17 بهمن 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

ثجنوب در تابلو معاملات بازار دوم نقش بست

امروز سه‌شنبه یازدهم بهمن‌ماه، بازار دوم فرابورس ایران میزبان عرضه 210 میلیون سهم شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب در نماد «ثجنوب» بود که پس از رقابت معامله‌گران، این نماد با قیمت کشف شده 10 هزار و 337 ریال روی تابلو این بازار نشست.

به گزارش بورس وب انک و به نقل ازمدیریت ارتباطات فرابورس ایران، با شروع دوره سفارش‌گیری در ساعت 09:30 تعداد 61 صندوق سرمایه‌گذاری در سهام و مختلط در عرضه به روش حراج 15 درصد از کل سهام «ثجنوب» شرکت کردند و بعد از رقابت در بازه قیمتی 4 هزار و 500 ریال تا 20 هزار ریال، تعداد 39 صندوق موفق به خریداری سهام شرکت سرمایه‌گذاری مسکن جنوب شدند.

سرمایه‌گذاران واجد شرایط در عرضه روز جاری حداکثر مجاز به خرید 10 میلیون و 500 هزار سهم بودند و سفارش‌ها در مضربی از دو از طریق ایستگاه‌های معاملاتی ارسال می‌شد.

کمترین قیمت وارد شده از سوی معامله‌گرانی که موفق به خرید سهام «ثجنوب» شدند 8 هزار و 500 ریال و و بیشترین قیمتی که از سوی این صندوق‌ها وارد سامانه معاملات شد 20 هزار ریال بود.

گفتنی است ثجنوب تابستان 1399 در فرابورس پذیرش شده و ابتدای سال 1400 در گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات به عنوان دویست و چهل و یکمین نماد معاملاتی در فهرست نرخ‌های فرابورس درج شده بود.

شایان ذکر است تامین سرمایه بانک مسکن عهده‌دار رکن بازارگردان این عرضه بود و شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن و شرکت کارگزاری بانک مسکن نیز در جایگاه متعهد عرضه و مشاور عرضه ایفای نقش کردند. همچنین تامین سرمایه نوین متعهد خرید 105 میلیون سهم معادل 50 درصد از عرضه اولیه ثجنوب بود.

فرابورس از ابتدای سال جاری تا کنون میزبان 12 شرکت جدید بوده و بدین ترتیب سهام شرکت‌های حمل‌ونقل ترکیبی مواد معدنی گهر ترابر سیرجان، فروسیلیسم خمین، داروسازی دانا، آهن و فولاد غدیر ایرانیان، فرانسوز یزد، تپسی و فولاد شاهرود در نیمه نخست سال 1401 عرضه شدند. همچنین در نیمه دوم سال و از مهرماه تا به امروز شاهد عرضه سهام شرکت‌های اقتصاد شهر طوبی، سوژمیران، فرو آلیاژ ایران، کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان و سرمایه‌گذاری مسکن جنوب بوده‌ایم. علاوه بر این به زودی فرابورس ایران از عرضه اولیه سهام گروه انتخاب الکترونیک آرمان میزبانی خواهد کرد.

بدون در نظر گرفتن وجه قانونی مانع اقدامات سازنده می‌شوند

مجید عشقی در رابطه با ضرر و زیان قرعه‌کشی خودرو بیان کرد: از طرفی از خودروسازان می‌خواهیم که خودرو را با نصف قیمت تمام شده، به فروش برساند و در عین حال نیز انتظار خودروی با کیفیت از آنها داریم.

به گزارش بورس و بانک ؛ رئیس سازمان بورس گفت: از طرفی مدیران خودروسازها توسط دولت تعیین می‌شوند و با وجود اقدامات دستوری در این صنعت، آن‌ها مورد بازخواست قرار می‌گیرند.

عشقی افزود: زمانی که می‌خواهیم اقدامی سازنده انجام دهیم، یک دستگاه نظارتی با استدلال، اختلالی در آن ایجاد می‌کند و بدون اینکه وجه قانونی و حقوقی داشته باشد، مانع از اقدامی می‌شود که امیدها به آن بسته شده است. مقام‌معظم رهبری نیز امروز در فرمایشات خود به این موضوع اشاره داشتند.

عرضه اولیه «انتخاب» به زودی در فرابورس

اولین نشست خبری ویژه عرضه اولیه سهام شرکت «گروه صنعتی انتخاب الکترونیک آرمان» صبح روز جاری در فرابورس برگزار شد و موارد مهمی شامل صورت‌های مالی، فرایند ارزش‌گذاری سهم، معرفی شرکت و مزایای آن در مقایسه با سایر رقبا از سوی مدیران این مجموعه و نماینده شرکت ارزش‌گذار مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش بورس و بانک و به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران؛  در ابتدای این نشست محمدحسین فهیمی مدیرعامل گروه انتخاب الکترونیک آرمان ضمن تشریح تاریخچه تأسیس این مجموعه گفت: «انتخاب» بیش از 40 سال سابقه فعالیت در صنعت لوازم‌ خانگی دارد، اما حیات و فعالیت تولیدی این مجموعه از سال 1368 به‌طور رسمی آغاز شده و تا امروز فعالیت خود را گسترش داده است.


او با اشاره به اینکه عمده فعالیت این مجموعه در جهت تحقق ایجاد زنجیره تولید و تعمیق هرچه بیشتر تولید داخل در حوزه صنعت لوازم خانگی بوده است، افزود: زنجیره تولید و فروش در این مجموعه کامل است و از مواد اولیه تا تولید قطعه، ساخت محصول، لجستیک، فروش و خدمات پس از فروش در انتخاب وجود دارد.


بیشترین سهم بازار در اختیار «انتخاب»

فهیمی نگاه انتخاب برای ورود به بازار سرمایه را ورود یک‌باره کل هلدینگ به این بازار دانست و تأکید کرد: هرچند اجرای این فرایند سخت‌تر از ورود مرحله ‌به ‌مرحله شرکت‌های زیرمجموعه بود، اما با این تصمیم انتقال منافع و مشکل در ترکیب نوع سهامداری، ایجاد نخواهد شد.


مدیرعامل گروه انتخاب در ادامه با بیان اینکه این مجموعه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده لوازم‌ خانگی، بیشترین سهم بازار را در تمام محصولات در اختیار دارد، گفت: بر اساس آمارهای موجود حدود 6 میلیون خانواده ایرانی محصولات این مجموعه را مصرف می‌کنند و در شبکه خدمات پس از فروش روزانه بین 8500 تا 11 هزار خدمات‌رسانی به خانه‌های مشتریان انجام می‌شود.


او با اشاره به اینکه «انتخاب» بزرگ‌ترین مجموعه تحقیق و توسعه را نیز در اختیار دارد و مجموعه تخصصی را در این زمینه ایجاد و فعال کرده است، افزود: تمامی پلتفرم‌های محصولات شرکت، بومی‌شده و با توجه به نیاز مردم و انتظارات فرهنگی و اجتماعی ایران تطبیق داده‌ شده است.


رشد 40 درصدی حجم فروش

محمدرضا عنوانی، عضو هیئت‌مدیره و معاون کسب‌وکار گروه صنعتی انتخاب نیز در ادامه این نشست در خصوص بازار لوازم‌خانگی جهان گفت: این بازار ارزش ۵۰۸ میلیارد دلاری دارد که سهم ایران ۶ میلیارد دلار است.

به گفته او حجم فروش گروه انتخاب در سال میلادی گذشته ۲ میلیون دستگاه بوده است که نسبت به سال قبل ۴۰ درصد رشد نشان می‌دهد.

عنوانی سهم «انتخاب» از کل تولید ایران در حوزه برودتی را ۲۱ درصد، در حوزه تلویزیون ۴۳ درصد، شوینده به میزان 38 درصد و در حوزه گازسوز ۱۴ درصد اعلام کرد و افزود: مبلغ فروش گروه صنعتی انتخاب تا سال میلادی قبل 16 هزار و 500 میلیارد تومان بوده است.

او در ادامه تشریح کرد: روند تولید سنوات گذشته نشان می‌دهد که حجم تولید رشد خوبی داشته که مرهون چند مزیت رقابتی است.


مزیت‌های رقابتی «انتخاب»

او به مزیت‌های رقابتی این گروه اشاره کرد و افزود: انتخاب زنجیره ارزش ملی ایجاد کرده و باعث کاهش ارزبری در حوزه این صنعت برای کشور شده است؛ در همین راستا بومی‌سازی تولید قطعه در کشور انجام‌شده که ریسک وابستگی به واردات را در مجموعه کاهش داده است.


عنوانی با اشاره به اینکه انتخاب صاحب بزرگ‌ترین، مجهزترین و به‌روزترین کارخانه‌های تولید قطعه و محصول نهایی است، ادامه داد: مزیت رقابتی دیگر این مجموعه سبد کامل برندی برای پاسخگویی به نیازها، سلایق و سطوح درآمدی مختلف است


خلاصه‌ای از اطلاعات مالی

در این میان در بخش دیگری از نشست تخصصی معرفی گروه انتخاب، اصغر قربانی معاون مالی و عضو هیئت‌مدیره این مجموعه خلاصه اطلاعات مالی این گروه را تشریح کرد و گفت: سال مالی هلدینگ انتخاب ۳۰ آذر 1401 است و در دومین ماه از سال مالی جدید هستیم.

او درباره سرمایه شرکت گفت: سرمایه شرکت از مبلغ یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در سال ۱۳۷۰ شروع شده و با ۹ مرحله افزایش سرمایه به یک هزار میلیارد تومان رسیده است.

قربانی با اشاره به اینکه در سال مالی ۱۴۰۰ سود خالص پس از کسر مالیات در این مجموعه 2380 میلیارد تومان بوده، گفت: این رقم در خرداد ۱۴۰۱ به عدد ۱۴۱۰ میلیارد تومان رسید و برای کل سال سود ۳۱۰۰ میلیارد تومانی محقق شد.

او از انتشار صورت‌های مالی ۱۲ ماهه این مجموعه تا پایان بهمن‌ماه خبر داد و افزود: برای سال مالی جدید که منتهی به ۳۰ آذرماه 1402 است، ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد پیش‌بینی شده است.

معاون مالی مجموعه انتخاب یکی از مهم‌ترین عوامل در صورت‌های مالی را فاکتور دوره وصول مطالبات دانست و گفت: این فاکتور برای مجموعه انتخاب عدد حدود ۳۸ روز است.


به گفته او در صورت‌های مالی این مجموعه سود عملیاتی ۱۶ درصد و بعد از تسعیر هزینه‌ها نسبت سود خالص ۱۱ درصد است که در مقایسه با رقبا نسبت قابل قبولی است.

قربانی در تشریح وضعیت گروه انتخاب نسبت به دیگر مجموعه‌های لوازم خانگی داخلی عنوان کرد: مجموع درآمد سال گذشته انتخاب 16 هزار و 500 میلیارد تومان بوده که 57 درصد کل شرکت‌های فعال این حوزه است. همچنین از مجموع 3 هزار و 500 میلیارد تومان سودآوری لوازم خانگی، 63 درصد معادل 2 هزار و 380 میلیارد تومان سهم این گروه بوده است.

جزییات مهم از ارزش‌گذاری

میثم بلگوریان، مدیر خدمات مالی تأمین سرمایه لوتوس پارسیان و به‌عنوان نماینده ارزش‌گذار سهام گروه «انتخاب» در بخش بعدی این نشست خبری به مبنای ارزش‌گذاری این سهم پرداخت و گفت: عملکرد سود و زیان شرکت اصلی نشان می‌دهد رشد قابل ملاحظه‌ای در سودآوری تجربه شده است.

بلگوریان با تاکید بر اینکه بازه زمانی ارزش‌گذاری ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۵ است، عنوان کرد: در این مدت نرخ رشد محصولات ۳۰ درصد و نرخ رشد مواد اولیه و نرخ رشد سرانه حقوق و دستمزد هرکدام ۳۲ درصد در نظر گرفته شده است.

او اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود با وجود رشد فروش، حاشیه سود شرکت کاهش یابد که احتمال ورود رقبا یکی از عوامل آن است.

نماینده ارزش‌گذار انتخاب با تاکید بر اینکه ارقام مربوط به برآورد سودآوری درباره شرکت اصلی است و با پیش‌بینی درباره گروه متفاوت است، ابراز داشت: سودآوری از 2 هزار و 200 میلیارد تومان در سال 1401 به 5 هزار و 500 میلیارد تومان در سال 1405 خواهد رسید.

بلگوریان ارقام به دست آمده برای ارزش شرکت در روش‌های DDM، جریانات نقد و ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری را به ترتیب 22 هزار و 400 میلیارد تومان، 22 هزار و 700 میلیارد تومان و 28 هزار و 800 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: همچنین در روش نسبی با در نظر گرفتن P/E بازار فرابورس و سود خالص TTM یک ساله شرکت، ارزش شرکت 24 هزار و 300 میلیارد تومان برآورد شده است.

او در پایان در تشریح نتایج به دست آمده از جمع‌بندی روش‌ها با اوزان مختلف عنوان داشت: در جمع‌بندی، ارزش کل شرکت ۲۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و هر سهم ۲ هزار و ۳۷۲ تومان برآورد شده است.

کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان امروز معرفی شد

در اختیار داشتن به‌روزترین تکنولوژی روغن‌کشی و تولید انواع روغن از مهم‌ترین مزیت‌های کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان است که باعث شده روند سوددهی و درآمدزایی این مجموعه طی سال‌های اخیر صعودی باشد.


به گزارش بورس و بانک ؛ صبح روز جاری در نشست خبری ویژه عرضه سهام شرکت کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان، ابوالفضل بوژمهرانی مدیرعامل و نایب‌رئیس این شرکت به تشریح تاریخچه شرکت پرداخت و گفت: این مجموعه وابسته به سازمان اقتصادی کوثر با ظرفیت 500 تن در مساحت 90 هزار متر مربعی در نیشابور واقع است و جدیدترین تکنولوژی روغن‌کشی را در اختیار دارد.


وی با اشاره به اینکه سرمایه ثبت شده ‌دفتری «غدانه» در حال حاضر 540 میلیارد ریال است که در انتهای سال مالی 30 آذر، حسابرسی خواهد شد، به ترکیب سهامداران اشاره کرد و گفت: توسعه کوثر صبا با 71 درصد و سازمان اقتصادی کوثر با حدود 28 درصد، سهامداران عمده این مجموعه هستند.


بوژمهرانی ظرفیت اسمی این شرکت را 150 هزار تن در سال اعلام کرد و افزود: همچنین ظرفیت عملی 108 هزار تن است. ظرفیت واقعی طی 4 سال اخیر در سال 98 رکورد داشته که به 98 هزار تن رسید و امسال هم 78 هزار تن در 30 آذرماه بوده است.


تولیدات غدانه چه محصولاتی است؟

مدیرعامل «غدانه» در ادامه با اشاره به اینکه غدانه جزو متنوع‌ترین تولیدکنندگان است، گفت: مواد اولیه مصرفی ما دانه سویا است و تقریبا تمام دانه سویا وارداتی از آمریکای جنوبی و اروپای شرقی است.


به گفته وی تولید دانه کلزا هم داخلی است و تولید دانه کنجد را نیز برای اولین بار آغاز کرده‌ایم. همچنین جوانه ذرت از دیگر مواد اولیه مجموعه غدانه است.


بوژمهرانی با اشاره به اینکه روغن هسته انگور را در سال اخیر تولید کردیم و دانه آفتابگردان و کتان هم عمدتا وارداتی هستند، افزود: همچنین طی سال‌های اخیر به بسته‌بندی روی آوردیم و با توجه به نیاز بازار، امکان فروش انواع روغن به صورت فله را داریم.


مدیرعامل شرکت کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان در تشریح جایگاه غدانه در صنعت نیز گفت: طبق گزارش‌های انجمن صنایع روغن‌کشی از سال 1392 تا 1398 ظرفیت شرکت در صنعت تا حدود 7 درصد متغیر بوده است.


چهار استراتژی برای آینده

وی با اشاره به چهار استراتژی این مجموعه برای سال‌های پیش رو گفت: واردات مستقیم دانه‌های روغنی ، خرید دانه‌های روغنی تولید داخلی، خرید دسته دوم دانه‌های روغنی وارداتی و انجام عملیات کارمزدی از مهم‌ترین استراتژی‌های «غدانه» برای سال‌های آینده است.


به گفته وی طی سال‌های گذشته برای تأمین مستمر مواد اولیه، خرید از واردکننده‌ها انجام می‌شده اما در سال‌های 1398 و 1399 برای افزایش حاشیه سود و بهینه‌سازی خریدها، اقدام به واردات مستقیم کردیم. این روند در سال جاری هم ادامه‌دار بود و طی دو فقره ثبت سفارش، واردات 60 هزار تن دانه سویا انجام شد ولی با حذف ارز 4200 تومانی و عدم تأمین نقدینگی حدودا معادل یک هزار میلیارد تومان، به سرانجام نرسید.


بوژمهرانی با تأکید بر اینکه استراتژی شرکت با توجه به حمایت سهامدار عمده در سال‌های آتی استفاده از ظرفیت عملی کارخانه است، ادامه داد: محصولات تولیدی غدانه شامل انواع کنجاله، انواع روغن خام، کنجاله سویای پروتئینی، روغن سویای لیسیتین گیری شده، لیسیتین خوراکی، پروتئین سویای انسانی، انواع روغن تصفیه شده و انواع روغن بسته‌بندی با برند لیفود هستند.

نگاهی به صورت‌های مالی «غدانه»

وی در ادامه به عملکرد مالی شرکت پرداخت و گفت: سودآوری شرکت طی 5 سال اخیر رو به رشد بوده که دو سال گذشته آن در کدال منتشر شده است.


وی با اشاره به اینکه پایان سال مالی این مجموعه 30 آذرماه است، گفت: طی سال مالی که به تازگی تمام شده (30 آذر 1401) بیش از 197 میلیارد تومان سود ناخالص، 184 میلیارد تومان سود عملیاتی و 134 میلیارد تومان سود خالص محقق شده است.


مدیرعامل غدانه یکی از دلایل جهش سود در سال مالی اخیر را تصمیم هیئت‌مدیره برای خروج از کارمزدی کار کردن اعلام کرد و گفت: نزدیک به تمام ظرفیت شرکت خرید انجام و نقدینگی خوبی وارد شرکت شد، همچنین تسهیلات خیلی خوبی نیز دریافت شد.

به گفته وی در جدول صورت‌های سود و زیان، درآمد عملیاتی این مجموعه 1500 میلیارد تومان بوده و همچنین سود هر سهم نیز در 5 سال اخیر همیشه صعودی بوده است.


وی در ادامه پتانسیل‌های غدانه را تشریح کرد و گفت: دارا بودن واحد تحقیق و توسعه فعال، نصب خط تولید توسط شرکت ایتالیایی و در اختیار داشتن تجهیزات روز دنیا، شفافیت عملیات مالی و بالا بودن کارایی و انگیزه پیشرفت با وجود مدیران جوان، عدم وجود بدهی مالیاتی و تأمین اجتماعی، جایگاه بالای تجاری و بازرگانی در تأمین مواد اولیه به صورت اعتباری، کیفیت بالای محصولات، وجود زنجیره مواد اولیه و فروش و استفاده از پتانسیل‌های حمایتی، اعتباری و نظارتی در سازمان اقتصادی کوثر از مهم‌ترین مزیت‌ها و پتانسیل‌های مجموعه کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان است.


غدانه بودجه‌های خوبی دارد

در بخش دیگر نشست معارفه «غدانه» فرشته قاسمی مدیر ارزش‌گذاری تامین سرمایه امین در تشریح فاکتورهای موثر بر برآورد بهای این شرکت عنوان کرد: صورت‌های مالی حسابرسی شده سال 1396 تا سال 1400 و صورت مالی 6 ماهه منتهی به 31 خرداد ماه 1401 و صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده تابستان در این گزارش مورد استفاده قرار گرفته است.


او با تاکید بر اینکه شرکت غدانه بودجه‌های خوبی دارد و عمدتا گزارش‌ها به سمت انحراف مثبت است عنوان کرد: سود شرکت در پایان ۱۴۰۱ رشد چشمگیری پیدا می‌کند که بخشی از آن دلیل عملیاتی داشته و بخشی از آن مربوط به حذف ارز ۴۲۰۰ است. همچنین در آمد و حاشیه سود شرکت از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ صعودی بوده است.


نماینده ارزش‌گذار غدانه با یادآوری اینکه مفروضات اثرگذار بر تعیین ارزش از جمله متغیرهای اقتصاد کلان و عملیات شرکت مربوط به زمان تهیه گزارش است عنوان کرد: البته باید در نظر داشت که عملیات شرکت انحراف مثبت داشته است و محافظه‌کاری لازم در تهیه برآورد صورت گرفته است.

مدیر ارزش‌گذاری تامین سرمایه امین با اشاره به سهم 80 درصدی استحصال سویا از فعالیت کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان ابراز کرد: ظرفیت عملیاتی شرکت 108 هزار تن است اما تاکنون به دلیل سهمیه‌ای بودن سویا، نمی‌توانست از ظرفیت کامل استفاده شود. اکنون به دنبال حذف ارز 420 تومانی امکان استفاده از ظرفیت کامل باز می‌شود.


فرشته قاسمی با اعلام این برآورد که ظرفیت عملیاتی غدانه طی 5 سال به 90 هزار تن خواهد رسید عنوان کرد: دوره پیش‌بینی گزارش ارزش‌گذاری 1401 تا 1405 است و در این دوران مقدار تولید و فروش بر اساس بودجه مقداری شرکت در نظر گرفته شده است.

نماینده ارزش‌گذار «غدانه» ظرفیت استفاده از تسهیلات بانکی را فاکتور مهمی در میزان سرمایه در گردش عملیاتی این شرکت دانست و بیان کرد: شرکت غدانه پتانسیل استفاده از تسهیلات ۱۸ درصد را دارد و آن را در دوره‌‌های ۱۵ تا ۹۰ روزه تسویه کرده است و در ادامه نیز بازپرداخت تسهیلات را نهایتا تا ۳۰ روز انجام داده که هزینه‌ها را پایین می‌آورد.

مدیر ارزش‌گذاری تامین سرمایه امین در تشریح اعداد و ارقام به دست آمده در خصوص بهای کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان گفت: ارزش کل شرکت در روش‌های FCFF و DDM به ترتیب 512 میلیارد تومان و 490 میلیارد تومان برآورد شده است. این رقم در روش P/E TTM یک هزار و 1150 میلیارد تومان است.

او در نهایت در توضیح متد ارزش‌گذاری غدانه و جمع‌بندی ارقام گفت: به روش دی دی ام ضریب اتکایی پایینی داده شد و عمده ضریب با لحاظ کردن افق بلند مدت به روش‌های ذاتی اختصاص داده شد. به این ترتیب در جمع‌بندی ارزش کل شرکت 570 میلیارد تومان و هر سهم 1056 تومان ارزش‌گذاری شده است.

عرضه ۲.۲ میلیون تن انواع محصول در بورس کالا

تالارهای مختلف بورس کالای ایران شنبه ۱۷ دی ماه میزبان عرضه ۲ میلیون و ۲۲۲ هزار و ۸۹۵ تن انواع کالا و محصول است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از کالاخبر ، در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۸۷۰ هزار تن گندله سنگ آهن، ۳۵ هزار و ۹۰۰ تن شمش بلوم، ۲۰ هزار تن کنسانتره بازیافتی سنگ آهن، ۴ هزار و ۹۲۶ تن تیرآهن، ۴ هزار و ۲۰۶ تن میلگرد و ۶۲۵ تن ناودانی عرضه می شود.

تالار حراج باز نیز عرضه ۶۹۴ هزار تن کنسانتره سنگ آهن، ۵۰۰ هزار تن سنگ آهن کلوخه و ۴۰ هزار تن سنگ آهن دانه بندی را تجربه می کند.

تالار پتروشیمی و فرآورده های نفتی میزبان عرضه ۳۰ هزار و ۱۷۸ تن مواد پلیمری و شیمیایی خواهد بود.

در این روز همچنین ۱۷ هزار و ۱۸۰ هزار تن قیر در تالار صادراتی عرضه می شود.

در بازار فرعی بورس کالا نیز ۵ هزار و ۵۲۰ تن میلگرد کلاف، ۳۲۰ تن ضایعات فلزی و ۴۰ تن پلی آلومینیوم کلراید عرضه می شود.

دومینو نخستین مهمان زمستانی فرابورس

بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران از امروز میزبان تامین سرمایه 350 میلیارد تومانی شرکت لبنیات و بستنی دومینو از طریق پذیره‌نویسی اوراق اجاره سهام این شرکت در نماد «دومینو06» است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران؛ شرکت لبنیات و بستنی دومینو در نظر دارد مبلغ 350 میلیارد تومان از منابع مالی مورد نیاز خود را در قالب اوراق اجاره و از طریق فروش بخشی از سهام این شرکت به شرکت واسط مالی شهریور پنجم و سپس اجاره به شرط تملیک آن‌ها، تامین کند.

واسط مالی شهریور پنجم، خط فرایند تولید ماست و پروسس دسر به همراه 5 دستگاه تولید بستنی و دسر را به عنوان دارایی مبنای انتشار خریداری کرده و سپس به صورت اجاره به شرط تملیک به دومینو واگذار می‌کند.

مدت این اوراق با توجه به اینکه در دی ماه سال 1406 سررسید می‌شود، 5 ساله بوده و نرخ اجاره بهای آن نیز 18 درصد است که هر سه ماه یک‌بار پس از تاریخ انتشار پرداخت می‌شود.

گفتنی است پذیره‌نویسی اوراق اجاره دومینو تا دوشنبه 5 دی ماه ادامه خواهد داشت.

متعهد پذیره‌نویسی و همچنین بازارگردان اوراق اجاره سهام شرکت لبنیات و بستنی دومینو، شرکت تأمین سرمایه کاردان است و شرکت کارگزاری بانک سامان نیز به عنوان عامل فروش، فعال خواهد بود.

شایان ذکر است استفاده از تسهیلات بلند مدت ویژگی مهم ابزارهای نوین تامین مالی در قیاس با بازار پولی است.

صفحه1 از517