18 مرداد 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
B-Admin

B-Admin

مدیرعامل کارگزاری بانک ملی گفت: طبق قانونی که امسال وضع شد و سپرده های حقوقی را مشمول مالیات کرد، در همین چند ماه اخیر ورود قابل توجه منابع به صندوق ها داشتیم که ناشی از منابع بزرگ شرکت های حقوقی بوده است، قاعدتا  این صندوق ها که بلندمدت تصمیم گیری می کنند، نمی توانند ظرف یک  یا دو ماه حجم بالای سهام را خریداری کنند؛ بلکه باید برنامه ریزی شده و تحلیل مند سهام بخرند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از صدای بورس؛  حسام الدین جعفری ندوشن گفت: موضوع حدنصاب خرید سهام در صندوق های بادرآمدثابت ابلاغیه ای از سوی سازمان بورس است که کم تر از ۵ سال گذشته اعلام شده و مکررا تغییر کرده؛ یعنی در ابتدا صندوق های با درآمد ثابت صرفا اوراق با درآمد ثابت می خریدند یا سپرده بانکی داشتند و الزامی به خرید سهام نداشتند، اما از چند سال گذشته این الزام بوجود آمد که درصدی معین را سهام بخرند، در ابتدا ۵ درصد سپس به ۱۰ درصد رسید و این میزان طی دوره ای افزایش و کاهش یافت و در دورانی که بازار شرایط نزولی داشت به حداقل۱۵ درصد افزایش دادند؛ بنابراین در طول زمانی که از ابداع این حدنصاب گذشته بارها مورد بازنگری قرار گرفته است که خود نشان دهنده عدم کارآمدی آن است.

وی افزود: اعداد و ارقامی که درخصوص نصاب سهام درصندوق های" فیکس اینکام" موجود اعلام کردند از دو جنبه مورد بررسی قرار می گیرد، این که صندوق های فیکس حد نصاب را رعایت نکردند درست نیست، نخست این که در این حد نصاب هم سهام محاسبه می شود هم صندوق های سرمایه گذاری، هم اوراق سپرده کالایی.
جعفری بیان کرد: "فیکس اینکام ها" می توانند سایر صندوق های سرمایه گذاری را خریداری کنند، بسیاری از صندوق های با درآمد ثابت برای کاهش ریسک خود از میان صندوق های سرمایه گذاری سهامی که در رنکینگ بازدهی خوبی داشتد را انتخاب می کنند که عملا یعنی سهام خریدند.

به گفته وی؛ موضوع دوم گواهی های سپرده کالایی است که این گواهی مانند زعفران و سایر کالاهایی که وجود دارد جز سهام محسوب می شود؛ بنابراین اگر یونیت های سرمایه گذاری و گواهی های سپرده کالایی را جمع بزنند به ۱۵ درصد نزدیک است و حتی برخی از آنها بالاتر از این میزان است

مدیرعامل کارگزاری بانک ملی تصریح کرد: نکته بعدی این که، صندوق های "فیکس اینکام" عمدتا حدنصاب ۱۵ درصد را رعایت کردند، اما در ریزش های اخیر بازار ارزش سهام در پرتفوی کم شده، یعنی یک صندوق قبل از دوماه گذشته حد نصاب خود را رعایت کرده است، اما در همین مدت حداقل ۳۰ درصد ارزش پرتفوی سهام از دست رفته؛ بنابراین اگر ۱۵ درصد سهام خریداری شده هم اکنون به ۱۱ درصد رسیده که این صندوق نمی تواند به سرعت خرید انجام دهد و درصد تعیین شده را جایگزین کند. پس از مدتی بخشی از این ریزش جبران می شود و بازمی گردد؛ بنابراین نمی‌توانیم مدیران صندوق های "فیکس اینکام" را متهم کنیم که ابلاغیه ها را رعایت نکردند؛ بلکه در شرایط بازار این حد دچار نوسان می شود.

این مدیر خوشنام اظهار داشت: ذاتا با ابلاغیه مبنی بر خرید سهام توسط صندوق ها موافق هستم یا خیر، بنده مخالفم چون ماهیت صندوق از نام آن مشخص است و باید یک جریان نقدینگی را با درآمد ثابت تامین کند، عمده صندوق های با درآمد ثابت تقسیم سود ماهانه دارند و پایان هر ماه باید سود متناسبی را به مشتریان عرضه کنند، مشکل سهام در پرتفوی آنها این است که نوسان را زیاد می کند و چون باید کوتاه مدت به موضوع نگاه کنند و سود پرداخت کنند مشکل ساز می شود، سهام تلاطم های زیادی دارد و با ذات درآمد ثابت مطابقت ندارد، از سوی دیگر صندوق های با درآمد ثابت عمدتا از منابعی تغذیه می کنند که از بانک‌ها آمده است.
مدیرعامل کارگزاری بانک ملی بیان داشت: مشتریان این صندوق ها عمدتا، مشتری بانک‌ها هستند که به جای سود بانکی به این صندوق ها رو آورده اند، بسیاری از این افراد اطلاع ندارند که بخشی از سرمایه آنها صرف خرید سهام می شود و اگر این موضوع را بدانند؛ قطعا در این صندوق ها سرمایه گذاری نمی کنند، پس الزام به افزایش این حدنصاب ضربه بدی به فعالیت این صندوق ها خواهد زد، اگر این اتفاق رخ دهد، نوسانات سود آنها زیاد می شود و احتمالا در پایان ماه نمی توانند سود مورد انتظار را پرداخت کنند و اگر فقط یک ماه اتفاق بیافتد،شاهد خروج منابع از صندوق ها خواهیم بود.
وی افزود: خروج منابع از صندوق ها بسیار موضوع خطرناک و جدی برای بازار است؛ چون مدیر صندوق برای پرداخت سود به مشتریان مجبور به فروش سهام در بازار می شود از آن مهم تر این که این صندوق ها بیش از ۵۰ درصد دارایی آنها در بازار اوراق بادرآمدثابت سرمایه گذاری شده است، اما اگر صندوق ها مجبور به تامین پول برای پرداخت به سرمایه گذاران خود شوند، عرضه زیاد اوراق خواهیم داشت و متقاضیان اندک، پس مورد انتظار است که با جهش نرخ بهره رو به رو خواهیم شویم که بزرگترین ضربه به بازارسرمایه است.


جعفری تصریح کرد: افرادی که صندوق ها را تحت فشار قرار می دهند، بدانند که منابعی در کوتاه مدت به بازار سهام تزریق می شود، اما پس از چند ماه با افزایش نرخ بازدهی اوراق ضربه مهلکی به بازار وارد خواهد شد که در آن صورت بازار دیگر نمی تواند قد علم کند و یک خود زنی است. نکته دیگر این که بسیاری از شرکت ها در مجامع سود تقسیم کردند، این سودها در حساب های دریافتنی صندوق ها آمده؛ در حالی که قبلا جز سهام بوده، دوستانی که محاسبات انجام دادند فقط سهام در نظر گرفتند در صورتی که حساب های دریافتنی به پول تبدیل نشده که صندوق ها با درآمد ثابت بتوانند آن را به سهام تبدیل کنند، پس باید حساب های دریافتنی تعین و تکلیف شود، ارقام هم بالاست چون شرکت های بزرگ تقسیم سودهای کلان داشتند.


در نهایت این فعال بازارسرمایه گفت: طبق قانون که امسال وضع شد و سپرده های حقوقی را مشمول مالیات کرد، در همین چند ماه اخیر ورود قابل توجه منابع به صندوق ها داشتیم که ناشی از منابع بزرگ شرکت های حقوقی بوده است، قاعدتا این صندوق ها که بلند مدت تصمیم گیری می کنند نمی توانند ظرف یک یا دو ماه حجم بالای سهام را خریداری کنند؛ بلکه باید برنامه ریزی شده و تحلیل مند سهام بخرند.

با توجه به انتشار مطالب اشتباه با عنوان “اصلاح شبکه فاضلاب شهرستان خواف توسط شرکت سیمیدکو از توابع فولاد خوزستان از محل مسئولیت های اجتماعی” ؛ این شرکت وظیفه خود می داند در جهت تنویر افکار عمومی موارد ذیل را به استحضار مخاطبان گرامی برساند:

 

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی سیمیدکو ؛ متن اطلاعیه :

 

۱. شرکت سیمیدکو واقع در شهرستان خواف استان خراسان رضوی با تولید سالیانه ۲.۵ میلیون تن کنسانتره و ۲.۵ میلیون تن گندله فولادی نقش اساسی در تامین پایدار مواد اولیه برای شرکت فولاد خوزستان ایفا می کند. (تامین بالغ بر ۵۰درصد مواد اولیه شرکت فولاد خوزستان)

۲.ادامه حیات شرکت سیمیدکو بدون تامین آب مورد نیاز عملاً غیرممکن است و این مساله استمرار تولید و اشتغال در شرکت فولاد خوزستان و کلیه شرکت های تابعه را با تهدید جدی مواجه می کند.

۳.در طرح های توسعه صنعت فولاد تامین آب مورد نیاز این صنعت از طریق تصفیه فاضلاب شهرها صورت می گیرد. با توجه به نبود منابع تامین آب در مناطق کویری و مرزی، در سال ۱۳۹۸ شرکت سیمیدکو توانست با اقدام به موقع مطالعات و طرح توجیهی لازم را تهیه نموده و پس از طی رقابت با سایر شرکت های رقیب موفق گردد برای تامین پایدار آب مورد نیاز خط تولید (در آن منطقه که از بی آبی شدید رنج می برد) از میان سایر شرکت های بزرگ فولادی کشور، طرح پروژه فاضلاب شهرستان خواف را برنده و با سرمایه گذاری از ردیف پروژه های بهره برداری و توسعه ، بودجه پروژه مذکور را تامین نماید.

۴. با توجه به بحران تولید مواد اولیه در کشور ؛ انجام این پروژه آب مورد نیاز کارخانه سیمیدکو را به مدت ۲۵ سال و در حقیقت پایداری تولید و اشتغال در شرکت فولاد خوزستان طی همین مدت را ضمانت می کند.

۵. در همین راستا فولاد خوزستان تصمیم به تامین بخشی از آب مورد نیاز خود از تصفیه  شرق اهواز  نموده و طی مدت اخیر، نشان داد که علی رغم برخورداری از اسکله اختصاصی در رودخانه کارون رویکرد اجتماعی و زیست محیطی را بر رویکرد بنگاه داری و صنعتی مقدم می داند.

۶. لازم به ذکر است این شرکت مفتخر است که طی  سال جاری و سال گذشته ، مبلغ ۱۱۶۰ میلیارد تومان در قالب ۲۲ پروژه بزرگ زیست‌محیطی سرمایه گذاری کرده که برخی از آن ها با حضور مسئولین مربوطه به مردم شریف شهرستان های اهواز و کارون تقدیم شده است.

۷. این شرکت طی سال جاری و سال گذشته بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان تحت عنوان مسئولیت های اجتماعی به شهرستان های اهواز و‌ کارون علی الخصوص شهرهای حاشیه شرکت خدمت رسانی های گوناگون تقدیم نموده است که آن از جمله می توان به : محرومیت زدایی، مقابله با کرونا، حمایت از محرومان، حمایت از ورزش مناطق محروم، برنامه های متنوع فرهنگی ، ساخت جاده و … اشاره نمود که گزارشات تصویری و مکتوب آن ها در کانال رسمی شرکت فولاد خوزستان قابل رویت می باشد.

در حال حاضر شرکت فولاد خوزستان با هدف تامین پایدار مواد اولیه و توسعه محصولا‌ت اقدام به تملک شرکتهای معدنی و راه اندازی خطوط به روز فولادی در کشور و‌استان خوزستان کرده است که گزارشات تکمیلی به زودی به اطلاع عموم مردم شریف خوزستان خواهد رسید. 

امید آن است به لطف خداوند متعال و با حمایت بیش از پیش مسئولان مربوطه  و مردم شریف خوزستان این شرکت که در گزند مستقیم  دشمنان قسم خورده این نظام مقدس است را یاری رسانده تا با دوری از هیاهوهای سیاسی و رسانه ای بتوانیم گام های بلندتری در خدمت به اقتصاد کشور و اشتغال جوانان نخبه استان خوزستان برداریم.

رییس شورای آموزش و پرورش شهرستان قشم گفت: پرورش نیروی انسانی متعهد وظیفه نظام آموزشی است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی منطقه آزاد قشم ؛ جلسه شورای آموزش‌وپرورش شهرستان قشم، ظهر امروز چهارشنبه ۱۲ مردادماه ۱۴۰۱ با حضور افشار فتح الهی، رییس شورای آموزش‌وپرورش شهرستان قشم، عادل پیغامی، عضو هیات مدیره این سازمان، حجت‌الاسلام امید درویشی، امام‌جمعه موقت شهرستان قشم، شیخ عبدالرحیم خطیبی، امام‌جمعه اهل سنت قشم، محمد قویدل، مدیرکل آموزش‌وپرورش استان، حبیب بازماندگان، رییس شورای شهر قشم و جمعی از مسوولان شهرستان، معاونان و مدیران سازمان منطقه آزاد قشم برگزار شد.

رییس شورای آموزش‌وپرورش شهرستان قشم در این جلسه وجود خیران اثرگذار مدرسه‌ساز را یکی از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست و اظهار داشت: آموزش‌وپرورش قشم در حوزه سخت‌افزاری نیاز به توسعه دارد که بخش خصوصی و فعالان اقتصادی جزیره در راستای عمل به مسوولیت های اجتماعی و به‌عنوان یک تکلیف نسبت به جامعه، باید در این بخش یاور سیستم آموزشی باشند.

وی از آمادگی منطقه آزاد قشم برای تنظیم تفاهم‌نامه‌ای با سازمان نوسازی مدارس استان باهدف ساخت و نوسازی مدارس جزیره خبر داد و افزود: اولویت نخست در این راستا، تکمیل مدارس نیمه‌ساز برای ورود به چرخه آموزش پیش از سال تحصیلی جاری است.

به گفته فتح الهی، حوزه آموزش‌وپرورش نیاز به ارتقا کیفیت به‌ویژه در مبحث پرورش نیروی انسانی بر پایه آموزه‌های دین مبین اسلام دارد تا آینده جامعه کشور با سرمایه‌های شایسته‌ای تأمین شود.

رییس شورای آموزش‌وپرورش شهرستان قشم همچنین خواستار همکاری معاونت فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم با اداره آموزش‌وپرورش شهرستان جهت برگزاری دوره‌های آموزشی و پرورشی برای معلمان باهدف ارتقا کیفیت‌های عملکردی تا پیش از آغاز سال تحصیلی شد.

فتح الهی در ادامه برای ارائه خدمات رفاهی و تسهیلاتی به معلمان اعلام آمادگی کرد و گفت: سازمان منطقه آزاد قشم آماده مشارکت دادن معلمان در طرح مسکن جوانان به‌شرط تداوم خدمات به سیستم آموزشی شهرستان است.

در ادامه مدیرکل آموزش‌وپرورش استان هرمزگان از ارتقا این حوزه در شاخص‌های مختلف آموزشی و پرورشی خبر داد و افزود: شهرستان قشم در حوزه عمرانی و پژوهشی نیازمند توسعه است و به‌ویژه باید در بخش تجهیزات علمی-پژوهشی تقویت شود.

قویدل خواستار توجه خاص به هنرستان‌ها و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای شد و گفت: توسعه مهارت‌آموزی در راستای اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری برای حل مشکلات اشتغال و مهارت‌های فردی دانش آموزان به‌عنوان نهادهای اثرگذار جامعه نیازمند برنامه‌ریزی است.

در ادامه این جلسه حاضران به ایراد سخنانی در خصوص نیازهای زیرساختی، آموزشی، پرورشی و پژوهشی پرداختند و گزارشی از عملکرد سالانه اداره آموزش‌وپرورش شهرستان قشم نیز ارائه شد.

صبح دیروز (چهارشنبه 12 مرداد) رئیس مرکز اداره ارتباطات وزارت صمت از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ملی مس ایران بازدید کرد.

به گزارش  بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی شرکت ملی مس ؛  حسین زاده قشمی رئیس مرکز ارتباطات وزارت صمت در این بازدید از نزدیک در جریان روند برنامه فعالیت ها و نحوه اطلاع رسانی و ارتباطی روابط عمومی شرکت ملی مس قرار گرفت.

وی با اشاره به ایجاد هم افزایی در میان روابط عمومی های فعال در حوزه صنعت و معدن گفت: مسئولیت های اجتماعی یکی از مقوله های حائز اهمیت است. اما طراحی الگوها و مدل های جدید برای انجام فعالیت های بیشتر و خلاقانه بسیار لازم و ضروری است.

رئیس مرکز ارتباطات وزارت صمت در ادامه گفت: برای ایجاد و تحقق روشی خلاقانه در ایفای مسئولیت های اجتماعی، لازم است تا از نهادها و سازمان هایی که در این زمینه فعالیت کرده اند دعوت کنیم تا مدل ها و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.

 

وی بیان کرد: در مجموع با مطرح شدن مدل های مختلف، می توان نظر به اهمیت موضوع و توانایی های هر بخش و امور مدلی را برای انجام برنامه های رسانه ای و ارتباطی در بخش معدن و حوزه مسئولیت اجتماعی در نظر گرفت.

در جریان این بازدید محمد قراخانلو مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مس که با همراهی مسؤلان واحدهای این مدیریت همراه بود در خصوص فعالیت های رسانه ای، نشریات و اقداماتی که در راستای پیاده سازی روابط عمومی الکترونیک در سطح شرکت مس و مجتمع ها صورت گرفته است، توضیحاتی را ارائه کردند.

طی مراسمی از زحمات و تلاش های غلامرضا فروغی نیا تقدیر بعمل آمد و محمد جامعی مدیر حوزه دفتر مدیرعامل با حفظ سمت به عنوان سرپرست مدیریت روابط عمومی معرفی شد.

به گزارش بورس و بانک  به نقل از روابط عمومی فولاد خوزستان ؛  طی حکمی از سوی امین‌ ابراهیمی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان، محمد جامعی به سمت سرپرست مدیریت روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان منصوب شد و از زحمات و تلاش های شبانه روزی غلامرضا فروغی نیا طی دوران تصدی سمت مدیر روابط عمومی با اعطای لوح تقدیر قدردانی بعمل آمد.

مهندس ابراهیمی طی این مراسم با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص "جهاد تبیین" و "ضرورت امیدآفرینی" ، نقش روابط عمومی را، یک نقش کلیدی و تاثیرگذار علی الخصوص در شرایط کنونی توصیف نمود و به همه معاونین و ارکان شرکت، حمایت و استفاده از ظرفیت های روابط عمومی را تاکید کردند. 

همچنین ایشان با قدردانی از زحمات غلامرضا فروغی نیا برای ادامه فعالیت ایشان در تصدی سمت سرپرست مدیریت شرکت کارگزاری ستاره جنوب از توابع شرکت سرمایه گذاری توسعه فولاد جنوب آرزوی موفقیت کردند.

شنبه, 15 مرداد 1401 ساعت 09:01

گل های گلزار شهدای سیرجان تعویض شد

صبح امروز بمناسبت فرارسیدن ایام سوگواری شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) واحد فضای سبز گهرزمین در اقدامی خداپسندانه، گلهای گلزار شهدای سیرجان را تعویض نمود.

به گزارش بورس و بانک  و به نقل از  روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سنگ آهن گهرزمین؛  این اقدام با هماهنگی و همکاری اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان سیرجان انجام شد.

وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: تمرکز ما در حوزه دانش بنیان این است که بنگاه های بزرگ رابیاوریم تا وارد تحقیق و توسعه بشوند تا یک بازار گسترده برای دانش بنیان ها ایجاد شود

به گزارش بورس  بانک و به نقل از شاتا ؛ سید رضا فاطمی امین در حاشیه بازدید از نمایشگاه قابلیتهای وزارت دفاع در تولید و اقتصاد دانش بنیان اظهارداشت: صنعت دفاعی چون گستردگی زیادی دارد تطابق زیادی با بخش صنعت دارد به طوری که در این بازدید با یک حساب سرانگشتی حدود 20 تا 25 بخش را دیدم که با حوزه صنعت تطابق دارد.

وی افزود: بدنبال تقویت این بخش هستیم نمونه های خوبی در حوزه های میکرو الکترونیک، خودرو و بخشهای شیمیایی معدنی دیده می شود. به طور کلی نیازهای بخش دفاع گسترده است .

وی در پاسخ به اینکه سهم دانش بنیان ها در صنعت چقدر است گفت: اینکه شرکتهای دانش بنیان چه سهمی در فناوریهای نوین دارند باید بگویم سهم بالایی است اما اینکه چه میزان در اقتصاد نقش دارند در حال حاضر پایین است چون هنوز به مقیاس نرسیده اند .

وزیر صمت ادامه داد: مثلا ما یک واحد صنعتی داریم سود خالص آن در سال گذشته 80 هزار میلیارد تومان بود اگر سه درصد این شرکت بیاید در فعالیت دانش بنیاد یک جهش جدی بوجود آید به همین خاطر تمرکز ما در حوزه دانش بنیان این است که بنگاه های بزرگ رابیاوریم تا وارد تحقیق و توسعه بشوند تا یک بازار گسترده ای برای دانش بنیان ها ایجاد شود و مهمتر اینکه این ارتباط برقرار می شود و در اقتصاد خودش را نشان می دهد به طوری که هم اکنون این موضوع در تجهیزات پزشکی نمود روشن داشته اما در خیلی از صنایع هنوز نشان داده نشده است.

وی بیان اینکه تمرکز ما این است که شرکتهای بزرگ را متصل کنیم به شرکتهای دانش بنیان خاطرنشان کرد: یکی از روش های حمایت از محصولی که امکان ساخت آن در داخل وجود دارد جلوگیری از واردات آن است.

فاطمی امین گفت: معیارهایی چون قیمت، کیفیت مناسب، درزمان مناسب وبا کارایی مناسب مواردی است که محصول تولید شده داخل را قابل استفاده می کند.در آن جایی که این پنج معیار است ما باید از محصول داخلی حمایت کنیم و اتفاقا وظیفه ما همین است که با این کار اشتغال و ارزش افزوده در کشور حفظ شود و فرصت شغلی ایجاد شود. اما می گوییم تنها راه این نیست .

وی با بیان اینکه ما می توانیم بازار و تقاضا ایجاد کنیم تصریح کرد: اگر بنگاه های بزرگ را به سمت تحقیق و توسعه سوق بدهیم فضای ورود دانش بنیان ها به بازار ایجاد می شود زیرا اگر استاندارد ها در برخی محصولات ارتقا یابد و یک بازار و تقاضایی برای کار دانش بنیان ایجاد می شود.

با حکم سرپرست بانک سینا، مهدی باستان به عنوان سرپرست معاونت برنامه‌ریزی این بانک منصوب شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط‌عمومی بانک سینا ؛ غلامرضا فتحعلی در مراسم معارفه سرپرست معاونت برنامه‌ریزی، ضمن قدردانی از تلاش‌های حمدالله جمالی، معاون پیشین برنامه‌ریزی، با تأکید بر اهمیت حوزه برنامه‌ریزی برای بانک گفت: حوزه برنامه‌ریزی دارای ابعاد گسترده‌ای است و از ارکان مهم در ترسیم اهداف، برنامه‌ها و سیاست‌های بانک است.
وی تصریح کرد: لازم است معاونت برنامه‌ریزی با تدوین سیاست‌ها، برنامه‌ریزی‌ بلندمدت و استفاده بهینه از تجربیات گذشته، منشاء نوآوری و تحولی شگرف در عملکرد بانک باشد.
مهدی باستان، سرپرست معاونت برنامه‌ریزی بانک سینا دارای دکتری تخصصی مهندسی صنایع است و پیش از این معاون برنامه‌ریزی و هدایت راهبردی بانک انصار، رئیس اداره‌کل مدیریت تحول بانک سپه و مدیر امور ادغام بانک انصار در بانک سپه بوده است.

شنبه, 15 مرداد 1401 ساعت 08:25

رشد 51 درصدی سوددهی بانک سینا

مجمع عمومی عادی سالانه (نوبت دوم) بانک سینا ساعت 10 روز پنج‌شنبه 13 مردادماه سال جاری با حضور حداکثری سهامداران و با مجوز بانک مرکزی و رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی در هتل المپیک تهران برگزار شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک سینا ؛این مراسم که با حضور دارندگان بیش از ۷۶ درصد سهام (حضوری و آنلاین از طریق وب‌سایت بانک به نشانی www.sinabank.ir) و با حضور معاون بانک و بیمه وزارت امور اقتصادی و دارایی، مدیر کل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد به عنوان نماینده دولت، معاون برنامه‌ریزی و امور مجامع بنیاد، مدیرکل مجامع بنیاد، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار، اعضای هیئت‌مدیره، معاونان مدیرعامل، مدیران بانک و سهامداران برگزار شد، صورت‌های مالی منتهی به اسفندماه سال 1400 بانک مطرح و به تصویب رسید. در ابتدای این جلسه گزارش عملکرد سالانه توسط سرپرست بانک سینا تشریح شد.
غلامرضا فتحعلی در سخنانی گفت: بانک سینا با یک برنامه‌ریزی مدون و در چارچوب ضوابط و مقررات بانک مرکزی، در پرداخت تسهیلات در سال 1400 حدود 49 درصد رشد داشته است. در این سال حدود 387 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که این رقم در سال قبل از آن 259 هزار میلیارد ریال بوده است.
وی اظهار داشت: بانک سینا در پایان اسفندماه سال 1400 شاهد رشد 42 درصدی منابع بوده است و به این ترتیب منابع بانک در پایان سال 1400 به بیش از 467 هزار میلیارد ریال رسید. همچنین بانک سینا با انجام اقداماتی نظیر اصلاح ترکیب منابع، گام‌های مؤثری در جهت کاهش قیمت تمام‌شده پول برداشته است به نحوی که قیمت تمام‌شده پول از ۱۶.۸۹ درصد در پایان سال 99 به ۱۶.۴۸ درصد در پایان اسفندماه سال 1400 کاهش یافت.
وی تصریح کرد: بانک سینا به منظور حمایت از ‎‌‌شرکت های دانش‌بنیان نیز تا پایان سال 1400 با اعطای پنج هزار و 448 میلیارد ریال تسهیلات و بیش از 3 هزار میلیارد ریال ضمانت‌نامه برای این شرکت‌ها، گام‌های مؤثری در جهت حمایت از تولید و اشتغال‌آفرینی این شرکت‌ها برداشته است.
به گفته فتحعلی، بانک سینا با کاهش 2 درصدی نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات از ۴.۵ درصد در پایان سال 99 به ۲.۵ درصد در پایان اسفندماه 1400، توانست موفقیت چشمگیری را در راستای بهبود وضعیت ریسک اعتباری به ثبت برساند.
وی تصریح کرد: بانک سینا در پایان سال 1400 با کسب مبلغ هفت هزار و 298 میلیارد ریال سود خالص، توانست به میزان 51 درصد نسبت به سال قبل از آن، سود خالص خود را افزایش دهد و ان‌شاءالله با اتخاذ تصمیمات و اقدامات صحیح، سودآوری خود را در سال 1401 نیز تداوم خواهد بخشید.
سرپرست بانک سینا خاطرنشان ساخت: این بانک با رعایت ضوابط و بخشنامه‌های بانک مرکزی، یکی از شفاف‌ترین بانک‌های کشور از منظر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی انتخاب شده است.
وی با اشاره به عملکرد رو به رشد این بانک در بیشتر شاخص‌ها گفت: تیم مدیریتی بانک تمام تلاش خود را برای تأمین رضایت هر چه بیشتر سهامداران به کار خواهد بست.
در این مجمع، پس از استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، صورت‌های مالی منتهی به اسفند سال 1400 مطرح و به تصویب سهامداران رسید.
همچنین مجمع با تقسیم سود به مبلغ ۲۹ ریال به ازای هر سهم و مجموعاً ۷۲۹ میلیارد ریال موافقت کرد. با رأی سهامداران، روزنامه‌های اطلاعات و دنیای اقتصاد نیز به عنوان روزنامه‌های کثیرالانتشار جهت درج آگهی‌های بانک انتخاب شدند.
تعیین پاداش هیئت‌مدیره برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 1400، حق حضور اعضای غیر موظف هیئت‌مدیره و حقوق و و مزایای اعضای موظف هیئت‌مدیره در سال مالی 1401، از دیگر تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه بانک سینا بوده است. در این جلسه همچنین سازمان حسابرسی به عنوان بازرس و حسابرس اصلی بانک در سال مالی منتهی به 29 اسفند 1401 انتخاب شد.


..... .

 

مدیر عامل شرکت ملی پست ایران گفت: بنا داریم ۳۰۰ خدمت و فرصت سرمایه‌گذاری جدید را به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار کنیم.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی شرکت پست؛ محمود لیائی در گفت و گو باخبرگزاری صدا و سیما افزود: هم اکنون با ۸۸ شرکت دانش بنیان و استارتاپ ارتباط داریم، اما برنامه ریزی کرده ایم که ۳۰۰ خدمت و یا فرصت جدید سرمایه گذاری را به شرکت‌های دانش بنیان واگذار کنیم و شرکت ملی پست، پس از انعقاد قرارداد با این شرکت‌ها به عنوان مشتری، محصولات آن‌ها را خریداری خواهد کرد تا هم این شرکت‌ها رشد کنند و هم نیاز‌های ما از این طریق تامین شود.

وی درباره فروش برخط محصولات صنایع دستی هم به نشست خود با استاندار اصفهان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه استان اصفهان پایتخت صنایع دستی کشور است پیشنهاد کردیم فرصتی در اختیار ما قرار گیرد تا هموطنان مستقیماً بتوانند با تولیدکنندگان صنایع دستی ارتباط برقرار کنند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: بر همین اساس محصولات صنایع دستی را روی درگاه اینترنتی پست خواهیم گذاشت تا مردم از سراسر ایران و جهان بدون هیچ واسطه‌ای بتوانند خریداری کنند و از طریق شبکه مویرگی پست در سراسر کشور این محصولات را به دستشان در داخل و یا خارج کشور برسانیم.

صفحه1 از2811