18 آذر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

رشد تولید دو محصول مهم سنگ آهنی کگهر در ۸ماهه ابتدای ۱۴۰۱

تولید دو محصول مهم سنگ آهنی در شرکت سنگ آهن گهر زمین طی ۸ماهه سال ۱۴۰۱ نسبت به بازه زمانی مشابه سال ۱۴۰۰ با افزایش مواجه شده است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی شرکت سنگ آهن گهر؛ مقایسه آمارهای تولید ماه دوم پاییز سالجاری و سال قبل در شرکت سنگ آهن گهر زمین حکایت از آن دارد که دو محصول مهم سنگ آهنی این شرکت یعنی کنسانتره سنگ آهن و سنگ آهن دانه بندی شده در آبان ماه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد مواجه شده است.

این آمارها نشان می دهد تولید کنسانتره سنگ آهن در آبان ماه امسال ۵۹۲,۳۸۱ تن بوده که در مقایسه با تولید ۴۰۲,۰۸۳ تنی این محصول در آبان ماه سال گذشته، شرکت  سنگ آهن گهر زمین طی آبان ماه سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۱۹۰ هزار و ۲۹۸ تن کنسانتره سنگ آهن بیشتر از مدت مشابه سال قبل تولید کرده است.

در محصول سنگ آهن دانه بندی شده نیز مقایسه آمار تولید کگهر در آبان ماه سالجاری و سال قبل نشان می دهد، این شرکت در آبان ماه امسال ۸۵۹,۸۱۴ تن از این محصول تولید کرده است در حالی که در مدت مشابه سال قبل کگهر ۷۱۰,۴۷۷ تن سنگ آهن دانه بندی شده تولید کرده بوده است. به این ترتیب شرکت سنگ آهن گهرزمین در آبان ماه ۱۴۰۱ بالغ بر ۱۸۵ هزار و ۳۳۷ تن سنگ آهن دانه بندی شده بیشتر از مدت مشابه سال قبل تولید کرده است.

از سوی دیگر بررسی آمارهای تولید کگهر در ۸ماهه ابتدای سالجاری نشان می دهد این شرکت طی این مدت ۵,۸۳۱,۱۵۴تن کنسانتره سنگ آهن تولید کرده است که در مقایسه با تولید ۴,۲۷۰,۰۵۹ تنی این محصول در مدت مشابه سال قبل، شرکت سنگ آهن گهر زمین در این محصول طی بازه زمانی مذکور یک میلیون و ۵۶۱ هزار و ۹۵ تن کنسانتره سنگ آهن بیشتری تولید کرده است. این آمار نشان دهنده رشد بیش از ۳۶ درصدی تولید کنسانتره سنگ آهن در کگهر است که تقویت زنجیره ارزش افزوده را در این شرکت به نمایش می گذارد.

در محصول گندله نیز شرکت سنگ آهن گهر زمین طی ۸ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل با افزایش قابل توجه تولید مواجه شده و تولید این شرکت از ۲,۵۳۶,۲۷۲تن در ۸ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ به ۳,۱۲۱,۹۶۱ تن در ۸ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است. به این ترتیب کگهر در ۸ ماهه ابتدای سالجاری بالغ بر ۵۸۵ هزار و ۶۸۹ تن گندله بیشتری نسبت به مدت مشابه سال قبل تولید کرده است. افزایش بیش از ۲۳ درصدی تولید گندله در ۸ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل حکایت از برنامه ریزی موفق کگهر برای رشد تولید این محصول مهم معدنی در این شرکت دارد.  

اعلام آمادگی خارجی‌ها برای مشارکت در تولید کریستال ملامین ایران؛ دیپلماسی اقتصادی فعال خلیج فارس در استانبول

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با حضور پررنگ در نمایشگاه بین المللی Plast Eurasia 2022 ، توانست علاوه بر معرفی خود به شرکت کنندگان، مقدمات توسعه صنایع پایین دستی و کسب دانش فنی جدید از کشورهای صاحب‌ نام را فراهم کند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس؛ در این نمایشگاه که از ۲۳ تا ۲۶ نوامبر(۲ تا ۵ آذر) با همکاری سازمان صنعت پلاستیک ترکیه برگزار شد؛ ۱۰۹۴ شرکت معتبر از ۴٢ کشور حضور داشتند؛ این رویداد از معتبرترین رویدادهای صنعت پلاستیک جهان از منظر فراوانی مخاطب و شرکت کنندگان به شمار می‌رود.

در این نمایشگاه معتبر جهانی، ماشین آلات تولید پلاستیک، مواد شیمیایی و مواد خام ، ماشین آلات و صنایع کمکی، تجهیزات گرما و کنترل ، قالب ، Hydraulic و پنتوماتیک ، روش های بازیافت و … از شرکت های معتبر دنیا ارائه شد.

گفتنی است بر اساس اعلام ستاد برگزاری Plast Eurasia 2022 ، این دوره نمایشگاه پذیرای بیش از ۶۵ هزار بازدید کننده از بیش از ۱۲۳ کشور از جمله ایران، آلمان، چین، آمریکا، بلژیک، دانمارک، فنلاند، کره جنوبی، هند، هلند، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ایتالیا، ژاپن، مالزی، تایلند و تایوان بود.

حضور پررنگ هلدینگ

در بیست و سومین دوره این رویداد، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با حضوری پررنگ و متفاوت در سطح عالی مدیریتی حضور یافت و مدیران این شرکت از جمله دکتر علی عسکری علاوه بر بازدید از غرفه‌های مختلف، میزبان جلسات متعدد از کشورهای مختلف برای توسعه همکاری‌ها با خلیج فارس بودند.
این نمایشگاه که فرصتی تسهیل کننده در بازارهای بزرگ در منطقه اوراسیا و آشنایی با فناوری های جدید است؛ به موقعیتی مناسب برای مدیران شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس تبدیل شد تا در راستای برندسازی محصولات، با شرکت های معتبر دنیا تعامل رایزنی سازنده داشته باشند.
در جریان این رایزنی‌ها، پیشنهاد فروش فرمولی و همچنین مشارکت شرکت‌های خارجی در صنایع پایین دستی به ویژه کریستال ملامین مطرح شد و بعد از تفاهم اولیه، اجرایی شدن قدم به قدم این پیشنهاد مورد تاکید طرفین قرار گرفت.

عزم جزم خلیج فارس برای برندینگ و کسب سود بیشتر

دکتر عـلی عسـکری مدیرعامل شـرکت صنـایع پتـروشیمی خلیـج فـارس در دیدار با برخی مسئولین اقتصادی کشور ترکیه از جمله رئیس اتاق صنایع ترکیه و برخی مدیران شرکت‌های معتبر دنیا با آنان درباره حضور شرکت‌های معتبر تابعه گروه در لیست منابع مشتریان این شرکت ها با هدف دستیابی به فروش سود بیشتر گفتگو کرد.
وی افزود: داشتن سهم پررنگ در بازارهای جهانی، برندینگ محصولات تولیدی و رسیدن به فروش بیشتر و سود بالاتر از مهمترین استراتژی های هلدینگ خلیج فارس بوده و عزم ما برای تحقق این اهداف کلان جزم است.
دکتر علی عسکری با ابزار رضایت از مذاکرات انجام شده با مدیران شرکت‌های مطرح جهان در این صنعت و همچنین مذاکرات مدیریتی و کارشناسی انجام شده با تجار مطرح ترکیه و همچنین بازارهای هدف، بر تامین منافع و بهینه سازی سود شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و بکارگیری تمامی ظرفیت‌ها برای اجرایی شدن پیشنهادات مطرح شده در نمایشگاه استانبول تاکید کرد.

فرصت‌ها و چالش‌های تولید فولاد سبز

مدیرعامل فولاد آلیاژی ایران تشریح کرد: مهندس علیرضا چایچی یزدی، مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت فولاد آلیاژی ایران، اظهار داشت: در آینده نزدیک، فولادسازانی که نتوانند مسیر تولید خود را با فولاد سبز منطبق سازند، در معرض جرایم سنگین و محدودیتهای میزان تولید و صادرات قرار خواهند داشت. بنابراین، حرکت به سمت تولید فولاد سبز از اهمیت و ضرورت حیاتی برخوردار است. در کنار این امر، حرکت به سمت استفاده از برق تجدیدپذیر، علاوه بر کاهش تولید CO2، می‌تواند منجر به پایداری در تأمین انرژی گردد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی فولاد آلیاژی ایران ؛ چایچی عنوان کرد: صنعت فولاد جهان ۸ درصد از تقاضای انرژی و در عین حال ۷ درصد از کل دی اکسید کربن تولید شده توسط بشر را تشکیل می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ میلادی، تولید فولاد سبز (بدون انتشار CO۲) به رقابتی شدید بین فولادسازان جهان تبدیل شود.

 

مهم‌ترین اولویت‌ها در تولید فولاد سبز

 

وی ادامه داد: مهم‌ترین تمرکز در زمینه تولید فولاد سبز در درجه اول بر روی تغییر روش تولید از کوره بلند به سمت کوره قوس الکتریکی و در درجه دوم بر روی تولید آهن اسفنجی و فرایند احیا آهن با استفاده از هیدروژن قرار دارد. بی‌شک مهم‌ترین فرصت پیش روی صنعت فولاد در راه رسیدن به فولاد سبز، کاهش قابل ملاحظه حجم گازهای آلاینده و گلخانه‌ای است که در راستای سیاست‌های اقلیمی و تعهدهای جهانی تولید فولاد با کربن صفر از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

مدیرعامل فولاد آلیاژی ایران تصریح کرد: بی‌تردید در آینده نزدیک، فولادسازهایی که نتوانند مسیر تولید خود را در راستای فولاد سبز منطبق سازند، در معرض جرایم سنگین و محدودیت‌های میزان تولید و صادرات قرار خواهند داشت. همچنین با توجه به چالش‌های فراوان تأمین انرژی پایدار در صنایع فولادی، حرکت به سمت استفاده از برق تجدیدپذیر، علاوه بر کاهش تولید CO۲، می‌تواند منجر به پایداری در تأمین انرژی گردد.

 

وی افزود: از سویی واقعیت تولید فولاد سبز با بهره‌گیری از هیدروژن سبز (هیدروژن تولید شده از الکترولیز آب با استفاده از برق تجدیدپذیر) تحقق می‌یابد. بزرگ‌ترین چالش روبروی صنایع فولادی در این مسیر، هزینه بالا و عدم صرفه اقتصادی فرایند تولید هیدروژن سبز است. علاوه بر این، چالش‌های مربوط به استفاده از آهن اسفنجی با کربن صفر در کوره‌های قوس الکتریکی می‌بایست به طور دقیق ارزیابی و مرتفع گردد.

 

مزایای تولید فولاد سبز

 

مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران خاطرنشان ساخت: در حال حاضر ۵۵ درصد از جمعیت جهان در کلان شهرها زندگی می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود که این میزان تا سال ۲۰۵۰ به ۶۸ درصد افزایش یابد. به عنوان مثال، یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های آینده اندونزی، پایتخت جدید آن در کالیمانتان است که به عنوان شهری سبز و هوشمند طراحی شده که حاکی از افزایش آگاهی زیست‌محیطی و تمرکز سیاست‌های دولت‌ها در راستای توسعه مناطق شهری سبز و زیرساخت های مربوطه است.

 

وی ادامه داد: نگرش‌های مصرف‌کنندگان در حال تغییر است و افراد بیشتری از جایگزین‌های پایدار حمایت می‌کنند؛ به‌ویژه زمانی که نگرانی‌های شدید در مورد تغییرات آب و هوایی در اولویت باشد. این می‌تواند یکی از محرک‌های بازار فولاد برای سرمایه‌گذاری و تأمین فولاد سبز باشد. ضمن اینکه در سطح جهانی دیگر کیفیت و قیمت محصولات فولادی نکته اصلی مورد توجه در خرید فولاد نیست و مشتریان اکنون روی خرید محصولات سبزتر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

 

قوانین سخت‌گیرانه برای کاهش انتشار کربن‌

 

چایچی یزدی بیان داشت: با توجه به قوانین سخت‌گیرانه انتشار گازهای گلخانه‌ای و مالیات‌های کربن وضع شده در سطح جهان و بازارهای جهانی، تولید فولاد سبز جزو ضروریات صنعت به خصوص برای صادرات می‌باشد که خود محرک خوبی برای صنایع صادرات‌محور است. اتخاذ سیاست تولید فولاد سبز بایستی بومی گردد تا تقسیم عادلانه هزینه‌ها و توسعه تکنولوژی و قیمت‌گذاری عادلانه با توجه به اهمیت پرداختن به مسائل محیط زیستی در کشور نهادینه گردد. اما قطعاً به علت بالاتر بودن قیمت تمام شده فولاد سبز و از دست دادن مزیت رقابتی داخل کشور، جهت فروش در داخل باید چاره‌ای اندیشه شود.

 

چالش‌ها و موانع تولید فولاد سبز

 

مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران گفت: تولید فولاد مبتنی بر هیدروژن (فولاد سبز) یک فناوری بسیار امیدوارکننده اما گران به نظر می‌رسد. در حقیقت علی‌رغم این که تولید DRI با هیدروژن پیشرفت هیجان‌انگیزی است؛ اما چالش‌های فنی و اقتصادی قابل توجهی حول مراحل تولید وجود دارد. مشکلات موجود در تأمین هیدروژن سبز برای احیاء و همچنین به صرفه بودن استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید برق از یک طرف و تأمین مقرون به صرفه قراضه به جای DRI   جزو مسائل جدی در تولید فولاد سبز می‌باشد.

 

چایچی یزدی افزود: برخی از فناوری‌های تولید فولاد سبز در مقیاس کوچک در حال اجرا هستند؛ اما اجرا در مقیاس بزرگ هنوز به نتایج مورد انتظار نرسیده است. فناوری‌های موجود بسیار گران هستند یا دارای چالش های فنی می‌باشند که مدیریت آنها از نظر اقتصادی پرهزینه است. پروژه‌هایی می بایست تعریف شود تا امکان‌سنجی اقتصادی و فنی را در مقیاس بزرگ تجزیه و تحلیل کنند. از سویی با توجه به اینکه عمده تولید فولاد در کشور با کوره‌های قوس الکتریکی انجام می‌شود، این نوع تولید جزو مزایای کشور در راستای زنجیره تأمین فولاد سبز به شمار می‌رود.

 

همکاری دانشگاه‌های و شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید فولاد سبز

 

مهندس چایچی تصریح کرد: یکی از راهکارهای مناسب در این زمینه ایجاد واحدهای پایلوت جوار کارگاهی به سرپرستی دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان و با حمایت و پشتیبانی مالی و فنی شرکت‌های فولادسازی است. از جمله مباحث کلان و اساسی در زمینه تولید فولاد سبز می‌توان به احیاء مستقیم آهن با هیدروژن، کاهش هزینه تولید هیدروژن سبز، الکترولیز سنگ آهن و روش‌های نوین جذب، ذخیره‌سازی و استفاده از CO۲ اشاره نمود که می‌بایست در قالب پروژه‌های تحقیقاتی-عملیاتی در واحدهای پایلوت جوار کارگاهی تعریف، اجرا و بررسی شوند.

 

وی ادامه داد: به طور خاص، کمک مراکز علمی کشور در زمینه اقتصادی نمودن و کاهش هزینه تولید هیدروژن سبز و رفع مشکلات عملیاتی فرایند استفاده از هیدروژن به جای گاز طبیعی و نیز کاهش هزینه تولید برق با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند بسیار گره‌گشا باشد. بدون شک تعامل و همکاری سازنده صنعت و دانشگاه در این زمینه می‌تواند منجر به خلق فناوری در مقیاس آزمایشگاهی و نیمه‌صنعتی و در نهایت پیاده‌سازی آن در مقیاس صنعتی شود.

 

مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی ایران در پایان گفت: هنوز در ابتدای راه تولید فولاد سبز در کشور هستیم و در حد طرح موضوع و مطالعات اولیه در زمینه تولید فولاد سبز در کشور اقداماتی آغاز شده است و انشاالله با همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی مسیر دستیابی به فولاد سبز، هموار و در نهایت بومی‌سازی گردد.

 

فولاد خراسان میزبان سومین «همایش استانی کمیته بومی سازی زنجیزه آهن و فولاد کشور»

سومین همایش استانی «کمیته بومی سازی و توسعه تکنولوژی زنجیره آهن و فولاد کشور» با میزبانی «شرکت مجتمع فولاد خراسان و پارک علم و فناوری خراسان رضوی» و همراهی «سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)» و «انجمن تولید کنندگان فولاد ایران» برگزار شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی مجتمع فولاد خراسان؛ در این رویداد که قائم مقام شرکت مجتمع فولاد خراسان و معاون برنامه ریزی و فناوری این شرکت و جمعی از مدیران شرکت های دانش بنیان حضور داشتند، دبیرانجمن تولید کنندگان فولاد و رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی سخنرانی کردند. شد.
صالح محمدزاده، قائم مقام مدیرعامل فولاد خراسان روزچهارشنبه دوم آذر ماه ۱۴۰۱ در آیین گشایش این همایش در محل پارک علم و فناوری استان، گزارشی از توانمندی ها و قابلیت های شرکتو نیز اقدامات حوزه بومی سازی گزارشی ارایه کرد.

دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در این همایش با بیان این که خوشبختانه موضوع مهم در برگزاری این جشنواره، بومی سازی و توسعه تکنولوژی بوه است، افزود: کمیته بومی شازی زنجیره فولاد در دو محور «ایجاد سامانه جامع هم رسانی (سامانه کارلینگ) تامین کنندگان و تولید کنندگان» و نیز «تشکیل صندوق پژوهش و فناوری فولاد» قدم های حرفه ای برداشته است.

خلیفه سلطان افزود: «سامانه جامع هم رسانی و تامین و تولید کننده» عملا به سامانه ای برای کسب و کار صنعتی مبدل شده که هر چند پایه آن صنعت فولاد بود، اما اکنون کل صنایع معدنی را در برگفته و امید است که به یک سامانه جامع صنعتی برای کشور تبدیل شود.

رئیس «پارک علم و فناوری خراسان رضوی» هم با بیان این که از ۸۰۰ شرکت فناور استان بیش از ۴۰۰ شرکت در پارک علم و فناوری فعال هستند افزود:پارک علم و فناوری خراسان رضوی در کشور به موضوعات ICT و انرژی شهره است.

مسعود میرزایی افزود: در زمینه صنایع معدنی و فولادی در پارک استان فعالیت های مهمی برای جذب شرکت ها و فعالان انجام شده و پیش بینی می شود در حوزه صنایع معدنی و فولادی بتوانیم سهم «اقتصاد دانش بنیان» را در تولید ناخالص داخلی ارتقا دهیم.

گفتنی است، فولاد خراسان در این همایش تفاهم نامه ای در خصوص فرایند بومی سازی با محوریت حوزه های دانش بنیان با شرکت سیما طراحان مبتکر طوس به امضا رساند.

در بخش جنبی این همایش، شرکت های دانش بنیان زیر مجموعه پارک قلم و فناوری به معرفی توانمندی های خود در حوزه صنایع فولادی پرداختند.

اهداء لوح و نشان لیاقت و ارزش‌آفرینی ملی به شرکت گهرزمین

طی مراسمی و با حضور بیش از ۵۵ شرکت صنعتی و معدنی از شرکت سنگ‌آهن گهرزمین با اهداء لوح و نشان لیاقت و ارزش‌آفرینی ملی تقدیر شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی گهرزمین؛  سومین اجلاس سراسری نشان تعالی کیفیت روز گذشته در سالن همایش‌های سازمان صداوسیما برگزار شد.
در این مراسم که با حضور بیش از ۵۵ شرکت صنعتی و معدنی برگزار شد؛ ضمن معرفی دستاوردها و افتخارات شرکت گهرزمین؛ نشان لیاقت و ارزش‌آفرینی ملی به این شرکت اهداء شد.
بر اساس این گزارش در این همایش که محمدرضا خضری‌پور عضو هیات مدیره و معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی گهرزمین و همچنین نعیم زیدآبادی‌نژاد مدیر سیستم‌ها و روش‌ها حضور داشتند؛ به نمایندگی از طرف مدیرعامل شرکت گهرزمین نشان لیاقت و ارزش‌آفرینی ملی را دریافت کردند.

تأمین مالی صنایع نفت وگاز در راستای تكمیل زنجیره ارزش و ایجاد پارك های پتروشیمیایی، گام مهمی در رونق و شكوفایی اقتصاد كشور است

دکتر خورسندیان در سفر به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس( عسلویه) اعلام داشت: تأمین مالی صنایع نفت و گاز در راستای تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد پارک های پتروشیمیایی از وابستگی کشور به مواد اولیه و محصولات وارداتی می کاهد و گام مهمی در رونق و شکوفایی بخش های مختلف صنایع و رونق و ثبات اقتصادی کشور است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانك صنعت و معدن؛ دکتر علی خورسندیان که به اتفاق هیأتی متشکل از حسین عسکری عضو هیأت مدیره و قائم مقام مدیرعامل، عبدالرضا ولی الهی معاون اعتبارات و راهبری شعب و بیژن اسدی معاون نظارت، حقوقی و وصول مطالبات این بانک، روز چهارشنبه بیست و پنجم آبانماه به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس( عسلویه) سفر کرده است، از چندین طرح صنعتی در این منطقه بازدید کرد و در خلال این بازدیدها و در گفتگو با صنعتگران اظهار داشت: این بانک بنا بر رسالت خود برای توسعه کشور به تمامی صنایع مخصوصاً صنایع نفت و گاز و پتروشیمیایی که صنایع استراتژیک کشور هستند، نگاهی حمایتی دارد و تمامی کارکنان این بانک همواره در اندیشه ارائه خدمات متنوع مالی و بانکی متناسب با نیاز این صنایع مهم کشور می باشند. 
مدیرعامل بانک صنعت و معدن تأکید کرد:  تکمیل زنجیره ارزش در قالب برنامه‌های توسعه‌ای کشور و سیاست‌های ابلاغی از سوی دولت همواره مورد تاکید قرار گرفته است و لازم است تمامی دست اندرکاران صنعت کشور از جمله بانک ها برای تحقق آن برنامه ریزی و اقدام کنند.
وی با یادآوری این نکته که احداث پارک‌های پتروشیمیایی در راستای تکمیل زنجیره ارزش ضرورتی انکارناپذیر است، عنوان داشت: ساخت این مجموعه ها با هدف ایجاد ارزش افزوده بیشتر در صنعت پتروشیمی و صنایع شیمیایی، جلوگیری از خام ‌فروشی و غلبه بر تحریم های ظالمانه اقتصادی با بهره گیری از دانش و تخصص داخلی قابل انجام است.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن با اشاره به اهمیت و ضرورت فاصله گرفتن از خام فروشی محصولات نفتی افزود: استفاده از روش های نوین تامین مالی مانند زنجیره تامین، اوراق گام، اخزا، اوراق مرابحه و سایر روش ها  امکان تسهیلات دهی به طرح های بیشتری را به صورت بهینه فراهم می سازد و با افزایش توان تولید و کیفیت محصولات، زمینه برای صادرات بیشتر و ارزآوری و درآمدزایی بیشتر فراهم می شود.
وی بیان داشت: با وجود سرمایه گذاری های عظیمی که در این منطقه انجام شده هنوز پتانسیل و ظرفیت های بسیاری برای توسعه صنایع پایین دستی نفت و گاز به خصوص در صنعت پتروشیمی و صنایع شیمیایی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در این بخش وجود دارد که با حمایت و مساعدت بانک ها و سرمایه گذاران بخش خصوصی در کمترین زمان ممکن، قابل اجرا است.
دکتر خورسندیان عنوان داشت: بانک صنعت و معدن یک بانک تخصصی و توسعه ای است و آمادگی دارد تا هم در حوزه فنی و تخصصی و هم در زمینه مالی از طرح های دانش بنیان، صادرات محور و اشتغالزا پشتیبانی کرده و با تعامل بیشتر با تولیدکنندگان و صاحبان صنایع مهم کشور نیازهای آتی آنان را به خوبی شناسایی نموده و پاسخگوی آنها باشد.
دکتر خورسندیان همچنین از توانایی شرکت صرافی و کارگزاری این بانک در ارائه خدمات ارزی و بازار سرمایه سخن گفت و ادامه داد: این شرکت ها می توانند خدمات ارزی مورد نیاز مشتریان را به بهترین نحو انجام دهند.
وی در این سفر به اتفاق هیات همراه از شرکت شيميائي پتروشیمی صدف خلیج فارس توليدکننده لاستيك استايرن بوتادين به روش امولوسيون، شرکت پترو صنعت صبا تولیدکننده بنزين پايه با مكمل بنزين(در حال حاضر راکد)، شرکت پالایش میعانات گازی آدیش جنوبی تولیدکننده  نفتا، LPG، سوخت جت ،گازوئيل و طرح اهتمام جم تولید کننده پالت پلاستیکی و فیلم های بسته بندی محصولات پتروشیمی بازدید نمود و از نزدیک در جریان روند پیشرفت و نحوه فعالیت این واحدهای تولیدی قرار گرفت و برای حمایت و تسریع روند کار و فعالیت این شرکت ها و برخورداری آنان از تسهیلات و خدمات این بانک قول مساعد داد.

صفحه1 از794