11 آذر 1399
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
چهارشنبه, 30 مهر 1399 ساعت 14:38

ربیعی: «فارس» 100 درصد افزایش سرمایه داد

نوشته شده توسط 

003497مجمع عمومی سالانه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس صبح امروز برگزار شد.

به گزارش بورس و بانك، جعفر ربیعی مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در این مجمع از افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی این شرکت خبر داد و گفت: سهم «فارس» و شرکت‌های تابعه آن از کل ارزش بورس و فرابورس ۱۱ درصد است.
وی با اشاره به اینکه این شرکت در همه اقلام صورتحساب سودوزیان تلفیقی نسبت به پارسال جهش‌های بزرگی داشته است، اظهارکرد: درآمدهای عملیاتی ۴۸ درصد، سود ناخالص ۶۵ درصد، سود عملیاتی ۳۶ درصد، سود خالص ۴۶ درصد و حقوق صاحبان سهام ۵۶ درصد رشد داشته و سود پایه هر سهم از ۹۵ تومان با ۵۶ درصد افزایش به ۱۴۸.۶ ریال رسیده است.
وی با بیان اینکه سود پایه هر سهم هلدینگ نسبت به سال گذشته ۱۱۳ درصد افزایش داشته و از ۶۸.۷ ریال به ۱۴۶.۱ ریال رسیده است، افزود: دارایی‌های تلفیقی هلدینگ به ۲۰۷ هزار میلیارد تومان، بدهی به ۱۵۱ هزار میلیارد تومان و سرمایه آن هم‌اکنون به ۱۴ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان رسیده است.
مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به افزایش ۶۱ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومانی دارایی‌های هلدینگ نسبت به سال گذشته اشاره کرد و گفت: نرخ تسعیر ارز دارایی‌ها را افزایش داده، اما بیش از ۱۷ هزار میلیارد تومان از این افزایش دارایی متعلق به دارایی واقعی و سرمایه‌گذاری‌های جدید است که به ‌صورت فیزیکی در شرکت نسبت به سال گذشته به ‌وجود آمده است.
ربیعی با اشاره به اینکه در طول دو سال گذشته هلدینگ خلیج‌فارس ۲ بار افزایش سرمایه داشته است، ادامه داد: امروز در ادامه این نشست سرمایه شرکت ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد و سهام هلدینگ دو برابر می‌شود و از ۱۴ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان به ۲۸ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید که از نظر سرمایه ثبتی؛ دومین شرکت بزرگ بورس هم خواهیم بود.
وی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس را یک شرکت توسعه‌محور دانست و تصریح کرد: این شرکت به‌ طور مداوم در حال گسترش و تعریف پروژه‌های بیشتر، افزایش ثروت‌ودارایی است که برای تأمین منابع مالی این پروژه‌ها در همین شرایط کنونی کشور طی ۱۵ ماه گذشته فقط ۶ هزار و ۶۲۱ میلیارد تومان پول برای اجرای پروژه‌ها و اعتبار اسنادی پروژه‌ها اخذ شده که بخشی از آن نقد شده است و بخشی دیگر نیز به تناسب پیشرفت پروژه‌ها نقد می‌شود.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با بیان اینکه ۷ هزار و ۶۳۷ میلیارد تومان از بازار پول‌وبانک‌ها دریافت و بابت پرداخت بدهی‌های ارزی هلدینگ صرف شد، گفت: امروز مشکلات بدهی‌های ارزی؛ هلدینگ و صورت‌های مالی آن را اذیت نمی‌کند.
ربیعی با اشاره به اینکه در حوزه بازار سرمایه نیز ۲ هزار و ۴۶۵ میلیارد تومان از عرضه اولیه سهام در ۲.۵ سال گذشته، ۴ هزار میلیارد تومان از انتشار اوراق اجاره و تبعی و ۲۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از طریق افزایش سرمایه تأمین مالی شده است، افزود: در مجموع ۳۰ هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه تأمین مالی کردیم و در قالب اجرای پروژه‌ها، رفع بدهی‌ها و ایجاد دارایی‌های جدید استفاده شده است.
عرضه ۸۸ درصد ارز صادراتی در نیما
وی با بیان اینکه بخش تأمین مالی ارزی نیز طی ۲.۵ سال گذشته بیش از ۲.۲ میلیارد دلار تأمین مالی برای پروژه‌های شرکت انجام شده است، ادامه داد: این رقم از صندوق توسعه، سیستم بانکی، درآمدهای ارزی خود هلدینگ و شرکت‌های تابعه و مقدار کمی از فاینانس و یوزانس بوده که از گذشته اخذ شده بود و انتشار اوراق کمی در این مورد تأمین شده است.
مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به ارزآوری شرکت‌های پتروشیمی‌ها برای کشور به ‌ویژه در شرایط تحریم اشاره کرد و گفت: در طول سال گذشته ۸۸ درصد از صادرات این شرکت در نیما عرضه شده که این رقم ۱۲۵ درصد تعهد شرکت بوده است و سود شرکت نیز نسبت به سال گذشته بیش از ۲ برابر شد.
ربیعی به بدهی‌های ارزی هلدینگ خلیج‌فارس به شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی که در زمان انتقال دارایی‌ها به هلدینگ طی سال‌های اولیه تشکیل این شرکت در سال‌های ۹۱ و ۹۲ ایجاد شده بود؛ اشاره کرد و افزود: این بدهی در مورد شرکت ملی نفت ایران بیش از ۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار و در مورد شرکت ملی صنایع پتروشیمی حدود ۷۰۰ میلیون دلار بود که با وجود افزایش نرخ ارز در صورت‌های مالی سنگینی می‌کرد که هم‌اکنون بخش اعظم بدهی‌ها پرداخت شده است. وی به رفع کامل مغایرت‌ها با شرکت ملی نفت ایران اشاره و اظهارکرد: بخش عمده مغایرت‌ها با شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز حل و سبب شد برای چند سال اسناد دو شرکت اصلاح شود و مغایرت اکنون تنها ۶۸ میلیون دلار است که به وجه التزامی که در قرارداد ما با شرکت ملی صنایع پتروشیمی وجود داشته است؛ باز می‌گردد و ما به این موضوع اعتراض داریم که در مرجع داوری قابل حل است و غیر از این مبلغ این شرکت هیچ مغایرت ارزی با شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ندارد.
مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به ورود شرکت‌های پتروشیمی تندگویان، آریاساسول و ارومیه در بازار سرمایه در سال گذشته اشاره و تصریح کرد: اگر همه شرایط مهیا شود شرکت‌های بوعلی، اروند و بندرامام نیز امسال وارد بورس می‌شوند.
ربیعی به صندوق بازارگردانی هلدینگ در بازار سرمایه با هدف روان کردن معاملات اشاره کرد و ادامه داد: صندوق بازارگردانی هلدینگ در بازار سرمایه از نظر تعداد واحد بزرگ‌ترین صندوق بازارگردانی اختصاصی است و در ۲۸ بهمن پارسال شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با نماد فارس نخستین شرکتی بود که ارزش بازار آن از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد و در تاریخ بازار سرمایه کشور ثبت شد. وی با بیان اینکه سهم فارس و شرکت‌های تابعه آن از کل ارزش بورس و فرابورس ۱۱ درصد است، اظهار کرد: حتی با وجود اصلاح قیمت‌های اخیر بازده شرکت‌های اصلی و تابع نسبت به تیرماه سال ۹۸ قابل‌توجه بوده است و سهام شرکت‌ها به ‌صورت منطقی و حرفه‌ای کنترل شده که کاهش قیمت‌ها بسیار کمتر از کاهش کل بورس بوده است.
۴۰ میلیون تن؛ ظرفیت تولید هلدینگ در سال ۱۴۰۴
مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با اشاره به اینکه طی ۶ ماه نخست امسال نسبت تولید مجموعه به ظرفیت به ۸۴.۶ درصد رسیده و پارسال نزدیک به ۱۹.۷ میلیون تن تولید در مقابل ۲۴ میلیون تن ظرفیت داشته‌ایم، گفت: ظرفیت تولید این شرکت با راه‌اندازی طرح‌های جدید امسال به ۲۵.۹ میلیون تن، سال آینده به ۳۰ میلیون تن و سال ۱۴۰۴ به ۴۰.۸ میلیون تن خواهد رسید.
ربیعی کل فروش تجمعی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس را در سال گذشته ۹۸ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این رقم به ‌طور حتم امسال افزایش بیشتری می‌یابد. وی با اشاره به اینکه طرح‌های بیدبلند خلیج‌فارس، الفین ایلام، لردگان و سولفات پتاسیم ارومیه به نتیجه رسیدند، تصریح‌‌کرد: با به مدار تولید آمدن این طرح‌ها با سرمایه‌گذاری ۴.۲۳ میلیارد یورو و نزدیک ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان؛ حدود ۶ میلیون تن به ظرفیت تولید هلدینگ اضافه شد.
مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با بیان اینکه ۱۳ طرح پتروشیمی دیگر تا پایان سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی خواهند شد، اظهارکرد: این طرح‌ها که ظرفیت تولید را ۶.۶ میلیون تن افزایش خواهند داد؛ با ۲.۸ میلیارد یورو و ۸.۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام خواهند شد.
ربیعی با بیان اینکه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس ۱۳ طرح نیز برای جهش سوم صنعت پتروشیمی از سال ۱۴۰۱ به بعد دارد که از جمله طرح‌هایی هستند که برای آیندگان به ارث می‌گذاریم، اظهارکرد: در این میان تنها ۷ میلیارد دلار دو طرح مگاپروژه عسلویه (پتروشیمی هرمز) و الفین و پلی‌الفین جنوب در ماهشهر سرمایه‌گذاری می‌شود که کلنگ این دو طرح امسال زده می‌شود؛ آنها نیاز به ۶.۹ میلیون تن خوراک دارند و محصولات جانبی بسیاری خواهند داشت.

به گفته وی با بهره‌برداری از طرح‌های هلدینگ خلیج‌فارس که در جهش سوم صنعت پتروشیمی قرار دارند؛ یعنی از سال ۱۴۰۱ به بعد ظرفیت تولید این شرکت ۱۷.۵ میلیون تن افزایش می‌یابد.