08 مهر 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

با صفر شدن قیمت فولاد در ایران؛ قیمت مسکن چقدر کاهش می‌یابد؟!

گروه فرا طرح پیش از این طی مقاله‌ای تحقیقی به رابطه بین بخش فولاد و مسکن پرداخته که به سوال کلیدی این روزها پیرامون نقش فولاد در قیمت مسکن پاسخ می‌دهد. 

به گزارش بورس و بانک و به نقل از پایگاه خبری «اقتصاد ملت»؛ در این مقاله آمده است: «طبق محاسبات کتاب جامع-آماری تحلیلی فولاد ایران؛ سهم فولاد در قیمت ساختمان در تمام ماه‌های سال ۱۴۰۱ بین ۱.۴ تا ۲.۱ درصد در نوسان بوده است». این بدان معناست که حتی اگر به فرض محال قیمت فولاد در ایران به صفر برسد؛ قیمت مسکن تنها ۱.۴ تا ۲.۱ درصد کاهش می‌یابد که اصلاً عدد قابل‌توجهی نیست! با صفر شدن قیمت فولاد؛ قیمت یک آپارتمان ۵ میلیاردی در تهران تنها بین ۷۰ تا ۱۰۵ میلیون تومان کاهش می‌یابد!

در بخش‌هایی از این مقاله آمده است: بنا بر آمارهای بانک‌مرکزی در دوره ۱۰ ساله ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰؛ میانگین نرخ رشد سالانه سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان منفی ۵.۲ درصد بوده؛ این در حالی است که در همین دوره میانگین نرخ رشد سالانه تولید میلگرد در ایران مثبت ۶.۲ درصد بوده است. بحران سرمایه‌گذاری در بخش مسکن؛ باعث بحران تقاضای مصرفی خصوصاً برای مقاطع طویل فولادی شده است.

دلیل بحران سرمایه‌گذاری در بخش مسکن چیست؟

ایران دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان، هشتمین تولیدکننده بزرگ فولاد سیمان دنیا و هجدهمین کشور پهناور دنیا است و قاعدتاً نباید مشکلی در ساخت مسکن داشته باشد. ریشه بحران بخش مسکن در ایران به سهم بسیار بالای زمین از قیمت تمام‌شده مسکن باز می‌گردد. بنا بر آمارهای وزارت راه‌وشهرسازی سهم زمین در قیمت مسکن در ایران به ۶۰ درصد می‌رسد و در شهر تهران این عدد به ۷۰ درصد نیز می‌رسد. برای مقایسه طبق محاسبات کتاب جامع-آماری تحلیلی فولاد ایران؛ سهم فولاد در قیمت ساختمان در تمام ماه‌های سال ۱۴۰۱، بین ۱.۴ تا ۲.۱ درصد در نوسان بوده است.

به جرات می‌توان گفت بازار زمین در ایران تنها بازار غیرتنظیم ‌شده (Unregulated Market) و تنها بازاری است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم؛ هیچ مقرراتی بر آن حاکم نیست. حتی بازار آب‌نبات در ایران از طریق تنظیم بازار شکر مقررات‌یابی می‌شود، اما در بازار مسکن هیچگونه رگولاتوریِ قیمتی دیده نمی‌شود. این امر باعث دهه‌ها احتکار زمین و سفته‌بازی مبتنی بر زمین در ایران شده است. عجیب اینجاست که بعضاً به‌ خاطر ایجاد ثبات در قیمت مسکن، نرخ فولاد و سیمان در کشور با بخشنامه‌های متعدد کنترل می‌شود، اما بر بازار زمین که بیشترین سهم را در قیمت مسکن دارد؛ هیچ مقرراتی حاکم نیست.

مهلت پذیرش چک‌های نسل اول صیادی در سامانه چکاوک تا نیمه مهر تمدید شد

مهلت استفاده از چک‌های نسل اول صیادی (کرم رنگ) در سامانه چکاوک تا 15 مهرماه سال جاری تمدید شد و از آن تاریخ به بعد تنها در شعب بانک صادرکننده قابلیت کارسازی دارند.

به گزارش بورس و بانک  به نقل از روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، با تمدید دو هفته‌ای مهلت پذیرش و پردازش چک‌های صیادی نسل اول در سامانه چکاوک، مهلت کارسازی این چک‌ها در این سامانه تا پایان روز شنبه 15 مهرماه سال 1402 تمدید شد و پس از آن، این چک‌ها تنها در شعب صادرکننده قابلیت پذیرش و نقدشوندگی دارند.

پیشتر بر اساس دستورالعمل‌های بانک مرکزی، چک‌های صیادی نسل اول (چک‌های صادره قبل از سال 1400) تنها تا ابتدای مهرماه سال جاری قابلیت کارسازی در سامانه چکاوک را داشت که بر اساس دستورالعمل جدید، مهلت پردازش آنها در این سامانه دو هفته دیگر تا نیمه مهرماه تمدید شد.

ذی‌نفعان چک‌های صادره طرح قدیم صیادی با سررسید 16 مهرماه به بعد، لازم است با مراجعه به شعب بانک صادرات ایران نسبت به واگذاری آنها به حساب اقدام کنند. بدیهی است از 16 مهرماه سال جاری، چک‌های قدیمی تنها در شعب بانک صادرکننده قابلیت کارسازی دارند.

 مشتریان بانک صادرات ایران می‌توانند ضمن مراجعه به شعب و تحویل دسته‌چک‌های قدیمی نسبت به دریافت دسته‌چک‌های صیادی جدید بنفش رنگ اقدام کنند.

بانک صادرات ایران همچنین به عنوان بانک پیشرو در ارائه نخستین چک امن دیجیتال نظام بانکی کشور (چکنو)، شرایط استفاده از چکنو را بدون محدودیت زمان و مکان و سقف مبلغ، از بستر همراه بانک فراهم کرده که رکورددار صدور بیشترین  تعداد چک امن دیجیتال در نظام بانکی است.آغاز به‌کار نمایشگاه ایران پلاست با حضور پررنگ بانک تجارت

بانک تجارت در جریان هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی پلاستیک و صنایع وابسته (ایران‌پلاست) با حضوری پررنگ در کنار ۷۷۰ شرکت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران آخرین محصولات و خدمات خود را به مخاطبان ارائه می‌کند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از مدیریت روابط‌عمومی و ارتقاء سرمایه اجتماعی بانک تجارت، این نمایشگاه به‌عنوان بزرگترین رویداد صنعت پلاستیک در خاورمیانه به همت شرکت ملی صنایع پتروشیمی در چهار گروه مواد اولیه، محصولات پیش‌ساخته و ساخته شده، ماشین آلات و تجهیزات و خدمات با هدف ایجاد زمینه‌ای برای رونق بازار صنایع پلاستیک داخلی و تسهیل روند بازاریابی جهانی برگزار می‌شود.

کارشناسان بانک تجارت از معاونت‌های امور بین‌الملل و ارزی، بانکداری شرکتی و تجاری و شرکت‌های بیمه تجارت‌نو، کارگزاری تجارت و صرافی تجارت در غرفه این بانک واقع در سالن ۹-۸ نمایشگاه، آخرین خدمات و محصولات برترین بانک صنعت پتروشیمی برای فعالان صنعت پلاستیک را برای فعالان این صنعت بازگو خواهند کرد.

هفدهمین نمایشگاه ایران پلاست از روز یکشنبه ۲۶ لغایت چهارشنبه ۲۹ شهریور از ساعت ۸ تا ۱۶ میزبان فعالان و علاقه‌مندان صنعت پلاستیک است.

علاقه‌مندی فعالان اقتصادی چین برای فعالیت در منطقه آزاد ماکو

با ارائه بسته‌های سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو در رویداد بین‌المللی سرمایه گذاری و تجارت چین (CIFIT 2023)،‌ فعالان اقتصادی و شرکت‌های چینی با حضور در غرفه منطقه آزاد ماکو برای سرمایه‌گذاری و همکاری با سازمان منطقه آزاد اعلام آمادگی کردند.

 به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد ماکو؛ سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: تفاهم‌نامه همکاری با یک شرکت هوشمند‌ساز چینی به منظور هوشمندسازی گردش کالا و تجارت در منطقه آزاد ماکو در این نمایشگاه امضا شد.

حمزه حورسی با بیان اینکه با اجرای این پروژه دهکده‌های لجستیک در منطقه آزاد ماکو بصورت شهر هوشمند مدیریت می‌شوند اضافه کرد: در فاز اول اجرای این پروژه  فرایندهای گردش کالا در دهکده های لجستیک ودر فازهای بعدی تبدیل منطقه آزاد ماکو به شهر هوشمند در دستور کار قرار دارد.

حورسی با بیان اینکه در خصوص مذاکره برای اتصال ریلی دهکده لجستیک از طریق چشمه ثریا به ترکیه افزود: فعال کردن کریدور سرخس بازرگان برای اتصال شرق به غرب را در دستور کار قرار دادیم.

وی افزود: توسعه خدمات دولت الکترونیک در منطقه آزاد ماکو با توجه به استقرار چهارمین قطب دیتاسنتر کشور در منطقه آزاد ماکو که تفاهم نامه آن با وزرات ارتباطات و شرکت زیرساخت جمهوری اسلامی منعقده شده است را نیز با بهره گیری از توان و ظرفیت شرکت‌های چینی در راستای پیشبرد برنامه‌های دولت در دستور کار داریم.

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: همچنین یک قرارداد دیگر نیز در زمینه تولید نرم افزارهای هوشمندسازی و اجرای آن ها با یک شرکت مجتمع سازی هوشمند آپارتمان وابنیه امضا شد.

حورسی با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌ای نیز با یک سرمایه‌گذار چینی به منظور ایجاد نیروگاه بادی در منطقه آزاد ماکو منعقد شد اظهار داشت: بعد از تکمیل و بررسی بیشتر جزئیات پروژه‌ها طی نشست‌های تخصصی زمینه‌های عقد قرار داد و سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ماکو فراهم می شود.

گفتنی است؛ بیست و سومین رویداد تجارت و سرمایه‌گذاری چین (CIFIT 2023) به‌عنوان تنها رویداد تشویق سرمایه‌گذاری کشور چین برای تسهیل سرمایه گذاری های مشترک در دیگر کشورها از 8 الی 11 سپتامبر سال 2023 میلادی (برابر با 17 لغایت 20 شهریورماه 1402 هجری خورشیدی) در شهر شیامن کشور چین برگزار شد و منطقه آزاد قشم با بیش از 90 بسته سرمایه‌گذاری در حوزه‌های لجستیک، نفت و انرژی، صنعت، شیلات و گردشگری در این رویداد بین المللی حضور داشت.

 

سرمایه گذار چینی: فرصت های کسب و کار در بزرگترین منطقه آزاد ایران قابل توجه است

یک سرمایه گذاری چینی گفت: فرصت های ارائه شده منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد ایران در رویداد نمایشگاه سرمایه گذاری و تجارت (CIFIT) جذاب و قابل توجه بود.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد ماکو؛ “آقای لین”، فعال اقتصادی و شهروند شهر شیامن افزود: برای اولین بار است که فرصت ها و جاذبه های مناطق أزاد ایران را در این نمایشگاه مشاهده می کنم.

وی اضافه کرد: اطلاعاتی که در خصوص منطقه آزاد ماکو و ظرفیت های آن در معدن،‌ ترانزیت و کشاورزی در این نمایشگاه ارائه شده به نظر می رسد باید یک بار برای مشاهده آن ها به ایران سفرکنم.

” ژانگ لیجون”، رئیس اداره اقتصاد منطقه‌ای PwC در چین نیز گفت: از ابتدای سال جاری، علی‌رغم چالش‌های موجود، پیشرفت های خوبی در توسعه همکاری ها با ایران حاصل شده است.

شین هوا تصریح کرد: سیاست‌های سرمایه گذاری، فرصت‌های ایجاد شده برای احیای صنعت و تکنولوژی جدید همچنان مورد توجه فعالان اقتصادی چین است واز سرمایه‌گذاری در خارج از کشور و یا حضور سرمایه گذاران ایرانی در چین استقبال می کنیم.

وی اضافه کرد:‌ چین  بازار بزرگ و فناوری پیشرفته ای دارد و می توان از ظرفیت های ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس برای گسترش این فناوری ها بهره مند شد.

عکاس خبرگزاری “شینهوا لین شانچوان” نیز درحاشیه این نمایشگاه گفت: علاقمندم برای عکاسی از جاذبه های گردشگری مناطق آزاد ایران به این کشور سفر کنم.

وی گفت: متاسفانه به دلیل تفاوت گفتاری ظرفیت های ایران برای مردم چین و جذابیت های چین برای مردم ایران مغفول مانده است.

به گفته کارشناس حوزه اقتصاد ،‌ یکی از مولفه های مورد توجه اقتصاددانان برای رشد اقتصادی کشور، شناسایی ارتباط بین سرمایه گذاری خارجی و جذابیت بازار داخلی و معرفی آن به سرمایه گذاران خارجی است.

رضا موقری افزود: دنیای امروز، دنیای ارتباط و تعامل است و تعامل با چین، هند، روسیه و دیگر کشورها قطعاً به نفع اقتصاد ایران و یک بازی برد – برد است.

وی افزود‌: ارائه جذابیت سرمایه گذاری و جذابیت بازاردر مناطق  آزاد در کشورهای توسعه یافته می تواند اثر مستقیمی بر میزان و حجم تبادلات تجاری کشور داشته باشد.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: چین به عنوان دومین قدرت اقتصادی دنیا، روز به روز در حال توسعه، تثبیت جایگاه خود و نیز پیشرفت در حوزه اقتصادی است، همچنین سهم قابل توجهی از اقتصاد و تجارت دنیا در اختیار این کشور قرار دارد لذا معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری ایران در این کشور ضروری است .

 

سرمایه‌گذاری مطمئن با سوددهی بالاتر برای کاربران با ورود هارد فورک‌ها

کارشناس حوزه رمز‌ارزها با اشاره به سرمایه‌گذاری مطمئن با سوددهی بالاتر برای کاربران با ورود هارد فورک‌ها، بیان کرد:‌ زمانی که در یک شبکه تغییرات جدیدی اضافه می‌شود، شبکه فعلی نمی‌تواند تغییرات ایجاد شده را بپذیرد به همین دلیل ما شاهد یک جدایی دائمی شبکه جدید از بلاکچین قدیمی هستیم.با توجه به معنی فورک، زمانی که قوانین جدیدی به شبکه اضافه می‌شود، ادامه زنجیره قبلی با توجه به میزان تغییرات ممکن نیست و زنجیره جدیدی شکل می‌گیرد که گاهی داده‌های قبلی نیز به آن اضافه می‌شود.

به گزارش بورس و بانک ؛ سیدمهداد خاتمی در تعریف فورک و انواع آن اظهار کرد:‌ در دنیای کریپتو، فورک به تغییرات بزرگی گفته می‌شود که یک پروتکل شبکه تجربه می‌کند و این موضوع می‌تواند باعث نامعتبر شدن بلاک و تراکنش‌های ذخیره شده قبلی شود والبته برعکس این حالت نیز ممکن است.
وی افزود:‌ نکته اساسی این است که در تکنولوژی بلاکچین به دو دسته هارد فورک و سافت فورک تقسیم می‌شود.هارد فورک باعث ایجاد زنجیره جدیدی می‌شود که از کوین اختصاصی خود استفاده می‌کند و سافت فورک در واقع به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری شبکه هستند که به تقسیم شبکه منجر نخواهند شد.
خاتمی بیان کرد:‌ به همین خاطر وقتی پروتکل یک ارز رمزنگاری شده یا کد آن بروزرسانی می‌شود، “Fork” انجام شده است.فورک‌ یک نسخه متناوب از بلاک‌چین ارز دیجیتالی مربوطه را ایجاد می‌کند و 2 بلاک‌چین اجازه می‌یابند در بخش‌های مختلف شبکه به طور همزمان اجرا شوند، که البته این موضوع به نوع Fork نیز بستگی دارد.
وی درباره انواع فورک‌ها نیز  گفت:‌ در ارزهای رمزنگاری شده (ارزهای دیجیتال) فورک‌ها دو نوع هستند فورک نرم (Soft Fork) که سازگار با قبل است (Backward Compatible)و فورک سخت (Hard Fork) که سازگار با قبل نیست. (Non-
کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد:‌ بنابراین فورک‌های نرم که به فورک‌های “سازگار با قبل” شناخته می‌شوند، اختیاری هستند ولی هارد فورک‌ها “سازگار با قبل” نیستند و پیاده‌سازی آنها اجباری است.
وی عنوان کرد:‌ فورک‌ها، همیشه باعث موفقیت یک شبکه نمی‌شوند و این موضوع می‌تواند به از بین رفتن سرمایه کاربران منجر شوداما نباید فراموش کرد که بازار عرضه و تقاضا تعامل احساسات اعضای یک پروژه و سرمایه‌گذاران است.
خاتمی بیان کرد:‌ برای ارزیابی احساسات مردم و بازدهی سرمایه‌گذاری بر روی  فورک، باید به بازخورد کاربران آن توجه کنید. مراجعه به انجمن‌های پروژه مورد نظر و شبکه‌های اجتماعی مانند Reddit یا شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌تواند شما را در جریان احساسات موجود قرار دهد اما برای درک بیشتر هارو فورک باید اشاره کنیم به این نوع از Fork، دائمی است و نیازمند آپدیت شدن همه نودها (Nodes) و کاربران به آخرین ورژن از آن پروتکل، نرم‌افزار است.
وی افزود: برای مثال، اگر شما بخواهید یک فایل تولید شده توسط اکسل 2015 را در نرم‌افزار اکسل 2003 باز کنید و سازگاری را نداشته باشید، اینکار برای شما مقدور نخواهد بود، زیرا این فایل “سازگار با قبل” نیست.به همین ترتیب، وقتی در یک ارز دیجیتال مانند بیت‌کوین، تغییر اساسی اتفاق می‌افتد، قوانین قبلی منسوخ می‌شوند و یک نسخه جدید از بلاک‌چین اصلی از آن نقطه به بعد تکامل می‌یابد.
کارشناس حوزه رمز‌ارزها بیان کرد:‌ زمانی که در یک شبکه تغییرات جدیدی اضافه می‌شود، شبکه فعلی نمی‌تواند تغییرات ایجاد شده را بپذیرد به همین دلیل ما شاهد یک جدایی دائمی شبکه جدید از بلاکچین قدیمی هستیم.با توجه به معنی فورک، زمانی که قوانین جدیدی به شبکه اضافه می‌شود، ادامه زنجیره قبلی با توجه به میزان تغییرات ممکن نیست و زنجیره جدیدی شکل می‌گیرد که گاهی داده‌های قبلی نیز به آن اضافه می‌شود.
وی افزود:‌ تفاوت سافت فورک با هارد فورک این است که همه قوانین جدید ایجاد شده، قوانین قدیمی را منسوخ نمی‌کند و در نهایت یک فرایند “سازگار با قبل” ایجاد می‌شود.این نوع از فورک، نیاز به بروزرسانی جهانی نودها و نرم‌افزار ندارد، زیرا نودهای قدیمی متوجه تغییر می‌شوند.اما این نوع از فورک نیازمند این است که بسیاری از استخراج‌کنندگان، دست به بروزرسانی بزنند تا تغییرات، وادار به اعمال شود.
کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد:‌از نظر امنیتی اما تفاوت‌ها بیشتر قابل توجه است چرا که توسعه‌دهندگان و کاربران یک شبکه می‌توانند به راحتی باعث یک هارد فورک شوند.در بسیاری مواقع برای رفع مشکل یک یافت فورک یا همان تغییر نرم می‌تواند مشکل را حل کند اما از نظر به خطر افتادن حریم خصوصی، هارد فورک منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

صفحه1 از166