30 ارديبهشت 1403
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: ارديبهشت 1402

اولین رویداد سالیانه اپلیکیشن آپ تحت‌عنوان «یک اپ به وسعت زندگی» در آستانه ۹ سالگی این اپلیکیشن با حضور مسئولان، مدیران آسان‌پرداخت پرشین و فعالان این حوزه برگزار و محصولات جدید آپ رونمایی و معرفی شد.
به گزارش بورس و بانک ؛ این رویداد که قرار است هر سال بهار برگزار شود؛ دستاوردها و برنامه‌های ‌آتی شرکت آسان پرداخت مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
به گزارش خبرنگار ما؛ در این مراسم از جدیدترین محصول شرکت آسان پرداخت تحت‌عنوان «آپ کارت» به عنوان جدیدترین محصول سوپر اپلیکیشن «آپ» رونمایی شد.
محصول منحصربه‌فرد «آپ کارت» این امکان را به مشتریان می‌دهد که تمامی خدمات موردنیاز خود را با یک کارت دریافت کرده  و دیگر نیازی به تعدد کارت‌های بانکی نداشته باشند.
همچنین کاربران علاوه بر اتصال به کیف پول الکترونیک خود می‌توانند از «آپ کارت» در دستگاه‌های کارتخوان نیز استفاده کنند. این نوع کارت که در دسته نئوبانک‌ها جای گرفته است؛ در همایش سالانه آپ رونمایی شده و در تیرماه ۱۴۰۲ در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
تفاوتی که این کارت با کارت‌های صادر شده توسط نئوبانک‌ها دارد؛ این است که «آپ کارت» به عنوان پلتفرمی تعریف شده که کاربران بتوانند مجموعه خدماتی را دریافت کنند که تا پیش از این ممکن نبود تمام خدمات یک جا و با یک کارت ارائه شود.
علاوه بر این بازطراحی  (redesign)اپلیکیشن آپ در این رویداد موردتوجه قرار گرفت و این اپلیکیشن هم‌اکنون تغییراتی داشته که با به روزرسانی آن مشتریان می‌توانند با سهولت بیشتری از این اپلیکیشن استفاده کنند.
خدمت دیگری که در این مراسم معرفی شد؛ بیمه اقساطی است که با عنوان خدمت آسان بیمه توسط شرکت آسان پرداخت ارائه می‌شود و طی آن شرایطی فراهم شده که متقاضیان بتوانند بیمه‌نامه مدنظر خود را به صورت اقساطی تهیه کنند.
خدمت دیگر معرفی شده در اولین رویداد سالانه «آپ» پزشک هوشمند بود که طی آن افراد با ارائه علایم بیماری خود می‌توانند از طریق هوش مصنوعی مشاوره پزشکی در هر زمان و مکان دریافت کنند.

منتشرشده در ویژه ها

دکتر بهزاد شیری مدیرعامل پست بانک ایران صبح امروز دوشنبه ۸ خرداد ماه، در آیین گشایش نخستین نمایشگاه ‌و همایش صنعت پست، تجارت الکترونیک ، لجستیک هوشمند و صنایع وابسته با اشاره به اینکه مهار تورم با کاهش هزینه‌های مبادلات و رونق تولید با ارائه خدمت مفید و موثر برای تولید کننده رقم می خورد، گفت: این اتفاق با همگرایی دستگاه های زیر مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می‌شود.

به گزارش بورس و بانک به نقل از اداره کل روابط عمومی پست بانک ایران، بهزاد شیری با اشاره به اینکه یک روی سکه تحولات صنعت لجستیک و پست است، گفت: روی دیگر این سکه موضوع تراکنش های مالی و حمایت های مالی این تحولات است.

شیری در ادامه با تاکید بر اینکه پست بانک ایران به عنوان بانک تخصصی و توسعه ای حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات نقش مهمی در این حوزه ایفا می کند، تصریح کرد: در عصر حاضر که اقتصاد به سمت اقتصاد بی وزن در حرکت است، تحولات صنایع حمل و نقل، لجستیک و پست اجتناب ناپذیر است و مترادف آن نیز صنعت مالی باید تحولات خود را رقم بزند‌.

وی افزود: نتیجه این فعالیت ها، خدمت رسانی به جامعه و ذی نفعان با حداقل هزینه خواهد بود و این موضوع تداوم دهنده شعار سال به عنوان برنامه محوری تمام دستگاه های اجرایی برای مهار تورم و رشد تولید است.

مدبرعامل بانک با اشاره به اینکه مهار تورم با کاهش هزینه‌های مبادلات و رونق تولید با ارائه خدمت مفید و موثر برای تولید کننده رقم می خورد، تصریح کرد: این اتفاق با همگرایی دستگاه های زیر مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می شود و در نهایت می توانیم برای ذی‌نفعان خدمات موثر ‌و مفیدی را ارائه کنیم و به سهم و اندازه خود به مهار تورم و رشد تولید کمک کنیم.

منتشرشده در بازار سرمایه

بیست‌و‌یکمین جلسه کارگروه تکافل پژوهشکده بیمه عصر روز سه‌شنبه 2 خرداد 1402 با حضور رئیس پژوهشکده بیمه، مدیرعامل شرکت بیمه کوثر، اعضای کارگروه تکافل و مدیران ارشد دو مجموعه، در محل پژوهشکده بیمه برگزار شد.

به گزارش بورس وبانک به نقل ازدیوان اقتصاد، در این نشست که با حضور دکتر محمدمهدی عسگری رئیس پژوهشکده بیمه، دکتر ابوالفضل آقادادی مدیرعامل شرکت بیمه کوثر، اعضای کارگروه تکافل پژوهشکده بیمه و مدیران ارشد دو مجموعه برگزار شد، ابعاد فقهی، حقوقی و فنی الگوی اجرایی تکافل شرکت بیمه کوثر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و اعضای کارگروه تکافل نقطه نظرات خود را در راستای انطباق کامل الگوی پیشنهادی شرکت بیمه کوثر با چارچوب عملیاتی بومی‌سازی شده تکافل ارائه نمودند.

رئیس پژوهشکده بیمه در نشست ارائه طرح تکافل شرکت بیمه کوثر ضمن ابراز خرسندی از ورود شرکت بیمه کوثر به مسیر ارائه محصولات تکافلی در صنعت بیمه کشور خواستار مشارکت فعال این شرکت در کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی تکافل توسط پژوهشکده بیمه شد و افزود؛ توافق جدیدی نیز که اخیرا میان کشورهای ایران و سوریه صورت گرفته در راستای اجرای تفاهم‌نامه بین دو کشور و جزئی از روند اجرایی‌سازی تکافل در کشور است و اکنون نیز از پژوهشکده بیمه خواسته شده تا در آموزش صنعت بیمه کشور سوریه ایفای نقش نماید.

دکتر عسگری با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی متنوع در پژوهشکده بیمه در زمینه مباحث بیمه رایج و تکافل خاطرنشان کرد؛ در راستای اجرای مفاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان پژوهشکده بیمه و دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی (IIUM)، سلسله وبینارهای تکافل در قالب ۱۰ وبینار با فاصله زمانی دو هفته یک بار برنامه‌ریزی شده است که اولین جلسه آن روز شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۱۸:۳۰ به صورت حضوری و مجازی برگزار خواهد شد و در آن، دکتر حفیظه بنت هارون رئیس اداره شریعت شرکت تکافل مالزی برهاد، موضوع «حاکمیت شریعت در عملیات‌های تکافل مالزی؛ درس‌هایی برای اجرایی‌سازی تکافل در ایران» را به زبان انگلیسی و با امکان ترجمه همزمان ارائه تدریس خواهد نمود.

وی ضمن دعوت از شرکت بیمه کوثر برای حضور در این سلسله وبینارها، به برگزاری کارگاه‌های آموزشی با محوریت «معرفی چارچوب عملیاتی تکافل در صنعت بیمه ایران» در شهرستان‌های کشور از جمله سیستان‌وبلوچستان، کرمانشاه، کردستان، پاوه، مشهد و اصفهان پرداخت و اعلام کرد، «کارگاه آموزشی معرفی تکافل و عملیات آن» نیز روز دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ به صورت حضوری و مجازی در دانشگاه شیراز برگزار می‌شود و علاوه بر امکان مشارکت مجازی از طریق سامانه مدیریت یادگیری پژوهشکده بیمه، امکان حضور در محل برگزاری کارگاه در سالن کنفرانس دانشگاه شیراز برای علاقه‌مندان فراهم می‌باشد.

رئیس پژوهشکده بیمه با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر لزوم فرهنگ‌سازی تکافل و آگاه سازی عامه مردم نسبت به تفاوت‌های آن با بیمه رایج، از فراهم‌سازی مقدمات تهیه بروشور در این ارتباط فراهم شده که اعدل و اصح بودن تکافل نسبت به بیمه رایج و چگونگی تحقق پیوست عدالت اجتماعی به واسطه آن در این موضوع نشان داده خواهد شد.

دکتر عسگری به تفاهم‌نامه اخیر میان پژوهشکده بیمه و سندیکای بیمه‌گران ایران اشاره و خاطرنشان کرد؛ سندیکای بیمه‌گران ایران در راستای اجرای مفاد این تفاهم‌نامه، در نشر تکافل، اجرایی سازی آن و تاسیس اولین شرکت تکافلی در ایران در کنار پژوهشکده بیمه خواهد بود. وی با اشاره به اهمیت ابعاد بین‌المللی تکافل و استقبال کشورهای دیگر از انتقال تجارب خود به صنعت بیمه ایران در قالب تفاهم‌نامه‌های منعقد شده، تکافل را پنجره‌ای برای ارتباط و نفوذ به کشورهای اسلامی دانست و خواستار هدف‌گذاری بازار کشورهای سوریه، افغانستان، عراق، عمان و … توسط شرکت‌های بیمه کشور شد.

رئیس پژوهشکده بیمه همچنین با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشکده بیمه و بیمه کوثر که در دی ماه ۱۴۰۱ به امضای طرفین رسیده است، از برگزاری نشست‌های کاری با نمایندگانی از بحرین و عربستان در آینده نزدیک خبر داد و تصریح کرد نتایج این رایزنی‌ها مطابق با مفاد تفاهم‌نامه میان پژوهشکده و بیمه کوثر، در اختیار این شرکت و سایر شرکت‌های بیمه قرار خواهد گرفت.

در بخش دیگر این نشست مدیرعامل شرکت بیمه کوثر ضمن قدردانی از کارگروه تکافل پژوهشکده بیمه، تاکید کرد که تمامی موارد اصلاحی مدنظر اعضای کارگروه تکافل در طرح پیشنهادی این شرکت اعمال خواهد شد.

دکتر آقادادی با تشریح روند شکل‌گیری و حوزه فعالیت بیمه کوثر از ابتدای تاسیس در قالب صندوقی برای پوشش نیروهای مسلح، تا ایفای نقش در قالب شرکت بیمه خصوصی، به تبیین ریسک‌های تحت پوشش این شرکت پرداخت و تصریح کرد؛ گرچه در گذشته عمده فعالیت بیمه کوثر در خارج از کشور در کشور افغانستان بود اما اکنون و با طرح مسائل جدید در صنعت بیمه، نیازمند حرکت به سمت تکافل هستیم و جامعه سهامدار ما نیز انتظار ایفای نقش این شرکت در زمینه‌های مختلف را دارد.

مدیرعامل شرکت بیمه کوثر با تاکید بر چارچوب ارزشی بیمه کوثر خاطرنشان کرد، در دوره‌های متوالی آموزش‌های فقه اسلامی در این شرکت ارائه شده و در حال حاضر نیز حساب‌های این شرکت در بیمه‌های رایج به صورت تفکیک شده است. همچنین بیمه کوثر مجهز به امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که تمامی وردی حق‌بیمه و فرایند سرمایه گذاری آن‌ها را در لحظه نشان می‌دهد؛ به این ترتیب زیرساخت‌های مورد نیاز برای ارائه محصول تکافلی در این شرکت فراهم و قابل اجرا می‌باشد.

دکتر آقادادی تلاش شرکت بیمه کوثر را در راستای انطباف حداکثری با چارچوب‌ها دانست و تصریح کرد؛ زیرساخت‌های لازم در حوزه فعالیت کشورها و استان‌ها نیز فراهم گردیده، آشنایی با نیازها و بازارها کسب شده از دانش اعضای کارگروه تکافل نیز در این زمینه استفاده خواهیم کرد. همچنین تهیه پایگاه داده، رعایت اصول سرمایه‌گذاری، امنیت داده و اصول شرعی همگی در نظر گرفته شده و رعایت خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بیمه کوثر اعلام کرد که شرکت بیمه کوثر برای سه سال گذشته به طور متوالی جزء سه شرکت سودآور صنعت بوده و اشراف کامل این مجموعه بر اصول سرمایه‌گذاری، در ایفای نقش موثر، جلب اعتماد مشتریان و جذب سرمایه مخاطبان اثرگذار خواهد بود.

در پایان جلسه، رئیس پژوهشکده بیمه آمادگی اعضای کارگروه برای ارائه رهنمودهای خود به شرکت بیمه کوثر را اعلام و ضمن تاکید بر لزوم انطباق الگوی پیشنهادی شرکت بیمه کوثر با چارچوب عملیاتی بومی‌سازی شده توسط کارگروه تکافل پژوهشکده بیمه اعلام کرد، الگوی پیشنهادی بیمه کوثر برای ارائه محصولات تکافلی در صنعت بیمه کشور، مشروط بر اعمال اصلاحات مد نظر اعضای کارگروه و با تایید گروه مطالعات اسلامی پژوهشکده بیمه و نمایندگان کارگروه تکافل، مورد تایید و ارائه محصولات تکافل بر مبنای این الگو بلامانع خواهد بود.

گفتنی است در این نشست، شرکت بیمه کوثر، ضمن تبیین نحوه مدیریت صندوق‌های تکافل، چارچوب پیشنهادی خود برای ارائه محصولات تکافل در صنعت بیمه کشور را در قالب آیین‌نامه‌ای متشکل از ۱۶ بخش، ۹۶ ماده و ۳ پیوست ارائه کرد. بر اساس این چارچوب، شرکت بیمه کوثر محصولات تکافل خانواده را در قالب الگوی مضاربه و محصولات تکافل عمومی را در قالب الگوی وکالت به شرح زیر عرضه خواهد کرد.

منتشرشده در بیمه

قائم مقام مدیرعامل بانک شهر با تبریک دهه کرامت و فرا رسیدن سالروز ولادت با سعادت هشتمین امام شیعیان حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، گفت: شعب و شهرنت های این بانک برای خدمات رسانی به زائران شهرهای مقدس قم و مشهد در آماده باش کامل هستند.

به گزارش بورس و بانک به نقل از روابط عمومی بانک شهر، دکتر رحیم طاهری با بیان اینکه ارائه خدمات برتر بانکی به شهروندان در سراسر کشور و همچنین زائران اماکن متبرکه را افتخاری برای خانواده بزرگ بانک شهر می دانیم، افزود: با پیش بینی عزیمت تعداد زیادی از هموطنان به شهرهای مقدس قم و مشهد، همانند سال‌های گذشته تمهیدات ویژه‌ای برای ارائه خدمات بانکی به زائران حرم مطهر رضوی و حرم کریمه اهل بیت(س) فراهم کرده است.

دکتر طاهری در ادامه با بیان اینکه تلاش خواهیم کرد با تلاش شبانه روزی همکاران بانک، رضایتمندی شهروندان را در ارائه انواع خدمات بانکی به دست بیاوریم، تصریح کرد: شهرنت های بانک شهر در شهرهای مقدس قم و مشهد در ساعات غیر اداری نیز خواهند توانست، ضمن مشکل نقدینگی زائران، خدمات بانک را نیز به خوبی ارائه دهند.

قائم مقام مدیرعامل بانک شهر با اشاره به فعالیت ۱۵ پیشخوان شهرنت و ۱۴ شعبه در شهر مشهد و همچنین ۸ پیشخوان شهرنت و ۵ شعبه بانک شهر در شهر قم، عنوان کرد: خدا را شاکریم که کارکنان بانک شهر در سال جاری؛ نیز می توانند با رفع نیازهای مالی و بانکی هموطنان، جلوه های زیبایی از عشق و دلدادگی به ساحت اهل بیت(ع) را خلق کنند.

دکتر طاهری با تاکید بر اینکه حضور همکاران در شعب و شهرنت های مجاورت اماکن مذهبی افتخار و نعمت بزرگی است که شکرگزاری آن در گروی خدمتگزاری به زائران است، گفت: خوشبختانه کارکنان بانک شهر همواره در هر رده سازمانی نسبت به رقم خوردن میزبانی شایسته از زائران در مناسبت های مختلف احساس مسئولیت می کنند.

منتشرشده در بازار پول

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در این بازدید گفت: اگر همه صنایع در کنار مردم با هدف اصلاح شرایط زیست‌محیطی و رویه‌های موجود از محیط زیست کشور حمایت کنند، می‌توانیم شاهد احیای این حوزه باشیم.

به گزارش بورس و بانک، توسعه صنعت با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی و با نگاهی عمیق و درست به صنعت همچون رویه‌هایی نظیر تولید سبز، بدون هیچ مغایرتی با محیط زیست محقق می‌شود. در همین راستا فولاد مبارکه درصدد تبدیل شدن به یک الگو در این حوزه و یک صنعت سبز برای خلق آینده‌ای بهتر است.

گفتنی است، علی سلاجقه، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به همراه مدیرعامل و جمعی از معاونین مدیران شرکت فولاد مبارکه، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، از منطقه حفاظت‌شده قمیشلو بازدید کردند. در این بازدید آخرین وضعیت گونه‌های گیاهی و جانوری زیست‌بوم این منطقه مورد بازدید و بررسی قرار گرفت.

منتشرشده در ویژه ها

سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ( ایدرو ) متولی ستاد نوسازی و اسقاط خودروهای فرسوده کشور شد .

به گزارش بورس و بانک، وزارت صنعت ، معدن و تجارت طی ابلاغیه ای در راستای ابلاغ قانون اصلاح ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو ، مسئولیت راهبری و اقدامات اجرایی اسقاط خودرو را به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران محول کرد .

بر همین اساس معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایدرو نیز در حکمی مهران سالاریه را به سمت رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران منصوب کرد .

مهران سالاریه مدیریت امور تاکسی ها در ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت ، مجری خودروهای فرسوده ستاد حمل ونقل و سوخت و مدیریت طرح گسترش نیروگاه های مقیاس کوچک در ستاد تحول وزارت صنایع و معادن را در سوابق خود دارد .

اجرای صحیح اسقاط وسائل نقلیه فرسوده یکی از موثر ترین و اقتصادی ترین راهکار های مدیریت و کنترل آلودگی هوای کلانشهرهاست .

بر اساس گزارش ها ، هم اکنون بیش از ۱۰ میلیون وسیله نقلیه در مرز فرسودگی در کشور وجود دارند که بیانگر ضرورت اقدام جدی در این خصوص است .

منتشرشده در پرونده ویژه

تندیس زرین هفتمین اجلاس سراسری «رضایت‌مندی مشتری» در قدردانی از عملکرد و پاسخگویی شایسته مرکز ارتباط با مشتریان بانک صادرات ایران (صدای سپهر) به این بانک اعطا و همزمان خدمات و محصولات نوین بانک از جمله چکنو (نخستین چک امن دیجیتال) برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی عرضه شد.

به گزارش بورس و بانک به نقل ازروابط‌عمومی بانک صادرات ایران، هفتمین اجلاس سراسری رضایت‌مندی مشتری با رویکرد «نقش مدیران اقتصادی در مهار تورم و رشد تولید» با حضور نمایندگان مجلس، مسئولان، معاونان وزرا، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، مدیران عامل شرکت‌ها، مدیران و کارشناسان بانک صادرات ایران در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار و تندیس زرین این اجلاس به بانک صادرات ایران اعطا شد.

هادی قوامی، معاون امور حقوقی و مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به ریشه‌یابی تورم و روند نرخ رشد اقتصادی در کشور، بر لزوم کنترل تورم به عنوان عاملی بازدارنده برای کاهش سوداگری و جلوگیری از سرازیر شدن نقدینگی به بازارهای غیرمتشکل پولی و غیرمولد، تاکید کرد.

وی در گزارشی با عنوان قواعد مالی مناسب برای سیاست‌گذاری در اقتصاد ایران؛ مهار تورم- رشد تولید، عوامل مؤثر بر ایجاد تورم در اقتصاد و تاثیر منفی آن بر رشد اقتصادی در اقتصاد نفتی کشور را تشریح کرد و گفت: برای رسیدن به وضع مطلوب در کشور باید همراستا با اتخاذ راهبردهای توسعه صنعتی در کشور، بهبود فضای کسب وکار را نیز مدنظر قرار دهیم.

در این نشست همچنین سارا فلاحی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با تاکید بر نهادینه شدن فرهنگ کار در کشور، گفت: باید با تخصص‌گرایی از تولیدکنندگان کشور حمایت کنیم. تخصص‌گرایی می‌تواند راهکار مناسبی برای برون‌رفت از مشکلات کشور باشد. تولیدکننده نباید در کشور ناامید شود.

وی عدالت، معنویت و عقلانیت را سه شعار مهم انقلاب اسلامی عنوان و تاکید کرد: اساس اقتصاد در رقابت است و باید از تجربه متخصصین در زمینه استفاده شود.

همچنین در این نشست محمدمهدی برادران، معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت و علی رسولیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، غلامرضا مرحبا، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و سعید خزائی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه و رئیس کمیته اجرایی این اجلاس به ایراد سخنرانی پرداختند.

منتشرشده در ویژه ها

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَالَّذِينَ يُؤْذُونَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ بِغَيْرِ مَا اكْتَسَبُوا فَقَدِ احْتَمَلُوا بُهْتَانًا وَإِثْمًا مُبِينًا» سوره مبارکه احزاب آیه 58

و آنان که مردان و زنان با ایمان بی‌تقصیر و گناه را بیازارند، بترسند که دانسته بار تهمت و گناه آشکار و بزرگی را برداشته‌اند.

                                                                                                                     ربّنا و قنا عذاب النّار

هم‌وطنان گرامی و همکاران عزیز

سلام

قریب هجده سال از ظهور و طلوع نشانه‌هایی بارز و جلوه‌هایی ملموس از عزم و اراده مجموعه‌ای عالم و عاقل و متکی بر نیت خیر و عمل صالح، تحت نام و لوای شورانگیز و غرورآفرین بانک و گروه پاسارگاد می‌گذرد. سال‌هایی سرشار از توفیق و دست‌آوردهای بی‌نظیر و شگرفی که در بخش‌های مالی، بانکی، صنعت ‌و‌ معدن، انرژی، بیمه، فن‌آوری اطلاعات، سلامت و... سهم بسیار مهم و موثری از اقتصاد ایران را برعهده گرفته و بدون کمترین اتکایی به منابع دولتی، بسیاری از نیازهای کشور را تأمین و تمهید نموده‌ایم. کما اینکه در تمامی این سال‌ها به‌خوبی درک و حس کرده‌ایم که در کشور ما توسعه گنجی است که جز با رنج حاصل نشود.

به گزارش بورس وبانک در بعد از ظهر پنج‌شنبه مورخ 1402/03/04 خبری به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران به سرعت و با گستردگی کم‌سابقه توسط اغلب رسانه‌های داخلی منتشر و بلافاصله به خوراک خبری رسانه‌های خارجی تبدیل شد. در حالیکه انتظار به حق و منطقی این بوده است که براساس حق و عدل و انصاف این همه خدمات صادقانه پاس داشته شود و به تلاش و مساعی بانک و گروه پاسارگاد حداکثر عنایت مبذول گردد.

                                                                                           و انّ سَلِمَ الانسانُ مِن سوءِ نفسِهِ                     فَمِن سوءِ ظنُّ المُدَّعی لیسَ یَسلَمُ

                                                                                           شاید پس کار خویشتن بنشستن                           لیکن نتوان زبان مردم بستن

ظاهر موضوع! چنین است که از قول یکی از مسئولان ارجمند قضایی به پیگیری و صدور کیفر خواست برای مدیران وقت بانک‌های صادرات و پاسارگاد به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور خبر داده و اشاره نموده‌اند که مبلغ 12 هزار میلیارد ریال در سال 1398 از سوی مدیران وقت بانک صادرات به منظور تسویه بدهی هلدینگ وابسته به بانک پاسارگاد!!! تسهیلات کلان بانکی پرداخت شده و طریق تحصیل آن مغایر با ضوابط و مقررات بوده است!!!

در این ارتباط لازم می‌دانیم، به جهت تنویر اذهان عمومی و تشریح جنبه‌های مختلف موضوع، توضیح و تذکار چند نکته اساسی و بسیار مهم را صادقانه و بر مبنای محتوی و دلایل متقن و بدیهی، بیان نمائیم:

•   شرکت سرمایه گذاری پارس آریان (گیرنده تسهیلات) به عنوان یک شرکت سهامی عام بسیار معتبر و در جایگاه پنجمین شرکت برتر ایران و رتبه اول در بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در کل کشور و پایه‌گذار و تأمین‌کننده منابع مالی پروژه‌های عظیم تولیدی و صنعتی کشور، از ظرفیت، استحقاق و استعداد اخذ تسهیلات کلان بانکی برخوردار بوده است.

•   با توجه به بررسی‌های جامع و توجیه جنبه‌های مختلف اعتباری، هیأت مدیره محترم بانک صادرات در اسفندماه1398 اعطای مبلغ 12 هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت پارس آریان را مصوب نموده اما فقط مبلغ 6 هزار میلیارد ریال آن در چارچوب عقود اسلامی و با رعایت کلیه قوانین و مقررات موضوعه پرداخت شده است! در این ارتباط، ذکر دوبرابری مبلغ تسهیلات پرداختی جای تعجب بسیار دارد!

•   اصل و سود تسهیلات موصوف در دو مقطع زمانی شهریورماه و دی‌ماه‌1399 (دو ماه قبل از سررسید قرارداد مشارکت مدنی فی مابین) توسط شرکت سرمایه‌گذاری پارس‌آریان به حساب بانک صادرات واریز و تسویه‌حساب به عمل آمده است.

•   شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان برخلاف ادعای مطرح‌شده، هیچگاه زیرمجموعه بانک پاسارگاد نبوده! و بانک پاسارگاد با ضمانت تسهیلات دریافتی شرکت فوق، موجب استحکام بازپرداخت آن شده است.

•   این پرونده در محاکم قضایی هیچ‌گونه شاکی خصوصی و یا شخصی نداشته است!

•   با وجود نص صریح ماده 91 قانون آیین دادرسی کیفری، دائر بر محرمانه بودن تحقیقات مقدماتی و نهی و تعیین تخلف افشای اسرار شغلی و حرفه‌ای، اعلام و انتشار خبر مذکور دور از انتظار بوده است.

•   انتشار و اعلان خبر صدور کیفرخواست، خلاف اصل برائت و مصداق بارز قصاص قبل از جنایت است. کما اینکه حدیث مکرّم و قدسی نبوی، که حیثیت افراد را همانند خون آن‌ها محترم می‌داند، به‌شدت موردبی‌توجهی قرار گرفته است.

•   این پرونده از اساس فاقد موضوعیت و استعداد رسیدگی قضایی و به ویژه عاری از هرگونه جنبه کیفری و حتی حقوقی است! و طریق اعطای تسهیلات توسط بانک صادرات ایران به شرکت پارس آریان مشروع و منطبق با مقررات بوده و ماه‌ها قبل نیز به دقت توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موردبررسی حقوقی و اعتباری قرار گرفته و موضوع خاتمه یافته است.

•   درج گزینشی اخبار پرونده در رسانه‌های خبری و اجتماعی و حواشی مختلف و گسترده ناشی از آن، چگونه می‌تواند با حکم برائت بعدی آن جمع شود؟ تکلیف مشوش شدن اذهان عمومی و وارد شدن خدشه به نام نیک و حیثیت مخلص‌ترین خادمان ملت شریف ایران، پیش از صدور حکم برائت قطعی، چه خواهد شد؟!

پناه می بریم به خداوند قادر متعال و یاری می‌طلبیم از کلام پاک او که:

"وَ مَنْ یَتَّقِ اللهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْث لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللهِ فَهُوَ حَسْبُهُ اِنَّ اللهَ بالِغُ اَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللهُ لِکُلِّ شَىء قَدْراً"

    بااحترام

   خادمان ملّت شریف ایران اسلامی

   هیأت مدیره و هیأت عامل بانک پاسارگاد

منتشرشده در روابط عمومی ها
سه شنبه, 09 خرداد 1402 ساعت 18:36

آغاز اجرای طرح مردمی «نذر علم»

آئین رونمایی از طرح مردمی «نذر علم» با هدف «حمایت قرض‌الحسنه از ترویج علم و فناوری» صبح امروز با حضور دکتر سیدسعید شمسی‌نژاد مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) در محل بانک قرض‌ الحسنه مهر برگزار شد.
به گزارش بورس و بانک؛ دکتر سیدسعید شمسی‌نژاد مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در جمع خبرنگاران گفت: یکی از دلایلی که باعث شد در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از علم و فناوری حمایت کنیم؛ بحث ابزارسازی برای توسعه آن است.
وی در ادامه تاکید کرد: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و مردمی خود؛ طرح «نذر علم» را در گام نخست با مشارکت کارکنان خود کلید زد که به موجب آن 3500 نفر از پرسنل بانک فردا در این امر خداپسندانه شرکت می‌کنند.
دکتر شمسی‌نژاد همچنین گفت: با دریافت این وام از این بانک و تخصیص آن به گسترش علم و فناوری می‌توان از جایزه مصطفی (ص) حمایت کرد که گام جدیدی در توسعه و شکوفایی محسوب می‌شود.
به گفته وی متفاضیان می‌توانند از یک میلیون تا سقف 300 میلیون تومان تسهیلات از 510 شعبه فعال بانک قرض‌الحسنه مهر ایران را بدون هیچگونه معطلی و درنگی و به صورت بازپرداخت 6 ماه تا 36 ماه بدون کارمزد و پرداخت هیچ هزینه‌ای دریافت کرده و مبلغ وام به حساب بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) اختصاص می‌یابد و متقاضیان با پرداخت اقساط این وام در این کار خداپسندانه و عام‌لمنفعه شریک می‌شوند.
وی با بیان اینکه ما نهاد تسهیل‌گر هستیم؛ نه سرمایه‌گذار گفت: باید به گونه‌ای عمل کنیم که در هویت و ماهیت تسهیل‌گر باشیم.
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با تاکید بر اینکه «سواد مالی و فضای علم و فناوری کشور ما سابقه تاریخی دارد»، گفت: از طرف دیگر کشور ایران در حال حاضر متخصصان زیادی دارد که بعضی از آنها در کشور زندگی می‌کنند و بعضی از آنها متاسفانه مهاجرت کرده‌اند، اما آنچه که مسلم است؛ اینکه ایرانیان در علم و فناوری از گذشته زبانزد بوده‌اند.
دکتر شمسی‌نژاد در حالی که به این نکته که «رسول اکرم (ص) ما را به دریافت آموزش از کل جهان تشویق می‌کنند» اشاره کرد، گفت: یکی از اقدامات مفید بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ابزارسازی و نهادسازی با همکاری دستگاه‌های معتبر است.
وی در ادامه افزود: در کشورهای غربی در حوزه ابزارسازی و نهادسازی پیشرفت‌های خوبی شکل گرفته است، اما در کشور ما کماکان مسیر برای کار در این حوزه وجود دارد.
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر با تاکید بر اینکه «بنیاد مصطفی به عنوان بنیادی که برترین جایزه نوبل اسلامی را به دانشمندان اسلام اهدا می‌کند»، گفت: این بنیاد در سه سطح دانش‌آموزی، دانشجویی و بزرگسالان فعال است و ما می‌توانیم با کمک و همکاری این بنیاد رشد مناسبی در این بخش ایجاد کنیم.
دکتر شمسی‌نژاد بانک قرض‌الحسنه مهر را بانکی دانست که وظایف اجتماعی متعددی برای خود قائل است و در ادامه گفت: مسیر همکاری بانک با بنیاد مصطفی دو طرفه است و سالجاری و سال‌های آینده نتایج این همکاری را خواهیم دید.
به عقیده وی در مدل اجرایی پیش‌رو به ‌واسطه تلاش مجموعه بانک این طراحی شکل گرفته که اگر فردی بخواهد وقف علمی انجام دهد؛ در قالب شخصیت‌هایی همچون خیران و استادان دانشگاه و اصناف و... می‌تواند با بانک همراه باشد.
مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گفت: تلاش می‌کنیم این نذر علمی گام به گام راه‌اندازی شود و البته این کار ادامه‌دار است. باید این موضوع را فرهنگ‌سازی کنیم که بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در کنار فعالیت‌های مالی؛ وظیفه اجتماعی نیز برای خود قائل است.
وی خاطرنشان ساخت: در کنار مسئولیت‌های اجتماعی ما خود را موظف می‌دانیم که اقدامی نیز برای مباحث علمی انجام دهیم. رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) می‌فرمایند: «اگر کشور ما بخواهد این عقب‌افتادگی را جبران کند؛ تنها راه آن توسعه علم و فناوری است. ما در حوزه پزشکی متخصصان بسیار خوبی داریم؛ چراکه به این موضوعات بهاء داده شده است.»
به عقیده دکتر شمسی‌نژاد موضوع بهداشت اعتباری این وام‌ها باید مدنظر قرار گیرد و ساده‌سازی شود تا اگر احیانا خیری قصد همراهی با طرح را دارد؛ دچار گمراهی نشود و در این راستا شیوه‌نامه اجرایی طرح مفروض آماده خواهد شد و در قالب ابلاغیه به شعب استان‌ها ارسال می‌شود.
وی با اشاره به اینکه می‌توان مخاطبان طرح مهریار را در قالب بسته نذر علمی با این طرح همراه کرد، در پایان گفت: این طرح یک پروژه ثابت برای اداره‌کل بازاریابی و توسعه کسب‌وکار است. حرکت امروز؛ گام نخست ماست و باید وظیفه خود را در بحث حمایت از توسعه علم انجام دهیم.

معصومه صالحی

منتشرشده در بازار پول

15 درصد از سهام شرکت «نیان الکترونیک» در بازار دوم فرابورس عرضه می‌شود. به همین مناسبت مدیران و مسئولان این شرکت صبح امروز با حضور در شرکت فرابورس ایران به تشریح عملکرد این شرکت پرداختند و در انتها پاسخگوی سوالات خبرنگاران بودند.

به گزارش بورس و بانک ؛ محمدعلی چمنیان بنیانگذار مجموعه «نیان» که ۳۰ سال مدیرعامل و سهامدار عمده این شرکت محسوب می‌شود؛ از «نیان الکترونیک» به عنوان اولین شرکت دانش‌بنیان تولیدی نوع یک نام برد که به زودی وارد بازار سرمایه می‌شود.

چمنیان با بیان اینکه این مجموعه در بازار تجهیزات نیرو و پاور مخابراتی ۸۵ درصد سهم بازار را در اختیار دارد، گفت: در همین راستا «نیان الکترونیک» توانسته‌ تجهیزات مختلفی را به کشورهای متعددی صادر کند.

وی با اشاره به اینکه مجموعه «نیان» بزرگترین واحد تولیدی تجهیزات یکپارچه الکترونیک قدرت را در خاورمیانه راه‌اندازی کرده است، گفت: قابلیت تجاری‌سازی بیش از ۱۰۰۰ محصول فناورانه در این مجموعه وجود دارد.

چمنیان در ادامه کاربرد محصولات گروه «نیان» در صنایع زیربنایی را چنین ارزیابی کرد و گفت: محصولات این مجموعه در صنایع مخابراتی، نفت‌وگاز، صنایع تجدیدپذیر، خودروسازی، صنعت لوازم‌خانگی و صنایع نظامی کاربردهای مهمی دارد.

به گفته مدیرعامل «نیان الکترونیک» نیاز به این محصولات روزبه‌روز بیشتر می‌شود؛ این در حالی است که شرکت تولیدکننده جدی در این حوزه به ‌جز این شرکت وجود ندارد.

چمنیان با اشاره به اینکه آغاز به کار این مجموعه ۳۰ سال پیش در یک زیرزمین به‌ صورت استارتاپ بوده است، افزود: «نیان الکترونیک» امروز در نیمه‌راه توسعه با ۷۰۰ نفر نیرو و در فضای ۵۰ هزار متری فعال است که این امر نشان می‌دهد توسعه استارتاپ‌ها خصوصا حوزه فناوری می‌تواند اشتغالزا و ارزش‌آفرین باشد.

نگاهی به برنامه‌های پیش‌رو «نیان»

مدیرعامل «نیان الکترونیک» در خصوص برنامه‌های توسعه‌ای این شرکت گفت: راه‌اندازی خط تولید موتورهای پربازده با تولید‌‌ ۱۰ هزار عدد در سالجاری در دست راه‌اندازی است.

وی ادامه داد: تا سال ۱۴۰۳ این خط تا ۴۰۰ هزار موتور توسعه پیدا خواهد کرد. طرح تولید و توسعه باتری‌های لیتیومی نیز از برنامه‌های ۱۴۰۴ است.

وی توسعه فست مووینگ‌ها را از دیگر برنامه‌های آتی این مجموعه اعلام کرد و گفت: از سال ۱۴۰۵ تا 1409 توسعه فست مووینگ‌ها مثل اسکوتر، موتور برقی و در نهایت ماشین برقی در دست برنامه‌ریزی است.

چمنیان حوزه فعالیت «نیان الکترونیک» را طراحی و تولید انواع مبدل‌های الکترونیکی انرژی و ارائه‌دهنده راهکارهای جامع و خدمات فنی‌ومهندسی مرتبط اعلام کرد و در خصوص بخشی از مزیت‌های رقابتی پایدار این مجموعه توضیح داد.

به گفته وی ساختار مدیریتی بر پایه نظام نوآوری و تحقق محصول، قابلیت خلق تنوع بالا در محصولات، قابلیت یکپارچه‌سازی و ارائه راهکارهای نوآورانه و خدمات و پشتیبانی تخصصی به مشتریان و برند برتر در بازار است که این موارد از مهمترین مزیت‌های رقابتی این مجموعه است.

چمنیان در خصوص روند فروش محصولات در «نیان» نیز گفت: شتاب رشد فروش از ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۱‌ متوسط ۵۰ درصد بوده و برای سال‌های آتی رشد بیشتری پیش‌بینی می‌شود.

عملکرد سود و زیان شرکت اصلی

سمیه پرهیزکار مدیر مالی و عضو هیات‌مدیره شرکت «نیان الکترونیک» نیز در این نشست خبری با اشاره به اینکه این مجموعه با نماد «نیان» اولین شرکت دانش‌بنیان نوع یک است که وارد بازار سرمایه می‌شود، گفت: این شرکت؛ استارتاپی و آینده‌نگر است و عمده صورت‌های مالی آن تمرکز بر آینده است.

وی در خصوص عملکرد سود و زیانی «نیان» ادامه داد: مهمترین مساله بحث دارایی‌های نقدی شرکت است؛ دارایی‌های شرکت طی دو سال اخیر ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

عضو هیات‌مدیره «نیان» با تأکید بر عملکرد خوب نسبت‌های نقدینگی این مجموعه گفت: دوره وصول مطالبات کمتر از ۶۰ روز است. در نسبت‌های سودآوری هم میانگین نسبت سود ناخالص ۳۰ تا ۳۵ درصد است.

وی با اشاره به اینکه بازده حقوق صاحبان سهام طی دو الی سه سال اخیر بالای یک بوده است، افزود: نسبت کیفیت سود هم عددهای بالایی دارد. به این ترتیب که در سال ۱۴۰۱؛ ۲۲۱ درصد نسبت کیفیت سود بوده است.

معافیت‌های مالیاتی

پرهیزکار با اشاره به اینکه در حال حاضر دو معافیت مالیاتی همزمان شامل «نیان» شده است، تصریح کرد: معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان از سال 1393 آغاز شده و ۱۵ سال ادامه خواهد داشت. همچنین از سال 1398 هم مشمول مالیات مناطق کمتر توسعه‌یافته هستیم که حداقل تا ۱۵ سال ادامه دارد. همچنین حاشیه سود عملیاتی در سال گذشته ۱۹ درصد، حاشیه سود خالص ۲۱ درصد و حاشیه سود ناخالص ۳۰ درصد بوده است.

ارزش «نیان» چقدر است؟

غلامی نماینده ارزشگذار از تأمین سرمایه کاردان نیز با تشریح جزئیاتی از ارزشگذاری این شرکت گفت: بر اساس صورت‌های مالی 450 میلیارد تومان درآمد عملیاتی این مجموعه در سال ۱۴۰۰ بوده است. مبنای اقتصادی اصلی در برآورد اصلی شرکت؛ نرخ تورم است که بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول و مرکز آمار ایران محاسبه می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه در ارزشگذاری «نیان» با یک شرکت دانش‌بنیان مواجهیم، گفت: در این شرکت بخش کوچکی از بحث افزایش زیرساخت مربوط به تجهیزات بوده و نکته اصلی رشد فروش محصولات است که تابع نیروی‌انسانی متخصص و تقاضای بازار است.

غلامی با اشاره به اینکه در پیش‌بینی ظرفیت تولید محافظه‌کارانه محاسبات انجام‌ شده است، ادامه داد: بهای تمام ‌شده هم بر اساس نرخ تورم محاسبه شده است.

وی در پایان گفت: در کلیات ارزشگذاری بر اساس محاسبات انجام ‌شده برای ارزش حقوق صاحبان سهام شرکت نیان الکترونیک به عدد ۲ هزار و ۶۱ میلیارد تومان برای ارزش شرکت و ۷۷۲۲ تومان برای هر سهم رسیدیم

منتشرشده در بازار سرمایه