفقی داشتند. در پروژه متروی تبریز نیز فروش اوراق مشارکت با مشارکت تامین سرمایه‌ها انجام گرفت تا خطوط مترو تکمیل شوند. ۵۰ درصد سود این اوراق توسط دولت پرداخت می‌شود و پروژه‌های شهری به این شکل پیش می‌روند.

رئیس شورای شهر تبریز با اشاره به اهمیت بازار سرمایه در کشورهای مختلف، خاطرنشان کرد: این نوع سرمایه‌گذاری بهتر از بانک بوده و تضمین آن هم وجود دارد. بازار سرمایه این روزها حرف اول را می‌زند و در دنیا نیز تلاش می‌کنند با تامین امنیت سرمایه گذاری، سرمایه‌گذاران را جذب کنند.

دبیری عنوان کرد: تلاش می‌کنیم سرمایه گذاران را جذب و یک سری تسهیلاتی را برای سرمایه‌گذاران ارائه کنیم.


 

صفحه1 از552