17 بهمن 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
دوشنبه, 23 آبان 1401 ساعت 11:43

رشد 6 درصدی شاخص فرابورس در سومین هفته آبان‌ماه

نوشته شده توسط 

بررسی داده‌های هفتگی معاملات فرابورس از این حکایت دارد که حجم و ارزش معاملات بازار اول، دوم و پایه با رشد چشم‌گیری همراه بوده است به طوری که ارزش معاملات بازار اول در هفته گذشته به 2 هزار و 643 میلیارد تومان رسید که رشد 87 درصدی را نشان می‌دهد. در این مدت ارزش معاملات بازار دوم و پایه نیز به ترتیب 47 و 49 درصد افزایش یافته است.

به گزارش بورس و بانک و به قنل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، شاخص کل فرابورس در روز انتهایی هفته گذشته به 18 هزار و 421 واحد رسید که از رشد 6 درصدی نسبت به هفته پیش از آن حکایت داشت؛ علاوه بر این آیفکس نسبت به ابتدای آبان ماه نیز 3.2 درصد افزایش یافته است.

بررسی داده‌های هفتگی معاملات فرابورس نشان می‌دهد که ارزش کل معاملات در هفته گذشته به 171 هزار و 658 میلیارد تومان رسید که تحت تاثیر کاهش ارزش بازار ابزارهای مشتقه، با 7 درصد افت روبه‌رو شد. در هفته گذشته مالکیت بیش از 27 میلیارد برگه انواع دارایی مالی در فرابورس تغییر کرد که نسبت به هفته پیش از آن 41 درصد رشد کرد.

در 5 روز معاملاتی هفته اخیر، در بازار ابزارهای نوین مالی، معاملاتی به ارزش 164 هزار و 435 میلیارد تومان رقم خورد که طی این معاملات 9 میلیارد و 828 میلیون برگه دارایی مالی دادوستد شد.
اقبال سرمایه‌گذاران به صندوق‌های ETF

آمارها نشان می‌دهند در هفته منتهی به 20 آبان، معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله برای دومین هفته متوالی با رونق همراه بود و ارزش معاملات این صندوق‌ها به دنبال رشد 27 درصدی به 9 هزار و 115 میلیارد تومان رسید. در هفته اخیر بیش از 8 میلیارد یونیت صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در فرابورس مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته پیش از آن 26 درصد افزایش یافته بود.

نگاهی به آمار معاملات بازار ابزارهای نوین مالی به تفکیک نشان می‌دهد در هفته اخیر 1 میلیارد و 742 میلیون ورقه مالی اسلامی به ارزش 155 هزار و 224 میلیارد تومان در این بازار مورد معامله قرار گرفته است که حجم و ارزش این دادوستدها به ترتیب 9 درصد و 10 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

همچنین در هفته منتهی به 20 آبان، به دنبال ردوبدل شدن 1 میلیون ورقه گواهی تسهیلات مسکن به ارزش 95 میلیارد تومان، حجم و ارزش معاملات این اوراق نیز با افت 10 و 13 درصدی مواجه شد.

داده‌های مربوط به ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام نشان می‌دهد که نزدیک به 40 درصد معاملات سهام هفته اخیر در گروه‌های «محصولات شیمیایی»، «سرمایه‌گذاری‌ها»، «خودرو ساخت قطعات»، «فلزات اساسی» و «بانک‌ها و موسسات اعتباری» رقم خورده است و گروه محصولات شیمیایی با معاملاتی به ارزش 612 میلیارد تومان، بیشترین سهم از معاملات را از آن خود کرده است.