09 بهمن 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

25 سال فعالیت خستگی‌ناپذیر چرم مشهد در عرصه صنعت کشور

مراسم تولد 25 سالگی چرم مشهد شب گذشته برگزار شد تا این برند به عنوان یکی از برندهای باسابقه و نامدار صنعت مد کشور، از این پس با قدمتی بیشتر به ادامه فعالیت بپردازد.

جشن تولد 25 سالگی چرم مشهد، از جمله برندهای معتبر چرم کشور، شب گذشته با حضور مهندس رضا حمیدی بنیان‌گذار هلدینگ مشهد و مهندس بابک مصری مدیرعامل چرم مشهد برگزار شد.

تاسیس 13 واحد از سوی گروه مشهد برای پیشبرد صنعت کشور

در این مراسم مهندس حمیدی گفت: «قریب به 58 سال است که به صورت خستگی‌ناپذیر در عرصه صنعت کشور کار می‌کنم و در این مدت با همکاری دوستان و بستگان و تحت نام گروه مشهد، نسبت به تاسیس و ساخت 13 واحد صنعتی در رشته‌های فرش ماشینی، پتو، چرم، نان ماشینی، حوله، ریسندگی و رنگرزی در شهرهای کاشان، رشت، قم و مشهد اقدام نموده‌ام.»

وی با اشاره به اینکه چرم مشهد از جمله قوی‌ترین واحدهای گروه مشهد است، به معرفی سابقه این گروه پرداخت و ادامه داد: «امروز گروه مشهد مشتمل بر 8 واحد است که تمام واحدهای موجود از جدیدترین تکنولوژی روز استفاده می‌کنند.»

او با اشاره به اینکه چرا در رشته‌های مختلف تولیدی و صنعتی فعالیت می‌کند، افزود: «این کارم دلایل میهنی داشت. برای مثال در زمینه فرش ماشینی، کشور بلژیک عمده این صنعت را در دست داشت و کارخانه‌های صنعتی مختلفی در این کشور تاسیس شد. آن‌ها تمام طرح‌ها و نقشه‌های سنتی ایران را می‌بردند، یا بهتر بگویم می‌ربودند و بعد فرش‌های حاصله را به خودمان می‌فروختند؛ یا در خصوص پتو، صنعت پتوبافی در آن زمان پاسخگوی نیاز کشور نبود و بازار ایران از پتوهای تولید کره جنوبی پر شده بود

او همچنین در خصوص وضعیت صنعت چرم کشور پیش از ورود خود به این عرصه گفت: «در آن زمان بیش از 90 درصد چرم کشور با ارزش افزوده و اشتغال‌زایی بسیار، به آن سوی مرزها صادر می‌شد و در عوض چرم و پوشاک آماده به کشور می‌آمد

دوری از هرگونه تبلیغات غیرواقعی در گروه مشهد

حمیدی با بیان این مقدمه، کیفیت، بهره‌وری، بازاریابی مدرن با استفاده از جدیدترین دانش و تکنولوژی و دوری از هرگونه تبلیغات و ادعاهای غیرواقعی و فریب‌دهنده را از جمله اهداف مورد توجه گروه مشهد عنوان کرد و افزود: «اعتقاد به اصل آموزش را برای کارکنانمان در کلیه سطوح ضروری و وظیفه خود می‌دانیم. سیاست‌های ایجاد و توسعه در این گروه عمدتا بر مبنای توجه بر 4 اصل فرهنگ، تکنولوژی، اقتصاد و فناوری روز است. همچنین به برخورداری از تکنولوژی‌های جدید در خطوط تولید، اهمیت واحد توزیع قدرتمند در کنار تولید و داشتن ارتباط خوب با همکاران در تمام واحدهای کارخانه و دفاتر اعتقاد داریم. همچنین بهینه‌سازی مصارف انرژی و استفاده از انرژی‌های پاک در برنامه‌های آتی ما قرار دارد

توجه به برند و برندیگ و انتقادات مشتریان

او با اشاره به تاریخچه تاسیس چرم مشهد گفت: «چرم مشهد در تاریخ 18 دی‌ماه سال 1375 و با سرمایه اولیه 100 میلیون تومان آغاز به کار کرد که این سرمایه امروز به 26 میلیارد تومان رسیده است

حمیدی اشاره کرد در این شرکت و به خصوص از زمانی که مهندس مصری مدیریتش را بر عهده گرفت، به مواردی چون برند و برندینگ بسیار بیش از گذشته توجه شده است. امروز مواردی چون تبلیغات هوشمند و اینکه چطور مشتری وفادار بسازیم و چگونه او را حفظ کنیم، همسویی تبلیغات با سطح انتظار مشتریان و حتی توجه به پیشنهادات و انتقادات مشتریان و نتیجه‌بخش کردن آنان مورد توجه ویژه چرم مشهد قرار دارد.

او جور بودن جنس و کامل بودن سبد کالا، توجه به استفاده بیشتر از تمام ظرفیت‌های شرکت شامل کارخانه، شرکت، ماشین‌آلات و تجهیزات و از همه مهم‌تر، افکار همکاران را از دیگر موارد مورد اهتمام در چرم مشهد عنوان کرد.

تشکر از رقیبان

بنیان‌گذار هلدینگ مشهد در پایان از رقیبان این صنعت نیز تشکر کرد و گفت: «معتقدیم باید از رقیبان تشکر کرد. ما کارهای خوب آن‌ها را دیدیم و یاد گرفتیم، رقابت‌های سالمشان را دیدیم و سعی کردیم ما هم رقیب سالم باشیم. ما و رقیبانمان همه سربازان جبهه صنعت این مملکت محسوب می‌شویم. با فعالیت‌هایمان موجب شدیم از خروج میلیاردها تومان سرمایه‌های ایران‌زمین جلوگیری شود و کمک کردیم این سرمایه در کشور خودمان باقی بماند

بهره‌گیری از فرصت کرونا برای بازنگری در محصولات

پس از صحبت‌های حمیدی، بابک مصری مدیرعامل چرم مشهد به روی صحنه آمد. او چرم مشهد را به عنوان بزرگترین تولید کننده و عرضه کننده صنعت چرم در کشور عنوان کرد که کارش را از تولید سنتی شروع کرده و در ادامه به سمت برندینگ و فروش مدرن گام برداشت.

مصری توضیح داد: «از اواخر سال 1395 این مسئولیت به من سپرده شد و شرکت را در شرایطی تحویل گرفتم که متاسفانه حال خوبی نداشت؛ نه از لحاظ برندینگ، نه از لحاظ مالی و نه تولید و بهره‌وری لازم. مجبور بودیم برخی برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای نجات این برند انجام بدهیم. مهم‌ترین کاری که لازم بود تحقیق از بازار و عارضه‌یابی بود، هم در تولید، هم در بازار و میان مشتریان

ماشین‌آلات وارد شده از ایتالیا و آلمان

مدیرعامل چرم مشهد به توضیح شرایط این واحد صنفی در سال 1400 هم پرداخت و با اشاره به اینکه رونق فعالیت‌های این شرکت کماکان ادامه‌دار است، گفت: «چرم مشهد هم‌اکنون حدود 750 نیروی مستقیم دارد و 1300 تا 1400 نفر هم به طور غیرمستقیم در کارگاه‌های تولیدی مشغول به کار هستند

او ادامه دارد: «در مدت کرونا کوشیدیم به تقویت و آموزش نیروهایمان بیشتر بپردازیم و بسیاری از مدیران رده‌بالای شرکت در دوره‌های مختلف مدیریت و رهبری شرکت کردند. برای اولین بار، برای نیروهای فروشمان در تهران و مشهد کمپ‌های آموزشی برگزار کردیم

مصری در پایان به برنامه‌های آتی این شرکت هم اشاره کرد و توضیح داد: «توسعه تولید و فروش و فروش داخلی و خارجی را مدنظر داریم و به زودی شاهد تغییر و تحولات زیادی در این زمینه خواهیم بود تا حداقل 2 تا 3 سوله به کارخانه افزوده شود. همچنین ماشین‌آلات جدیدی از ایتالیا خریدیم و خط دوزندگی ما هم از آلمان آمده و کاملا به‌روز شده است.»

فرخ‌نژاد مدیرعامل «شرنگی» تاکید کرد: افزایش سرمایه شرکت به 100 میلیارد ریال از محل سود انباشته

میزان تولیدات شرکت صنعتی شیمیایی رنگین در سالجاری با تولید ۷۰ نوع محصول جدید به ۲۸۰۰ تن افزایش یافته است که درصدد هستیم با نصب تجهیزات این میزان تولید را به ۶ هزار تن افزایش دهیم.

به گزارش بورس و بانک؛  ابراهیم فرخ‌‌نژاد مدیرعامل شرکت صنعتی شیمیایی رنگین ضمن بیان مطلب فوق گفت: هم‌اکنون عمده محصولات تولید رنگ در کشورمان به خودکفایی رسیده است و با راه‌اندازی خط تولید رزین لانگ‌ اویل کشور به خودکفایی در تولید این محصول نیز دست یافت.

مدیرعامل «شرنگی» با تاکید بر اینکه در حال حاضر 10 درصد از تولید رنگ صنعتی ایران در شرکت رنگین تولید می‌شود، افزود: این شرکت فعالیت خود را تحت لیسانس شرکت سیگما هلند انجام می‌دهد و ظرفیت تولید سالانه شرکت ۳ هزار تن است. البته این شرکت با ۳۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کند و در تلاش هستیم که از بهمن ماه سالجاری ظرفیت تولید خود را به بیش از ۵۰ درصد افزایش دهیم.

وی از افزایش قابل‌توجه ۲٫۸ برابری فروش این شرکت خبر داد و گفت: طی ۹ ماهه اول سالجاری میزان فروش شرکت افزایش قابل‌توجهی را شاهد بوده است؛ به طوری که در حال حاضر محصولات شرکت صنعتی‌وشیمیایی رنگین ۱۰ درصد بازار را در اختیار دارد.

شرنگ 2

فرخ‌نژاد در ادامه به چالش‌های موجود در این بخش اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بازار خریدوفروش رنگ در رکود قرار دارد؛ چراکه قیمت تمام‌شده رنگ طی چند سال گذشته همچون کالاهای دیگر افزایش داشته است. از سوی دیگر به دلیل تورم، افزایش هزینه‌های خانوار، کاهش ساخت‌وساز و عدم تمایل مردم به رنگ‌آمیزی منازل خود؛ مصرف رنگ صنعتی و ساختمانی در کشور کاهش یافته است.

وی همچنین به نبود افراد باتجربه و متخصص در بازار کار ایران اشاره کرد و افزود: در صورت رفع تحریم‌ها بنگاه‌ها و کارخانجات تولیدی برای افزایش تولید و در اختیار گرفتن بازار با بحران نیروهای باتجربه و متخصص رو به رو خواهند شد.

مدیرعامل شرکت صنعتی‌وشیمیایی رنگین یکی از مشکلات بنگاه‌ها و کارخانجات تولیدی در حال حاضر و سال‌های آینده را نیروی‌کار عنوان کرد و گفت: اگثر متقاضیان کار مدرک ندارند و اگر هم مدرک دارند؛ تجربه و توان لازم برای انجام امور محوله را ندارند. در همین راستا اخیرا پیش آگهی جذب نیرو داشتیم که از بین 127 نفر معرفی شده دارای لیسانس و فوق‌لیسانس شیمی رنگ؛ یک نفر دیپلمه که دارای 20 سال تجربه در این رشته را داشت؛ استخدام کردیم.

مدیرعامل «شرنگی» در ادامه به وضعیت این شرکت در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: «شرنگی» از سال 56 وارد بورس شده است، اما به دلیل پایین بودن سرمایه شرکت و عدم تجدید ارزیابی دارایی؛ ابتدا از بورس به فرابورس و از آنجا به بازار پایه زرد منتقل شده که در حال حاضر به عنوان لغو پذیرش شده در بازار پایه زرد فرابورس با نماد «شرنگی» مشغول فعالیت است.

فرخ‌نژاد افزود: درخواست ارتقاء از بازار پایه به بازار اصلی فرابورس را به هیأت پذیرش داده‌‌ایم و همه مدارک نیز فراهم شده است؛ به همین خاطر سرمایه شرکت از 37 میلیارد ریال به 100 میلیارد ریال از محل سود انباشته افزایش یافته و امیدواریم تا پایان سال وارد بازار اصلی فرابورس شویم.

 

وی گفت: امسال در مجمع‌عمومی برای اولین بار 40 درصد سود خود را تقسیم کردیم و به هر سهم 600 تومان سود پرداخت شد و تمامی سهامداران شرکت رنگین سود خود را دریافت کردند.

مدیرعامل شرکت صنعتی‌وشیمیایی رنگین با بیان اینکه برند شرکت رنگین شامل هادی‌ رنگ و آتیه هادی رنگ به خاطر کیفیت مورد تقاضای نقاشان ساختمان قرار دارد، افزود: در زمینه تولید رنگ هواپیما و رنگ کشتی شرکت‌هایی در داخل کشور داریم، اما بحث کیفیت و تکنولوژی باید قابل رقابت با مشابه خارجی باشد و تلاش ما این است که محصولات داخلی بتوانند با محصولات خارجی رقابت کند.

به گفته فرخ‌نژاد این شرکت‌ آزمایشگاه تخصصی در زمینه شناخت رنگ دارد که به عنوان همکار سازمان ملی استاندارد فعالیت می‌کند و مرجع تشخیص کیفیت رنگ به شمار می‌رود.

وی گفت:‌ یکی از مشکلات صنعت داخلی خودتحریمی و مشکلاتی است که بر سر راه تولید وجود دارد. در همین راستا شبکه بانکی باید در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی همکاری بیشتری داشته باشد؛ چراکه اگر تولید رونق بگیرد، اشتغال هم افزایش می‌یابد.

78edadd0-8939-4647-abe6-d8c74f7df372-1-1024x576

مدیرعامل شرکت صنعتی و شیمیایی رنگین با اشاره به اشتغالزایی در این واحد تولیدی گفت: این شرکت در حال حاضر ۸۰ کارگر و مهندس دارد که همه آنها هم بیمه تأمین‌اجتماعی و هم بیمه تکمیلی دارند.

فرخ‌نژاد با اشاره به اینکه باید از تولید داخل حمایت شود و مسئولان و دست‌اندرکاران مربوطه در نهضت ملی مسکن نیز رنگ‌های تولید داخل استفاده کنند که از کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار هستند، تاکید کرد: همچنین همه کارکنان این شرکت آموزش آتش‌نشانی دیده‌اند و هر چند مدتی مانور آتش‌نشانی در شرکت برگزار می‌شود که آخرین مانور دو هفته قبل بود تا اگر اتفاقی افتاد؛ خود کارگران با آن مقابله کنند. از سوی دیگر کل کارخانه تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی، حوادث و مسئولیت قرار دارد که به اندازه دو برابر ارزش کارخانه بیمه‌نامه دارد.

وی اظهار امیدواری کرد: بتوانیم با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای یک کارگاه آموزش فنی و حرفه‌ای در جوار کارخانه برای آموزش افراد متخصص ایجاد کنیم.

مدیرعامل شرکت صنعتی شیمیایی رنگین در پایان خاطرنشان کرد: پسماند کارخانه بسیار ناچیز است که از روش سپتینگ و همچنین تصفیه مجدد در خط تولید استفاده می‌کنیم و اندک پسماند باقیمانده به شرکت‌های پسماند همکار شهرداری تحویل می‌دهیم.

وزیر اقتصاد : عودت سودهای غیرقانونی تسهیلات به مشتریان لازم‌الاجرا است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تصمیم اخیر اتخاذ شده در خصوص تعیین نرخ سود تسهیلات بانکی، لازم الاجراست و همه بانک‌های دولتی مکلف به اجرای آن هستند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی وزارت اقتصاد ؛ احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در گفتگو با یک برنامه تلویزیونی گفت: یکی از مطالبات به حقی که فعالان اقتصادی و دریافت کنندگان تسهیلات خرد از ما داشتند این بود که نرخ سود تسهیلات‌هایی که دریافت می‌کنند مغایر نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است و معمولاً بانک‌ها نرخ مصوب را در تعیین سود تسهیلات رعایت نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه متأسفانه شکایت‌های فراوان و متعددی از سوی مردم و تولید کنندگان به ما می‌رسید گفت: یکی از اثرات افزایش نرخ سود توسط بانک‌ها تملک واحدهای تولیدی به دلیل جرایم دیرکرد، حساب‌های مضاعف و امهال‌ها بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: به همین دلیل وزارت اقتصاد از بانک‌های دولتی خواسته به جد در اجرای این مصوبه اهتمام ورزند و این امکان فراهم است که تولید کنندگان و مردم که تسهیلاتی با نرخ سود بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار دریافت کرده‌اند به این بانک‌ها مراجعه کنند و بانک‌ها نیز مکلف هستند که قرارداد آن‌ها را اصلاح و اگر مبلغ مازادی دریافت شده است به مردم و تولید کنندگان برگردانند.

خاندوزی در خصوص ضمانت اجرایی و آمادگی‌های لازم نزد بانک‌ها برای اجرای این مصوب هم گفت: قبل از اینکه این خبر را اعلام کنیم جلسات متعددی هم با بخش‌های حقوقی بانک‌های دولتی و هم با مدیران عامل این بانک‌ها برگزار شد و به صورت قطعی و یقینی توافق کردیم که بانک‌ها متعهد شوند این کار را انجام دهند و بعد از این مقدمات اعلام شد که از امروز مردم می‌توانند نسبت به استرداد مبلغ اضافه دریافتی به بانک‌ها مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه البته بازگشت وجوه اضافه دریافت به مردم و تولید کنندگان شروطی دارد افزود: یکی از این شروط آن است که تسهیلات در همان اموری صرف شده باشد که در قرارداد ذکر شده و اگر وام گیرندگان مطالبات جاری دارند باید آن را تعیین تکلیف کنند و مسائل قضائی و شکایت‌های رخ داده باید به نسخه اولیه برگردد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه این مصوبه در خصوص عقود مبادله‌ای انجام می‌شود گفت: از آنجایی که در عقود مشارکتی سهم بانک و فعالان اقتصادی بسته به اینکه آن فعالیت اقتصادی سود آور باشد تعیین می‌شود و به نوعی تعیین سود به شکل پسینی خواهد بود بنابراین از ابتدا نمی‌شود مثل عقود مبادله‌ای عمل کرد و نرخ سود مشخصی را تعیین کرد و لذا این مصوبه در خصوص عقود مشارکتی اجرا نخواهد شد.

تکذیب واگذاری مالکیت استقلال و پرسپولیس به وزارت اقتصاد و صمت

رئیس سازمان خصوصی سازی اخبار مبنی بر واگذاری مالکیت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به وزارتخانه های اقتصاد و صمت را نادرست خواند و از تعیین تکلیف اختیار مالکانه و اعضای مجمع خبر داد.

به گزارش بورس و بانک و  به نقل از وزارت اقتصاد ؛ رئیس سازمان خصوصی سازی اخبار منتشر شده مبنی بر واگذاری مالکیت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به وزارتخانه‌های اقتصاد و صمت را نادرست خواند و از تعیین تکلیف اختیار مالکانه و اعضای مجمع سرخابی‌ها برای حل شدن مشکل از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا خبر داد.

حسین قربان‌زاده افزود: مالکیت این دو باشگاه فعلاً با دولت است و تا زمان واگذاری کنترلی این باشگاه‌ها در بورس در مالکیت دولت باقی خواهد ماند. اما طبق بند یک ماده ۱۸ قانون سیاست‌های اصل ۴۴ هر شرکتی که در لیست واگذاری قرار می‌گیرد از جمله این دو باشگاه، حقوق مالکانه آن به وزارت اقتصاد منتقل می‌شود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: وزیر اقتصاد هم معمولاً سالانه مسئولیت و اختیار مدیریت و برگزاری مجامع این شرکت‌های در لیست واگذاری را به وزرای ذیربط منتقل می‌کند. که درخصوص دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، وزیر اقتصاد ابتدای هر سال، اعمال حقوق مالکانه خود را به وزیر ورزش تفویض می‌کند و در همان نامه سالانه سه عضو مجمع این دو باشگاه را وزیر اقتصاد، وزیر دادگستری و وزیر ورزش عنوان می‌کند.

وی افزود: یکی از ایراداتی که کنفدراسیون فوتبال آسیا به این دو باشگاه وارد کرده، بحث مالکیت یگانه است. به همین جهت نامه‌ای را سازمان خصوصی سازی ارسال کرد که گواهی می‌کند این دو شرکت در دو ماه آینده در بورس عرضه خواهند شد و ضمناً مشترک بودن اعضای مجمع (سه وزیر) برای هر دو باشگاه نیز، احتمالاً تا فردا تغییر خواهد کرد تا اعضای مجمع دو باشگاه متفاوت باشند.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود، یکی از دلایل سپرده شدن مالکیت بدهی‌های مالیاتی این دو باشگاه است، عنوان کرد: مسأله تفویض اختیار مالکانه هیچ ارتباطی به بدهی مالیاتی این دو باشگاه ندارد.

الزام بانک‌ها به استرداد سودهای غیرقانونی تسهیلات به مشتریان

وزیر امور اقتصادی و دارایی از توقف اخذ هر نوع دریافت نرخ سود بانکی در تسهیلات، خارج از مصوبه شورای پول و اعتبار و الزام بانک‌ها به استرداد تمامی مبالغ اخذ شده قبلی خبر داد.

 به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی وزارت اقتصاد ؛ سید احسان خاندوزی در پایان جلسه با مدیران عامل بانک های دولتی و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این تصمیم در جهت عدالت و کمک به فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان گرفته شده است، گفت: بانک‌های دولتی موظف خواهند بود تا مبالغ خارج از مصوبه شورای پول و اعتبار را چه مربوط به امسال یا سال‌های گذشته باشد، به مشتریان مسترد کنند.

وی افزود: فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان با مراجعه به بانک‌ها می‌توانند جهت اصلاح قراردادهای خود اقدام نموده و مبلغ مازاد دریافت شده توسط بانک‌ها را مطالبه نمایند.

وزیر اقتصاد در خصوص ضمانت اجرایی این مصوبه توسط بانک‌ها اظهار داشت: علاوه بر نظارت شبکه بانکی و بازرسی بانک مرکزی که به صورت سنتی برای اجرای مصوبات شورای پول و اعتبار نظارت دارند، همکاران ما در وزارت اقتصاد نیز به شکل ویژه‌ای با فعال‌سازی سامانه نظارت مردمی وزارت اقتصاد آماده دریافت گزارشات مردمی از  کل کشور  در این خصوص هستند، لذا مردم می‌توانند با مراجعه به بخش بازرسی سایت وزارت اقتصاد، نسبت به اعلام گزارش اقدام نمایند.

وی بیان داشت: از معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد خواسته‌ام تا به شکل ویژه بر اجرای مصوبات ناظر باشد و خود من نیز به شکل شخصی در این موضوع کمک خواهم کرد، تا احساس اینکه بانک‌ها به خصوص بانک‌های دولتی، در خط مقدم قانون‌گرایی و حفظ حقوق فعالان اقتصادی و مردم هستند، در جامعه تقویت شود.

خاندوزی با اشاره به برنامه‌های دولت یازدهم در حوزه اصلاحات نظام بانکی گفت: وزیر اقتصاد به عنوان رئیس مجمع اکثر بانک‌های دولتی، اجرای این اصلاحات را به عنوان مطالبه جدی و اصلی مدنظر دارد.

وی افزود : با توجه به مصوبه اخیر هیات وزیران در خصوص آیین نامه تبصره ۱۴ و ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ در خصوص تسهیلات اشتغال‌زایی، متأسفانه به علت موانع موجود پرداخت این تسهیلات انجام نگردید، لذا از مدیران عامل بانک‌ها خواسته شد این عقب‌ماندگی ماه گذشته، در سه ماهه آخر سال جبران شود تا عملکرد خوبی در تسهیلات اشتغال‌زایی صورت گیرد.

وزیر اقتصاد در ادامه یکی از مسایل مهم این وزارتخانه را  بحث حرکت از  وثیقه و ضامن محوری به سمت اعتبارسنجی مشتریان بیان کرد و اظهار داشت: با انجام‌ این مهم بخش زیادی از مردم و فعالان اقتصادی از انجام این قیود آزاد می‌شوند که در این زمینه هماهنگی خوبی صورت گرفته و در هفته آینده خبر آن اعلام خواهد شد.

وضعیت فعلی تنظیم و کنترل قیمت‌ها قابل قبول نیست

رئیس جمهور گفت: با وجود دستاوردهای امیدوارکننده دولت سیزدهم در حوزه‌های مختلف اما وضعیت موجود در عرصه تنظیم و کنترل بازار و قیمت‌ها قابل قبول نیست.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از ایبنا ؛  آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی صبح چهارشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به توفیقات دولت سیزدهم در عرصه‌های مختلف از جمله رشد قابل توجه فروش نفت، افزایش تبادلات با کشورهای منطقه اوراسیا و نظایر آن خاطرنشان کرد: با وجود دستاوردهای امیدوارکننده در حوزه‌های مختلف اما وضعیت موجود در عرصه تنظیم و کنترل بازار و قیمت‌ها قابل قبول نیست.

وی با تاکید بر ضرورت همکاری و هم‌افزایی دولت و مجلس در مسیر حل مشکلات کشور گفت: مهمترین راهکار ایجاد این هم‌افزایی در تعامل دولت و مجلس رابطین پارلمانی دستگاه‌های اجرایی هستند.


ملی شدن تامین نیازمندی‌های حوزه نشر در دستور کار قرار گیرد

رئیس جمهور درباره مشکلات موجود در مسیر تامین کاغذ مورد نیاز کشور به ویژه برای نشریات تصریح کرد: مسئولین مربوطه موضوع ملی شدن تامین نیازمندی‌های حوزه نشر به ویژه کاغذ را به طور جدی در دستور کار قرار دهند. ظرفیت‌های خوبی در کشور برای خوداتکایی در تولید کاغذ وجود دارد که باید به شکل احسن مورد توجه قرار گیرد.

ضرورت اطلاع رسانی هماهنگ
آیت‌الله رئیسی با تاکید بر ضرورت هماهنگی کامل در دولت در زمینه اطلاع‌رسانی گفت: اعلام مواضع و اطلاع‌رسانی از مسائل مرتبط با دولت باید کاملا با هماهنگی سخنگوی دولت انجام شود. از سوی دیگر مدیر و محور اقدامات و برنامه‌های اقتصادی دولت شخص معاون اول رئیس جمهور است و هر گونه اطلاع‌رسانی در خصوص مباحث اقتصادی نیز باید با هماهنگی ایشان باشد.

گزارش استاندار خوزستان
در ادامه جلسه صادق خلیلیان استاندار خوزستان گزارشی از اقدامات انجام شده در این استان ارائه کرد که رئیس جمهور در این رابطه گفت: خوزستان خط مقدم دفاع از اسلام، ایران، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بوده و هست و همه ما به این استان و مردم نجیب و فداکار آن بدهکاریم.

دکتر رئیسی با اشاره به اینکه با وجود ثروت‌های زیرزمینی فراوان در استان خوزستان و درآمدهای حاصله از آن، از این امکان برای رفع محرومیت مردم استان به خوبی استفاده نشده است، از استاندار خواست با همکاری علمای منطقه، از همه ظرفیت‌ها و نیروهای جهادی حزب‌اللهی و کارآمد برای توسعه استان و رفاه مردم بهره بگیرد.

رئیس جمهور فروش اموال مازاد را از سیاست‌های در دست اجرای دولت برشمرد و بر اجرای این طرح در استان خوزستان برای بهره‌مندی مردم از درآمدهای حاصل از آن تاکید کرد.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه هنوز بخشی از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان خوزستان به طور کامل اجرا نشده است، اضافه کرد: معتقدیم یکی از راه‌های برون رفت از مشکلات این استان اجرای کامل طرح‌های مصوب سفر مقام معظم رهبری است.

تقدیر از اقدامات خوب انجام شده برای بازسازی مناطق زلزله زده
رئیس جمهور با اشاره به کارهای خوبی که در زمینه بازسازی منطقه زلزله‌زده و اسکان مردم اندیکا انجام شده است، بر ضرورت اقدام جهادی برای اتمام برنامه‌های بازسازی منطقه با توجه به فرارسیدن فصل سرما تاکید کرد.

رئیسی بر اهمیت اولویت‌بندی در اجرای طرح‌های نیمه‌تمام تاکید کرد و اظهار داشت: باید از وزارت نفت که در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود اعتبار قابل توجهی به ویژه برای استان خوزستان تخصیص داده است، قدردانی کنم. با این وجود مساله آب و فاضلاب خوزستان یکی از اولویت‌های مشکلات استان است که آنچنان که باید برای برطرف شدن آن عمل نشده و لازم است در این زمینه گام‌های موثرتری برداشته شود.

رئیس جمهور همچنین تاکید کرد که با توجه به شرایط اقلیمی، اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی در خوزستان باید در دستور کار استاندار قرار داشته باشد.

همچنین استاندار خوزستان در این جلسه به طور خاص درباره مشکلات مجتمع نیشکر هفت‌تپه و اقدامات انجام شده برای حل آنها از جمله تسویه مطالبات کارگران توضیحاتی ارائه کرد و گفت که مطالبات کارگران این مجتمع تا حدود زیادی تسویه شده است. بر این اساس برنامه سه ساله‌ای برای حل و فصل کامل مشکلات این شرکت و رسیدن آن به سودآوری طراحی شده است.

خلیلیان همچنین اقدامات انجام شده برای مدیریت مساله خشکسالی در استان را تشریح کرده که توانسته با همکاری دستگاه‌های اجرایی مختلف و اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی تا حدود زیادی مشکلات کم‌آبی استان را برطرف کند.

پیگیری حل مشکلات مردم خوزستان
رئیس جمهور نیز به معاون اجرایی خود دستور داد که جلسه مجزایی با استاندار و مدیران استان برگزار کرده و در صورت لزوم به خوزستان سفر کند تا مسائل و پروژه‌های اولویت‌دار استان احصا شده و حسب اقتضا در جلسه دولت مطرح شده یا برای اخذ دستور به رئیس جمهور ارائه شود.

صفحه1 از131