12 مهر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

در اولین رویداد استارت آپی یونیکورن صورت گرفت: اهدای جایزه 365 میلیون تومانی به استارتاپ برتر

مدیر اولین رویداد استارتاپی یونیکورن با این توضیح که یونیکورن‌ها شرکت‌هایی با رشد سریع هستند که در بازه‌ی زمانی کمتر از ده سال به ارزشگذاری بیش از ۱ میلیارد دلار رسیده باشند، گفت: بیش از ۴۰ استارتاپ ایرانی برای ورود به مرحله‌ی پیش ارزیابی جایزه‌ی یونیکورن اقدام نمودند.

به گزارش بورس و بانک؛  مجید کیانپور مدیر اولین رویداد استارتاپی یونیکورن در مراسم اختتامیه و اهدای جایزه 365 میلیونی به استارت اپ برتر که روز چهارشنبه 2۳ شهریور ماه ۱۴۰۱ برگزار شد، با این توضیح که یونیکورن‌ها شرکت‌هایی با رشد سریع هستند که در بازه‌ی زمانی کمتر از ۱۰ سال به ارزشگذاری بیش از ۱ میلیارد دلار رسیده باشند، اظهار داشت: نمونه‌های موفقی از یونیکورن‌ها در دنیا مانند، اوبر، استرایپ، بایت دنس، کانوا و غیره وجود دارند که ارزشگذاری آنها در سال‌های گذشته به بیش از چندین میلیارد دلار رسیده است.IMG 3516

 

وی با اشاره به این که در بین کشور های همجوار ایران، در ترکیه (ترندیول) ارمنستان (پیکس‌آرت) و چند کشور دیگر استارتاپ‌هایی وجود دارند که به این ارزش رسیده اند، گفت: در سال ۱۳۹۷ بر اساس اعلام برخی مراجع خبری در ایران، استارتاپ‌هایی مانند اسنپ و دیجی‌کالا به این ارزش‌گذاری رسیده اند که البته با تغییر نرخ دلار این ارزش‌گذاری محل بحث بسیاری قرار گرفته است.

کیانپور در رابطه با توان فنی در ایران برای ظرفیت ایجاد یونیکورن اعلام داشت: با نگاهی به استارتاپ‌هایی که در منطقه خاورمیانه به یونیکورن یا تک شاخ تبدیل شده اند، متوجه می‌شویم که همه و همه، نگاهی فرامنطقه‌ای به کسب و کار داشته اند و شاید این بهترین راهکار برای توسعه‌ی ارزشگذاری استارتاپ‌ها برای تبدیل شدن به یونیکورن باشد.

وی با اشاره به ایده‌ی اولیه‌ی کمک به استارتاپ‌های ایرانی که قابلیت تبدیل شدن به یونیکورن را دارند در قالب یک رویداد استارتاپی به نام یونیکورن که در پاییز ۱۴۰۰ رونمایی گردید، ادامه داد: بر همین اساس بیش از ۴۰ استارتاپ برای ورود به مرحله‌ی پیش ارزیابی جایزه‌ی یونیکورن شاپرک آبی اقدام نمودند، پس از این پیش ارزیابی ۳۳ استارتاپ حائز شرایط بررسی گردیدند، از این بین ۲۰ استارتاپ وارد مرحله‌ی داوری گردیدند و پس از تحلیل و بررسی ظرفیت‌های ایشان، ۱۰ استارتاپ از تاریخ ۷ شهریور به مرحله‌ی رای‌گیری مردمی وارد شدند.

IMG 3709

کیانپور اعلام کرد: پس از ۱۰ روز رای‌گیری مردمی، استارتاپ بومرنگ که در خوزه‌ی فینتک فعالیت می‌کنند بیشترین رای را به خود اختصاص داد و از نظر شرکت‌کنندگان در این نظر سنجی، حائز بیشترین شانس برای تبدیل شدن به یونیکورن بوده است که در مراسم اهدای جایزه‌ی یونیکورن با حضور نمایندگان تمامی استارتاپ‌ها در سینما سینوول برگزار گردید مبلغ ۳۶۵ میلیون تومان هدیه‌ی بلاعوض ( به ازای هر روز ۱ میلیون تومان) به ایشان تقدیم گردید.

مدیر اولین رویداد استارت اپی یونیکورن گفت: قصد داریم تا به صورت سالانه و مستمر این رویداد برگزار شود و امید است که با حمایت‌هایی از این دست که توسط شرکت‌های فعال حوزه‌های کسب و کار در ایران انجام می‌شود، شرایط برای توسعه‌ی ارزش استارتاپ‌های ایرانی برگزار شود.

گزارش عملکرد پنج بانک دولتی درخصوص واگذاری اموال مازاد به وزیر اقتصاد

گزارش عملکرد واگذاری اموال مازاد پنج بانک دولتی در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ و شش ماهه ابتدای سالجاری، طی جلسات جداگانه ای به وزیر اقتصاد ارائه شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، اعضای هیئت مدیره پنج بانک ملی، سپه، تجارت، صادرات و ملت، با حضور در محل وزارت اقتصاد، طی جلساتی جداگانه، گزارش عملکرد خود در این خصوص را به سید احسان خاندوزی ارائه کردند.

بنابر این گزارش، در این جلسات، گزارش اقدامات و آمار عملکرد بانک های مذکور در خصوص واگذاری املاک و سهام آنها در محدوده زمانی یک ساله شروع بکار دولت سیزدهم و نیز برنامه زمانبندی فروش این املاک تا پایان سال ۱۴۰۱ ارائه شد.

این گزارش حاکی است، “موانع و چالش های پیش روی فروش املاک مازاد”، “وجود برخی ابهامات در نحوه ارزیابی املاک توسط کارشناسان رسمی دادگستری یا قوه قضائیه”، “بررسی امکان بازسازی، تغییر کاربری و هر گونه تغییر به منظور تسهیل در فروش املاک” و … نیز از جمله برخی درخواست ها و موارد مطروحه هیئت مدیره در گزارش پنج بانک دولتی مذکور به وزیر اقتصاد بود.

گفتنی است، خاندوزی طی سخنانی حین استماع و بررسی گزارش عملکرد بانک های دولتی مورد اشاره، پیگیری جدی واگذاری اموال مازاد را تکلیف قانونی نظام بانکی و یکی از توقعات بسیار مهم وزارت اقتصاد از بانکها خواند که در سند تحول اقتصادی دولت نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

تاکید وزیر اقتصاد بر واگذاری اموال مازاد بانک‌ها

گزارش عملکرد واگذاری اموال مازاد پنج بانک دولتی در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ و شش‌ماهه ابتدای سال جاری، طی جلسات جداگانه‌ای به وزیر اقتصاد ارائه شد و خاندوزی بر پیگیری جدی واگذاری اموال مازاد نظام بانکی تاکید کرد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، اعضای هیات مدیره پنج بانک ملی، سپه، تجارت، صادرات و ملت، با حضور در محل وزارت اقتصاد، طی جلساتی جداگانه، گزارش عملکرد خود در این خصوص را به سید احسان خاندوزی ارائه کردند.

بنابر این گزارش، در این جلسات، گزارش اقدامات و آمار عملکرد بانک‌هایی مذکور در خصوص واگذاری املاک و سهام آنها در محدوده زمانی یک ساله شروع بکار دولت سیزدهم و نیز برنامه زمان‌بندی فروش این املاک تا پایان سال ۱۴۰۱ ارائه شد.

این گزارش حاکی است، “موانع و چالش‌های پیش روی فروش املاک مازاد”، “وجود برخی ابهامات در نحوه ارزیابی املاک توسط کارشناسان رسمی دادگستری یا قوه قضائیه”، “بررسی امکان بازسازی، تغییر کاربری و هر گونه تغییر به منظور تسهیل در فروش املاک” و… نیز از جمله برخی درخواست‌ها و موارد مطروحه هیات مدیره در گزارش پنج بانک دولتی مذکور به وزیر اقتصاد بود.

گفتنی است، خاندوزی طی سخنانی حین استماع و بررسی گزارش عملکرد بانک‌های دولتی مورد اشاره، پیگیری جدی واگذاری اموال مازاد را تکلیف قانونی نظام بانکی و یکی از توقعات بسیار مهم وزارت اقتصاد از بانک‌ها خواند که در سند تحول اقتصادی دولت نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

۳۶۵ میلیون تومان برای استارتاپی که می‌خواهد یونیکورن شود؛ هدیه‌ی شرکت مشاوره مدیریت شاپرک آبی

یونیکورن‌ها شرکت‌هایی با رشد سریع هستند که در بازه‌ی زمانی کمتر از ده سال به ارزشگذاری بیش از ۱ میلیارد دلار رسیده باشند. نمونه‌های موفقی از یونیکورن‌ها در دنیا مانند، اوبر، استرایپ، بایت دنس، کانوا و غیره وجود دارند که ارزش‌گذاری آنها در سال‌های گذشته به بیش از چندین میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش بورس و بانک ؛ در بین کشورهای همجوار ایران، در ترکیه (ترندیول) ارمنستان (پیکس‌آرت) و چند کشور دیگر استارتاپ‌هایی وجود دارند که به این ارزش رسیده‌اند. در سال ۱۳۹۷ بر اساس اعلام برخی مراجع خبری در ایران، استارتاپ‌هایی مانند اسنپ و دیجی‌کالا به این ارزش‌گذاری رسیده‌اند که البته با تغییر نرخ دلار این ارزش‌گذاری محل بحث بسیاری قرار گرفته است.

اما آیا واقعا ایران از حیث ایده و توان فنی و البته اندازه‌ی بازار، ظرفیت ایجاد یونیکورن را دارد؟ با نگاهی به استارتاپ‌هایی که در این منطقه (خاورمیانه) به یونیکورن یا تک شاخ تبدیل شده‌اند، متوجه می‌شویم که همه و همه، نگاهی فرامنطقه‌ای به کسب و کار داشته و شاید این بهترین راهکار برای توسعه‌ی ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها برای تبدیل شدن به یونیکورن باشد.

IMG 3587

شرکت مشاوره مدیریت تجربه‌ی شاپرک آبی در سال‌های گذشته همواره کوشیده تا با کمک به کسب و کارها فضا را برای توسعه‌ی آنها فراهم نماید. عمده‌ی خدمات این شرکت در طول ۱۱ سال فعالیت خود، به کسب و کارهای بزرگ (Enterprise) و تا حدودی کسب و کارهای کوچک و متوسط (SME) اختصاص یافته است. بر اساس رسالت و مسئولیت اجتماعی این شرکت، ایده‌ی اولیه‌ی کمک به استارتاپ‌های ایرانی که قابلیت تبدیل شدن به یونیکورن را دارند شکل گرفت و در پاییز ۱۴۰۰ از این ایده رونمایی گردید.

بر همین اساس بیش از ۴۰ استارتاپ برای ورود به مرحله‌ی پیش ارزیابی جایزه‌ی یونیکورن شاپرک آبی اقدام نمودند، پس از این پیش ارزیابی ۳۳ استارتاپ حائز شرایط بررسی گردیدند، از این بین ۲۰ استارتاپ وارد مرحله‌ی داوری گردیدند و پس از تحلیل و بررسی ظرفیت‌های ایشان، ۱۰ استارتاپ به مرحله‌ی رای‌گیری مردمی وارد شدند.

این استارتاپ‌ها (به ترتیب الفبا) عبارتند از: اوستامو، اینستامی، بومرنگ، پازن فارم، پرتوتاپ‌رایان، زیلینک، کوچین کیدز، کوکو، نکسینولب، نورون سیستم که از تاریخ ۷ شهریور ۱۴۰۱ ایده‌ و فعالیت ایشان به رای‌گیری گذارده شد.


 

پس از ۱۰ روز رای‌گیری مردمی، استارتاپ بومرنگ که در حوزه‌ی فینتک (در واقع Cash Back) بیشترین رای را به خود اختصاص داد و از نظر شرکت‌کنندگان در این نظر سنجی، حائز بیشترین شانس برای تبدیل شدن به یونیکورن بوده است.

در روز ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ مراسم اهدای جایزه‌ی یونیکورن با حضور نمایندگان تمامی استارتاپ‌ها در محل سینما سینوول برگزار گردید و ۳۶۵ میلیون تومان هدیه‌ی بلاعوض (به ازای هر روز ۱ میلیون تومان) به ایشان تقدیم گردید.

شایان ذکر است که شرکت مشاوره مدیریت تجربه‌ی شاپرک آبی با هدف توسعه‌ی ارزش استارتاپ‌های ایرانی قصد دارد همه‌ساله این جایزه را برگزار و به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی خود به استارتاپ برنده مبلغی به عنوان هدیه‌ی بلاعوض اعطا نماید. موسسین و بنیان‌گذاران استارتاپ‌های علاقه‌مند به حضور در دور بعدی این جایزه می‌توانند از طریق ثبت درخواست در وبسایت shaparak.blue نسبت به کسب اطلاعات بیشتر اقدام نمایند.

8888888888
 

 

ماه مهر، در انتظار ویژه ترین رویداد اقتصادی کشور/ اینوکس ۲۰۲۲، پنجره‌ای رو به فرصت‌های سرمایه‌گذاری

در حالی که حدود یک ماه به برگزاری کیش اینوکس ۲۰۲۲ مانده، حضور بیش از ۱۷۰ شرکت و نهاد اقتصادی دولتی و خصوصی در ویژه ترین رویداد اقتصادی کشور قطعی شده و بیش از ۱۰۰ شرکت دیگر نیز برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کرده اند.

به گزارش بورس و بانک؛  چهاردهمین نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور و نهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه (کیش اینوکس ۲۰۲۲) به عنوان بزرگترین رویداد مالی، ۲۵ الی ۲۸ مهر ماه ۱۴۰۱ با حضور شرکت‌ها، بانک‌ها، بیمه‌ها و ارکان بازار سرمایه، در حالی برگزار می‌شود که شمار شرکت کنندگان این رویداد مهم اقتصادی به بیش از ۱۷۰ سازمان و شرکت و نهاد مالی رسیده و بیش از ۱۰۰ شرکت دیگر نیز برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کرده اند.
با توجه به شرایط خاص حاکم بر اقتصاد کشور و به ویژه چشم انداز اقتصادی سال ۱۴۰۲، اینوکس ۲۰۲۲ فرصتی مناسب برای هماهنگی اضلاع اساسی و پایه های اقتصاد کشور در راستای شعار ” تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین ” است. همچنین، برگزاری این نمایشگاه در آستانه جام جهانی قطر، امکانات مناسب جزیره کیش و سهولت تردد اتباع خارجی بدون ویزا و حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد گرم جنوبی، دست به دست یکدیگر دادند تا کیش اینوکس دروازه ارتباطی فعالان اقتصادی ایران و جهان باشد.

 

پنل های تخصصی کیش اینوکس، آزاد راه سواد مالی

 

برگزاری ۳۰ پنل تخصصی با حضور مدیران ارشد اقتصادی و صاحب نظران داخلی و خارجی از مهمترین رویدادهای جانبی این نمایشگاه است. موضوعاتی همچون اقتصاد کلان، برجام، بازارسرمایه، نظام بانکی، صنعت بیمه، روش های سرمایه گذاری، سواد مالی، فرصت های سرمایه گذاری و صنعت و تجارت، محورهای اصلی این نشست‌های تخصصی است و در برگزاری این پنل های تخصصی، علاوه بر فرهنگ‌سازی، افزایش سواد مالی و معرفی فرصت های سرمایه گذاری به عنوان اهداف اصلی دنبال می شود.

 

استقلال و پرسپولیس، میهمان کیش اینوکس

 

یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۰، پذیره‌نویسی سهام جدید باشگاه استقلال و پرسپولیس در بازار پایه فرابورس آغاز و چهارشنبه دوم شهریور ماه ۱۴۰۱ نماد استقلال با تلاش بی وقفه سازمان خصوصی سازی بازگشایی شد. بر همین اساس نمایندگان این دو باشگاه میهمان کیش اینوکس هستند تا در حاشیه این رویداد بزرگ مالی با سهامداران و خبرنگاران گفتگو کنند.

 

پرچم داران اقتصاد دانش بنیان در کنار سازمان بورس

 

موضوع اقتصاد دانش بنیان برای کشور ما یک ضرورت محسوب می شود. بر همین اساس در کیش اینوکس ۲۰۲۲ به همت سازمان بورس و اوراق بهادار کوشک (پاویون) فین‌تک ها با محورهایی همچون هوش مصنوعی، فضای ابری، امنیت سایبری، بلاکچین، رمز ارز و … برپا می‌شود. عبور از مرزهای جغرافیایی، مدیریت ریسک ها و کاهش هزینه ها از مهمترین دستاوردهای پرچم داران اقتصاد دانش بنیان (فین‌تک ها) است. با برپایی این کوشک فعالان و علاقه مندان حوزه فین تک کشور، فرصت خواهند داشت تا در فضایی تعاملی به شبکه سازی، معرفی و فرصت آفرینی بپردازند.

 

رویدادی با بازتاب فرامرزی

 

اینوکس ۲۰۲۲ در ۱۴ سالگی بر مدار رسانه حرکت می کند. برای بازتاب ویژه ترین رویداد مالی کشور، بیش از ۴۰ رسانه عمومی و تخصصی داخلی و برای اولین بار بیش از ۱۰ رسانه خارجی از جمله العالم، TRT، آناتولی، الوسال، فرانس ۲۴، RTNEWS، CCTV و FONIX حضور دارند.

 

کیش اینوکس، ویترین اقتصاد ملی

 

کیش اینوکس ۲۰۲۲ به عنوان ویترین اقتصادی کشور، بیست و پنجم مهر ماه ۱۴۰۱ با حضور مقامات کشوری رسما کار خود را آغاز می‌کند. در این رویداد، سازمان‌ها و دستگاه‌هایی همچون، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان خصوصی سازی، دبیرخانه سازمان مناطق آزاد، منطقه آزاد کیش، بیمه مرکزی، بانک های دولتی و خصوصی، سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه شامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، بورس کالای ایران، فرابورس و بورس انرژی مشارکت و همکاری دارند.
یاد آور می شود؛ کیش اینوکس ۲۰۲۲ در فضایی معادل ۲۰ هزار متر مربع ، ۲۵ الی ۲۸ مهر ماه ۱۴۰۱ در مرکز نمایشگاه ها و همایش های جزیره کیش برگزار می شود. علاقه مندان می توانند برای اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی رویداد کیش اینوکس به نشانی ww.kishinvex.ir مراجعه کنند.

جلسه خودرویی وزیر صمت با خبرنگاران: وزارت صمت را از انجماد در آوردیم

معصومه صالحی

دکتر سیدرضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت صبح امروز در نشستی خبری با اعلام اینکه وزارت صمت طی سال‌های اخیر منجمد شده بود و هیچ فرآیند خاصی در این وزارتخانه صورت نمی‌گرفت؛ مهمترین شاخص‌های اقتصادی به ویژه در بخش صنعت، معدن و تجارت که وی سکاندار آن است را تشریح کرد و به سوالات خبرنگاران که عموما راجع به بحث خودرو و سیاست‌های اتخاذی وزارتخانه در این خصوص بود؛ به صورت مفصل پاسخ داد.

به گزارش بورس  بانک ؛ عمده سوالات خبرنگاران در این نشست خبری پیرامون عرضه خودرو در بورس، مسائل و مشکلات موجود در صنعت خودروسازی، لوازم‌خانگی، مشکلات موجود در بخش معدن و دلایل عقب‌ماندگی آن، مشکلات مربوط به شرکت هپکو و … بود که وزیر صمت با حوصله به همگی آنها پاسخ گفت که ماحصل صحبت‌های وزیر را در ادامه می‌خوانید:

وزیر صمت در ابتدای این نشست ضمن ارائه آماری از رشد تولید طی یکسال گذشته و با بیان اینکه مهمترین شاخص در اقتصاد به ویژه در بخش صنعت، معدن و تجارت میزان تولید است، گفت: در مقایسه آماری بین 4 ماه نخست امسال با مدت مشابه آن در سال گذشته در تولید فولاد خام 5.2 درصد، محصولات فولادی 4/9 درصد، تولید خودروی کامل 250 درصد، وانت 47 درصد، آلومینیوم 8.4 درصد، کنسانتره ۲۰ درصد، شیشه‌ خام ۷ درصد، ظروف ۱۷ درصد، پتروشیمی ۹ درصد، پلی‌استر ۵ درصد، کفش ۳۱ درصد و تلویزیون ۶ درصد و بسیاری دیگر از محصولات رشد داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه اگرچه در تولید برخی محصولات همچون روغن خوراکی با رقمی حدود 26 درصد و پودر شوینده 7 درصد کاهش تولید داشتیم، گفت: البته این کاهش به منزله کمبود این کالاها در بازار نیست.

وی در خصوص موضوع خودرو و ابهاماتی که مربوط به آئین نامه واردات خودرو وجود دارد نیز گفت: جلوگیری از انحصار، تنظیم بازار عرضه‌وتقاضا و تک‌نرخی کردن خودرو و اضافه‌شدن خودروی اقتصادی به سبد خرید خودرویی مردم سه دلیل مهم و عمده تدوین و تصمیم برای واردات خودرو بود که بر اساس آن می‌توانیم بگوییم قصد حمایت بی‌حد و حصر از صنعت خودرو را نداریم و آئین‌نامه واردات خودرو منافع غیرمتعارف و غیرمعقول و رانت را از بین برده و به نفع کل کشور و مردم است.

وی با اشاره به اینکه ممنوعیت ۴ ساله واردات خودرو، تنظیم آئین‌نامه واردات بسیار حساس بود و این کار باید با دقت بیشتری انجام می‌شد، گفت: اضافه شدن دو بند لزوم انتقال فناوری و ارائه خدمات پس از فروش در آئین‌نامه منجر به ایجاد محدودیت در واردات خودرو نمی‌شود.

دکتر فاطمی‌امین همچنین با بیان اینکه ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی کشور تحت‌پوشش وزارت صمت است، خاطرنشان کرد: سهم خودرو از این شاخص 0.18 درصد است و این صنعت در مقایسه با سایر صنایع و تولیدات کشور سهم کوچکی را به خود اختصاص داده که باید تلاش کنیم بر روی سایر حوزه‌ها نیز متمرکز شویم.

وزیر صمت در ادامه به عرضه خودرو در بورس کالا اشاره کرد و گفت: اینکه ما تاکید داریم خودروی خارجی در بورس کالا عرضه شود؛ به این خاطر است که به شفافیت بازار کمک کند. پس با عرضه در بورس به این اطمینان می‌رسیم که خودرو با چه قیمتی فروخته می‌شود. چه بسا این کار باعث شود خودرو‌هایی که در این بستر عرضه می‌شود؛ پایین‌تر از نرخ بازار باشد. در غیر اینصورت اگر در بورس بالاتر از قیمت فروخته شد؛ پول اضافی به خزانه وارد می‌شود؛ بنابراین سود بازرگانی به صورت پویا تعیین می‌شود تا در این سیاست به درستی عمل کنیم.

وی با اشاره به اینکه وزارت صمت با هیچ خودروسازی برای واردات مذاکره‌ نکرده است، گفت: وزارت صمت واردکننده نیست و فقط ضوابط فنی و استاندارد‌ها را تعیین می‌کند.

وزیر صمت با تاکید بر اینکه ما به هیچوجه مخالف شفافیت نیستیم، گفت: عرضه‌ای که در بهار قرار بود در بورس کالا انجام شود؛ بدون هماهنگی با ما بود و به همین دلیل با عرضه مخالفت کردیم. در خصوص واگذاری سهام خودروسازان نیز باید بگویم که با توجه به اینکه قیمت‌گذاری تمام شده است و فراخوان سرمایه‌گذاری ارائه شده؛ شرکت‌های زیرمجموعه ایران‌خودرو و سایپا در مرحله اول واگذار خواهند شد.

وزیر صمت در خصوص تعداد و ارزش دلاری خودرو‌های وارداتی گفت: قرار بر واردات یک میلیارد یورو خودروی خارجی است که بخشی از آن با رمز ارز انجام شود و بخش دیگر به صورت سرمایه‌گذاری خواهد بود. در واقع سرمایه‌گذار به ‌جای وارد کردن دلار و یورو به کشور؛ خودرو وارد کند تا ارز از کشور خارج نشود.

وی در مورد قیمت‌گذاری دستوری خودرو گفت: ما تلاش داریم تا با قیمت‌گذاری هم منافع تولیدکننده و هم مصرف‌کننده را در نظر بگیریم و قرار نیست ناکارآمدی تولیدکننده از جیب مصرف‌کننده صرف شود و به ‌دلایلی همچون سوءمدیریت و هزینه‌های مالی تولید گران تمام می‌شود؛ پس ما به عنوان وزرات صمت که حامی تولیدکننده و مصرف‌کننده هستیم؛ قیمت را کنترل می‌کنیم.

دکتر فاطمی‌امین در خصوص تعیین سقف زمانی برای واردات خودرو تا سال 1406 گفت: واردات خودرو سقف زمانی ندارد و تا ۵ سال آینده واردات ممنوع نمی‌شود؛ بلکه طبق آئین‌نامه سرمایه‌گذاری‌های مربوطه باید تا ۵ سال در کشور بماند.

وزیر صمت در ادامه در مورد صنعت لوازم‌خانگی و آزادسازی واردات آن گفت: در مجموع طی ۵ ماه نخست امسال در تولید لوازم‌خانگی ۱۷ درصد رشد داشته‌ایم و در کل باید بگویم صنعت لوازم‌خانگی روند رو به رشدی دارد و برنامه‌ای برای واردات نداریم؛ بلکه ما برای صادرات برنامه داریم و با چند کشور خارجی مثل روسیه، ارمنستان و عمان به توافق رسیده‌‌ایم که به صورت سرمایه‌گذاری مشترک در آن کشور تولید داشته باشیم. بدین صورت که قطعه و فناوری را صادر می‌کنیم تا محصول در آن کشور تولید ‌شود. این اتفاق خوبیست که قبلا ما مونتاژ کار بودیم و در حال حاضر فرآیند برعکس شده است.

دکتر فاطمی‌امین همچنین در مورد تخلفات فولاد مبارکه گفت: تخلفات مربوط به دوره مدیریت قبلی است و ما در مهر ماه سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که تخلفاتی در این شرکت اتفاق افتاده است؛ به همین دلیل مدیرعامل فولاد مبارکه تغییر کرد.

وی افزود: ما مرجع قضاوت نیستیم و موارد برای قوه قضاییه ارسال شده است، اما به نظر کارشناسی من بخشی از تخلفات ذکر شده اصلا تخلف نبوده‌اند.

دکتر فاطمی‌امین همچنین در پاسخ به سوالات بخش معدن خبرنگاران و عقب‌ماندگی‌هایی که در این بخش وجود دارد، گفت: ما در بحث اکتشافات بسیار عقب هستیم و به دلیل بروز برخی تخلفات؛ همچنین طی کردن فرآیند حقوقی و قیمت‌گذاری، این مسأله زمان‌بر شد، اما تا پایان شهریور هزار و 200 معدن به مزایده گذاشته خواهند شد

وی با اشاره به سلب صلاحیت سرمایه‌گذار معدن ققنوس و تخلفاتی که در آن صورت گرفته است، افزود: نخستین معدنی که در شهریور ماه به مزایده گذاشته می‌شود؛ معدن ققنوس است.

دکتر فاطمی‌امین گفت: در این مزایده‌ها ۴۹ مجوز برداشت، ۲ هزار و ۱۷۸ محدوده اکتشافی، یک‌هزار و ۳۵ معادن دارای پروانه بهره‌برداری و ۲۰۸ معدن متروکه انجام خواهد شد که در مجموع ۵ هزار و ۴۰ مزایده در سه ماه آینده برگزار خواهد شد.

وزیر صمت همچنین با تاکید بر اینکه ما در حوزه معدن خام‌فروشی نداریم، گفت: سالانه 500 میلیون تن موادمعدنی در کشور استخراج می‌شود که مجموع صادرات موادخام ما از این مقدار چهار و نیم میلیون تن است، اما نیمه خام‌فروشی در کشور در حوزه موادمعدنی وجود دارد.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر تجارت خارجی و عملکرد وزارت صمت در این خصوص گفت: روند تجارت خارج بسیار فزاینده بوده و در ماه آینده 350 فعال اقتصادی روس به ایران سفر خواهند کرد. همچنین تجارت با آفریقا گسترش چشمگیری داشته است؛ به طوری که صادرات به آفریقا در سال 1400 در مقایسه با سال قبل آن 100 درصد افزایش یافته است.

دکتر فاطمی‌امین همچنین از برگزاری نمایشگاه مصالح ساختمانی در روسیه خبر داد و افزود: پس از این نمایشگاه موادغذایی و تجهیزات پزشکی را نیز خواهیم داشت.

وی در مورد وجود امضاءهای طلایی ساختار جدید وزارت صمت گفت: در ابتدا تلاش کردیم جاهایی که امضاءهای طلایی و فساد وجود دارد را شناسایی کنیم که یکی از این محل‌ها مربوط به بخش واردات بود و اقدامی که انجام شد اصلاح صدور کارت بازرگانی بود که پارسال انجام شد و رتبه‌بندی را برای واردات اعمال کردیم و درصدد هستیم تا رتبه‌بندی را برای صادرات نیز اعمال کنیم.

وزیر صمت در پایان گفت: در جمع‌بندی و دریافت مبلغ برای موادمعدنی هم احتمال فساد وجود دارد؛ بنابراین اطلاعات مربوط به تولید، خرید و فروش موادمعدنی در سامانه جامع تجارت باید اعلام شود. در همین راستا اگر یک واحد معدنی فرآورده‌های معدنی بخرد و فاکتور و صورتحساب الکترونیکی نداشته باشد؛ باید مالیات بدهد.

صفحه1 از145