05 خرداد 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

ثبت سفارش واردات گوشی تلفن همراه هیچ نشان تجاری و مدلی محدودیت ندارد

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت با اشاره به برخی اخبار برای ممنوعیت واردات موبایل برخی نشان‌های تجاری گفت: ثبت سفارش موبایل تمامی نشان‌های تجاری(برند‌ها) آزاد بوده و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ؛ سعید عباسپور با اعلام این خبر افزود: سازمان توسعه تجارت هیچ ابلاغیه و مقرراتی دال بر ممنوعیت ثبت سفارش واردات موبایل با برندهای خاص به بانک مرکزی و گمرک ابلاغ نکرده است.

وی گفت: به سبب به‌روزرسانی برخی گروه‌های کالایی و اولویت‌بندی‌های جدید برای تأمین کالاهای اساسی، گاهی در یک مقطع زمانی اولویت‌بندی‌های کالایی تغییر کرده و یا برخی اختلالات پیش می‌آید که امری طبیعی است؛ بنابراین با رفع این اختلالات و تعیین اولویت‌بندی‌های جدید از روز آینده ثبت سفارش این کالا از سرگرفته می‌شود.

وی تصریح کرد: تنها در دو ماه ابتدایی امسال بیش از 6 میلیارد دلار ثبت سفارش واردات گوشی تلفن همراه صورت گرفته که ازنظر ارزش دلاری، سهم بالایی در ثبت سفارش‌های امسال داشته است.

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت تأکید کرد: امسال با توجه به افزایش میزان ثبت سفارش گوشی تلفن همراه، کماکان اولویت‌بندی گروه‌های کالایی برای واردات کالا برقرار بوده و رویه‌های تخصیص و تأمین ارز، براساس مقررات و اولویت‌بندی‌های کالایی صورت می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد : تخفیف ۲۰ درصدی سوخت برای جذب کشتی‌های باری و مسافری

قاسمی گفت: در جلسه ستاد تنظیم بازار، تخفیف ۲۰ درصدی سوخت برای جذب گردشگری باری و مسافری در بخش سفرهای دریایی ایران و عمان دریافت کرده ایم.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ؛ رستم قاسمی گفت: فردا رئیس جمهور بنا به دعوت  مسئولان عمانی به این کشور سفر خواهد کرد و تیم کارشناسی ایران هم در دو زمینه هوایی و دریایی چند روز پیش به کشور عمان سفر کرده اند امروز هم ما برای امضای تفاهم نامه در دو بخش دریایی و هوایی به این کشور سفر می کنیم.

به گفته وزیر راه وشهرسازی در زمینه  گسترش فعالیت های هوایی و پروازی بین شهرهای دو کشور و در زمینه خط دریایی و ایجاد یک خط مستقیم دریایی از چابهار به عمان در قالب سفرهای باری و مسافری به صورت دائم توافق نامه هایی به امضا خواهد رسید.

قرار است خطوط پروازی میان چند استان از کشورمان به سوی عمان طبق توافق نامه ای ایجاد شود و یک خط دریایی مستقیم میان ایران و عمان ازطریق بندر چابهار در زمینه مسافری و باری خواهیم داشت.

 در ستاد تنظیم بازار برای شروع کار سفرهای دریایی بین ایران و عمان ۲۰ درصد تخفیف سوخت کشتی های باری و مسافری در نظر گرفته شده است.

ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت فروشگاه های زنجیره‌ای در جهت شکل گیری زنجیره تامین و مدیریت صحیح هزینه ها

سیدرضا فاطمی امین بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت فروشگاه های زنجیره‌ای در جهت شکل گیری زنجیره تامین و مدیریت صحیح هزینه ها تاکید کرد.
به گزارش بورس و بانک و به نقل ازروابط عمومی اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای ؛ وزیر صمت در نشست با فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی، هیات مدیره و اعضای اتحادیه با اشاره به کارکردهای منحصر به فرد فروشگاه‌های زنجیره ای، یادآور شد: فروشگاه ها مرجع قیمت و دسترسی هستند چرا که وقتی یک فروشگاهی محصولی را با یک قیمت عرضه می کند سایر فروشگاه ها نیز با آن همراهی خواهند کرد، همچنین مدیریت زنجیره از دیگر کارکردهای مفید این فروشگاه ها است و قرار است در این حوزه به سمت پیشرفت حرکت کنیم، اینکه زنجیره تامین به درستی شکل بگیرد و هزینه ها به خوبی مدیریت شود نیاز به استفاده از ظرفیت فروشگاه های زنجیره‌ای بزرگ داریم.
سیدرضا فاطمی امین با یادآوری اینکه قیمت جدید روغن در وزارتخانه تعیین شده و به واحدهای تولیدی اعلام شده است، افزود: اصلاح اقتصادی که باعث انضباط بخشی در کشور شود، اقدام ارزشمندی بوده ضمن اینکه در این راستا فروشگاه های زنجیره ای برای وزارت صمت از اهمیت به سزایی برخوردار هستند چرا که چند کارکرد منحصر به فرد دارند.
وی با اشاره به کارکردهای منحصر به فرد فروشگاه های زنجیره ای، یادآور شد: فروشگاه ها مرجع قیمت و دسترسی هستند چرا که وقتی یک فروشگاهی محصولی را با یک قیمت عرضه می کند سایر فروشگاه ها نیز با آن همراهی خواهند کرد، همچنین مدیریت زنجیره از دیگر کارکردهای مفید این فروشگاه ها است و قرار است در این حوزه به سمت پیشرفت حرکت کنیم، اینکه زنجیره تامین به درستی شکل بگیرد و هزینه ها به خوبی مدیریت شود نیاز به استفاده از ظرفیت فروشگاه های زنجیره ای بزرگ داریم.
این عضو کابینه دولت سیزدهم با یادآوری ایجاد دفتر خدمات آماد و توزیع در این وزارتخانه که اقدام جدیدی در راستای اهمیت لجستیک و توزیع بوده است، خطاب به رؤسای فروشگاه های زنجیره ای حاضر در این نشست، تصریح کرد: هم اکنون ذی نفعانی همچون اصناف و تولیدکنندگان مدعی چالش هایی در همکاری با شما هستند بنابراین این یک موضوع چند وجهی است که باید مورد بررسی قرار گیرد از سوی دیگر در مورد ضرایب که به عنوان یکی از اشکالات به آن اشاره کردید باید در یک جلسه ای با حضور مسئولان سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده برگزار شده و ابعاد آن مورد بررسی قرار گیرد.
وی تاکید کرد: 45 درصد از اقتصاد پنهان است و با توسعه بنگاه های اقتصادی می توان شفافیت در این بخش را ارتقاء داد اما مشکل دیگری نیز در خصوص بهره وری مطرح است که باید با آن به عنوان یک کار مشترک نگاه کنیم و نباید از نظر هزینه افزوده مطرح شود چرا که کل کشور را به هم می ریزد از سوی دیگر موضوع ضرایب نیز باید در بسته کامل تری مورد بررسی قرارگیرد، چرا شما تامین مالی زنجیره ای را در فروشگاه هایتان آغاز نمی‌کنید چرا سیستم های تصمیم یار یا DSS برای مصرف کننده نمی گذارید. اگر یک طرف این باشد اقتصاد این صنعت متعادل و متوازن می شود، از سوی دیگر باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که این صنعت بهره ور تر باشد.
فاطمی امین با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در خصوص توسعه فعالیت های فروشگاه های زنجیره ای، خاطرنشان کرد: ما به تازگی از ظرفیت فروشگاه های زنجیره ای برای عرضه قطعات خودرو استفاده کردیم که نتیجه آن کاهش قیمت این اجناس بود، از سوی دیگر ما در جهت رتبه بندی و رقابت در این بخش جلو می رویم به گونه ای که در قیمت تولیدکننده مرز تولید و توزیع مشخص شود چرا که وقتی این مرز گم باشد مجبور می شوید با تخفیف خود را ثابت کنید که گاهی اغواکننده و نادرست می شود اما وقتی مرز مشخص شود هر مجموعه ای با افزوده کمتر بتواند به مشتری خدمات ارائه دهد رتبه بندی محسوب می شود بنابراین ما با این اقدام برای شما رتبه اعتباری در نظر می گیریم و این برنامه از حداکثر 2 ماه آینده اجرا می شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: ما اقدام دیگری نیز در رابطه با فروشگاه های مجازی آغاز کردیم که در قالب سامانه نظارت و رسیدگی به تخلفات عملیاتی شده است به گونه ای که هر فردی که خرید اینترنتی انجام دهد اگر به هر دلیلی نسبت به فروشگاه اعتراض داشته باشد، فروشگاه مربوطه تا 24 ساعت بعد فرصت پاسخگویی دارد و در این راستا ابتدا یک دوره 7 روزه می گذاریم تا مشکل حل شود و قطعا این مبنای رتبه بندی خواهد بود ضمن اینکه اقدامات زیادی در خصوص نظام توزیع در دستورکار داریم.
فاطمی امین اظهار کرد: یکی از پروژه هایی که در دستورکار داریم پیگیری کالاهای تقلبی و قاچاق است که اولویت اول ما در این حوزه لوازم یدکی خودرو بود که از 15 فروردین آغاز شد و برای 50 قلم دیگر برنامه ریزی کرده ایم که لوازم خانگی و پوشاک از جمله آن ها هستند.
 
این عضو کابینه دولت سیزدهم در پایان به معاون خود دستور داد تا موضوع ضرایب که از دغدغه های بخش اعظمی از روسای فروشگاه های زنجیره ای حاضر در این نشست بود را طی جلسه ای بررسی کرده و نتیجه را به فراکسیون مدیریت شهری گزارش دهد.

قائم مقام وزیر صمت: تراز اقدامات وزارت صمت در ۸ ماه گذشته مثبت بوده است

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در رویداد دانش‌افزایی روابط عمومی وزارت صمت در جمع مدیران روابط عمومی سازمان‌های تابعه و استان‌های این وزارتخانه و مدیران روابط شهرک‌های صنعتی سراسر کشور، تأکید کرد: تراز اقدامات انجام‌شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای استقرار دولت سیزدهم به‌طور کامل مثبت بوده است و نباید اجازه دهیم موفقیت‌های شکل‌گرفته به شکل معکوس به مردم منتقل شود.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی وزرت صمت ؛  محمدصادق مفتح گفت: دشمن در شرایط اقتصادی حاضر کشور و هم‌زمان با تصمیمات بزرگ دولت، مقبولیت نظام را هدف قرار داده است، بنابراین همه مجموعه‌های روابط عمومی ازاین‌جهت دارای اهمیت هستند که باید همه اتفاقات و روند تصمیم‌گیری‌ها را به‌درستی و به هنگام به مردم منتقل کنند.

وی افزود: خوشبختانه مردم ما از بینش لازم برخوردار هستند و در صورت برخورد صادقانه و تشریح تمامی جوانب همه تصمیمات بزرگ اقتصادی در کشور و البته ارائه منطق قابل‌قبول به‌طور حتم با دولت همراهی می‌کنند.

مفتح اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از عمده‌ترین وزارتخانه‌های مرتبط با موضوع حاضر اقتصادی کشور است، این وزارتخانه با ادغام ۴ وزارتخانه بزرگ و با ظرفیت مدیریت ۴۰ درصد از GDP در کشور شکل‌گرفته و مهم‌ترین وزارتخانه در این حوزه به شمار می‌آید و دستگاه دولتی پیشرو به شمار می‌رود.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی ادامه داد: وظیفه همه ما این است که هرآن چه در حال رخ دادن است و منطق درستی که پشت آن وجود دارد را به‌درستی برای مردم تشریح کنیم و به‌طور یقین مردم نیز می‌پذیرند و همراهی می‌کنند.

وی تأکید کرد: در شرایط حاضر نقش روابط عمومی‌ها در تبیین مسائل به مردم به‌شدت مؤثر است، زیرا تجربه نشان داده حتی در سخت‌ترین شرایط نیز وقتی درست شرایط را تبیین کردیم، مردم همراه بوده‌اند.

مفتح تصریح کرد: روابط عمومی‌ها محل مراجعه مردم هستند و باید تسلط کامل به همه موضوعات و فرآیند‌ها داشته باشند تا بتوانند موارد را برای مردم تشریح کنند.

وی ادامه داد: از ابتدای استقرار دولت سیزدهم چند اتفاق مهم و بزرگ وزارت صمت رخ‌داده که از مهم‌ترین آن‌ها شکل‌گیری یک ادغام جدی و حقیقی در این وزارتخانه پس از حدود ۱۱ سال بوده و در عمل هم‌نشینی کارکنان دو وزارتخانه متفاوت به ترکیب وظایف و همکاری مؤثر آن‌ها منتهی شده است.

قائم‌مقام وزیر صمت گفت: ذینفعان وزارت صمت فعالان اقتصادی هستند و اگر ارتباط درست با آن‌ها برقرار نشود، بزرگ‌ترین ضربه به تولید کشور وارد می‌شود، ضمن این‌که نباید فراموش کرد که به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی و خارج از هر نوع خط و خطوط سیاسی، اتفاقات بسیار بزرگی در کشور رخ‌داده و شاهد تحولات اساسی در بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری کشور بوده‌ایم.

مفتح در تشریح برخی از اقدامات اساسی شکل‌گرفته در وزارت صمت از زمان استقرار دولت سیزدهم، توضیح داد: یکی از ریل گذاری‌های اساسی انجام‌شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت، برنامه‌ریزی برای عرضه همه نهاد‌های تولید در بورس کالا بوده و به‌عنوان نمونه در این مدت و پس از تصمیمات گرفته‌شده برای زنجیره فولاد و عرضه این زنجیره در بورس کالا شاهد آن هستیم که کمترین نوسان قیمتی در این کالا به وجود آمده و در عمل مدیریت درستی در بازار اتفاق افتاده است؛ این رویه در خصوص سیمان و سایر نهاد‌های تولید نیز مدنظر است و باید همه جوانب و موارد مرتبط به این تصمیم‌گیری به‌درستی برای ذینفعان تشریح شود.

وی ادامه داد: تغییر ریل‌های رخ‌داده در وزارت صمت باید به‌درستی از سوی مدیران روابط عمومی وزارتخانه شناسایی‌شده و برای همه فعالان اقتصادی، ذینفعان و همچنین نمایندگان مجلس تشریح شود تا درروند تصمیم‌گیری‌ها مؤثر باشد.

پیام عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت روز جهانی ارتباطات

ارتباطات و فناوری اطلاعات دیگر یک امکان نیست بلکه ضرورتی انکارناپذیر در همه مراحل زندگی بشر است. فناوری‌های نوینی چون هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، زنجیره بلوکی، داده‌های کلان، فناوری‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های اجتماعی بسیاری از ناممکن‌ها را ممکن و بسیاری از مسیرهای سخت را آسان و هموار کرده‌اند. دیگر نمی‌توان از نوآوری‌ها و پیشرفت‌های این حوزه غافل بود و باید ضمن وفق دادن آن‌ها باارزش‌ها و فرهنگ بومی، از آن‌ها برای آسایش و آرامش و پیشرفت جامعه خود بهره گیریم.

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به مناسبت روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی پیامی صادر کرد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی وزارت ارتباطات ؛ متن کامل پیام عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در شبکه‌های اجتماعی منتشرشده است به این شرح است:

ارتباطات از ابتدای قرن بیست‌و‌یکم با ورود به ساحت‌های نوین به‌تدریج به مهم‌ترین موضوع زندگی بشر تبدیل‌شده است. سرعت تغییرات و تحولات حوزه‌های ارتباطی چنان است که حرکت در مرزهای این فناوری به کار بسیار سختی تبدیل‌شده است. از سویی دیگر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیگر یک امکان نیست بلکه ضرورتی انکارناپذیر در همه مراحل زندگی بشر است. فناوری‌های نوینی چون هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، زنجیره بلوکی، داده‌های کلان، فناوری‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های اجتماعی بسیاری از ناممکن‌ها را ممکن و بسیاری از مسیرهای سخت را آسان و هموار کرده‌اند. دیگر نمی‌توان از نوآوری‌ها و پیشرفت‌های این حوزه غافل بود و باید ضمن وفق دادن آن‌ها باارزش‌ها و فرهنگ بومی، از آن‌ها برای آسایش و آرامش و پیشرفت جامعه خود بهره گیریم.

خدا را شکر می‌گوییم که ملت بااستعداد ایران با همه محدودیت‌ها و کمبودهای مقطعی، دانش و مهارت استفاده از هر نوع فناوری را از هر راهی کسب می‌کنند و از قافله جهانی ارتباطات و فناوری اطلاعات بازنمی‌مانند، زیرا به گفته نبی مکرم اسلام «اگر دانش در ستاره ثریا باشد ایرانیان بدان دست پیدا خواهند کرد.»

شعار امسال اتحادیه بین‌المللی ارتباطات با عنوان «فناوری‌های دیجیتال در خدمات افراد کهن‌سال و تندرستی در دوران سالمندی» نشانه همین توجه ویژه به کاربردهای متنوع حوزه فناوری اطلاعات است و البته این شعار تنها به یکی از وجوه کاربردی فناوری اطلاعات اشاره دارد که امید به زندگی را در سالمندان افزایش می‌دهد؛ کما اینکه در سطح وسیع تر، با اجرای دولت هوشمند و تحول دیجیتال در همه سازمان‌ها، تمامی اجزا، عملکرد و خدمات حاکمیت و دولت دچاره تحولی شگفت خواهند شد و ضمن کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت و دقت کارها، زمینه‌های فساد از بین رفته و زندگی برای مردم تسهیل خواهد شد و در یک کلمه، مردم عزیز کشورمان «طعم شیرین فناوری» را در اداره جامعه خواهد چشید.

و اما نکته ظریف این حوزه حضور دائمی رسانه‌ها در کنار فناوری اطلاعات است. مضاف بر آن رسانه به‌عنوان چشم بیدار و ناظر هوشیار مراقب کاستی‌ها، چالش‌ها یا عقب‌ماندگی‌های این فضا است. پس حضور رسانه منصف و مطلع به‌عنوان تولیدکننده محتوا و ایجاد‌کننده ارزش‌افزوده در ساحت ارتباطات و فناوری اطلاعات لازم و ضروری است و از همین منظر روز جهانی ارتباطات روزی است مشترک برای اهالی رسانه، روابط‌عمومی‌ها و فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات.

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزارت صمت: کالابرگ همان کارت بانکی است/ کالای کالابرگی در مکان‌های مشخصی عرضه می‌شود

در فروشگاه‌های زنجیره‌ای که نظام توزیع متمرکز است، روغن به‌طور کامل وجود دارد؛ در اصناف نیز در صورت اتمام روغن به‌سرعت جایگزینی انجام خواهد شد.قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: تعبیر نادرستی از کالابرگ الکترونیکی شده است و سخت‌افزار جدیدی بنام کالابرگ ایجاد نمی‌شود.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از ایرنا ؛ «محمدصادق مفتح» افزود: از زیرساخت‌های موجود مانند کارت‌های بانکی استفاده خواهد شد و در مرحله‌ای که سامانه تکمیل و اعلام شود، افراد مایل به دریافت کالای ارزان، می‌توانند به مکان‌های مشخص مراجعه کنند.

وی اظهار داشت: از هفته گذشته ستادی در وزارتخانه زیر نظر شخص وزیر شکل گرفت و همه مراحل تولید شامل تأمین و حمل مواد اولیه به کارخانه‌ها و آمادگی کارخانه‌ها برای تولید ۲۴ ساعته، به‌طور کامل برنامه‌ریزی شد.

وی اعلام‌کرد: این موضوع به‌ویژه در خصوص روغن نباتی انجام‌شده و اکنون روغن به‌طور گسترده در فروشگاه‌ها موجود است و هر مقدار هم که تقاضای خرید افزایش یابد، آمادگی برای تولید و جایگزینی وجود دارد.

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی عنوان‌کرد: مردم مطمئن باشند که کارخانه‌های تولید روغن به‌طور ۲۴ ساعته در حال تولید بوده و بازار تأمین خواهد شد؛ هیچ کمبودی در مواد اولیه نداریم و به‌تبع آن نیز مشکلی در تولید و عرضه وجود نخواهد داشت.

مفتح ادامه‌داد: نظام حمل‌ونقل کشور نیز آمادگی حمل این کالا را دارد و از قبل برنامه‌ریزی‌های لازم انجام‌شده است و محصولات تولیدی به‌سرعت از کارخانه تا سطح فروش حمل و توزیع می‌شود و مردم می‌توانند خریداری کنند.

وی تاکید کرد: خریدهای هیجانی در روزهای نخست اجرای طرح قابل پیش‌بینی بود، اما ضرورتی ندارد، زیرا هیچ اختلالی در تولید پیش نخواهد آمد و روند تولید و توزیع استمرار خوبی خواهد داشت.

قائم‌مقام وزیر صمت بابیان این‌که نگرانی‌ها را در زمان نوسان قیمت‌ها طبیعی می‌دانیم، تصریح‌کرد: البته در فاصله خیلی کمی، کسانی که کالا ذخیره‌سازی کرده‌اند با اطمینان از شرایط بازار، تا مدتی در بازار نخواهد بود و از ذخیره خود استفاده خواهند کرد و این موضوع باعث می‌شود که پس‌ازاین استقبال زیاد از خرید در بازار رکود داشته باشیم و فراوانی کالا بیشتر شود.

مفتح یادآور شد: ازآنجاکه این حجم از خرید از قبل پیش‌بینی‌شده بود، آمادگی کامل برای آن وجود داشت و امیدوار هستیم تا حدود سه روز آینده این هیجان فروکش کرده و بازار آرامی داشته باشیم.

روغن در همه فروشگاه‌های زنجیره‌ای موجود است

وی اضافه‌کرد: روغن در همه فروشگاه‌های زنجیره‌ای موجود است، اما با توجه به این‌که نظام سیستم اصناف، نظام متمرکزی نیست، ممکن است در یک واحد صنفی روغن نباشد، اما در فروشگاه‌های زنجیره‌ای که نظام توزیع متمرکز است، روغن به‌طور کامل وجود دارد؛ در اصناف نیز در صورت اتمام روغن به‌سرعت جایگزینی انجام خواهد شد.

مبلغ یارانه برای جاماندگان محفوظ است

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در خصوص اعتراض نسبت به دهک بندی انجام شده و دریافت نکردن یارانه جدید از سوی برخی افراد نیز توضیح‌داد: با توجه به این‌که ارزش یارانه به علت تورم در سال‌های گذشته به‌شدت کاهش پیداکرده بود، بخش زیادی از خانواده‌ها به علت این‌که فکر می‌کردند یارانه رقم قابل‌توجهی نیست، تغییرات جدید خود را در حدود سه سال گذشته در سامانه درج نکرده‌اند، اما اکنون‌که رقم‌ها اصلاح‌شده و افزایش‌یافته، کسانی که از این اصلاح اطلاعات عقب‌مانده‌اند، مشتاق هستند که این کار را انجام دهند، بنابراین فشار زیادی به سامانه وارد شده است.

مفتح یادآور شد: به همین علت تا سه ماه آینده امکان ثبت‌نام و ویرایش اطلاعات در سامانه وجود خواهد داشت و مبلغ یارانه برای افرادی که اطلاعات آن‌ها تائید شود از روز اول پرداختی‌ها، محفوظ است.

یارانه جدید به بیش از ۸۵ درصد افراد تعلق می‌گیرد

وی تأکید کرد: این یارانه به بیش از ۸۵ درصد افراد تعلق می‌گیرد و فقط به کسانی که در گروه ۱۰ درآمدی قرار می‌گیرند مبلغ کمتری پرداخت خواهد شد که تشخیص این دهک نیز ملاک‌هایی دارد.

ظرفیت بازرسی وزارت صمت ۱۰ برابر شد

قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی در مورد نظارت بر عرضه کارخانه‌ها نیز بیان‌داشت: از پایان هفته گذشته به‌طور ویژه کارخانه‌ها و شبکه توزیع مورد بازرسی قرار گرفت و سه گروه بازرسی مشترک انجام شد و حجم بازرسی‌ها ۱۰ برابر شد؛ همچنین نمایندگانی برای پایش مستمر عرضه کارخانه‌ها، مستقر شدند تا از کار ۲۴ ساعته آن‌ها مطمئن شوند و این کار تا زمانی که بازار آرامش پیدا کند، ادامه خواهد داشت.

سامانه ۱۲۴ برای دریافت شکایت‌های مردمی از واحدهای صنفی

مفتح اضافه کرد: مردم می‌توانند تخلفات گران‌فروشی در غیر از اقلام چهارگانه‌ای که اصلاحات قیمت روی آن‌ها انجام‌شده را به سامانه ۱۲۴ گزارش دهند و با سازوکار جدید این سامانه که امکان نرم‌افزاری آن ایجادشده است، شکایات به‌صورت مستقیم از طریق سامانه سیمبا به تعزیرات حکومتی منتقل می‌شود، ضمن آن‌که شماره تلفن ۱۲۴ نیز به‌صورت شبانه‌روزی شکایات را دریافت و رسیدگی خواهد کرد.

صفحه1 از138