17 بهمن 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
شنبه, 17 دی 1401 ساعت 15:57

حمایت دولت از بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان میان ایران و قطر

نوشته شده توسط 

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران صحّت بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان و اعلام حمایت قاطع دولت از این قرارداد را تأیید کرد.

به گزارش بورس و بانک ؛ علیرضا پیمان پاک معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با تایید صحّت بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان و اعلام حمایت قاطع دولت از این قرارداد گفت: این قرارداد منعقد شده و ما در سازمان توسعه تجارت ایران وظیفه داریم که توسعه بازارهای صادراتی و غیر نفتی را مد نظر قرار دهیم.

وی افزود: در این راستا سازمان توسعه تجارت سعی می کند با بررسی پتانسیل های بازار کشورهای منطقه اقدامات لازم را برای توسعه بازار از طریق ارتباط با تجار، بازرگانان و هیئت های تجاری کشورهای مختلف، برگزاری و حضور در نمایشگاه ها و همچنین فعالیت در پلتفرم های فعال منطقه به انجام رساند و در نتیجه بررسی و تحقیقات انجام شده، قطر یکی از بازارهای مطلوب و جزو اهداف توسعه تجارت ایران است.

دبیر شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: سازمان توسعه تجارت به عنوان نماینده دولت، از نظر ماهیت و مفاد قرارداد، دخالتی در قراردادهای منعقد شده بین گروه های تجاری کشور با دیگر کشورها نخواهد داشت و تنها به عنوان مشوّق و حمایت کننده در این قراردادها حضور دارد و در صورتی که صادرکنندگان نیاز به حمایت های دولت اعم از مهیا کردن زیرساخت های پولی و بانکی مورد نیاز داشته باشند، سعی می کند در حد توان خدمات مطلوبی را به صادرکنندگان ارائه و از آنها حمایت کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص قرارداد تجاری انتقال و فرآوری زعفران میان ایران و قطر گفت: قرارداد قطر فی مابین یکی از برندهای معروف و شاخص کشور و یکی از تجار بزرگ و بنام قطر با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران و دیگر مقامات دو کشور امضا شده است.

صیانت از جایگاه زعفران ایران در جهان دلیل عدم انتشار ابعاد قرارداد قطر

 پیمان پاک گفت: به دلیل حساسیت های موجود در بازار زعفران جهان وصیانت از جایگاه مهم ایران در این بازار و همچنین  مباحث مرتبط به تحریم های ظالمانه اقتصادی کشور، تا کنون طرف ایرانی این قرارداد بنا بر صلاحدید از انتشار اخبار ابعاد مختلف آن  خودداری کرده است.

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران  ادامه داد: قرارداد با ارزش اولیه ۳۰۰ میلیون دلار منعقد شده و طبق آخرین آمار دریافتی توسط سازمان توسعه تجارت ایران از طرف های قرارداد، بخش اول این محموله تجاری به ارزش تقریبی ۱۵ میلیون دلار آماده ارسال است و است پس از تحقق برندینگ و فرآوری و بسته بندی از طریق قطر به دیگر کشورهای دنیا ارسال شود که قطعا با تحقق این قرارداد حجم قابل توجهی از زعفران تولیدی کشور صادر شده و ارزآوری خوبی برای کشور خواهد داشت.

پیمان پاک یادآور شد: امیدواریم با تحقق اهداف صادرکننده و ایجاد زنجیره و بسترسازی مناسب در این مسیر، در سال های آینده نیز، خیال کشاورزان و فعالان صنعت زعفران ایران برای منتفع شدن از این بازار به خوبی تامین شود.

پیمان پاک در خصوص زمان بندی پیش بینی شده جهت تحقق کامل این قرارداد گفت: انجام تعهد کامل این قرارداد نیاز به زمان و پیگیری های طرفین دارد و سازمان توسعه تجارت به طرف ایرانی قرارداد اعلام آمادگی کرده است که همه تلاش خود را جهت تحقق کامل این قرارداد به انجام رسانَد تا کلیه عوامل این زنجیره از جمله کشاورزان زحمت کش زعفران کار ایران به منافع خود دست یابند و شاهد اثر مطلوب آن بر بازار زعفران ایران در بلندمدت باشیم.

ماجرای قرارداد ۳۰۰ میلیون دلاری صادرات زعفران ایران به قطر چه بود؟

گفتنی است در فاصله چند ماه مانده تا آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، خبر گزارش دفتر وزارت امور خارجه ایران در کشور قطر  مبنی بر انعقاد بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان با ارزش اولیه ۳۰۰ میلیون دلار که با حضور سفیر ایران در قطر و وزیر دارایی قطر و جمعی از شخصیت های سیاسی و اقتصادی دو کشور، فی مابین یکی از برندهای شاخص زعفران ایران و یکی از بزرگترین و خوشنام ترین تجّار قطری منعقد شد، در صدر اخبار اقتصادی ایران و کشورهای فعال در بازار زعفران جهان قرار گرفت.

این قرارداد که به گفته کارشناسان و فعالان بازار زعفران در نوع خود بی نظیر است در مدت کوتاهی توانست ضمن اثر مثبت بر رونق بازار زعفران ایران، شادی و امید را در دل کشاورزان زحمت کش زعفران کشور به ارمغان آورد.

هر چند در ماه های اخیر و پس از رسانه ای شدن این قرارداد و پس از پایان فصل برداشت، با جوسازی های ایجاد شده به دلیل مصاحبه های پی درپی برخی از دلالان و مافیای زعفران با رسانه ها برای زیر سوال بردن این قرارداد و همچنین ایجاد جوّ روانی در بازار برای کاهش قیمت زعفران در فصل برداشت طلای سرخ، بازار زعفران ایران اوضاع خوبی را سپری نمی کند.