04 تیر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

بازبینی و یکپارچه‌سازی دستورالعمل‌های معارض و ناهماهنگ تولید و تجارت انجام می‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت در دومین رو از دهه تولید و تجارت که به نام «تشکل‌ها؛ هم‌افزایی تولید و تجارت» نام‌گذاری شده است با نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی دیدار کرد و گفت: در چارچوب اهداف و نقشه راه وزارت صمت، همه مقررات، دستورالعمل‌ها و بخش‌نامه موجود در حوزه‌های مختلف زیرمجموعه این وزارتخانه مورد بازبینی قرار می‌گیرند و ضمن یکپارچه‌سازی، موارد معارض اصلاح‌شده و مصوبات زائد و ناهماهنگ به‌طور حتم حذف خواهند شد.

به گزارش  بورس و بانک و به نقل  از شاتا؛ سیدرضا فاطمی امین تصریح کرد: تاکنون ۳۱۷ بخشنامه و آیین‌نامه در سطح وزارت صنعت، معدن و تجارت یکپارچه‌سازی و به شکل بهینه جمع‌بندی شده است و این روند ادامه دارد.

وی ادامه داد: ما باید روی اصلاح سازوکارها متناسب با شرایط حاضر کشور متمرکز شویم و با تعریف بازه زمانی، روی استقرار ایده‌ها و طرح‌های پیشرو، به سمت ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها حرکت کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: برای راهبری مناسب در بخش‌های مختلف صنعت، معدن و تجارت باید تمامی زوایای نگاه تاریخی گذشته که حدود صد سال قدمت دارد ازجمله دوران بلوغ، دروان جهش و یا افت آن، مسائل و ریشه آن‌ها و همچنین راه‌حل‌های موجود را موردتوجه قرار دهیم.

فاطمی امین افزود: اشراف افراد فعال و حاضر در انجمن‌ها به مسائل و بخش‌های مختلف تولید و تجارت کشور می‌تواند به بینش موجود عمق بخشیده و اثرگذار و راهگشا باشد.

وی ادامه داد: وزارت صمت مسئولیت حدود ۲۵ درصد از اقتصاد کشور را بر عهده دارد و با توجه به تنوع و گستردگی زیاد حوزه‌های تحت پوشش آن، باید برای ریشه‌یابی مسائل و مشکلات و تعریف راهکارهای اثرگذار، فضای همکاری جدی و تعاملی دوسویه با تشکل‌ها داشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: برای ثبات بخشی به مقررات موجود از مردادماه امسال در چارچوب یک برنامه حدود ۶ ماهه اقدام خواهیم کرد و به‌طور حتم نظرات و دیدگاه‌های بخش خصوصی و تشکل‌ها را موردتوجه قرار خواهیم داد.

فاطمی امین تصریح کرد: از تشکل‌ها درخواست داریم در هر یک از حوزه‌های تحت مسئولیت خود برای احصاء مسائل و مشکلات مرتبط با مقررات و دستورالعمل‌های غیر مرتبط و ناهم‌سو پیش‌قدم شوند و پیشنهادهای خود را ارائه کنند.

وی تأکید کرد: به‌طور یقین با بخش خصوصی هم‌عقیده هستیم که نبود ثبات درروند تصمیمات حتی رشد بخش‌های موفق را نیز مختل می‌کند، بر همین ضرورت باید همه مسائل به‌صورت یکجا موردتوجه قرار گیرد و تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر تمامی مقتضیات، اجرا شوند.

فاطمی امین ادامه داد: شاخص‌های مختلف تولید و تجارت کشور باید به‌درستی شناسایی شوند، زیرا تنها در صورت وجود ترازهای دقیق است که می‌توانیم متناسب با برنامه هفتم به سمت ایجاد ثبات در مقررات حرکت کنیم.

وزیر صمت اضافه کرد: در ساختار جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت، بازبینی جدی در امور مرتبط انجام‌گرفته و هر یک از دفاتر زیرمجموعه وزارتخانه مکلف‌اند در قالب ظرفیت‌های تعریف‌شده با تشکل‌های بخش خصوصی تعامل خوبی داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای قیمت‌گذاری کالاها باید بر اساس ضوابط تعریف‌شده اقدام کنیم؛ به‌عنوان نمونه کالاهایی مانند سیمان، فولاد و…، تحت ضوابط بورس در حال عرضه هستند و از شرایط متعادلی در بازار برخوردارند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: هم‌زمان با اجرای سیاست‌های دولت برای حذف ارز ترجیحی، اعمال مدیریت ویژه روی سود بازرگانی کالاهای وارداتی ضروری، متناسب با نیاز کالایی کشور انجام‌شده است.

فاطمی امین با اشاره به اقدامات انجام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص ایجاد شفافیت در جریان کالایی کشور و مبارزه با کالاهای قاچاق گفت: در قالب طرح جامع مبارزه با کالاهای قاچاق که از سوی وزارت صمت دنبال می‌شود، ۵ اولویت کالایی ازجمله لوازم‌یدکی خودرو، پوشاک، لوازم‌خانگی و…، تعریف‌شده‌اند و به ترتیب مراحل عملیاتی طرح که اکنون گام سوم آن آغاز شده است، اجرایی می‌شود.

گفتنی است در این نشست تعدادی از نمایندگان تشکل‌های صنعتی و تجاری کشور ازجمله خانه صنعت، معدن و تجارت، انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی کشور، انجمن صنایع همگن قطعات خودرو، انجمن لوازم‌خانگی، انجمن سازندگان موبایل و تجهیزات مرتبط، انجمن خودروسازان، تولیدکنندگان فولاد، خانه معدن ایران، انجمن تحقیق و توسعه، انجمن کامپوزیت، رنگ و رزین، انجمن صنعت پوشاک، ماشین‌سازی، نظام‌مهندسی معدن و کنفدراسیون صادرات ایران به بیان دیدگاه‌ها، مسائل و مشکلات خود در خصوص تسهیل امور و رفع موانع پیش روی تولید و تجارت کشور پرداختند.

لزوم برقراری و تعریف یک کانال ارتباطی مطمئن و مستمر میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکل‌های بخش خصوصی به‌عنوان حلقه واسط میان دولت و فعالان اقتصادی کشور و ایجاد ثبات درروند صدور دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها ازجمله موارد طرح‌شده در این نشست بود.

همچنین در نشست وزیر صمت با نمایندگان تشکل‌ها بر ضرورت توجه جدی دولت و دستگاه‌های مختلف اجرایی درروند تصمیم‌گیری‌ها به آرا و نظرات فعالان بخش خصوصی و تشکل‌ها به‌عنوان نمایندگان آن‌ها تأکید شد.

لزوم حساسیت دولت و وزارت صمت به زایش و زوال تشکل‌ها، توجه جدی به آثار مسائل مرتبط با سیاست خارجی کشور در بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی و تجاری کشور و اعمال مسائل معتنابه آن‌ها در مقررات و دستورالعمل‌های صادره و معرفی ظرفیت‌های تولیدی کشور در قالب برنامه‌ها و سیاست‌های ترویجی دولت از دیگر نقطه نظرات نمایندگان بخش خصوصی در نشست مشترک با فاطمی امین بود.

همچنین در این نشست نمایندگان بخش خصوصی با اشاره به ظرفیت‌های اجرایی و کارشناسی خود، اعلام آمادگی کردند در صورت حمایت به‌عنوان بازوی اجرایی دولت برای پیشبرد بهتر امور بیش‌ازپیش مشارکت و همراهی کنند.

وزارت صمت 25 درصد اقتصاد را مدیریت می‌کند که 3 درصد آن به خودرو اختصاص دارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت باهدف گفت‌وگوی مستقیم با مردم در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه خبر به نام «صف اول» حضور یافت و گفت: حوزه خودرو به علت این‌که عموم مردم با آن در ارتباط هستند، همیشه جذاب بوده و ممکن است با ابهاماتی نیز روبه‌رو باشد، البته وزارت صمت ۲۵ درصد اقتصاد را مدیریت می‌کند که ۳ درصد آن به خودرو اختصاص دارد، یعنی سهم خودرو در حوزه کار ما بالا نیست.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از شاتا؛ سیدرضا فاطمی‌امین افزود: مسائل صنعت خودرو کشور مربوط به امروز و دیروز نیست و شاید بیش از پنجاه سال است که این مسائل وجود دارد، اما این موارد یک بار برای همیشه باید حل‌وفصل شوند.

وی عنوان کرد: بنده از سال ۱۳۸۶ مجری طرح خودروهای فرسوده بودم، بنابراین به‌طور مستقیم با صنعت خودرو ارتباط داشتم و در آن زمان برای نخستین بار طرح فروش خودروهای فرسوده به‌طور جدی و عملیاتی اجرا شد و در طول یک سال بیش از ۲۲۵ هزار خودرو فرسوده از رده خارج شد درحالی‌که تا آن زمان تنها ۴۵ هزار خودرو فرسوده از رده خارج‌شده بود.

وزیر صمت یادآور شد: صنعت خودرو نه آنقدر کوچک و بی‌اهمیت است که آن را پنهان کرده و صورت‌مسئله آن را پاک‌کنیم، نه آن‌قدر اکنون بالنده است که بتوان از آن دفاع کرد؛ بلکه اکنون باید با نگاه طبیبانه به این صنعت نگاه کرده و مسائل مربوط به آن را پیدا کرده و راه‌حل‌ها را نهایی و در یک دوره زمانی حل کنیم که ما این دوره زمانی را دو سال در نظر گرفته‌ایم و برای اجرایی کردن این مهم برنامه لازم تهیه‌شده است.

وی افزود: فکر نمی‌کنم هیچ فردی این انتظار را داشته باشد که مشکلات حوزه خودرو که بسیار پیچیده و گسترده است، طی 6 ماه مرتفع شود؛ مهم این است که برای حل این موضوع برنامه ای وجود داشته باشد و درست اجرا شود.

بازه زمانی 1402 تا 1404 نقطه عطف صنعت خودرو خواهد بود

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این برنامه دوساله تا اواخر سال ۱۴۰۴ ادامه دارد، یعنی از سال ۱۴۰۲ این موضوع تغییر پیدا خواهد کرد و در واقع نقطه عطف همین بازه زمانی است و در این دوسال با تمرکز، مسائل عمده رفع خواهد شد و این صنعت برای مردم به یک حوزه رو به رشد و قابل افتخار تبدیل خواهد شد.

فاطمی امین با اشاره به بازدید رئیس‌جمهوری از شرکت‌های خودروسازی در اواخر اسفندماه سال گذشته، توضیح داد: رئیس‌جمهوری در این بازدید در هشت محور دستوراتی را ابلاغ کردند که تمامی آن دستورات یا مقطعی بوده که اعمال‌شده یا برای اجرا نیازمند زمان بوده است. برای مثال یکی از دستورات ایشان افزایش گارانتی خودرو از دو سال به سه سال بوده است که این مهم ابلاغ و اجرایی شده است.

وی دیگر دستور رئیس‌جمهوری را افزایش ۵۰ درصدی تولید خودرو نسبت به سال گذشته اعلام و بیان کرد: سال گذشته کمتر از ۹۰۰ هزار دستگاه تولید شد، اما امسال برای تولید حداقل ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو برنامه ریزی کرده و براساس این برنامه جلو می رویم.

وزیر صمت بابیان این‌که شاخصی به نام عبور مستقیم خودرو وجود دارد، تصریح کرد: از خودروهایی که وارد خط می‌شوند، چند مورد به‌طور کامل از خط خارج‌شده و چند مورد به‌عنوان خودروی ناقص وارد پارکینگ می‌شوند؛ امروز هم ایران‌خودرو و هم سایپا هر دو صد درصد عبور مستقیم خودرو دارند، یعنی خودرو در خط کامل بیرون آمده و وارد پارکینگ نمی‌شود درحالی‌که دریک زمانی این رقم به ۱۸ درصد کل تولیدات هم رسیده بود؛ البته به‌طور دقیق میانگین تولید خودروی کامل سایپا بالای ۹۰ درصد و ایران‌خودرو از اوایل خردادماه به بالای ۹۵ درصد رسیده است.

فاطمی امین گفت: در چند سال گذشته خودروسازان بزرگ دنیا با نزدیک به ۲۰ میلیون کاهش تولید روبه‌رو شدند یا بسیاری از کشورهایی که در صنعت خودرو پیشرفته هستند در فواصل طولانی اقدام به فروش خودرو می‌کنند.

رشد 31 درصدی تحویل خودرو/ تحویل 223 هزار خودرو از ابتدای امسال تا 18 خردادماه

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با تعداد خودروهای تحویل‌شده گفت: از ابتدای امسال تا ۱۸ خردادماه، ۲۲۳ هزار دستگاه خودرو تحویل‌شده است درحالی‌که در مدت مشابه سال گذشته ۱۷۰ هزار دستگاه خودرو تحویل‌شده است، یعنی ۳۱ درصد رشد تحویل خودرو را شاهد بودیم.

کاهش 65 درصدی خودروهای ناقص کف

فاطمی امین اضافه کرد: از ابتدای امسال تا ۱۸خردادماه تعداد خودروهای ناقص کف حدود ۴۷ هزار دستگاه بوده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۳۷ هزار دستگاه بوده است، یعنی ۶۵ درصد کاهش خودروهای کف را شاهد بودیم و کاهش تولید خودروهای کف به معنی نظم یافتن تولید و زنجیره تولید است.

وی عنوان کرد: در ماه‌های آبان و آذر سال گذشته، تعداد خودروهای کف ۱۷۰ هزار دستگاه بود و به یک مسئله ملی تبدیل‌شده بود به‌طوری‌که نهادهای نظارتی نسبت به این مسئله اخطار دادند و پیگیری کردند.

وزیر صمت در ارتباط با آمار خودروهای کامل نیز گفت: امسال در این مقطع تولید ۱۴۴ هزار دستگاه خودرو کامل شده است درحالی‌که سال گذشته به آمار به ۳۸ هزار دستگاه خودرو رسید.

تمرکز برنامه‌های نیمه دوم امسال بر کیفیت خودرو خواهد بود

وزیر صمت با اشاره به برنامه دوساله برای حل مشکلات صنعت خودرو گفت: بخشی از این برنامه از مهرماه سال گذشته آغازشده و تا پایان سال ۱۴۰۱ ادامه خواهد یافت و در این مرحله به دنبال اصلاح ساختار صنعت خودرو و ثبات بخشی به تولید هستیم، البته اکنون به ثبات بخشی در تولید خودرو رسیده‌ایم و انشالله این روند تداوم خواهد یافت.

وی عنوان کرد: از نیمه دوم امسال بیشترین تمرکز درباره کیفیت خودرو خواهد بود؛ البته اکنون کیفیت در حال بهبود است اما آمار ملموس نیست، یعنی بر اساس حرکت و گزارش‌های رسمی که متعلق به وزارت صمت است، اعلام‌نشده و از سوی بخش خصوصی بوده است.

تغییر کیفیت ملموس خودرو از آذر و دی‌ماه امسال

فاطمی امین اضافه کرد: نمودارهای کیفیت رو به رشد هستند، اما نمی‌توان آن را بیان کرد زیرا قابل‌لمس نیست؛ اما از آذر و دی‌ماه امسال این تغییر کیفیت برای مردم ملموس‌تر خواهد بود، بنابراین هیچ‌کسی دارای عصای موسی نیست که مسائل چهل ساله یک صنعت را یک شبه حل کند و ناگزیر هستیم که مسائل را اولویت‌بندی کرده و به ترتیب روبه‌جلو حرکت کنیم و همین‌که خودروی ناقص به معنای قبل نداریم و عبور مستقیم خودرو کامل وجود دارد به‌نوبه خود در کیفیت مؤثر است.

1402 سال تنوع محصولات، 1403 و 1404 سال تمرکز بر تولید خواهد بود

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : سال ۱۴۰۲ به سمت تنوع محصولات، کنار گذاشتن محصولات قدیمی (امسال سه محصول از رده خارج خواهند شد) و آغاز جهش صادراتی حرکت خواهیم کرد و سال ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ نیز تمرکز بر تولید خواهد بود.

وی افزود: در ارتباط با خودرو سمند نزدیک به ۱۲ هزار تعهد از قبل وجود دارد که مربوط به فروش قبل است و باید این تعداد فروخته و سپس تولید آن متوقف شود.

فاطمی امین گفت: اکنون ظرفیت سه میلیون مونتاژ خودرو در کشور وجود دارد که البته در قسمت پرس و موتور کم است و تقاضا وجود ندارد؛ حال این پرسش وجود دارد که سرمایه‌گذاری‌ها کجاست؟ نزدیک به ۲ میلیون ظرفیت رنگ وجود دارد که سال گذشته کمتر از 900 هزار عدد تولید شد، زیرا سیستم‌های مدیریتی و ساختار شرکت‌های خودروسازی و مالکیت آن‌ها در بحث‌های مالی و نقدینگی نتوانسته این ظرفیت را بالفعل کند.

وی بیان کرد: باید بررسی شود که چرا در یک قسمت سه میلیون ظرفیت وجود دارد، اما در قسمتی مانند پرس یک میلیون ظرفیت بیشتر نیست، زیرا این‌ها مسائلی نیست که یک شبه ایجادشده باشند.

با پایان یافتن قیمت‌گذاری اموال دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا، واگذاری‌ها آغاز خواهد شد

وزیر صمت اعلام کرد: صحبت مردم در خصوص تعلق خودروسازان به دولت هم می‌تواند درست باشد و هم می‌توان گفت که این‌طور نیست، اما برای از بین رفتن این شائبه از اسفندماه سال گذشته اقدامی انجام شد به‌طوری‌که مرکز کانون وکلا و کارشناس رسمی قوه قضاییه تمام اموال مربوط به ایران‌خودرو سایپا را قیمت‌گذاری کردند و نزدیک به ۷۰۰ ابلاغ در سایپا و ۶۰۰ ابلاغ در ایران‌خودرو برای کارهای مختلف صادرشده است و امیدواریم در هفته آینده قیمت‌گذاری تمام اموال این دو شرکت به‌پایان برسد تا بلافاصله واگذاری را آغاز خواهیم کرد به‌طوری‌که در مرحله نخست شرکت‌های پارس‌خودرو، موندرو، سایپا سیترون و ایران‌خودرو خراسان خواهند بود و سهام مدیریتی واگذار خواهد شد و به سمتی خواهیم رفت تا اصلاح ساختار مدیریتی در صنعت خودرو را داشته باشیم.

کل منتخبان ذخیره به فهرست منتخبان اصلی افزوده و برنده اعلام شدند

وی ادامه داد: قرار بود خودروسازها ۱۷۶ هزار خودرو عرضه کنند، اما به علت این‌که اطلاعات عده‌ای از منتخبان همخوانی نداشت و تعداد منتخبان کاهش پیدا کرد و خودروسازان نیز اعلام آمادگی کردند که امکان تحویل خودروها رادارند ما کل ذخیره‌ها را به فهرست اصلی اضافه کردیم.

فاطمی امین در خصوص لزوم حذف قرعه‌کشی‌ها نیز بیان کرد: به دو روش می‌توان سیستم قرعه‌کشی را حذف کرد؛ ما باید عرضه و تقاضا را به هم نزدیک کنیم، ما در کشور سالی یک و نیم میلیون تقاضای خودروداریم، اما سال گذشته کمتر از یک میلیون دستگاه تولیدشده، بنابراین یک شکاف ۶۰۰ هزارتایی در این زمینه وجود دارد که تنها با واردات و افزایش تولید رفع می‌شود.

50 درصد از تولید هر مدل خودرو به طرح جوانی جمعیت اختصاص داده می‌شود

وزیر صمت در خصوص قانون ارائه خودرو به مادران سرپرست خانوار دارای بیشتر از دو فرزند نیز گفت: این قانون در آبان ماه سال گذشته مصوب شد و ۱۵ روز پس از ابلاغ باید اجرایی می‌شد، دو خودروساز بزرگ کشور از اسفندماه اجرای این طرح را آغاز کردند و در ثبت‌نام یکپارچه همه موظف به اجرای این قانون شدند.

وی افزود: برداشت ما این است که از ۵۰ درصد هر مدل خودرو برای این قانون تخصیص داده شود؛ به عبارتی هر خودرو یک مشخصاتی دارد برای مثال ۵۰ درصد خودروی ۲۰۶ یا ۵۰ درصد از مدل تارا. درواقع ۵۰ درصد از هر مدل خودرو براساس قانون جوانی جمعیت متعلق به مادران است و مابقی ظرفیت برای سایر مردم استفاده می‌شود؛ در غیر این صورت مردم نمی‌توانند از خودروهای پرطرفدار بهره‌مند شوند و هیچ فردی شانسی برای گرفتن این خودروها پیدا نمی‌کند، اما مجلس می‌تواند بر این قانون صراحت دهد و جزییات آن را مشخص کند.

آیین‌نامه واردات خودرو آماده طرح و بررسی در دولت است

وزیر صنعت در ادامه در خصوص واردات خودرو نیز توضیح داد: آیین‌نامه واردات خودرو در دولت مطرح‌شده و دارای ۱۰ بند است، در خصوص یکی از بندهای آن در هیئت دولت ابهاماتی وجود داشت و لازم بود به کمیسیون اقتصادی برگردد و برای بازگشت دوباره به دولت باید ۳ را مرحله طی می‌کرد؛ اکنون طرح آماده این است که در دولت مطرح و بررسی شود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر واردات خودرو از شهریورماه بیان کرد: از زمانی که این طرح تصویب شود، دو تا سه ماه بعد عملیاتی خواهد شد و زمان زیادی نخواهد برد.

بر واردات خودروهای اقتصادی زیر 10 هزار دلار تأکید داریم

فاطمی امین در خصوص مشخصات خودروهای وارداتی گفت: ما بر واردات خودروی اقتصادی تأکید داریم یعنی خودروهایی که زیر ده هزار دلار باشند؛ زیرا می‌خواهیم پژو، سمند و تیبا را از رده خارج کرده و خودروهایی مانند تارا و شاهین که قیمت‌های بالاتری نسبت به خودروهای اقتصادی دارند را جایگزین کنیم، پس لازم است برای قشری از جامعه که خودروهایی ارزان‌تر می‌خواهند محصول داشته باشیم؛ بنابراین در این آیین‌نامه تمرکز ویژه کردیم که خودروهای اقتصادی ارزان‌تر وارد شود تا هم نیاز مردم را پوشش دهند و هم به‌تدریج به سمت ساخت داخل برویم و نقص ترکیب محصولات داخلی را با از رده خارج کردن خودروهایی باقیمت پایین اما بی‌کیفیت و جایگزین کردن یک خودروی اقتصادی باکیفیت، برطرف کرده و سبد محصولات را کامل کنیم.

وی افزود: خودروهای وارداتی تنها خودروها چینی نیستند و خودروهای اقتصادی اروپایی زیر 10 هزار دلار نیز وجود دارد و گفت‌وگوهایی نیز برای انجام این کار آغازشده است.

وزیر صمت ادامه داد: پس از تحریم‌هایی که بر روسیه اعمال شد، جلساتی با شرکت‌های روسی برگزار شد و آنان به‌شدت علاقه‌مند به واردات قطعه از ایران هستند؛ گفت‌وگوها بین شرکت‌های ایرانی و روسی در حال انجام بوده و نقش وزارت صمت در آن تسهیلگری است.

وضعیت امروز صنعت خودرو را تائید نمی‌کنم

وی اضافه کرد: وضعیت امروز صنعت خودرو آن چیزی نیست که بنده به‌عنوان وزیر آن را تائید کنم، اما حرکت در مسیری که آغازشده پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته است.

وزیر صمت در خصوص بحث دانش‌بنیان شدن صنعت خودرو نیز بیان کرد: دانش‌بنیان شدن کار ادامه‌داری است و خبرهای خیلی خوبی برای این موضوع داریم و در بحث تولید موتور و حسگرهایی که مربوط به ایمنی خودرو است، اتفاقات خیلی خوبی در حال رخ دادن است.

گلایه‌ها از روند قرعه‌کشی‌ها بسیار زیاد بود

وی در رابطه با موضوع قرعه‌کشی خودرو نیز گفت: در حدود 6 ماه گذشته گلایه‌هایی مربوط به نحوه قرعه‌کشی‌ها مطرح بود و شرکت‌هایی بودند که عنوان می‌کردند ۲۰ میلیون پرداخت کنید تا اسم شما را از قرعه‌کشی بیرون آوریم.

فاطمی امین افزود: یک خودروسازی ۸ صبح اعلام کرد که ثبت‌نام می‌کند و هرکسی هم که ثبت‌نام می‌کند باید کل پول را که ۸۰۰ میلیون است یک جا پرداخت کند، ضمن اینکه کمتر از دو، سه دقیقه این فرصت تمام می‌شد که در اینجا رانت‌هایی وجود داشت.

وزیر صمت بیان کرد: در این دوره ما هیچ‌کار جدیدی نکردیم غیر از دو کار؛ دو نرم‌افزار قرعه‌کشی بود که یکی از آن‌ها متعلق به ایران‌خودرو و یکی دیگر مربوط به سایپا و سایر خودروسازان بود که ما اعلام کردیم باید یکی از این دو نرم‌افزار مبنا قرار بگیرد و همه آنجا ثبت‌نام کنند و دوم این‌که ما نظارت خواهیم کرد تا مراحل کار درست انجام شود.

وی تصریح کرد: قرعه‌کشی اخیر را نیز وزارت صمت برگزار نکرد، بلکه سایتی بود که از قبل هم وجود داشت و شرکتی این کار را انجام می‌داد، اما ما گفتیم به‌جای این‌که دو سایت باشد و هر هفته مردم را درگیر ثبت‌نام کنیم این سایت‌ها را تجمیع می‌کنیم و هر یک و نیم یا دو ماه یک بار این کار انجام شود و نظارت کنیم تا کارها طبق قواعد پیش برود.

فاطمی امین بیان کرد: به‌طور مشخص این بار یک اتفاقاتی افتاد، برای مثال پیش‌ازاین کسی ثبت‌نام می‌کرد و بعد شماره موبایل وی در نمایندگی عوض می‌شد، همچنین نزدیک ۱۲ هزار نفر از کسانی که ثبت‌نام کرده بودند و منتخب‌شده بودند احراز هویت آن‌ها همخوانی نداشت.

وزیر صمت یادآور شد: ما یک منتخب اصلی و یک منتخب ذخیره داریم در آن سایتی که ثبت‌نام می‌شد هم منتخب اصلی و هم منتخب ذخیره به‌عنوان منتخب مطرح شدند و بعد منتخبان اصلی به خودروساز معرفی شدند، اما به علت این اطلاعات هویتی ۱۲ هزار نفر از منتخبان اصلی‌ها نادرست بود، تعداد دیگری از فهرست ذخیره جایگزین آن‌ها شدند.

با حذف ارز 4 هزار و 200 تومانی قیمت لوازم‌خانگی قاچاق افزایش یافت

فاطمی امین در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بازار لوازم‌خانگی گفت: دو نکته در این موضوع وجود دارد ممکن است تا حدی قیمت‌ها رقابتی نباشند و آن‌هم در کشور بسیار محدود است در کالاهایی مانند یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی قیمت‌های داخلی پایین‌تر هستند، اما یک نکته بسیار ظریف وجود دارد و آن این‌که از زمانی که ارز 4 هزار و 200 تومانی برای روغن گندم و غیره حذف شد، قیمت لوازم‌خانگی قاچاق افزایش پیدا کرد؛ زیرا افرادی روغن و ... را قاچاق کرده و با سود حاصل از آن لوازم‌خانگی وارد می‌کردند و سود قاچاق تا حدی بود که می‌توانست سودش را پایین‌تر هم بیاورد.

جشنواره فروش لوازم‌خانگی از سوی بانک‌ها به‌زودی برگزار می‌شود

وی با اشاره به ممنوعیت واردات لوازم‌خانگی ادامه داد: ما نباید واردات داشته باشیم و اگر این کالاها وجود دارند، قاچاق است مگر این‌که بخش کوچکی ته لنجی و رسمی باشد؛ افزایش قیمت لوازم‌خانگی خارجی به علت حذف درآمدهای سرشار حاصل از قاچاق مواد غذایی است. درواقع دو قیمت وجود دارد که شامل قیمت تولیدکننده و قیمتی که دست مصرف‌کننده می‌رسد، می‌شود؛ قیمت بیشتر لوازم‌خانگی‌های عمده مانند یخچال، ماشین لباسشویی و تلویزیون از مهر پارسال تا امسال افزایش قیمت قابل‌توجهی نداشته است، اما در کف بازار با افزایش قیمت روبه‌رو هستیم و این نارسایی نظام توزیع است که بر روی آن متمرکز هستیم و از کارهایی که به‌زودی انجام می‌شود جشنواره فروش از طریق بانک‌ها است حتی وام برای آن تأمین خواهد شد؛ ما بیش از ۱۶ میلیون دستگاه لوازم‌خانگی تولید می‌کنیم و همین امروز خطوطی جدید را افتتاح کردیم که برای تلویزیون هم نیاز به واردات نداشته باشیم، اما اکنون به دنبال طرح‌های تشویقی هستیم تا برای تولیدات تقاضا ایجاد شود؛ همچنین باید با کوتاه کردن فاصله تولیدکننده تا مصرف‌کننده محصولات باواسطه گری کمتری به‌دست خریدار برسد.

افزایش قیمت‌های جهانی و دو اصلاح نرخ ارز عامل افزایش قیمت‌ها

وزیر صمت در خصوص علل سازمان حمایت برای افزایش قیمت گفت: افزایش قیمت‌ها به علت افزایش قیمت‌های جهانی بوده است، اواخر سال گذشته دو اتفاق افتاد که کمتر درباره آن صحبت می‌شود؛ اول افزایش قابل‌توجه قیمت جهانی در روغن، پنبه یا پنل‌های تلویزیون و دوم این‌که بنا بر قانون بودجه امسال تعرفه واردات از 4 هزار و 200 تومان به ۲۶ هزار تومان رسید، یعنی جهش ۶ برابری در تعرفه‌ها داشتیم، البته با نصف کردن سود بازرگانی تا حدودی تعرفه‌ها تا حد ۳ برابر جبران شد، یعنی ما در واردات و در نرخ ارز محاسبه تعرفه واردات دو اصلاح نرخ ارز داشتیم.

وی افزود: تقسیم‌کاری و هماهنگی بین دستگاه‌ها وجود دارد و در حوزه مسئولیت ما افزایش قیمت‌ها متعادل‌تر بود، برای مثال تورم در لوازم‌خانگی نصف تورم میانگین کشور بود.

اتصال گمرک به سامانه جامع تجارت انجام می‌شود

وزیر صمت در خصوص تمهیدات این وزارتخانه برای جلوگیری از واردات کالاهای مشابه دارای تولید داخل گفت: شما اشاره کردید واردات کالاهای مشابه ۲۰۰ میلیون دلار بوده، درحالی‌که کل بازار سال گذشته ۵۲ میلیارد دلار بوده است، یعنی قسمت اندکی از کل واردات مربوط به این حوزه بوده است؛ البته پاسخ به این پرسش خارج از حیطه وزارت صمت است و به بحث‌های گمرکی برمی‌گردد، اما کاری که ما انجام می‌دهیم اتصال شناسه کالا به گمرک است، کد گمرکی اکنون به‌صورت کلی است، به این صورت که محصول کلی را نام می‌برد و شرح کالا تایپ می‌شود که دقیق نیست، کاری که ما باید انجام بدهیم این است که برای تمام کالاها شناسه ایجاد و صادر کنیم که این کار انجام‌شده است تا گمرک این شناسه کالا را مبنای تطبیق قرار دهد و دیگر شرح کالا را کسی دستی تایپ نکند؛ اتصال گمرک به سامانه جامع تجارت که پیگیر آن هستیم این مسائل را حل خواهد کرد.

وی افزود: سامانه جامع تجارت یکی از مهم‌ترین سامانه‌های اقتصادی کشور است، از سال گذشته ۵۰ میلیون سند (انواع فاکتورها و رسیدهای تراکنش) در این سامانه ثبت‌شده است درحالی‌که از اول ایجاد این سامانه تا سال قبل، ۳۰ میلیون سند ثبت‌شده بود، یعنی ما در یک سال یک و نیم برابر سال‌های گذشته سند ثبت کردیم، این سامانه روزانه ۵ میلیون تراکنش دارد که کار بسیار گسترده‌ای است؛ همه دستگاه‌ها به‌غیراز گمرک که دارای یک مشکل داخلی است به این سامانه متصل هستند و ما به جد پیگیر هستیم داده‌ها تبادل شوند، اما هنوز به سطح مورد انتظار نرسیده‌ایم.

وی در ادامه در خصوص پنجره واحد نیز عنوان کرد: همه خدمات صنعت معدن تجارت در درگاه ملی مجوزها به پنجره واحد متصل هستند، مصوبه قانون بودجه امسال این است که تا شهریورماه فرصت داریم تا با تعریف رمز واحد به سیستم‌ها وارد شویم.

حجم واردات کالاهای مشابه تولید داخلی از دو میلیارد دلار به 200 میلیون دلار رسیده است وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص قانون ممنوعیت واردات کالاهای مشابه تولید داخل توضیح داد: حجم واردات اقلام مشابه تولید داخل اکنون حدود ۲۰۰ میلیون دلار است درحالی‌که درگذشته این رقم بیش از دو میلیارد دلار بوده که نشان می‌دهد کاهش قابل‌ملاحظه‌ای در این خصوص اتفاق افتاده است. فاطمی امین ادامه داد: در تلاشیم سامانه شناسه کالا را به گمرک متصل کنیم و با توجه به این‌که حدود 8 هزار کد کالا در سامانه گمرک وجود دارد، سعی شده برای تمام کالاها شناسه کالا صادر شود تا گمرک این شناسه‌ها را مبنای اظهار و تطبیق قرار دهد و به‌طور حتم اتصال گمرک به سامانه جامع تجارت این مشکل را رفع می‌کند. وی ادامه داد: سامانه جامع تجارت یکی از مهم‌ترین سامانه‌های کشور است، فقط در طول سال گذشته بیش از ۵۰ میلیون سند در این سامانه ثبت‌شده که با توجه به رقم ثبت حدود 30 میلیون سند درگذشته، بیش از یک و نیم برابر سال‌های گذشته بوده است.

وزیر صمت تصریح کرد: روزانه حدود ۵ میلیون تراکنش در سامانه جامع تجارت انجام می‌شود و تمامی دستگاه‌ها به‌جز گمرک به آن وصل است که در حال پیگیری هستیم تا گمرک نیز به‌صورت کامل به این سامانه متصل شده و اطلاعات لازم ردوبدل شود.

فاطمی امین گفت: با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص ایجاد پنجره واحد خدمات حداکثر تا شهریورماه این موضوع عملیاتی می‌شود.

شناسایی 450 پهنه معدنی در کشور از مهرماه سال گذشته

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص توسعه معادن در سطح کشور اضافه کرد: در این حوزه باید سه اتفاق مهم را مدنظر قرار دهیم که گام نخست آن شناسایی ظرفیت‌های معدنی در سطح کشور است که در این خصوص کار بسیار بزرگی از مهرماه سال گذشته آغاز شد و حدود ۴۵۰ پهنه معدنی کشور شناسایی شدند.

وی ادامه داد: برنامه شناسایی پهنه‌های معدنی از استان خراسان جنوبی آغازشده و امسال در خوزستان ادامه خواهد یافت و تمامی نقاط دارای ظرفیت‌های معدنی در این پروژه شناسایی می‌شوند؛ خوشبختانه در چارچوب اجرای این طرح شناسایی بسیار خوبی در استان خراسان جنوبی شکل گرفت و یکی از ذخایر مهم معدنی کشور در استان خراسان جنوبی شناسایی‌شده که به‌صورت قطعی تا یک ماه آینده آن را اعلام خواهیم کرد و نوید بسیار خوبی برای کشور است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: گام دوم و بسیار مهم در حوزه معادن، تسهیل قوانین و مقررات موجود در این حوزه است، اکنون بیش از 320 قانون، مقررات و دستورالعمل در بخش معدن وجود دارد که موارد به صاحب‌نظران مربوطه ارسال‌شده تا با بررسی‌های دقیق موانع موجود را رفع کنند و تا دو هفته آینده مجموعه مقرراتی که به‌صورت شسته‌ورفته شکل‌گرفته‌اند، ابلاغ می‌شود.

شراکت مردم در منافع معادن برای نخستین بار

فاطمی امین تأکید کرد: با برنامه‌ریزی و اقدامات انجام‌شده صادرات مواد خام معدنی به‌شدت کاهش‌یافته است و یک خبر بسیار مهم و خوب در حوزه معدن نیز آن است که برای نخستین بار مردم را در منافع معادن شریک قراردادیم و در این خصوص و در گام نخست، معدن جان جان در سیستان و بلوچستان به‌شرط شراکت ۴۰ درصدی با مردم منطقه، به بهره‌بردار واگذارشده است.

وی تصریح کرد: این مهم در سایر معادن در سطح کشور نیز به‌طور حتم دنبال می‌شود تا مردم در بخش معادن به شکل جدی و اثرگذاری سهیم شوند.

وزیر صمت اعلام کرد: حقوق معدنی امسال دو برابر شده و طبق قانون و تأیید دولت، ۱۵ درصد از حقوق دولتی باید در مناطق محل استقرار معادن خرج شوند که امسال تصمیم گرفته شد که این مبالغ در حساب مشخصی به استان‌های مربوطه تخصیص پیدا کند.

مثبت شدن تراز تجاری بدون احتساب نفت کشور در سه ماه گذشته

فاطمی امین در خصوص مثبت شدن تراز تجاری کشور گفت: از ابتدای مهرماه و هم‌زمان با آغاز کار دولت سیزدهم، تأکید ویژه‌ای روی توسعه صادرات شد و با اقدام جدی برای رفع موانع در سال گذشته یعنی سال ۱۴۰۰، بیش از 48 میلیارد دلار صادرات انجام شد که نسبت به رقم ۳۵ میلیارد دلاری سال پیش از آن رشد خوبی اتفاق افتاده است و خبر خوب در این حوزه این‌که در سه ماه گذشته، تراز تجاری بدون نفت کشور مثبت شد و صادرات 400 میلیون دلار بیش از واردات، انجام شده است.

وی در خصوص افزایش مراودات تجاری با سایر کشورها و میزبانی از هیئت‌های تجاری کشورهای مختلف توضیح داد: هر هفته و به‌صورت پیوسته حداقل یک هیئت خارجی در ایران حضور دارد و رفت‌وآمدهای تجاری خیلی خوبی در حال انجام است.

وزیر صمت گفت: بیش از ۱۰۰ درصد درآمد ترانزیتی کشور افزایش‌یافته و با 6 کشور اطراف خود موافقت‌نامه همکاری‌های بیمه‌ای امضا کرده‌ایم و اتفاقات بسیار خوبی در حوزه تجارت خارجی کشور در حال وقوع است.

به وعده ارائه گزارش عملکرد هر سه ماه یک بار به‌صورت پیوسته عمل کرده‌ایم

فاطمی امین یادآور شد: بر اساس وعده‌ای که به مردم داده‌ایم هر سه ماه یک بار گزارش عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت را ارائه می‌کنیم و این اتفاق به‌صورت پیوسته در حال انجام است و آخرین گزارش موجود که برای فروردین‌ماه است در سایت وزارت صمت قابل‌رؤیت عمومی همه مردم است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اصل مهم، تغییر ریل در برخی بخش‌های مختلف صنعت، معدن و تجارت بوده و با توجه به مشکلاتی که با آن‌ها روبه‌رو بودیم نباید به‌صورت روزمره موارد دنبال کنیم، بلکه باید به سمت اصلاح ساختارها و ایجاد سازوکارهای اصولی در این حوزه رفته و موارد و برنامه‌ها را به‌صورت ویژه دنبال می‌کنیم و امیدواریم تا پایان امسال عمده برنامه‌ها عملیاتی شوند و نتایج اقدامات بیش‌ازپیش برای مردم مشهود و قابل‌لمس باشد.

وی با اشاره به یکی از اقدامات اساسی انجام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این مدت گفت: به‌عنوان نمونه در حوزه فولاد در کشور همسایه شاهد حدود ۵۰ درصد افزایش قیمت بودیم درحالی‌که این کالا در کشورمان با تدابیر انجام‌شده، روند افزایشی را تجربه نکرده و در شرایط متعادل فولاد به تولیدکنندگان عرضه می‌شود.

مدیرعامل فرابورس در همایش«چشم‌انداز اقتصاد ۱۴۰۱ و فرصت‌های پیشرو»: شاخصی طراحی شود که وضعیت بازار را بهتر نشان دهد

فعالان بازار در خصوص شاخص کل انتقاداتی را دارند و معتقدند که این شاخص بیانگر وضعیت بازار نیست؛ در این خصوص باید شاخصی طراحی شود که وضعیت بازار را بهتر نشان دهد.

به گزارش بورس و بانک ؛ میثم فدایی، مدیرعامل فرابورس ایران در همایش چشم‌انداز اقتصاد ۱۴۰۱ و فرصت‌های پیشرو در خصوص افزایش نقدشوندگی گفت: در سهام شرکت‌های بازار پایه، نمادهایی بودند که بیش از یک سال در صف فروش قفل بودند که بنا به عوامل مختلف بازاری، اقتصادی یا فاندامنتال نیازمند تعدیل قیمت بودند. بنابراین این طرح از اواخر آذر ماه سال گذشته مطرح شد که حجم مبنا برای شرکت‌هایی که بیش از ۲۰ روز در صف خرید یا فروش بودند، برای افزایش نقدشوندگی بازار حذف شود تا سهامداران به راحتی بتوانند به معامله بپردازند.

وی با بیان اینکه انتظار داریم بعد از فصل مجامع و با بازگشایی نمادها دیگر سهم قفل شده در صف خرید و فروش نداشته باشیم، افزود: در خصوص بازارهای اصلی هم اگر نمادی دارای بازارگردان باشد، با شرایطی که سازمان بورس تعیین می‌کند، حجم مبنا حذف می‌شود. با این تصمیم نوسان شاخص فرابورس کمتر و همچنین تصمیم گرفته شده که اگر سهمی ۱.۵ برابر میانگین حجم مبنا ماهانه معامله شد، حجم مبنا در آن نماد حذف شود.

فدایی اظهار کرد: شاخص کل نیز بحث دیگری است که فعالان بازار همیشه به آن انتقاد می‌کنند که این شاخص بیانگر وضعیت بازار نیست. در پاسخ می‌توان گفت از نظر متخصصان شاخص کل باید شامل چه بازارهایی باشد و همچنین وزن سهم‌های مختلف در آن چقدر است؟ موضوع دیگر شرکت‌های سرمایه‌گذاری و زیرمجموعه‌های آنهاست که ابهام زیادی دارند زیرا شاخص کل یکبار به خاطر شرکت‌های زیرمجموعه بالا می‌رود و بار دیگر به خاطر شرکت سرمایه‌گذاری رشد می‌کند.

فدایی در همایش «چشم انداز اقتصاد 1401 و فرصت‌های پیش‌رو» که به همت کارگزاری پیشرو در تاریخ 27 خردادماه 1401 برگزار شد، گفت: برای اصلاح عرضه اولیه شرکت‌ها به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مقرر شد کف قیمتی تعیین شود و همچنین تعداد صندوق‌ها افزایش یابند.

وی در خصوص تغییر دامنه نوسان نیز بیان کرد: تغییر دامنه نوسان دی ماه ۱۴۰۰ مطرح و قرار شد هر فصل یک درصد در بورس و فرابورس دامنه نوسان افزایش یابد، اما با توجه به شرایط مبهم بودجه و برجام مقرر شد این تصمیم در شرایطی پایدارتری عملی شود. در حال حاضر با افزایش یک درصدی دامنه نوسان در فرابورس شاهد کاهش صفوف فروش هستیم.

علی سرزعیم، اقتصاددان نیز در بخش دیگری از این سمینار در خصوص نامه 25 اقتصاددان که سال 99 منتشر شد، گفت: من سر حرف‌های قبلی خود هستم اما آن نامه ادبیاتی داشت که متاسفانه از آن نامه اشتباه برداشت شد.

وی ادامه داد: با توجه به متغیرهای کلان، اقتصاد ایران در مسیر احیا است. شروع تحریم‌ها مانند مشتی بود که به اقتصاد ایران وارد شد اما پس از دو سال فعالان بازار خود را با تحولات و تغییرات تطبیق دادند و امسال به رشد مثبت رسیدیم. در کوتاه‌مدت رشد ادامه دارد ولی در بلندمدت اوضاع اقتصادی به هم می‌ریزد.

شهاب موسوی، مدیرعامل آساسرمایه نیز بیان کرد: متغیرهای زیادی وجود دارد که روی بازار و سرمایه‌گذاری اثر دارد؛ تحلیلگران باید با احاطه به اخبار و تحولات داخلی و خارجی موضع خود را مشخص کنند. برای مثال تغییر قیمت دلار، نرخ بهره، حامل‌های انرژی و امثال اینها متغیرهایی هستند که روی بازار اثر دارند؛ ریسک بالا رفتن نرخ بهره فدرال رزرو بسیار جدی است.

مهدی سوری، کارشناس بازار سرمایه گفت: پی بر ایی بازار در بلندمدت پایین‌تر از ۴.۸ مرتبه نبوده کهمی‌توان نتیجه گرفت ریسک خاصی بابت ریزش بازار وجود ندارد و با منتشر شدن گزارش‌های سه ماهه انتظار کاهشی پی بر ایی بازار را تا آخر سال خواهیم داشت.

علی محمودیان، مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری پیشرو اظهار کرد: رفتار جمعی بازار نه تنها میانگین نظرات تحلیلگران نیست بلکه برآیند رفتار تک‌تک افراد هم نیست. بزرگان بازار هم می‌توانند اشتباه کنند زیرا رفتار معاملاتی ‌آنها درست نبوده است. زمانی می‌توان گفت که شاخص روند صعودی خوبی را شروع کرده که ۱۵ درصد بالاتر از سقف قبلی خود معامله شود.

آراد پورکار، مدیر تحلیل کارگزاری پیشرو در پایان این گردهمایی گفت: افزایش ارزش معاملات مهمترین معیار برای رشد بازار سرمایه است. با جابجایی سرمایه از سهام به صندوق‌ها و برعکس ارزش کل بازار بالا و پایین می‌شود، اگر فقط بازار سهام را در نظر بگیریم، تحلیل و سرمایه‌گذاری مشکل می‌شود.

وزیر صمت: هیچ واحد تولیدی به دلیل کمبود ورق و فلزات دچار مشکل نیست

وزیر صمت با بیان اینکه ما را نه به لحاظ وضع موجود بلکه به لحاظ حرکت، جهت و سرعت ارزیابی کنید، گفت: ما به روزمرگی دچار نشدیم، من خیلی می‌توانستم کارهای ویترینی انجام دهم و عوام فریبی کنم اما وقت خود را برای اصلاح ساختار اختصاص دادیم چرا که تا ساختارها را اصلاح نکنیم فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تمدن نوین اسلامی محقق نخواهد شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل ازشاتا؛ سید رضا فاطمی امین در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان پاسخ به سؤالات وکلای ملت، اظهار داشت: سؤالاتی که مطرح شد چندبعدی است لذا ما باید در بخش صنعت معدن و تجارت به این موضوع بپردازیم که دچار چه مسائلی هستیم.

وی با بیان اینکه در این بخش 14 مسئله را شاهد هستیم، ادامه داد: یکی از این مسائل عدم ثبات قوانین و متغیرهای اقتصادی، پایین بودن بهره وری، تورم بالا، پیروی قیمت های داخلی از نرخ ارز و سهم بالای قاچاق از این جمله هستند. البته من نمی خواهم به همه موارد اشاره کنم چرا که همه اینها مسائل ریشه ای هستند که بر روی یکدیگر انباشته شده اند.

فاطمی امین اظهار داشت: در دولت قبل، در طول چهار سال، وزارت صمت، پنج وزیر و سرپرست داشته است، با مسائل گسترده و انباشته شده و ریشه‌ای مواجه هستیم اما مدیریت‌ها ثبات ندارد و نبود ثبات در مدیریت موجب حل نشدن ریشه‌ای مشکلات می‌شود.

وی با اشاره به مباحث مربوط به بازار، تصریح کرد: اگر نرخ تورم را ملاحظه کنیم در طی ۵۰ سال گذشته همیشه تورم وجود داشته است. در چند سال گذشته این تورم به بالای۳۰ درصد افزایش یافته و این تورم ساختاری است و مسئله‌ای نیست که بتوان به راحتی با کارهای جزئی آن را برطرف کرد بلکه نیاز است به سمت اصلاح ساختاری پیش برویم که یکی از موارد اصلاح ساختاری، قیمت دلار است.

وی با بیان اینکه از 3 راه اقتصاد کشور تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ ادامه داد: نکته اول اینکه وقتی قیمت دلار افزایش می یابد، قیمت‌ کالا نیز بیشتر می‌شود و مواد اولیه افزایش پیدا می‌کند و قیمت تولید داخلی بیشتر می‌شود.

وزیر صمت خاطرنشان کرد: نکته دوم که بسیار پنهان است و کمتر به آن توجه می‌شود این است که با دست خودمان در قوانین و مقررات خودمان و با سازوکار داخلی قیمت‌های داخلی را به دلار متصل کرده‌ایم.

هر وقت قیمت ارز افزایش یافته نرخ تورم نیز افزایش یافته است

فاطمی امین با بیان اینکه وقتی قیمت دلار افزایش می یابد، قیمت‌ها در پتروشیمی هم بیشتر می‌شود، افزود: به عنوان مثال ۶۰ درصد قیمت بطری آب مواد پتروشیمی است. جنگ روسیه و اوکراین منجر به افزایش قیمت گاز و نهایتا قیمت پت شده است. پس تا این روندها و اتصالی که خودمان به ارز را ایجاد کردیم، حل نکنیم، تورم ما حل نمی‌شود. یک نوع تورم دیگر نیز ناشی از تورم انتظاری است که وقتی قیمت ارز افزایش می‌یابد مردم به دنبال حفظ ارزش پول هستند و به نوعی به سمت حفظ ارزش پول خود می‌روند بنابراین هر وقت قیمت ارز افزایش پیدا کرده، نرخ تورم هم افزایش پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: اگر بخواهیم وضعیت را درمان کنیم هرچند بازرسی از فروشگاه‌ها لازم است اما صرفا این کارمسئله را حل نمی‌کند و باید اقدامات ریشه‌ای انجام شود. در کشور ۱۴ بازار مهم وجود دارد که اگر این ۱۴ بازار را اصلاح نکنیم، وضعیت تغییری نخواهد کرد. از این تعداد بازارها ۴ بازار به وزارت صنعت، معدن و تجارت مربوط است که شامل بازار کالاهای منبع پایه، بازار کالاهای واسطه‌ای و نهایی، بازار خدمات عمومی و بازار ماشین آلات و تجهیزات است.

وی گفت: در بازار و تولید یک مسئله گرانی و یک موضوع گران فروشی داریم، در برخی جاها باید جلوی گرانفروشی و در برخی مواقع باید جلوی گرانی را بگیریم؛ چون گرانی در حلقه‌های اولیه باعث افزایش قیمت در حلقه‌های بعدی خواهد شد. لذا اولین کار برای تنظیم بازار و مدیریت تورم این است که در صنایع بالادستی قیمت ها را مدیریت کنیم و به گونه ای عمل نشود که یک افزایش قیمتی به حلقه های بعدی تسری پیدا کند. بنابراین اولویت این است که به سمت بازار فولاد، بازار پتروشیمی و بازار محصولاتی برویم که افزایش قیمت آنها، افزایش قیمت بعدی را انجام می دهد.

وی با بیان اینکه گردش مالی صنایع فولادی 550 همت است، افزود: بازار صنایع معدنی هزار همت است، قیمت‌های جهانی در دو سه ماه گذشته به شدت افزایشی شدند اما قیمت ورق، میلگرد و شمش در ایران ثبات داشت. در دی ماه سال گذشته گاز بخش عمده ای از واحدهای فولادی قطع شد و از طرفی قیمت ارز افزایش پیدا کرد اما همچنان شاهد ثبات نرخ فولاد هستیم و این به منزله اصلاح سازوکارهاست؛ بدون اینکه یک پرونده تعزیراتی شکل بگیرد و بدون آنکه بخواهیم بازرسی کنیم. یعنی قواعد و مقرراتی وضع کردیم و ساختار بازار پایه را اصلاح کردیم و بازار فولاد همانند موم در دست‌ ماست.

تورم لوازم خانگی کمتر از نصف تورم کشور است

فاطمی امین در ادامه به بازار لوازم خانگی اشاره کرد و گفت: تا شهریور سال 1400 نمودار لوازم خانگی نمودار افزایشی است اما از شهریور و مهر به بعد ثابت می شود و افزایش بسیار اندکی دارد. تورم لوازم خانگی کمتر از نصف تورم کشور است.

حرکت به سمت مالیات سود مازاد
وزیر صمت اظهار داشت: این یعنی اقداماتی انجام شده و این اقداماات با اعمال سازوکارهایی شکل گرفته است. البته نقص‌هایی هم داریم که باید به سمت قانون گذاری حرکت کنیم؛ در دنیا مالیات سود مازاد داریم که اجرایی می شود و ما داریم آماده می‌کنیم به مجلس ارائه شود و آن درمان اساسی تورم است.

وی در مورد پشتیبانی از صنعت، تاکید کرد: حوزه صنعت باید در 3 حوزه بخش فروش، سرمایه در گردش و مواد اولیه مورد حمایت و پشتیبانی قرار گیرد. اگر می‌خواهیم سطح تولید در وضع مناسب قرار گیرد باید برای بازار، سرمایه‌ در گردش و مواد اولیه فکر کنیم.

هیچ واحد تولیدی به دلیل کمبود ورق و فلزات دچارمشکل نیست

وی با بیان اینکه هیچ واحد تولیدی به دلیل کمبود ورق و فلزات دچار مشکل نیست اما در پتروشیمی دچار مشکل هستیم که باید اصلاح کنیم.

70 درصد تسهیلات بر مبنای صورتحساب سامانه جامع تجارت پرداخت می شود

فاطمی امین با اشاره به مسائل مربوط به سرمایه در گردش، افزود: در مورد سرمایه در گردش 2 اقدام را انجام دادیم و نمی توانیم در قالب وزارت صمت نظام بانکی را اصلاح کنیم؛ نظام بانکی یک چالش است و همه ما این را می‌دانیم اما چه باید کرد؛ ما دو طرح بسیار مؤثر آغاز کردیم. یکی اینکه تسهیلاتی که به واحدهای تولیدی پرداخت می شود به جای اینکه به طور مستقیم به خودشان داده شود برمبنای صورتحساب سامانه جامع تجارت به حساب فروشنده واریز می شود لذا با این اقدام از انحراف منابع جلوگیری می شود و همه منابع موجود به نحو بهتری استفاده می شود. این کار در سال گذشته آغاز و اجرایی شد و هفته گذشته مصوب شد 70 درصد تسهیلات از این طریق پرداخت شود.

شراکت مردم در انفال برای اولین بار

وی با تاکید بر اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری کارهای بسیار گسترده‌ای انجام شده است، به کارهای انجام شده در حوزه معد اشاره و تصریح کرد: در حوزه معدن 9 اقدام بسیار مهم اتفاق افتاد که یکی ازآنها واگذاری معادن به نفع مردم است؛ برای اولین بار در معدن مس جانجا که معدنی بسیار بزرگ است وقتی می‌خواستیم مزایده برگزار کنیم، اعلام کردیم کسی برنده مزایده می شود که 40 درصد از سهام معدن را به مردم دهد. این مزایده برگزار شد؛ الحمدالله کار اجرایی شد؛ این برای اولین بار است که مردم در انفال شریک شوند.

قوانین متناقض حوزه معدن طی روزهای اخیر تنقیح شد

فاطمی امین درباره دریافت حقوق دولتی معادن نیز خاطرنشان کرد: بسیاری از فسادها و ناکارآمدی‌های حوزه معدن مربوط به نحوه دریافت حقوق دولتی است. نکات متعددی وجود دارد که به آن اشاره نمی‌کنم. بیش از 300 مقرره، بخشنامه و دستورالعمل داریم که متناقض همدیگر در حوزه معدن هستند و این باعث کندی کار، دیوان سالاری و خدای نکرده سوءاستفاده در اقتصاد شده است. یکی از کارهایی که روزهای اخیر انجام شد اینکه تمامی این قوانین و مقررات تنقیح شد و به نوعی نهایی شد که کار انجام شود.

افتخار به برنامه‌محور بودن صمت

فاطمی امین در بخش دیگری از صحبت های خود در تشریح عملکرد وزارت صنعت، گفت: یکی از اقداماتی که ما در وزارت صنعت به آن افتخار می کنیم برنامه داشتن و ارائه گزارش است. گزارش های سه ماه یکبار وزارتخانه را به همه نمایندگان ارسال کرده ایم

پای هر قولی که دادیم هستیم

وی اظهار داشت: گزارش سه ماهه دوم نیز اخیرا ارائه شده و ریز کارهای ما مشخص است و پای هر قولی که دادیم پای آن هستیم و اگر نتوانیم اجرا کنیم می‌گوییم به این دلایل؛ ولی تا الان قول‌هایی که دادیم را اجرا می‌کنیم. بعضا گفته می شود وزرا وعده می‌دهند، این یعنی برنامه داشتن. اگر من هیچ عددی نمی گفتم و گرد صحبت می کردم قابل پیگیری نبود. اینکه ما در جلسه رای اعتماد در برنامه های خود اعداد و رقم اعلام کردیم یعنی اینکه می خواهیم پاسخگو باشیم و این پاسخگویی را در دو گزارش فصلی انجام دادیم.

برنامه 2 ساله برای صنعت خودرو داریم

وزیر صمت با اشاره به وضعیت خودرو، تصریح کرد: خودرو مسئله امروز و یا دیروز نیست چرا که 40 سال است با این چالش مواجه هستیم. بنابراین یک برنامه 2 ساله برای صنعت خودرو داریم.این برنامه دوساله مرحله بندی شده است.خوشحالم خدمت شما عرض کنم که هفته گذشته تا 18 خرداد ماه امسال نسبت به سال قبل عرضه خودرو 35درصد افزایش یافته است. تعداد خودروهای ناقص ۱۸ خرداد سال قبل ۱۳۵ هزار دستگاه بود که امسال در همین تاریخ ۴۸ هزار دستگاه است؛ تولید روزانه ایران خودرو به بیش از ۲ هزار و ششصد دستگاه در روز و سایپا به بیش از ۱۸۰۰ دستگاه در روز رسیده است . جناب آقای رییس جمهور دستور ویژه ای را در 11 اسسفندماه صادر کردند که ما موبه مو آنرا اجرا کردیم

فاطمی امین با بیان اینکه وضعیت صنعت خودرو وضعیت مطلوبی ندارد اما روند مطلوبی دارد، تاکیدکرد: به لحاظ کیفیت، قیمت و کمبود دچار چالش هستیم ولی این کار در حال انجام است.

دچار روزمرگی نشده ایم

فاطمی امین اظهار داشت: از شما نمایندگان محترم خواهش دارم ما را به لحاظ وضع موجود ارزیابی نکنید، ما را به لحاظ حرکت، جهت و سرعت ارزیابی کنید. تورم موجود و وضعیت صنایعی که داریم محصول امروز و دیروز نیست. ما باید به حرکت، سرعت و جهت توجه کنیم . ادعای ما این است و در این گزارش هم آمده و قابل تحلیل و بررسی است، ما به روزمرگی دچار نشدیم، من خیلی می توانستم کارهای ویترینی انجام دهم و عوام فریبی کنم اما وقت خود را برای اصلاح ساختار اختصاص دادیم چرا که تا ساختارها را اصلاح نکنیم فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند تمدن نوین اسلامی محقق نخواهد شد.

وی ادامه داد: سختی ما در کار وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که در یک حوزه بسیار متنوع خودرو، پوشاک، مواد غذایی، فولاد و صادرات هیچ وزارتخانه چنین تنوع موضوعاتی ندارد.

وزیر صنعت گفت: در وزارتخانه‌ای با این همه تنوع دچار روزمرگی نشدیم و به اصلاح ساختاری توجه کردیم و این اصلاح ساختاری است که مسائل ما را انشالله حل خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات مردم همه ما را رنج می‌دهد، اظهار داشت: شما نمایندگان محترم بیش از ما با مردم مواجه هستیدو گرانی ها و بیکاری ها را لمس میکنید. خود بنده وقتی سر یک چهارراه کودک را می‌بینم و یا مشکلات خانواده‌ای را متوجه می‌شوم برای حل مشکلات شان توان بیشتری صرف می‌کنم.

وی افزود: اگر بگوییم ما در دولت مردمی شبانه روز در پی حل مسائل هستیم، اغراق نکرده ایم اما نکته مهم اینجاست که باید همدلی و همراهی بین دولت و مجلس وجود داشته باشد تا این کار بتواند موفق باشد.امیدواریم به فضل الهی و با تلاشی که در حال انجام است بتوانیم بسیاری از مسائلی که در اقتصادی کشور وجود دارد را حل و فصل کنیم.

وزیر صمت با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه معدن، گفت: به لحاظ اکتشاف در معدن خیلی عقب هستیم اما در زمینه شناسایی ذخایر معدنی اقدامات خوبی را انجام دادیم. اگر بخواهیم سهم معدن افزایش یابد و حتی از نفت پیشی بگیرد، باید ذخایر را شناسایی کنیم که در این راستا حرکت می‌کنیم.

وی افزود: معدن بخشی بسیار مهم است که از بسیاری جهات مغفول مانده است و یکی از موضوعات دریافت حقوق دولتی بود امسال 2 برابر سال گذشته برنامه ریزی کردیم که حقوق دولتی دریافتی کنیم سال گذشته 19 هزار میلیارد اما امسال 40 هزار میلیارد برنامه ریزی کرده ایم که دریافت کنیم.

وزیر صمت بیان کرد: یکی از اقدامات مهم مردمی سازی معادن بود و اکتشاف هم امری مهم است؛ به لحاظ اکتشاف بسیار عقب هستیم. از سال گذشته طرحی را آغاز کردیم 450 پهنه کشور، هر پهنه 625 کیلومتر و از خراسان جنوبی به شناسایی ذخایر شروع کردیم. خیلی جای تاسف است که نمی‌دانیم چه داریم و تا کی باید این وضع ادامه داشته باشد. اگر بناست معدن پیشران باشد اولین قدم آن شناسایی ذخایر است. دومین قدم نیز فرآوری و محصولات دانش بنیان و عبور از موضوعات خام فروشی است.

وی با بیان اینکه در حوزه صادرات هم برنامه‌های ویژه داریم تا میزان صادرات افزایش پیدا کند، گفت: بنده در سال گذشته قول دادم که در نیمه دوم سال 5 میلیارد دلار صادرات افزایش یابد که این مهم اتفاق افتاد لذا امیدواریم با همراهی دولت و مجلس بتوانیم مشکلات را حل کنیم

وزارت صمت از سازمان بازرسی کل کشور تذکر گرفت

به گزارش بورس و بانک؛ سازمان بازرسی کل کشور ضمن تذکر به وزارت صمت بابت سامانه یکپارچه خودرو، در نامه ای عنوان کرد سو مدیریت و عدم برنامه ریزی در سامانه مشهود است.

 

 

آیین رونمایی از سرویس جدید اپلیکیشن «تارا» در حوزه اعتبار خُرد فردی، با شعار«الان بخر، خُردخُرد پرداخت کن!»

چهارشنبه ۱۸ خرداد ماه، نشست خبری و رسانه‌ای مدیران شرکت توسعه تجارت و فناوری تارا، برای معرفی سرویس جدید اپلیکیشن «تارا» در حوزه اعتبار خُرد فردی، با شعار«الان بخر، خُردخُرد پرداخت کن!» برگزار شد.

به گزارش بورس و بانک ؛ در این نشست که سیدحامد قنادپور، مدیر عامل شرکت توسعه تجارت و فناوری «تارا» و وحید شامخی،‌ معاون توسعه و نوآوری این شرکت سخن گفتند، همچنین امیرحسین باقری، معاون فروش و عملیات و حسن مختاریان، معاون فنی این مجموعه نیز ضمن حضور در نشست به سوالات خبرنگاران درباره ابعاد فنی و عملیاتی توسعه این اپلیکیشن خاص و متفاوت پاسخ گفتند.

مدیر عامل تارا در این نشست با اشاره به این که شرکت توسعه تجارت و فناوری «تارا» با پشتوانه ۵۰ سال فعالیت، تجربه اقتصادی و توسعه کسب و کارِ گروه صنعتی گلرنگ، شکل گرفته است، اظهار داشت: «فعالیت جدی تارا از سال ۱۴۰۰ آغاز شده و هم‌اکنون با ارائه راهکارهای دیجیتال برای بهبود تجربه مردم از خدمات مالی تلاش می‌کند به‌صورت همه‌جانبه به دغدغه‌ها و نیازهای انسان امروز بیندیشد و فلسفه بنیادین آن کمک به رفاه مالی قشر متوسط جامعه است.»

سید حامد قنادپور، در ادامه گفت: «تارا در همین راستا، تاکنون خدماتی مانند کیف الکترونیکی پول، بن‌های رفاهی سازمانی، اعتبار سازمانی و به‌تازگی سرویسِ اعتبارِ خُرد فردی را فراهم کرده است و در مدت کوتاهی که این سرویس راه‌اندازی شده، استقبال بسیار خوبی از آن شده است.»

وی گفت: «تارا در بخش خدمات‌سازمانی، به بیش از ۱۰۰ شرکت و سازمان کشور خدمت مالی و اعتباری ارائه کرده و بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان، اعطای اعتبار داشته است.»

وی به برخی از توانمندی‌ها و مزایای تارا که این اپلیکیشن بر بستر آن توسعه یافته است اشاره کرد که از آن جمله می‌توان به: «اتکا به پشتوانه گروه صنعتی گلرنگ به لحاظ تامین کالا و نقاط فروش و تجربه طولانی ۵۰ ساله»، «تجربه‌ی کاربری ویژه و منحصربه‌فرد»، «گستردگی پذیرندگان در ۴۶۰ شهر ایران و بیش از ۴۵۰۰ نقطه خرید حضوری و غیرحضوری در حوزه‌های گوناگون از جمله کالاهای تندمصرف، پوشاک و مد، لوازم خانگی، طلا و جواهر، لوازم آرایشی و بهداشتی، پزشکی و سلامت، خدمات بیمه و…»، «عدم دریافت سود و کارمزد»، «ارتقای شاخص‌های نسبی زندگی مردم» و… اشاره کرد.

مدیر عامل تارا در پایان سخنان خود گفت: «مکانیزم ما برای ایجاد انضباط مالی و برگرداندن وجوه شارژ شده اعتبار فردی از سوی کاربر، به کلی بر اعتماد متکی است و البته در صورت روی دادن عکس این مساله، کاربر مورد نظر و معرِّف او رکورد منفی دریافت کرده و از خدمات بعدی محروم می‌شوند.»

وی همچنین گفت:‌ «باید این نوید را بدهیم که تارا تا به‌ اینجا در ابتدای مسیر توسعه خود چه از نظر کاربران و چه از منظر خدمات قرار دارد و برنامه‌ریزی‌های انجام‌‌شده نوید اتفاقات هیجان‌انگیزی را تا انتهای امسال و سال‌های بعد، می‌دهد تا جایی که شعار تارا با عنوان «راهکارهای ۳۶۰ درجه دیجیتال برای افزایش رفاه مالی» و اندیشیدن همه‌جانبه، به دغدغه‌ها و نیازهای انسان امروز در عمل تحقق خواهد یافت و می‌توان گفت این خدمات در راستای ادای دین کسب وکارها به مردم و جامعه و در قالب ایفای مسئولیت مدنی برند‌ها و شرکت‌ها قابل تعبیر است.»

سخنران بعدی این نشست وحید شامخی،‌ معاون توسعه و نوآوری شرکت توسعه تجارت و فناوری «تارا» بود که درباره چرایی و چگونگی شکل‌گیری، ابعاد و روند توسعه این اپلیکیشن و چشم‌اندازهای آتی آن، برای حاضرین توضیحاتی ارائه کرد.

وحید شامخی با اشاره به این که سال گذشته تمرکز تارا بر اعطای اعتبار‌های سازمانی و انبوه بود، گفت: امروز برای معرفی و راه‌اندازی سرویس تازه‌ای از تارا گرد هم آمده‌ایم که به سرویس «اعتبار خُرد» یا «الان بخر، بعدا پرداخت کن!» در دنیا شهرت دارد.

شامخی، با ذکر این مسئله که بخش سرویس اعتبار خُرد تارا بدون چک، سفته، ضامن یا وثیقه و بدون کارمزد است، توضیح داد که برای دریافت این خدمات هیچ نیازی به مراجعه حضوری نیست و کاربران می‌توانند در کمتر از نیم ساعت کلیه مراحل ثبت نام، احراز هویت و اعتبارسنجی خود را به پایان رسانده و اعتباری از ۵۰۰ هزار تومان تا سقف ۵ میلیون تومان دریافت کرده و از ۴۵۰۰ نقطه فروش حضوری و غیرحضوری در سراسر کشور اقدام به خرید کنند. شایان ذکر است که روند توسعه پذیرندگان تارا با سرعت در حال انجام است.

وی گفت: «تارا به کاربران کمک می‌کند که خواسته‌های مالی کوتاه‌مدت و میان‌مدت خود را مدیریت کرده و از نظر مالی زندگی هوشمندانه‌تری داشته باشند و چون در اقتصاد تورمی ایران کاربر عملا دو ماه دیرتر پرداخت خرید خود را انجام می‌دهد از این نظر به نفع اوست.»

برای بهره‌مندی از این سرویس تنها کافی است که شماره تلفن همراه به نام خود شخص بوده و کارت ملی هوشمند (جدید) داشته باشد.

وی همچنین گفت همراهی کاربران منجر به این خواهد شد که برای اولین بار در کشور مکانیزم اتکا به اعتماد مطلق، جواب داده و این طرح توسعه یابد. ضمن این که شاید لازم باشد این ذهنیت و فرهنگ ما، در ایران، تغییر کند که لازم نیست همه چیز را نقدی خرید کنیم و استفاده از اعتبار به عنوان یک تغییر فرهنگ، (مانند سایر کشورهای جهان) تحقق یابد.»

معاون توسعه و نوآوری تارا در بخش دیگری از سخنان خود با توضیح این مسئله که نیمی از اعتبار دریافتی ۳۰ روز بعد و مابقی آن می‌بایست ۶۰ روز پس از خرید بازپرداخت شود، تصریح کرد: «مبلغ اعتبار اعطایی بر اساس رفتار بازپرداختی کاربر، به تدریج بیشتر و بیشتر می‌شود.»

در این نشست، همچنین امیرحسین باقری معاون فروش و عملیات شرکت توسعه تجارت و فناوری «تارا» از خدمات قابل ارائه برای سازمان‌ها و شرکت‌ها گفت و اضافه کرد که یکی از اهدافی که مخاطبین سازمانی برای رسیدن به آن از خدمات تارا استفاده می‌کنند، بهبود تجربه‌ی برنامه‌های جبران خدمات نیروهای انسانی سازمانشان است.»

وی در ارتباط با مبحث توسعه‌ی شبکه‌ی پذیرندگان تارا افزود: «برای پوشش بهینه‌تر نیازها و خواسته‌های خانواده‌های ایرانی در تلاشیم در حوزه‌ها و رسته‌های گوناگون پذیرندگان تارا را توسعه دهیم.»

تارا

حسن مختاریان معاون فنی مجموعه، نیز در سخنانی با اشاره به اهمیت امنیت در هر سرویس دیجیتال و اهمیت مضاعف در سرویس‌های مالی گفت‌:‌ «این مساله در تمام مراحل توسعه این اپلیکیشن از طراحی و زیرساخت تا نرم‌افزار و نحوه انجام تراکنش مورد نظر ما بوده است.»

وی گفت: «سادگی و امنیت دو ویژگی خاص تاراست. پرداخت با تارا حتی به صورت آفلاین نیز انجام می‌شود و نیازی به اینترنت هم ندارد. معماری استفاده شده برای این برنامه، میکروسرویس است که بتوانیم بعدها به سادگی آن را توسعه داده و از تکنولوژی‌های مختلف و زبان‌های مختلف برای توسعه آن استفاده کنیم.»

در بخش انتهایی این نشست مدیران تارا به سوالات رسانه‌های گروهی پاسخ گفتند.

شایان ذکر است که کیف الکترونیکی پول تارا ویژگی ۳ درصد برگشت‌نقدی از هر خرید را دارد که در کلیه پذیرندگان تارا قابل استفاده است و به تعبیری تخفیف همیشگی قابل توجهی برای کاربرانش به ارمغان می‌آورد. در ضمن پشتیبانی تارا با شماره ۱۵۷۳ به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی کاربران است.

گفتنی است نشست رسانه‌ای معرفی اپلیکیشن تارا (راهکارهای ۳۶۰ درجه دیجیتال برای افزایش رفاه مالی) از ساعت ۱۴ در برج گلرنگ واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ساعی با حضور نمایندگان رسانه‌های گروهی و سایر حضار و مهمانان برگزار شد.

صفحه1 از140