18 آذر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

عدالت مالیاتی و وصول مالیات منصفانه با همراهی مردم امکان‌پذیر است

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: توفیق در وصول مالیات منصفانه و ایجاد عدالت مالیاتی با همراهی مردم امکان پذیر است.

به گزارش بورس و بانک و به قنل از رسانه مالیاتی ایران، دکتر داود منظور، رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور در نخستین جلسه ستاد فرهنگ‏‌سازی مالیاتی این سازمان عنوان کرد: توفیق ما در وصول مالیات منصفانه و بدون تبعیض و همچنین ایجاد عدالت مالیاتی با همدلی و همراهی همه آحاد مردم جامعه امکان پذیر است و برای این هدف باید تا حد امکان مردم را با نظام مالیاتی همراه ساخت.

دکتر منظور در این نشست که با حضور مدیران ارشد سازمان، مدیرکل و مدیران گروه ‏های دفتر روابط عمومی و فرهنگ‏‌سازی مالیاتی، کارشناسان رسانه ای و مشاورین این حوزه برگزار گردید ضمن تبیین آثار و دستاوردهای سازنده مالیات در رشد و آبادانی کشور اظهار داشت: تا جامعه مطالبه جدی درخصوص رفع برخی مشکلات و موانع پیش روی وصول مالیات مثل فرار مالیاتی، معافیت های مالیاتی غیرهدفمند و ...  نداشته باشد سازمان امور مالیاتی هم در وصول مالیات موفقیت مطلوب نخواهد یافت.

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: این موضوع که در وضعیت اقتصادی جاری کشور چه مسایلی در اولویت است و چگونه بین این مساله‌ها اولویت گذاری کرده و بر اساس این اولویت ها تولید محتوا انجام دهیم و بر اساس آنها به هدف گذاری هایی که به نفع مردم و آینده فرزندان مان هست برسیم از اهداف راهبردی و اساسی ما در سازمان امور مالیاتی کشور است.

معاون وزیر اقتصاد افزود: بر همین اساس، اکنون هدف اصلی ما پرداختن به موضوع پیشگیری از فرار مالیاتی بعنوان یکی از نقاط کلیدی اقتصاد کشور است که اگر به این مساله به درستی عمل شود و در این زمینه فرهنگ‏‌سازی و اطلاع رسانی مناسب صورت بگیرد می توان این مساله را به یک مطالبه عمومی جامعه تبدیل نموده و به آن هدف نهایی که کمک به بهبود معیشت مردم و وضعیت اقتصادی جامعه است دست یافت.

در ابتدای این نشست دکتر بهنام سرخیل، مدیرکل دفتر روابط عمومی و فرهنگ‏‌سازی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با تشریح وضعیت موجود، ضمن ارائه گزارش فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه اطلاع رسانی و فرهنگ‏‌سازی مالیاتی اظهار داشت: با برنامه ریزی های کارشناسی در تلاش هستیم حلقه ارتباط بین رسانه ها، مردم و سازمان را کوتاه کنیم و با جریان سازی فرهنگی به هنگام و ایجاد روایت اول در اطلاع رسانی صحیح و به موقع به مردم شریف کشورمان پیشقدم باشیم.

رشد 30 درصدی تامین ارز در سامانه نیما /تداوم کاهش رشد ۱۲ ماهه تورم

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به ثبات نسبی بازار حواله دلار در سامانه نیما گفت: تأمین ارز در سامانه نیما از ابتدای سال جاری تا 26 آبان به 42 میلیارد دلار رسیده است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 34 میلیارد دلار بوده که نشان دهنده رشد 30 درصدی در سال جاری است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر علی صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی در شصت و دومین اجلاس مجمع عمومی عادی و فوق العاده بانک مرکزی (1400) که صبح امروز با حضور ریاست محترم جمهوری برگزار شد با اشاره به برنامه‌های این بانک برای کنترل تورم و نقدینگی، گفت: این روند از سال گذشته آغاز شده و نرخ تورم از 59.3 درصد در پایان شهریور سال 1400 به 39.6 درصد در پایان شهریور سال 1401 کاهش یافته است که نشان‌دهنده کاهش 19.7 درصدی نرخ تورم به صورت متوسط 12 ماهه است.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین تصریح کرد: شاخص 12 ماهه بهای تولیدکننده نیز از 82.6 درصد در ابتدای دولت به 41 درصد درپایان شهریور سال 1401 کاهش یافته است و نرخ نقطه به نقطه این شاخص نیز از 70.1 درصد در ابتدای دولت به 35 درصد در پایان شهریور سال 1401 کاهش یافته است.

دکتر صالح‌آبادی با اشاره به رشد 3 برابری وصولی‌های ارزی در سال 1401 در مقایسه با سال 1399 گفت: این شاخص از 7 میلیارد دلار در سال 1399 به 21 میلیارد دلار در پایان سال 1400 رسیده است.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین کاهش مدت زمان تخصیص ارز دارو و تجهیزات پزشکی از 30 به حداکثر دو روز و نیز راه‌اندازی بازار توافقی ارز برای پاسخگویی به نیاز متقاضیان را از دیگر اقدامات مهم بانک مرکزی در چند ماه گذشته عنوان کرد.

دکتر صالح‌آبادی همچنین گفت: وصول مطالبات ارزی از کارگزاران داخلی و خارجی، افزایش 5 برابری نسبت به سال گذشته داشته است که اقدام مهمی به شمار می‌رود.

وی در ادامه با اشاره به کاهش بیش از 5 واحد درصدی رشد نقدینگی در پایان شهریور سال 1401 نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، گفت: رشد نقدینگی از 40.6 درصد در سال 1399 به 39 درصد در پایان شهریور سال 1400 و 35 درصد در پایان شهریور سال 1401 کاهش یافته است.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به رشد 54 درصدی پرداختی شبکه بانکی به بخش‌های اقتصادی در سال 1400، گفت: تسهیلات پرداختی شبکه بانکی به بخش‌های اقتصادی از 19267 هزار میلیارد ریال در پایان سال 1399 به 29682 هزار میلیارد ریال در پایان سال 1400 افزایش یافته است.

دکتر صالح‌آبادی همچنین از رشد 45 درصدی پرداخت تسهیلات بانکی در 7 ماهه اول سال 1401 نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل خبر داد.

وی در ادامه با اشاره به حمایت بانک مرکزی از بخش تولید به صورت غیرتورمی، گفت: ‌میزان انتشار اوراق گام به عنوان حمایت غیرتورمی از تولید از 7.7 هزار میلیارد تومان در سال 1400 به 32 هزار میلیارد تومان تا 28 آبان سال 1401 رسیده است که رشد 4 برابری را نشان می‌دهد.

رئیس بانک مرکزی اظهار داشت: میزان اعتبارات پرداختی برای خرید تضمینی گندم از 17 هزار میلیارد تومان در سال 1400 به بیش از 29 هزار میلیارد تومان تا آبان سال 1401 افزایش یافته است.

افزایش پرداخت تسهیلات ازدواج جوانان از 80 هزار میلیارد تومان در سال 1400 به 86 هزار میلیارد تومان تا آبان سال 1401، پرداخت 21 هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری تا آبان سال 1401، افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت‌های دانش بنیان از 66 هزار میلیارد تومان در سال 1400 به بیش از 74 هزار میلیارد تومان تا آبان سال 1401 از دیگر نکات برجسته گزارش رئیس بانک مرکزی به رئیس جمهور بود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اقدامات نظارتی این بانک بر عملکرد شبکه بانکی، کنترل مقداری ترازنامه بانکها و حرکت به سمت برنامه ریزی های کمی، کنترل و پیگیری اضافه برداشت برخی بانکها، ساماندهی پرداخت تسهیلات در بانکهای دارای اضافه برداشت، رتبه بندی بانکها بر اساس شاخص های نظارتی و تطبیق سطح فعالیت و خدمات آنها با رتبه مربوطه، طراحی داشبوردهای نظارتی هوشمند در دو سطح کلان و خرد، برقراری ارتباط سامانه سمات با سایر سامانه های نظارتی حاکمیتی، تکمیل سامانه نهاب، بازنگری در روش های فروش اموال مازاد بانکها در راستای افزایش انگیزه شبکه بانکی و تسهیل فرآیند ضمانت بانکها در انتشار اوراق بدهی در بازار سرمایه را از مهمترین اقدامات نظارتی بانک مرکزی برشمرد. 

دکتر صالح آبادی همچنین به اقدامات مرتبط با فناوری های نوین برای تسهیل در ارایه خدمات بانکی به متقاضیان اشاره کرد و گفت: راه اندازی سامانه های مختلف در راستای تسریع و یکپارچه سازی خدمات بانکی مانند سامانه ایمن چک و چک الکترونیک در این حوزه انجام شده است. 

 

احیای اماکن تاریخی، فرهنگی و صندوق هنر از محل مالیات پرداختی دستگاه‏‌های اجرایی و دولتی

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از کمک به احیای اماکن تاریخی، فرهنگی و صندوق هنر از محل مالیات پرداختی دستگاه‏‌های اجرایی و دولتی خبر داد و گفت: در راستای حمایت از بخش‏‌های تولید، گردشگری و امور فرهنگی، موضوع آیین نامه اجرایی بند (ز) تبصره (۹) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور به ادارات کل امور مالیاتی ابلاغ شده است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از رسانه مالیاتی ایران، در بخشنامه ابلاغی دکتر داود منظور، خطاب به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور آمده است: در راستای اجرای سیاست‏ های سازمان با رویکرد حمایت از تولید، گردشگری و امور فرهنگی، آیین نامه اجرایی بند (ز) تبصره (۹) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، موضوع تصویب نامه شماره ۹۰۳۵۵/ت ۶۰۰۶۸ه مورخ 1401/۰۵/29 هیأت محترم وزیران و اجرایی نمودن ماده (۶) این آیین نامه «برای آن دسته از دستگاه‏های اجرایی که ملزم به پرداخت مالیات هستند، مبالغ پرداختی آنها به صندوق‏ ها در اجرای این آیین نامه، جزو هزینه های قابل قبول مالیانی تلقی می شود»، ابلاغ می شود.

براساس مفاد این بخشنامه، مبالغ پرداختی دستگاه ‏های اجرایی و شرکت‏های دولتی مندرج در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و پیوست‏ های آن که ملزم به پرداخت مالیات هستند، به صندوق اعتباری هنر و صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در اجرای آیین نامه یادشده، در زمره هزینه های قابل قبول مالیاتی قرار می گیرد.

صدور ۸۰‌ هزار صورت‌حساب الکترونیکی مالیاتی

رئیس مرکز تنظیم مقررات نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور، از صدور بالغ بر ۸۰هزار صورت‌حساب الکترونیکی توسط شرکت‌های بورسی و فرابورسی و همچنین ایجاد ۳۵۹ حافظه مالیاتی فعال توسط این شرکت‌‌ها تا تاریخ ۲۵ آبان ماه خبر داد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی سازمان امور مالیاتی ؛ محمد برزگری، رئیس مرکز تنظیم مقررات نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور، در بیستمین جلسه ستاد هوشمندسازی، با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۰میلیون کارپوشه اختصاصی در سامانه مودیان ایجاد شده، گفت: در حال حاضر تمام مودیان مالیاتی دارای کارپوشه اختصاصی در سامانه مودیان هستند. او اعلام کرد: شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس و فرابورس به‌عنوان نخستین گروه از مشمولان اجراکننده قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان از اول آبان‌ماه ملزم به اجرای این قانون و صدور صورت‌حساب الکترونیکی شدند و شرکت‌های دولتی نیز از تاریخ اول دی‌ماه، مکلف به صدور صورت‌حساب الکترونیکی خواهند شد.

برزگری اضافه کرد: تا تاریخ ۲۵ آبان‌ماه، شرکت‌های بورسی و فرابورسی، بالغ بر ۸۰ هزار صورت‌حساب الکترونیکی صادر کرده و همچنین تعداد ۳۵۹هزار حافظه مالیاتی فعال توسط این ‌ها ایجاد شده است. رئیس مرکز تنظیم مقررات نظام پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان سازمان امور مالیاتی کشور تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی کشور در راستای تسهیل در اجرای این قانون، نسبت به ثبت‌نام و عضویت کلیه مشمولان قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان در سامانه مؤدیان و تخصیص کارپوشه اختصاصی به ایشان اقدام کرده و اشخاص حقوقی دولتی و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی به‌تناوب ملزم به اجرای این قانون خواهند شد.

تقدیر وزیر اقتصاد از کسب رتبه برتر جشنواره شهید رجایی توسط سازمان امور مالیاتی

وزیر امور اقتصادی و دارایی از سازمان امور مالیاتی کشور که موفق به کسب رتبه برتر جشنواره شهید رجایی در بین دستگاه‏های اجرایی کشور شده، تقدیر کرد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از رسانه مالیاتی ایران، دکتر سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اهدای لوح سپاس از سازمان امور مالیاتی کشور به دلیل کسب رتبه برتر جشنواره شهید رجایی در بین دستگاه‏های اجرایی کشور تقدیر کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در این تقدیرنامه، خطاب به دکتر منظور رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور عنوان کرده است: جشنواره شهید رجایی فرصت مغتنمی برای سازمان‏هاست تا در فضایی آکنده از شور و تلاش در رقابتی تنگاتنگ عملکرد خود را در اجرای برنامه های اصلاح نظام اداری و تحقق ماموریت‏های سازمانی مورد ارزیابی قرار دهند. بی شک ثمره این جشنواره، بهبود عملکرد سازمانی، افزایش رضایت‏مندی و اعتماد عمومی به مثابه بزرگترین سرمایه و تکیه‌گاه کشور خواهد بود. با عنایت به تلاش ارزشمند و قابل تحسین جنابعالی و همکاران محترم‏تان در اجرای جزء «ب» بخشنامه شماره 12606 مورخ 1401/02/27 سازمان اداری و استخدامی کشور موضوع جشنواره شهید رجایی سال 1401 (نتایج ارزیابی عملکرد سال 1400) به عنوان «دستگاه برتر» برگزیده شده اید، بدین وسیله مراتب قدردانی و تشکر خود را اعلام می نمایم.

شایان ذکر است در شهریورماه سال‏جاری و در هفته دولت، رئیس جمهور با اهداء لوح سپاس از رئیس کل، مدیران و کارکنان سازمان امور مالیاتی کشور به خاطر کسب رتبه برتر ارزیابی عملکرد در هفدهمین جشنواره شهید رجایی سال 1401 و در حضور اعضای دولت، استانداران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی در سالن اجلاس سران تجلیل کرده بود.

ساماندهی معافیت‌ها به رشد و توسعه‌ی اقتصادی کشور کمک می‌کند

رئیس کل سازمان امور مالیاتی در نشست مشترک با جمعی از مدیران پتروشیمی های کشور، ساماندهی معافیت ها را یکی از راه های جلوگیری از فرار مالیاتی و عامل مهمی برای رشد و توسعه اقتصادی دانست.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی سازمان امور مالیاتی؛ رئیس کل سازمان امور مالیاتی در نشست مشترک با جمعی از مدیران پتروشیمی های کشور، ساماندهی معافیت ها را یکی از راه های جلوگیری از فرار مالیاتی دانست و گفت: باید معافیت های مالیاتی ساماندهی شود تا بخش وسیع تری از جامعه به صورت عدالت محور مالیات پرداخت کنند و معافیت‌هایی که بعضا در شرایط جدید اقتصادی برای توسعه و عمران کارایی ندارند مورد بازنگری کارشناسی قرار گیرند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام اینکه مالیات ابزاری قوی برای مدیریت و هدایت سرمایه گذاری محسوب می‌شود، افزود: ساماندهی معافیت های مالیاتی در نظر گرفته شده برای گسترش و توسعه  تولید و سرمایه گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته، ابزار قدرتمندی برای توسعه عدالت اقتصادی و اجتماعی است.

رئیس کل سازمان امورمالیاتی با تاکید بر اهمیت هدفمندی معافیت‌ها و بخشودگی‌های اعطاء‌شده در نظام مالیاتی اظهار داشت: بدیهی است که با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور موارد استثناء و معافیت ها می‌بایست مورد بازنگری قرار گیرد، زیرا استفاده نامناسب از معافیت مالیاتی ضمن کاهش درآمدهای مالیاتی دولت می‌تواند باعث افزایش روزنه‌های فرار مالیاتی شود.

صفحه1 از203