08 مهر 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

پنجمین شماره فصلنامه فناوری‌های مالی منتشر شد

شماره پنجم فصلنامه فناوری‌های مالی به بانکداری دیجیتال اختصاص دارد و چهارده مطلب در این مجله، به واکاوی تعاریف و پتانسیل‌های پیدا و نهان این مفهوم نوین بانکداری می‌پردازد.

به گزارش  بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی داتین؛ فصلنامه فناوری‌های مالی در پنجمین شماره خود موضوع بانکداری دیجیتال را محور قرار داده تا با گردآوری پژوهش‌های مدیران ارشد سازمان‌ها، اهمیت این موضوع در نظام بانکی و نقش آن در چگونگی رفع نیازهای مالی مشتریان را مورد مداقه قرار دهد. مژگان رضایی، سردبیر فناوری‌های مالی با طرح سوال«برای بانکداری دیجیتال چه آماده کردیم؟» شماره پنجم را آغاز کرده است. او از مسیر برخورد تکنولوژی با نظام بانکی و شکل‌گرفتن بانکداری دیجیتال گفته و اشاره داشته  که بانکداری دیجیتال راه‌حل‌ساز برای خود است.

در این شماره، بیش از آنکه نحوه پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال مورد بحث باشد، نحوه نگاه به مفهوم بانکداری دیجیتال و پتانسیل‌های آن مورد بررسی قرار گرفته است. در دو عنوان «رابطه بانکداری دیجیتال و روندهای فناوری» و «چین پیشرو در بانکداری دیجیتال» به افق و تعریف بانکداری دیجیتال پرداخته شده و تجربه چین در اجرای بانکداری دیجیتال مورد بررسی قرار گرفته است.

از آنجایی که مشتری ستاره قطبی مفهوم بانکداری دیجیتال بوده، لیلا پاکروان‌نژاد، مدیر بانکداری دیجیتال داتین با پرداختن به نسل زد و واکاوی این نسل از ابعاد رفتاری و احساسی، تلاش کرده تا تصویر دقیق‌تری از مشتریان آینده بانکداری دیجیتال ارائه دهد. در گفت‌وگو با سید محمدرضا مصطفوی، مدیر فناوری اطلاعات بانک قرض‌الحسنه رسالت ابعاد توسعه و مشکلات پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال در ایران مورد موشکافی قرار گرفته است.

علاوه‌بر آن، گفت‌وگویی با مهدی شامی زنجانی، عضو هیئت علمی گروه مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران انجام شده که در آن، به چالش‌های صنعت بانکداری کشور در این حوزه اشاره می‌کند. همچنین در دو عنوان از این شماره، جایگاه و اهمیت ضمانت‌نامه بانکی و بانکداری شرکتی در بانکداری دیجیتال موضوع پژوهش قرار گرفته و به دستاوردهای احتمالی در صورت پیاده‌سازی بانکداری دیجیتال اشاره شده است.

نویسندگان در این شماره با تاکید بر توسعه بانکداری دیجیتال از طریق توجه به مشتری و درنظرگرفتن دغدغه‌های کاربران، سعی در ارائه لیستی از سرنخ‌های بانکداری دیجیتال داشته‌اند که قدم بعدی، این مفهوم را به تصویر می‌کشد. «آیا تنها رگولاتور مقصر است؟» مطلب پایانی پنجمین شماره از فصلنامه است و در آن پاشنه آشیل توسعه بانکداری دیجیتال معرفی می‌شود.

برای دریافت آخرین شماره از فصلنامه فناوری‌های مالی با موضوع بانکداری دیجیتال، اینجا را کلیک کنید

 

سفر مدیر عامل پست بانک ایران و هیأت همراه به استان قزوین

بهزاد شیری مدیرعامل، فرهاد بهمنی عضو هیات مدیره بانک و هیات همراه، با هدف بررسی پتانسیل سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی در مناطق کم برخوردار، نظارت بر عملکرد شعب و باجه های بانکی روستایی، افتتاح طرح گلخانه هیدروپوئیک موبدی، شرکت در برنامه به وقت شما و جلسه شورای اداری مدیریت شعب پست بانک استان و چهارمین جلسه هیات عامل بانک صبح امروز چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه به استان قزوین سفر کردند.

 به گزارش بورس و بانک و به نقل از اداره کل روابط عمومی پست بانک ایران، در این سفر یک روزه، شیری به همراه حیدر پوررهنما معاون اعتباری و بین الملل، محمد غلامی مشاور مدیر عامل و رییس اداره کل حوزه مدیریت، محمدعلی جباری رییس اداره کل رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) و سعید حناچی مدیر شعب استان از شعب آزادی و مرکزی، واحدهای ستادی و باجه بانکی روستایی کورانه بازدید و ضمن دیدار با کارکنان بانک در استان از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات همکاران در این واحدها قرار می‌گیرد.
همچنین شیری در این سفر ضمن دیدار با محمدمهدی اعلایی استاندار قزوین از طرح گلخانه هیدروپوئیک موبدی که با مشارکت تسهیلاتی پست بانک استان قزوین به ارزش ۸۰ میلیارد ریال و سرمایه گذاری کلی به ارزش ۱۲۰ میلیارد ریال احداث شده است را افتتاح و مورد بهره برداری قرار خواهد داد.
بنابر این گزارش: فرهاد بهمنی، حسین ملک معاون توسعه سرمایه انسانی و پشتیبانی و علیرضا واحدپور معاون سازمان و برنامه ریزی از شعبه بوئین زهرا و باجه‌ بانکی روستایی شال شهرستانک و همچنین حسین محمدی معاون مالی و سرمایه‌گذاری و داود قزلباش رئیس اداره کل امور شعب، از باجه‌های بانکی روستایی پناه آباد، خورهشت و شعبه تاکستان بازدید می‌نمایند.
 بر اساس این گزارش، شرکت در جلسه شورای اداری به منظور ارائه گزارش و بررسی عملکرد و برنامه‌های آتی مدیریت شعب استان و آگاهی از دیدگا‌ه‌ها و نظرات مسئولان واحدهای ستادی و شعب استان، شرکت در چهارمین جلسه هیات عامل و حضور در برنامه به وقت شما از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه مدیرعامل و هیات همراه، به استان قزوین می‌باشد.


 

تکریم و تقویت جامعه ایثارگری و ترویج فرهنگ ایثار ارزش آفرین است

نشست امور ایثارگران و شهدای سازمان امور مالیاتی کشور با حضور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان امور مالیاتی کشور، جمعی از مدیران ستادی، بازرس بنیاد شهید و امور ایثارگران و اعضای دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در سالن غدیر این سازمان برگزار شد.

به گزارش بورس و بانک و به قنل ازرسانه مالیاتی ایران، حسین فردوسی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان امور مالیاتی کشور ضمن عرض خیر مقدم با اشاره به اینکه سازمان امور مالیاتی از سازمان‌های پیشرو در امر گسترش فرهنگ ایثار، شهادت و ارزش‌های اسلامی است، اظهار داشت: در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت لازم است هم در ابعاد تحقیقاتی و پژوهشی و هم در ابعاد اجرایی اقدامات مؤثرتری صورت پذیرد.

فردوسی با بیان اینکه سهم قابل توجهی از کارکنان سازمان امور مالیاتی را قشر معزز ایثارگر تشکیل می‌دهد تصریح کرد: بر این اساس قطعاً نگاه ویژه‌ای به حمایت از این عزیزان و اشاعه فرهنگ والای ایثار و شهادت و ارزش‌های اسلامی وجود دارد و سیاست‌ها و برنامه‌های خاصی در این زمینه مدون شده است.

وی بررسی زمینه‌های هم‌افزایی و هم‌اندیشی بیش از پیش با شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت را خواستار شد و افزود: رویکرد سازمان امور مالیاتی بهره‌برداری از ظرفیت‌های قانونی موجود برای خدمت‌رسانی هر چه بیشتر به قشر معظم ایثارگر و خانواده‌های شهدا و ترویج هر چه مؤثرتر ارزش‌های اسلامی است.

گفتنی است در این نشست، پیرامون موضوعات اخذ مجوز درخصوص مفاد آیین‌نامه اجرایی بند (و) تبصره (۹) ماده واحده بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور و بررسی و مذاکره درخصوص فرم پیشنهادی سازمان امور مالیاتی و همچنین ارزیابی و بررسی نقاط قوت و ضعف عملکرد سازمان امور مالیاتی به صورت کلی و به صورت ویژه درخصوص جشنواره شهید رجایی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

 

شهرسازی و افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در پایتخت به تحول نیاز دارد

دبیر کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله گفت: تحولی جدی در حوزه شهرسازی و افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله در پایتخت نیاز دارد

به گزارش بورس و بانک و به نقل از ایرنا، ‌ امیرکیوان صالحی روز چهارشنبه در نشست جامع بررسی راهکارهای افزایش تاب‌آوری شهر تهران با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و نخبگان مهندسی زلزله در محل شورای شهر پایتخت، اظهارداشت: افزایش تاب‌آوری به مفهوم افزایش سطوح آمادگی، هماهنگی، پایداری و در نهایت بازیابی سریع پس از ایجاد خرابی‌ها است.

وی افزود: هدف از برگزاری این نشست، ارائه راهکارهایی در حوزه‌های مختلف درباره ارتقای وضعیت سازه‌ها و افزایش تاب‌آوری پایتخت هنگام وقوع زلزله است.

این استاد دانشگاه گفت: تاکنون تحقیقات و پژوهش‌های زیادی درباره این مساله در سازمان‌های مختلف انجام شده است و یکی از وظایف کارگروه افزایش تاب‌آوری تهران در برابر زلزله تجمیع و بررسی این مطالب و تهیه برنامه‌ جامع برای اجرای طرح‌هایی است که تاکنون عملی نشده است.

 

وی ادامه داد: راهکارهای ارائه شده مدیران و اساتید، امروز در حوزه مدیریت شهری و در حوزه علمی در این نشست جمع‌بندی شد و در تنظیم برنامه جامع افزایش تاب‌آوری شهر تهران در برابر زلزله مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

صالحی یادآور شد: کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله از سال گذشته در مجموعه کمیته عمران و زیرساخت شورای شهر تشکیل شده است و نشست بعدی آن در مهر برگزار می‌شود.

این استاد دانشگاه از پژوهشگران جوان و متخصصان این حوزه خواست تا نقطه نظرات و پیشنهادهای تخصصی و کارشناسی خود را به دبیرخانه کارگروه ارائه دهند.

آسیاتک؛ متولی اجرای پروژه فیبر نوری در استان زنجان

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی شرکت انتقال داده‌های آسیاتک؛ این شرکت در راستای اجرای پروژه توسعه شبکه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها با شهرداری‌های استان زنجان از جمله زنجان، ابهر، خرمدره و خدابنده و… تفاهم‌نامه مشترک جهت اجرای اختصاصی فیبر نوری امضا کرد.

مهندس محمدعلی یوسفی‌زاده، مدیرعامل آسیاتک در مراسمی با حضور عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مجسن افشارچی، استاندار زنجان و علیرضا فیروزفر، شهردار زنجان، امروز دوشنبه، ۶ شهریور ۱۴۰۲ در راستای اجرای پروژه توسعه شبکه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها در استان زنجان، با شهرداران ابهر، خرمدره و خدابنده تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کرد. بر اساس این تفاهم‌نامه، حفاری معابر برای اجرای زیرساخت‌های پروژه مذکور آغاز خواهد شد.

شرکت آسیاتک مهر ۱۴۰۱، در راستای اجرای تعهدات خود به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و تکلیف قانونی این وزارتخانه مبنی بر توسعه شبکه فیبر نوری در کشور، فاز عملیاتی پروژه فیبر نوری خود را در استان‌های مازندران، کرمانشاه، اصفهان و فارس نیز آغاز کرده است.