18 مرداد 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious

تعیین تکلیف جدید برای چک‌های ثبت‌ نشده در سامانه صیاد

ذینفعان چک می‌توانند از این پس «اعلامیه عدم ثبت برگه چک در سامانه صیاد» را در قبال چک‌های ثبت ‌نشده در این سامانه از شعب بانک‌ها درخواست کنند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از  روابط عمومی بانک مرکزی؛ این بانک با صدور بخشنامه ای شعب شبکه بانکی را مکلف به صدور «اعلامیه عدم ثبت برگه چک در سامانه صیاد» کرد.

 در بخشنامه شماره 117533 مورخ 1401.5.11 بانک مرکزی امده است؛ این اعلامیه بدون درج «کد رهگیری» و در قالب و شکلی متمایز از گواهی‌نامه‌های مرسوم عدم پرداخت چک است و صرفاً مؤید و متضمن عدم امکان اقدام بر روی چک به دلیل ثبت نشدن چک در سامانه صیاد است.

گفتنی است تسویه چک‌های جدید که از ابتدای سال ۱۴۰۰ در اختیار مشتریان بانکی قرار می‌گیرد براساس استعلام از سامانه صیاد و در صورت ثبت اطلاعات مبلغ، تاریخ و ذینفع چک و تطابق آن با برگ چک امکان‌پذیر است و در صورت عدم ثبت مالکیت چک در سامانه صیاد، این چک شامل احکام قانون صدور چک نبوده و بانک‌ها مکلفند از پرداخت وجه آنها خودداری کنند.

در این زمینه و با هدف جلوگیری از بروز مشکلات آتی، هموطنان گرامی باید توجه داشته باشند از تحویل برگ چک ثبت ‌نشده در سامانه صیاد اجتناب کنند و حتما همزمان با انجام معامله و تحویل برگ چک، از ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد با استفاده از شیوه‌های مختلف استعلام اطمینان حاصل کرده و تایید دریافت چک را در این سامانه انجام دهند.

مشتریان بانکی برای انجام استعلام و تایید دریافت چک می‌توانند از طریق اینترنت‌بانک و موبایل‌بانک بانک‌ها، برنامک‌های موبایلی حوزه پرداخت، سامانه پیامکی 4040701701، خودپردازها و کیوسک‌های بانکی و شعب بانک‌های عامل اقدام کنند.

تحقق 157 درصدی مالیات بخش درآمد املاک اجاری

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از تحقق 157 درصدی مالیات بخش درآمد املاک اجاری نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: این میزان تحقق، حاصل اجرای برنامه های هوشمندسازی نظام مالیاتی و مبارزه با فرار مالیاتی در یک سال گذشته است.

 

به گزارش بورس و بانک به نقل از روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور؛ دکتر داود منظور رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه مالیات ابرازی صاحبان درآمد املاک اجاری بابت عملکرد سال 1400، حدود 157 درصد تحقق نسبت به سال گذشته داشته است، گفت: مجموع مالیات ابرازی صاحبان درآمد املاک اجاری در تیرماه امسال، رقمی معادل 13 هزار و 824 میلیارد ریال بوده است.

 

وی همچنین خاطرنشان کرد: تعداد اظهارنامه ارایه شده از سوی صاحبان درآمد املاک اجاری در تیرماه امسال ( بابت عملکرد سال 1400 ) حدود 431 هزار اظهارنامه بوده که به صورت الکترونیکی به سازمان ارسال شده و مربوط به 885 هزار ملک در سراسر کشور بوده است.

 

دکتر منظور تصریح کرد: در سال گذشته بابت عملکرد سال 1399، رقمی معادل 8 هزار و 790 میلیارد ریال مالیات از بابت درآمد املاک اجاری وصول شده بود.

 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص طرح ها و برنامه های این سازمان بر کنترل سوداگری در بخش مسکن نیز گفت: نظام مالیاتی در تلاش است تا با اجرای دو پایه مالیاتی در سال جاری، شامل مالیات بر خانه‌های خالی و مالیات بر واحدهای مسکونی گران قیمت، تا حد امکان از سوداگری در بازار مسکن کاسته و ثبات و وضعیت پایدار را برای حوزه مسکن به ارمغان بیاورد.

ترتیبات اجرایی صدور گواهی موضوع ماده 186 قانون مالیات های مستقیم

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور طی دستورالعملی، ترتیبات اجرایی صدور گواهی موضوع ماده 186 قانون مالیات های مستقیم را به ادارات کل امور مالیاتی ابلاغ کرد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از رسانه مالیاتی ایران؛ در بخشنامه ابلاغی دکتر داود منظور، خطاب به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور آمده است: بر مبنای اختیارات حاصل از تبصره (1) ماده (219) قانون مالیات های مستقیم و در راستای تسهیل و تسریع فرآیند صدور گواهی موضوع ماده 186 قانون مذکور، ترتیبات اجرایی آن ابلاغ می گردد.

بر اساس ماده (4) این دستورالعمل، تمامی مراحل دریافت استعلام، تهیه پاسخ و ارسال آن به مراجع قانونی، صرفا باید به صورت الکترونیکی حسب مورد از طریق ارتباط مبتنی بر وب سرویس و یا ایجاد امکان ثبت الکترونیکی استعلام از طریق کارپوشه ای مخصوص در پنجره واحد سازمان، انجام شود. ارسال استعلام غیر الکترونیک، در حکم عدم استعلام بوده و فاقد وجاهت می باشد.

گفتنی است دستورالعمل یاد شده، در 8 ماده و 4 تبصره تهیه شده و از تاریخ 01/07/1401، لازم الاجرا می باشد.

جهت مشاهده کامل دستورالعمل مذکور، اینجا کلیک کنید.

تخصیص شماره اقتصادی جدید به مودیان مالیاتی

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: به تمامی مؤدیانی که ثبت نام خود را در نظام مالیاتی تکمیل کرده باشند، شماره اقتصادی منحصر به فرد تخصیص داده می شود.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از رسانه مالیاتی ایران؛ دکتر داود منظور، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، از تخصیص شماره اقتصادی جدید به مودیان از اول مردادماه خبر داد و گفت: در این زمینه دستورالعملی تهیه شده و به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ گردیده است که در آن دستورالعمل، نحوه اعلام شماره اقتصادی جدید به مودیان و همچنین نحوه استفاده از شماره اقتصادی تشریح شده است.

به گفته دکتر منظور، دستورالعمل ترتیبات اجرایی مربوط به استفاده از شماره اقتصادی جدید، در راستای اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان و با توجه به ضرورت تخصیص و بهره برداری از شماره اقتصادی و با عنایت به ماده (۶) آئین نامه اجرایی تبصره (۳) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‏های مستقیم و ماده (۸) آیین نامه اجرایی ماده (۹۵) قانون مذکور، صورت گرفته است.

جهت مشاهده کامل دستورالعمل مذکور، اینجا کلیک کنید.

سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد باید فرار مالیاتی 2 شرکت خارجی را به طور جد پیگیری کنند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اظهار تعجب از پرداخت نکردن مالیات مناسب از سوی 2 شرکت خارجی تولید کننده سیگار در داخل گفت: سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد باید فرار مالیاتی 2 شرکت خارجی را به طور جد پیگیری کنند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی مجلس ؛ محمدعلی محسنی بندپی نماینده نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تولید و فروش سیگار در داخل کشور از سوی 2 شرکت چند ملیتی خارجی JTI  و BAT با ماهیت انگلیسی، آمریکایی و ژاپنی گفت: در قوانین برنامه توسعه جمهوری اسلامی ایران به صراحت تاکید شده که فعالیت‌های آسیب رسان به سلامت مردم از جمله تولید سیگار و فروش آن نه تنها باید مالیات مناسب پرداخت کنند، بلکه باید مسئولیت های اجتماعی را هم قبول کرده و در راستای سلامت مردم بخشی از درآمدهای خود را هزینه کنند.

وی افزود: باعث تعجب است که دو شرکت خارجی بیش از ٧٥ درصد بازار فروش سیگار را در اختیار گرفته و نه تنها مالیات مناسب نمی‌دهند، بلکه توجهی به انجام وظایف اجتماعی خود ندارند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با هشدار به سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد مبنی بر پیگیری عدم پرداخت مالیات از سوی این 2 شرکت خارجی گفت: این شرکتها یا باید طبق قانون معافیت مالیاتی داشته باشند که چنین چیزی وجود ندارد و یا فرار مالیاتی دارند.

محسنی بندپی افزود: ما از مسئولین سازمان مالیاتی و وزارت اقتصاد می خواهیم که موضوع فرار مالیاتی شرکت های خارجی و عدم تناسب پرداخت مالیات یا ارزش افزوده شرکت‌های خارجی را بررسی کرده و خیلی فوری نسبت به احقاق حقوق ملت ایران از طریق طرح و یا لایحه از مسیر مجلس و دولت موضوع را دنبال نمایند.

وی گفت: آن گونه که ما اطلاع یافتیم این شرکت ها بمنظور دور زدن قانون و عدم پرداخت مالیات و ارزش افزوده برای برندهای بین المللی، بعضی از برندهای خود را در داخل کشور ثبت کرده اند و این گونه قانون را دور می‌زنند، لذا وزارت صمت و دولت مکلف است نسبت به این مسئله ورود جدی داشته و نگذارد عده‌ای با تدوین و تعاریف غلط منافع ملت را از کشور خارج نمایند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس تاکید کرد: قطعاً کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نسبت به عملکرد این 2 شرکت خارجی و انجام ندادن وظایف قانونی و مسئولیت اجتماعی ورود خواهد کرد.

برگزاری جلسه فوق العاده مجمع تشخیص مصلحت نظام

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام ؛ جلسه فوق العاده مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور اعضا برای ادامه بررسی سیاست‌های کلی برنامه هفتم آغازشد.

 

صفحه1 از192