09 بهمن 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

اقدامات اخیر بانک مرکزی ترکیه منجر به کاهش تورم خواهد شد

رجب طیب اردوغان گفت: آخرین تحولات نشان داد که همه شهروندان باید به لیر ترکیه اعتماد کنند.

 به گزارش بورس و بانک  و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی ترکیه ؛ روز جمعه رئیس جمهور ترکیه گفت: اقدامات اخیر بانک مرکزی ترکیه و مدل جدید اقتصادی ترکیه منجر به کاهش تورم خواهد شد. رجب طیب اردوغان گفت: از زمان اعلام برنامه جدید اقتصادی کشور، سپرده‌های بانکی ترکیه با ارز لیر محلی تا ساعت ۱۵:۰۰ به وقت محلی ترکیه در روز جمعه، ۲۳.۸ میلیارد لیر ترکیه (۲.۲ میلیارد دلار) افزایش یافته و این میزان همچنان در حال رشد است. این تحولات نشان داد که همه شهروندان ترکیه باید به لیر اعتماد کنند و در مورد اقدام جدیدی که روز دوشنبه اعلام شد، ترکیه به سپرده‌گذاران لیر بابت نوسان‌های ارز خارجی غرامت می‌دهد و در عین حال شهروندان را تشویق می‌کند تا به دارایی‌های مبتنی بر لیر ترکیه روی آورند. اردوغان درباره سپرده‌های جدید لیر ترکیه، گفت که شهروندان ترکیه دو ضمانت دارند، یکی از بانک مرکزی ترکیه و دیگری از خزانه‌داری. اردوغان تاکید کرد که ابزار جدید برای تضمین ثبات مالی ایجاد شده که این ابزار مغایر با قانون اساسی نیست.

 وی با اشاره به پایان نوسان‌های اخیر ارزش لیر گفت: نرخ ارز در مدت زمان بسیار کوتاهی تثبیت خواهد شد. اردوغان استدلال کرد که حزب مخالف و متحدانش می خواهند جایگاه لیر ترکیه را به دلار آمریکا و یورو بدهند. از آنجا که اردوغان اواخر دوشنبه شب جایگزین‌های مالی جدیدی را برای حساب‌های پس انداز لیر ترکیه اعلام کرد، لیر ترکیه به شدت بهبود یافت. ارزش دلار در برابر لیر ترکیه از ۱۸.۳۶ در روز دوشنبه به ۱۰.۲۳ در روز پنجشنبه طبق داده های رسمی معادل ۴۴.۳ درصد کاهش یافت. ساعت ۲۱:۲۵ جمعه به وقت محلی ترکیه، ارزش دلار در برابر لیر ۱۰.۷۲ بود.

اردوغان تاکید کرد که قدرت لیر ترکیه از زیرساخت‌های اقتصادی، ظرفیت تولید و بخش مالی قوی آن ناشی می‌شود. وی خاطرنشان کرد: اقدامات اخیر بانک مرکزی و الگوی جدید اقتصادی به برداشت ها و نوسان های غیرمنطقی قیمتی که با هدف برهم زدن اعتماد سپرده گذاران بود، پایان داد. وی افزود: با افرادی که اظهارات سفته بازی در مورد نرخ ارز را مطرح می کنند برخورد قانونی خواهد شد و سازمان تنظیم مقررات و نظارت بانکی (BDDK) اقدامات لازم را در این خصوص انجام داده است. وی تصریح کرد: هدف ما کاهش نوسان‌های نرخ ارز برای سرمایه گذاران، صنعتگران و سپرده گذاران، تقویت ارزش لیر ترکیه است.

امضای تفاهم نامه همکاری میان بورس های تهران و تاجیکستان

مدیران عامل بورس اوراق بهادار تهران و بورس آسیای میانه (تاجیکستان) سند همکاری مشترک امضا کردند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از شرکت بورس تهران ؛ بازارهای سرمایه ایران و تاجیکستان، که نقاط اشتراک زبانی و فرهنگی فراوانی را در میان کشورهای منطقه دارند، با یک سند همکاری جدید فرصت همکاری و توسعه مشترک بیشتری به دست آوردند.

همایش آنلاین بررسی روابط تجاری ایران و تاجیکستان با هدف آشنایی فعالان اقتصادی دو کشور از فرصت‌های همکاری مشترک روز سه‌شنبه ۵ مرداد ماه ۱۴۰۰ به همت اتاق بازرگانی تهران و با همکاری پلت فرم نمایشگاه مجازی ایران برگزار شد. در این رویداد که با حضور سفرای دو کشور ایران و تاجیکستان به همراه نمایندگان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی دو کشور برپا شده بود، مدیران عامل بورس های تهران و تاجیکستان، این سند همکاری را امضا کردند.

بر اساس تفاهم نامه یاد شده، بورس های دو کشور در راستای مقررات بازارهای سرمایه خود به تبادل تجارب و توسعه بازارها می‌پردازند. این امر زمینه های سرمایه گذاری و مشارکت ذینفعان و فعالان اقتصادی دو کشور را تسهیل می‌کند

رایزنی توسعه صادراتی پگاه با حضور سفیر ایران در روسیه

در روز دوم نمایشگاه حلال روسیه ،رایزنی توسعه صادراتی پگاه با حضور سفیر ایران در روسیه از اتفاقات مهم این نمایشگاه بود .

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی صنایع شیرایران(پگاه) ؛ در این دیدار وی با اشاره به جذابیت‌های صادراتی کالاهای ایرانی گفت: توسعه صادرات لبنی به روسیه می‌تواند با توجه به کالاهای باکیفیت پگاه بیشتر شود.

عبدالله قدوسی مدیرعامل صنایع شیر ایران نیز در این گفت و گو با اشاره به برخی موانع گفت: پگاه یکی از شرکت‌های پیشرو صادراتی بوده و هم اکنون با روش‌های مدرن در حال تعمیق بازار صادراتی خود است.

وی همچنین از سفیر ایران در روسیه درخواست تسهیل فرایند و بهبود تعامل های میان دوکشور شد.

گفتنی است در حاشیه این بازدید ، مدیرعامل صنایع شیر با همراهی سفیر در برخی غرفه‌های نمایشگاه حضور یافت و مذاکرات دیگری نیز با برخی شرکت‌ها انجام داد.

شایان ذکر است در این مذاکرات یغمور قلی زاده مدیرعامل شرکت بازرگانی پگاه نیز وی را همراهی می‌کرد.

دلار جهانی عقب نشست

دلار پس از شش صعود متوالی، عقب نشست.

به گزارش بورس و بانک و به نقل ازرویترز؛ معامله گران بازار ارز منتظر رونمایی از تصمیمات جدید لندن در قبال مساله ایرلند برای تعیین مسیر بعدی یورو و پوند هستند. با وجود گذشت دو سال از برگزیت، هنوز دو طرف نتوانسته اند اختلافات خود را بر سر طیف گسترده ای از مباحث از جمله امور گمرکی و روابط بانکی حل کنند و در این بین مساله ایرلند یک اختلاف جدی باقی مانده است. ایرلند شمالی جز خاک بریتانیا و ایرلند جنوبی جز اتحادیه اروپا است و دولت انگلیس با برقراری مقررات اتحادیه اروپا در مرزهای دو بخش مخالف است.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۹ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۸۰۵ واحد بسته شد.

نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۸۹ دلار اعلام شد. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

ارزهای اروپایی

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۶۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۷۱ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۱ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۹ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۴۴ درصد افزایش به ۱۱۰.۳۳۴ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۵۹ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۶۸ یوان چین اعلام شد.

امضاي تفاهم همكاري بين سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و مركز حمايت از سرمايه گذاري جمهوری ارمنستان

اين تفاهم ‌نامه همكاري روز سه‌شنبه به‌صورت ارتباط تصويري برخط به امضاي علي رسوليان معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و لوان اوهانسيان مديرعامل مركز حمايت از سرمايه‌ گذاري جمهوري ارمنستان رسيد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران؛ يادداشت تفاهم همكاري بين سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و مركز حمايت از سرمايه گذاري جمهوری ارمنستان امضاء و مبادله شد.
  اين تفاهم ‌نامه همكاري روز سه‌شنبه به‌صورت ارتباط تصويري برخط به امضاي علي رسوليان معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و لوان اوهانسيان مديرعامل مركز حمايت از سرمايه‌ گذاري جمهوري ارمنستان رسيد.

توسعه همکاری‌های دوجانبه، ارائه راهکارهای تجاری مناسب برای تمامي ذینفعان، ارتقاء و بهبود فضای سرمایه گذاری و ایجاد يك چارچوب عملياتي به منظور تقویت و توسعه روابط تجاری قوی‌تر بین طرفين، از جمله اهداف يادداشت تفاهم همكاري بين سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و مركز حمايت از سرمايه گذاري جمهوری ارمنستان است.

طرفين در اين يادداشت تفاهم متعهد شده‌اند حمايت شايسته‌اي، از جمله ارائه اطلاعات مناسب فضای کسب و کار، فرصت‌های سرمايه گذاري و قوانين مرتبط را به ذينفعان يكديگر ارائه و مجموعه‌هايي كه توسط دو سازمان به يكديگر معرفي مي‌شوند را پذيرش نمايند.

دو طرف همچنين فعاليت‌هايي كه منجر به شناسایی، تجزیه و تحلیل، ارزیابی و توزيع اطلاعات مربوط به طرح‌هاي كسب و كار در زمینه‌های تجارت خارجی، همکاری‌های صنعتی، بازرگاني و فناوری و همچنین فرصت‌های سرمایه گذاری با هدف تسهیل همکاری بیشتر با نهادهاي مربوطه مي‌شود را حمايت خواهند كرد.

طرفين قصد دارند در زمینه سرمایه گذاری و پروژه‌های مشترک همكاري خود را آغاز نمايند و در اين راستا اطلاعات و قوانین و مقررات مربوط به سرمایه گذاری در کشور متبوع را به همراه نشریات، مطالعات و تحقیقات موجود در زمينه سرمايه گذاري با يكديگر مبادله خواهند نمود.

 

دو سازمان در ادامه تعهد نموده‌اند اطلاعات مربوط به سمینارها، نمایشگاه‌ها و کارگاه‌هاي خود را به ذينفعان ارائه و حضور كسب و كارهاي كوچك و متوسط كشور متبوع خود را در نمايشگاه‌هاي صنعتي و تجاري يكديگر اطلاع رساني نمايند.

طرفين همچنين تبادل مأموریت‌های كاري را به منظور کمک به ايجاد روابط كاري ميان شرکت‌های کوچک و متوسط ایران و ارمنستان تسهيل، برای هيأت‌هاي بازدید کننده طرف مقابل نشست‌هاي رودررو و بازديدهاي صنعتي را سازماندهي و ارتباطات شرکت‌های کوچک و متوسط و نشست‌هاي رودرروي تجاري براي بخش‌هاي خصوصي دو كشور را تسهيل و سازماندهي خواهند نمود.

يادداشت تفاهم همكاري بين سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و مركز حمايت از سرمايه گذاري جمهوری ارمنستان، محصول ديدار دوجانبه و توافق رؤساي دو مجموعه در چهارم بهمن سال گذشته است كه امروز امضاء و مبادله شد.

 


سازمان محیط‌زیست شیلی معدن مس اسکوندیدا را به سواستفاده از آب متهم کرد

002367سازمان حفاظت از محیط‌زیست شیلی اعلام کرده معدن مس اسکوندیدا متعلق به شرکت بی. اچ. پی، که بزرگ‌ترین معدن جهان است، به برداشت آب بیشتر از حد تعیین‌شده در مجوزهایش در طول نزدیک به ۱۵ سال از بیابان خشک این کشور متهم است.

صفحه1 از3