12 مهر 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
B-Admin

B-Admin

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اعتبارات اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) در استان مرکزی را به‌طور کامل پرداخت کرده است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، «مجید مؤمنی» مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی از خدمات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در یاری رساندن به نیازمندان و پرداخت کامل اعتبارات اشتغالزایی مددجویان این نهاد در سال گذشته تشکر و از «عظیم حسین‌آبادی» مدیر شعب بانک در استان تقدیر کرد.

در بخشی از متن این تقدیرنامه آمده است: «از مساعی و اهتمام مجدانه مدیران ارشد بانک، جناب‌عالی و کلیه همکاران محترمتان در راستای جذب و تخصیص اعتبارات کامل اشتغالزایی برای خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) در سال ۱۴۰۰ تشکر و قدردانی نموده و از درگاه خداوند متعال برای همگان سلامتی، سعادت و توفیق روزافزون مسئلت می‌کنم.»

سازمان امور مالیاتی کشور در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان و با توجه به ضرورت تخصیص و بهره برداری از شماره اقتصادی و ماده (6) آئین نامه اجرایی تبصره (3) ماده 169 قانون مالیاتهای مستقیم اقدام به تخصیص شماره اقتصادی جدید به فعالان اقتصادی کرده است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی سازمان امور مالیاتی ؛ مؤدیان مالیاتی مکلفند از تاریخ ۰۱/۰۷/۱۴۰۱ برای صدور صورتحساب‌های فروش کالا و عرضه خدمات، قراردادها و سایر اسناد مشابه از شماره اقتصادی جدید استفاده نمایند.

نکات مهم:

برای تمامی مؤدیانی که ثبت نام خود را در نظام مالیاتی تکمیل کرده باشند شماره اقتصادی منحصر به فرد تخصیص می‌یابد.

شماره اقتصادی اشخاص حقوقی همان شناسه ملی این اشخاص است که از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ به عنوان شماره اقتصادی در نظر گرفته است.

برای اشخاص حقیقی به ازاء هر ثبت نام و پرونده مالیاتی یک شماره اقتصادی صادر می‌شود.

فعالان اقتصادی می‌توانند با مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir شماره‌ اقتصادی صادره برای خود را مشاهده کنند.

رئیس اداره کل نوآوری، بازاریابی و توسعه کسب و کار بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران گفت: در این بانک، وجه التزام عیناً در بحث مسئولیت‏‌های اجتماعی برای طبقات نیازمند هزینه شده است. به ‏عنوان مثال در طرح شهید سلیمانی در سال‏‌های گذشته، حدود ۲۵هزار قلم تجهیزات پزشکی تهیه شد که در سراسر کشور توزیع شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، «علی مجیدی» رئیس اداره کل نوآوری، بازاریابی و توسعه کسب‌وکار بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران در برنامه «گفت‌‏و‏گوی اقتصادی» رادیو گفت‌‏و‏گو اظهار کر: قرض‌الحسنه یکی از عقود مهم در بانکداری اسلامی و از عقود مبارکی است که کل شبکه بانکی این عقد را به اجرا در آورده‏‌اند. در قرآن و در روایات در خصوص این عقد بسیار تأکید شده و با توجه به اهمیتی که در اقتصاد اسلامی داشته، ۲ بانک به‌صورت تخصصی بر این موضوع تمرکز کرده‌‏اند و خدماتی را که مبتنی بر عقد قرض‌‏الحسنه باشد به مشتریان و آحاد جامعه ارائه داده‌‏اند.

وی افزود: یکی از اهداف مهم بانک‌‏های قرض‏‌‏الحسنه، گسترش شمولیت مالی و فراگیری مالی است تا قرض‌الحسنه را در متن زندگی مردم جاری کنند. رویکرد بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه رویکرد بانکداری خرد است؛ بنابراین سعی می‌کنند نیازهای فرد، خانواده و کسب‌وکارهای خرد را شناسایی کرده و از طریق تأمین مالی ارزان‌قیمت و وام قرض‌‏الحسنه، آن‌ها را مرتفع سازند.

مجیدی تصریح کرد: در بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران در سال گذشته ۲ میلیون و ۶۰۰هزار فقره وام قرض‌الحسنه پرداخت شده که در شبکه بانکی عدد ممتاز و خاصی است. بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه در حال حاضر حدود ۱۶ میلیون مشتری دارند که نشان‌‏دهنده حضور مطلوب آن‌ها در زندگی آحاد جامعه است. البته هنوز تا رسیدن به اهداف و رسالت آن‌‏ها کمی فاصله وجود دارد و برنامه‌‏ریزی این بانک‌‏ها در راستای وسیع‌‏تر شدن این شمولیت مالی است.

رئیس اداره کل نوآوری، بازاریابی و توسعه کسب‌وکار بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران گفت: بانک‌‏‏های قرض‌‏الحسنه به‌صورت واقعی واسطه وجوه مردم بوده و به هیچ عنوان بنگاه‏داری نمی‌‏کنند. هر آنچه که از طریق تجهیز منابع و افتتاح سپرده‏‌های قرض‌‏الحسنه به‌‏عنوان منابع وارد بانک می‌‏شود، پس از کسر سپرده قانونی و سایر کسورات قانونی، به‌صورت کامل تحت عنوان وام قرض‌‏الحسنه در اختیار متقاضیان قرار می‌‏گیرد. بنابراین برای ادامه‏‌دار بودن این چرخه و پاسخگو بودن به نیازهای آحاد مردم، باید جریان ورودی که همان سپرده‌‏های مردم است، فعال باشد تا بانک به همان نسبت بتواند خدمات بانکی از جمله وام‌‏های قرض‌الحسنه را به‌راحتی و با سهولت در اختیار مردم قرار دهد.

ضرورت آموزش مفاهیم اقتصاد اسلامی به دانش‌آموزان
وی با اشاره به اینکه بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه در حال حاضر هیچ کدام دولتی نیستند و بودجه دولتی به آن‌‏ها اختصاص داده نمی‌‏شود، در خصوص حمایت از این بانک‌‏ها گفت: بخشی از حمایت‌‏ها از بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه، مربوط به ترویج فرهنگ قرض‏‌الحسنه است که نقش بی‏‌بدیل صداوسیما در این بخش کاملاً محرز است. پس از آن آموزش و پرورش را در این بخش بسیار پیشرو می‌‏دانیم که می‌‏تواند از طریق متون کتاب‌های درسی کمک کرده تا بچه‌ها از سنین پایین با مفاهیم مالی و اقتصاد اسلامی همانند پس‌انداز، قرض‌الحسنه، وقف، هبه و… که مفاهیمی متعالی هستند، آشنا شوند.

مجیدی افزود: در کنار این‏‌ها، مساجد، خیرین فعال در حوزه‏‌های مختلف و خانواده‌‏ها نیز می‌‏توانند به ترویج فرهنگ قرض‌‏الحسنه کمک کنند. با عنایت به اینکه وام قرض‌‏الحسنه، تأمین مالی خوبی است و موجب ارتقای وضعیت رفاه و معیشت کارکنان سازمان‏‌ها می‌‎شود، مدیران سازمان‏‌ها با حمایت از بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه و با تمرکز حساب حقوق و دستمزد کارکنانشان یا حساب‌هایی که در حوزه تعاونی اعتبار و صندوق آتیه رفاه دارند و از طریق هم‏‌افزایی این بانک‌‏ها، می‌‏توانند وام قرض‌‏الحسنه در اختیار کارکنانشان گذاشته و آن‌‏ها را در مسائل معیشتی یاری دهند و از سایر خدمات بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه نیز برخوردار شوند.

وی ادامه داد: زمانی که حقوق و دستمزد کارکنان دولت از طریق بانک‌‏های قرض‏‌الحسنه پرداخت شود، کارت قرض‌‏الحسنه این پرسنل، کارت زندگی آن‌ها شده و همه پس‌اندازها، خریدها و سرمایه‌‏گذاری‌‏ها از طریق همین کارت انجام می‌‏شود و گردش مالی آن‌‏ها به بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه منتقل می‌‏شود. چنانچه بخشی از حساب این کارکنان با توجه به نیت خیرخواهانه‌‏ای که دارند، نزد بانک قرض‌‏الحسنه ماندگاری داشته باشد، تحت عنوان وام قرض‌‏الحسنه در اختیار دیگران قرار گرفته و می‌‏تواند مشکلات دیگران را برطرف کند.

پیشگام بودن بانک‌های قرض‌الحسنه در عرصه بانکداری دیجیتال
رئیس اداره کل نوآوری، بازاریابی و توسعه کسب‌وکار بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران با اظهار اینکه بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه در کنار وام‏‌های قرض‏‌الحسنه، با هدف فراگیری مالی و شمولیت مالی، در بانکداری دیجیتال و بانکداری الکترونیک نیز قدم‏‌های خوبی برداشته و سهولت دسترسی به خدمات بانکی را برای کارکنان ایجاد کرده‌‏اند، افزود: یکی از ابزارهای فرهنگ‌‌سازی که سازمان‌‏ها می‏‌توانند از آن بهره گیرند، خدمات مبتنی بر ابزارهای غیرحضوری است.

وی با بیان اینکه بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه تک‌‌محصولی هستند و فقط روی یک عقد می‌‏توانند کار کنند، خبر داد: برای اینکه تنوع و قدرت انتخاب مشتری بالا باشد، این بانک‌‏ها طرح‏‌های متعددی دارند. بانک قرض‏‌الحسنه مهر ایران حدود ۱۴ طرح مختلف بر اساس عقد قرض‌‏الحسنه طراحی کرده تا مشتریان بتوانند از تمامی خدمات بهره‌‏مند شده و در کنار آن، دیگران نیز از مانده حسابشان منتفع شوند.

مجیدی با اشاره به اینکه نسبت به بانکداری اسلامی و بانکداری مبتنی بر شریعت از سوی مردم مسلمان در جهان اقبال گسترده‌ای وجود دارد، گفت: بانکداری قرض‌‏الحسنه محدود به کشورهای اسلامی نیست و حتی در اروپا، بانک‌هایی هستند که با شریعت اسلام خدمات خود را به مشتریان مسلمان خود ارائه می کنند. البته تمرکز بانک‌‏های اسلامی در کشورهای اسلامی است، در کشورهای خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی، انواع بانکداری اسلامی را داریم که بر اساس فقه و شریعت مقدس اسلام است. اولین تجربه بانک تخصصی قرض‌الحسنه در ایران بوده و بانک‌‏های اسلامی در کشورهای دیگر، از سایر عقود مانند مرابحه و صکوک قرض‌الحسنه نیز استفاده می‌‏کنند.

مجیدی از افزایش سقف وام‌‏های قرض‌‏الحسنه به ۲۰۰ میلیون تومان و مجوز اعطای وام قرض‌‏الحسنه به اشخاص حقوقی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان در سال جاری سخن گفت و افزود: چنانچه اشخاص حقوقی پس از افتتاح حساب، بخشی از موجودی حساب‌‏های خود را در بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه متمرکز کنند، بر اساس میانگین ایجاد شده می‌‏توانند از وام‏‌های قرض‌‏الحسنه بهره‌‏مند شوند. علاوه بر این، امکان هم‌‏افزایی به همان مبلغ آورده شخص حقوقی وجود دارد تا بانک نقدینگی شخص حقوقی را ۲براه پرسنل و حتی خود آن شرکت، وام قرض‌الحسنه اعطا کند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود در خصوص صندوق‏‌های قرض‌‏الحسنه گفت: از دیرباز صندوق‏‌های قرض‌‏الحسنه در خانواده‏‌ها، مساجد، هیئت‌‏ها، سازمان‏‌ها و … وجود داشتند. با این حال بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه برتری خاص خود را نسبت به این صندوق‏‌ها دارند. تعداد نفرات مراجعه کننده به بانک‌‏ها و تجمیع وجوه آن‏‌ها قابل مقایسه با صندوق‌‏های قرض‏‌الحسنه نیست. در نتیجه به همان نسبت هم بانک‌‏ها می‌‏توانند خدمات گسترده‌‏تری را ارائه دهند.

هدف از تأسیس بانک‌های قرض‌الحسنه، تمرکز و هم‌افزایی منابع قرض‌الحسنه بود
مجیدی افزود: زیرساخت بانکی، بنیه مالی قوی‌‏تر و نظارت قوی بانک مرکزی بر فعالیت بانک‌‏ها، نقطه مثبتی است که موجب می‌‏شود مردم با اعتماد بیشتری به بانک‌‏ها مراجعه کنند. در واقع یکی از اهداف تأسیس بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه، متمرکز شدن منابع و وجوه صندوق‏‌ها در بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه به منظور هم‌‏افزایی و انجام مدیریت متمرکز روی این صندوق‏‌ها بوده است.

رئیس اداره کل نوآوری، بازاریابی و توسعه کسب‌وکار بانک قرض‏‌الحسنه مهر ایران در ادامه سخنان خود، با اشاره به طرح کالاکارت تصریح کرد: رویکرد بانکداری قرض‌‏الحسنه، بانکداری خرد است. نیازهای افراد شناسایی شده و محصولاتی که بتواند این نیازها را برطرف کند، طراحی و تقدیم مردم می‌‏شود. هدف از طرح کالاکارت، حمایت از تولید داخل، تقویت تقاضا و توانمند نمودن مردم جهت خرید اقساطی کالاهای ضروری است.

وی خاطرنشان ساخت: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با ۷۰۰۰ پذیرنده در حوزه‌‏های مختلف لوازم خانگی، فرش، خدمات آموزشی، خدمات بهداشتی و … در سراسر کشور قرارداد دارد. مردم با انتخاب خدمات مد نظر خود، وام کالاکارت را از بانک دریافت کرده و سپس کالا را خریداری و اقساط وام را به بانک پرداخت می‌‏کنند. در این چرخه هم مصرف‏‌کننده و هم تولیدکننده منتفع می‌‏شوند، از طرفی بانک هم به وظیفه‌‌اش که تأمین مالی است، عمل می‏‌کند.

کارشناس مسائل بانکی اظهار کرد: شرکت‌‏های دانش‏‌بنیان با توجه به تعاملاتی که با صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق توسعه فناوری نوین وجود دارد، امکان بهره‏‌مندی از محصولات و وام‌‏های قرض‏‌الحسنه را دارند.

مجیدی بخش بعدی سخنان خود را به حوزه مسئولیت اجتماعی اختصاص داد و گفت: بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه در حوزه مسئولیت اجتماعی، در هم‌‏افزایی با نهادهای حمایتی بنیاد برکت، کمیته امداد، بهزیستی و … در بخش تبصره ۱۶ قانون بودجه و همچنین در بخش وام‌های تکلیفی ازدواج و فرزندآوری نیز سرآمد هستند. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در حوزه اشتغال‏زایی، ۷۵۰ هزار فقره وام به مبلغ ۸۰هزار میلیارد ریال پرداخت کرده است.

وی افزود: در بانک قرض‏‌الحسنه مهر ایران، وجه التزام عیناً در بحث مسئولیت‏‌های اجتماعی برای طبقات نیازمند هزینه شده است. به‌‏عنوان مثال در طرح شهید سلیمانی در سال‏‌های گذشته، حدود ۲۵هزار قلم تجهیزات پزشکی تهیه شد که در سراسر کشور توزیع شد. بیمه حوادث ۵۰۰هزار خانه روستایی در استان‌‏های محروم انجام شد و جهت احداث مدرسه و تهیه وسایل آموزشی و لوازم‌التحریر مناطق محروم اقدامات مناسبی توسط بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران صورت گرفته است.

حرکت به سمت حذف تدریجی کارمزد وام‌های قرض‌الحسنه
رئیس اداره کل نوآوری، بازاریابی و توسعه کسب‌وکار بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران با بیان اینکه هدف این بانک کسب سود نیست، گفت: هدف این است که به‌‏تدریج کارمزد ثابت حذف شده و بانک به سمت دریافت مزد خدمت بر اساس خدمت و محصولی که به مشتری ارائه می‏‌کند، حرکت نماید. با کاهش هزینه‏‌ها، افزایش بهره‏‌وری و افزایش منابع، امکان صفر شدن کارمزد وجود دارد.

مجیدی در بخش پایانی گفت‏‌وگوی خود با رادیو گفت‌‏و‏گو اظهار کرد: رضایت بسیار بالای دریافت‏‌کنندگان وام‏‌های قرض‏‌الحسنه روی رفتار بازپرداخت اقساط آن‏‌ها تاثیر مستقیم داشته است؛ به‌‏گونه‌‏ای که سال گذشته بانک قرض‏‌الحسنه مهر ایران نرخ نکول و نسبت مطالبات به مصارف نیم درصدی داشته که فاصله بسیار زیادی با عرف شبکه بانکی و حتی بانکداری جهانی دارد. این موضوع نشان می‌‏دهد مشتریان بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه خوش‌حساب بوده و به بازپرداخت پایبند هستند و رفتار اقتصادی منطقی دارند. ضمن اینکه شفافیت بانک‌‏های قرض‏‌الحسنه نیز به این امر کمک می‌‏کند.

وی با اشاره به اینکه نسبت کفایت سرمایه بانک‌‏های قرض‏‌الحسنه عدد بسیار مناسبی است، اما فرمول محاسبه یکسانی با سایر بانک‌‏ها دارد، پیشنهاد کرد: نگاه حمایتی دولت با توجه به مقادیر شاخص‏‌هایی همچون کفایت سرمایه و نرخ نکول، سبب تجدید نظر و بازنگری برای بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه شود.

سرپرست مدیریت بیمه های زندگی شرکت بیمه تعاون به معضلات صندوق های بازنشستگی اشاره کرد و گفت که فرصت مناسبی برای شرکت های بیمه ای مهیا شده تا در رشته بیمه عمر و زندگی جایگاه خود را پیدا کنند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بیمه تعاون، “محمدحسین یوسفی”سرپرست مدیریت بیمه های زندگی شرکت بیمه تعاون گفت: سالمندی جمعیت در جامعه کاملا مشهود است و به همین دلیل هم دولت سیاست هایی را برای فرزند آوری در پیش گرفته است.

بنابر آمار رسمی، میانگین سنی جمعیت ایران حدود ۱۰ سال افزایش یافته و گفته می شود که سالمندی در ۲۰ سال آینده به ۲ برابر خواهد رسید.

به اعتقادی مدیر بیمه های زندگی شرکت بیمه تعاون، کشورهایی که از نیروهای جوان تری برخوردار هستند به دلیل چابک تر بودن، پروژه ها را به راحتی انجام می دهند واین نیروهای جوان و فعال برای آنها یک قدرت محسوب می شود.

وی،به چالش ها ومعضلات صندوق های بازنشستگی براثر سالمندی جمعیت اشاره کرد و افزود:سال گذشته ریاست جمهوری دستور دادند که شرکت های بیمه به فکر کمک به صندوق های بازنشستگی و یا ایجاد صندوق های جدید برای مساله سالمندی باشند.

یوسفی، بیان کرد: با توجه به تورم، رقم نهایی صندوق های بازنشستگی جوابگوی معاش خانواده ها نخواهد بود و در این بین شرکت های بیمه ای بازرگانی می توانند نقش مهمی ایفا کنند.

سرپرست مدیریت بیمه های زندگی شرکت بیمه تعاون اظهارداشت: شرکت های بیمه ای بازرگانی به خصوص شرکت هایی که در رشته بیمه های عمر، سرمایه گذاری کرده اند باید جای خود را پیدا کنند و درحال حاضر فرصت مناسبی برای بیمه گران فراهم است.

یوسفی معتقد است که باتوجه به حمایت های دولت و بیمه مرکزی در بخش صندوق های بازنشستگی و بیمه های مستمری ، در سالهای آتی خبرهای خوبی در این زمینه شنیده خواهد شد.

سه شنبه, 12 مهر 1401 ساعت 09:33

دو انتصاب جدیددر بانک ملی ایران

مراسم معارفه حسن کاظمی سرپرست معاونت منابع انسانی و سید جعفر میرزاده موسوی سرپرست اداره کل سرمایه انسانی با حضور مدیر عامل،اعضای هیات مدیره و هیات عامل بانک، برگزار شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، محمد رضا فرزین، مدیر عامل بانک ملی ایران در این مراسم با تقدیر از خدمات فرهاد معقول و محمد رضایی معاون سابق منابع انسانی و رئیس سابق اداره کل سرمایه انسانی، گفت: نیروی انسانی نقش مهمی در ارتقای جایگاه یک سازمان دارد، از این رو فراهم کردن زمینه رشد کارکنان می تواند تاثیر مهمی در رسیدن بانک ملی ایران به اهداف تعیین شده داشته باشد.

وی افزود: با توجه به توانمندی های حسن کاظمی و سید جعفر میرزاده موسوی و تجاربی که در دوران کاری خود اندوخته اند،امیدوارم شاهد تحول مهمی در بخش نیروی انسانی باشیم.

حسن کاظمی سرپرست معاونت منابع انسانی نیز در این مراسم اظهار امیدواری کرد تا در دوران فعالیت خود بتواند با تکیه بر توانمندی های کارکنان بانک ملی ایران و بهره گیری از دانش و تجربه آنها و با تلاش خستگی ناپذیر،زمینه های رشد و تعالی نیروی انسانی فراهم شود.

وی افزود: با وجود اهمیت مسائل معیشتی اما انتظارات نیروی انسانی،صرفا مالی نیست و باید با درک درست نیازهای کارکنان،زمینه رضایتمندی آنها فراهم شود.

سید جعفر میرزاده موسوی سرپرست اداره کل سرمایه انسانی نیز در این مراسم گفت: بانک ملی ایران از گنجینه بزرگ نیروی انسانی برخوردار است و استفاده از این ظرفیت عظیم می تواند منجر به تعالی و بهبود عملکرد بانک شود.

وی افزود: با اجرای بسته های مناسب رفاهی،معیشتی و آموزشی می توان مسیر رشد هر چه بیشتر کارکنان را فراهم کرد.

فرهاد معقول و محمد رضایی نیز در این مراسم گزارشی از وضعیت منابع انسانی بانک ارائه کردند.

گفتنی است که فرهاد معقول عضو سابق هیات عامل و معاون منابع انسانی و محمد رضایی رئیس سابق اداره کل سرمایه انسانی به سمت مشاور مدیر عامل بانک ملی ایران منصوب شدند.

عضو هیأت مدیره و معاون شعب بانک شهر داشتن تفکر راهبردی، حرکت در مسیر بانکداری حرفه ای و توجه به اصول مشتری مداری را کلید موفقیت های این روزهای این بانک عنوان کرد و گفت: کشف نیازهای نهفته مشتریان اساس تحول در بانک هاست.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک شهر، رحیم طاهری در همایش بررسی عملکرد شعب تهران و البرز بانک شهر از رشد نقدینگی و ارتقای جایگاه این بانک در شبکه بانکی خبر داد و افزود: بخشی از تمرکز فعالیت های شعب بر افزایش درآمدهای عملیاتی و کاهش قیمت بهره ای پول بوده است که خوشبختانه طی ۶ ماه نخست امسال در این خصوص موفق عمل کرده ایم و امیدواریم این روند طی ماه های آینده ادامه پیدا کند.

طاهری با اشاره به افزایش تعاملات بانک شهر با واحدهای تولیدی و توجه ویژه به رفع نیازهای بانکی اقشار مختلف جامعه، گفت: خوشحالیم که به انتخاب هموطنان؛ بانک شهر به عنوان دومین بانک محبوب کشور در میان بانک های دولتی و خصوصی معرفی شده است؛ این مهم نشان از حرکت درست و اصولی این بانک در شبکه بانکی است.

عضو هیات مدیره بانک شهر با بیان اینکه توانسته ایم با عزم و همت جدی همکاران صف و ستاد در NPL به رکورد عدد ۶ دست بیابیم، تصریح کرد: قطعا دستاوردها و پیشرفت های بانک شهر در ۶ ماه دوم سال نیز تداوم خواهد یافت.

وی شناخت نیازهای مشتریان را ضروری ترین وظیفه شعب بانک شهر عنوان کرد و افزود: معتقدیم تعامل گسترده با شهروندان و شناسایی نیازهای نهفته مشتریان، همچنین داشتن ایده های نوآورانه موجب می شود تا این بانک همواره در تحقق اهداف خود موفق عمل کند.

طاهری گفت: در محیط متلاطم کسب و کار و فضای رقابتی حاکم میان بانک ها؛ داشتن تفکر راهبردی و نگاه علمی به رفع نیازهای بانکی، باید در دستور کار تمامی روسای شعب قرار گیرد.

عضو هیات مدیره بانک شهر در پایان نخبه گرایی و جانشین پروری را وجه تمایز این بانک با بانک های دیگر دانست و گفت: رفتار سازگار با تغییرات و افزایش دانش بانکی همکاران در این راستا از اهمیت بالایی برخوردار است.

قائم مقام مدیرعامل شرکت بیمه «ما» خبر داد: در راستای تفاهم نامه امضا شده با قریب به 9000 دفتر پیشخوان در سراسر کشور، فرابیمه ما بر مبنای ارایه تسهیلات بانکی بدون ضامن تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان ارائه خواهد شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بیمه ما ؛  مهدیه نعیم حسنی در آیین رونمایی از سامانه هوشمند خدمات بیمه گفت: اعطای تسهیلات بانکی بدون ضامن بر مبنای پلتفرم فرابیمه، بر اساس امضای دیجیتال و بدون نیاز به مراجعه حضوری متقاضیان، انجام خواهد شد.

قائم مقام مدیرعامل شرکت بیمه «ما» خبر داد: در راستای تفاهم نامه امضا شده با قریب به 9000 دفتر پیشخوان در سراسر کشور، فرابیمه ما بر مبنای ارایه تسهیلات بانکی بدون ضامن تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان ارائه خواهد شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بیمه ما ؛  مهدیه نعیم حسنی در آیین رونمایی از سامانه هوشمند خدمات بیمه گفت: اعطای تسهیلات بانکی بدون ضامن بر مبنای پلتفرم فرابیمه، بر اساس امضای دیجیتال و بدون نیاز به مراجعه حضوری متقاضیان، انجام خواهد شد.

شرکت بیمه البرز در حاشیه سفر به جزیره قشم و افتتاح شعبه جدید در این منطقه، در پویش ملی" همه حاضر" مشارکت کرد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بیمه البرز، این شرکت در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید با اهدای بسته های لوازم التحریر به دانش‌آموزان کم‌برخوردار شهرستان قشم در پویش ملی تامبن نوشت افزار دانش آموزان مناطق کم برخوردار ” پویش ملی همه حاضر” مشارکت کرد.

معاون اداره کل توسعه سرمایه انسانی بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران گفت: چنانچه منابع قرض‌‏الحسنه سایر بانک‌‏ها و منابع صندوق‏‌های قرض‌‏الحسنه فقط در بانک‌‏های قرض‏‌الحسنه متمرکز شود، این بانک‌‏ها می‌توانند اقدامات بسیار ارزنده‌‏تری را به انجام برسانند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران، «فرشید رزلانسری» معاون اداره کل توسعه سرمایه انسانی بانک در برنامه «گفت‌‏و‏گوی اقتصادی» رادیو گفت‌‏و‏گو اظهار کرد: با عنایت به محدودیت استفاده بانک‌‏های قرض‏‌الحسنه صرفاً از عقد قرض‌‏الحسنه و علی‌‏رغم اینکه قدمت بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه در کشور بیش از ۱۵ سال نیست، اما کارهای بسیار خوبی در حوزه قرض‌‏الحسنه در این بانک‌‏ها به انجام رسیده است.

وی افزود: بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران تا کنون حدود ۱۳ میلیون مشتری جذب کرده و به بیش از ۱۲ میلیون نفر از این مشتریان وام پرداخت کرده است. با توجه به اینکه ماهیت قرض‌‏الحسنه و اهداف آن با سایر عقود در بانک‏‌های دیگر متفاوت است و همچنین بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه به‌دنبال کسب سود نیستند و با عنایت به ابعاد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی که عقد قرض‏‌الحسنه دارد، این شیوه از تأمین مالی می‌‏تواند تأثیرگذاری بسیاری بر جامعه داشته باشد.

رزلانسری در خصوص حمایت‏‌های دولت از بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه تصریح کرد: حمایت‌‏های دولت در زمینه ترویج فرهنگ قرض‏‌الحسنه و کمک به رشد قرض‌الحسنه می‌‏تواند صورت پذیرد. عملکرد بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه در حوزه مسئولیت‌‏های اجتماعی و خارج از آن در خصوص بانکداری خرد، وام‌‏های پرداختی در حوزه اشتغال، ازدواج، مسکن و کمک ودیعه مسکن، نشان‏‌دهنده این مطلب است که بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه می‌‏توانند به‌خوبی کمک‌‏کننده دولت باشند.

پرداخت وام قرض‌الحسنه بر کاهش مشکلات جامعه مؤثر است
وی خاطرنشان ساخت: علی‌‏رغم اینکه این بانک‌‏ها کاملاً خصوصی بوده و حمایت مالی نمی‏‌شوند و بودجه دولتی ندارند، تمام منابع مردمی که در این بانک‌‏ها جذب شده، به‌‌صورت کامل به‌عنوان وام‌‏های قرض‏‌الحسنه تخصیص داده شده که این امر می‏‌تواند در کاهش مشکلات و معضلات جامعه بسیار تأثیرگذار باشد.

معاون اداره کل توسعه سرمایه انسانی بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران با اشاره به اینکه در سایر بانک‌‏ها نیز منابع قرض‌‏الحسنه وجود دارد، اما چون به‌‏دنبال سوددهی بیشتری هستند، ممکن است این منابع در حوزه قرض‏‌الحسنه تخصیص پیدا نکند، پیشنهاد داد: پس از گذشت چندین سال از تأسیس بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه و عملکرد آن‏‌ها، نگاه حمایتی دولت تغییر یافته و قوانین و ساختارها و فرآیندهای جدید برایشان تعریف شود تا بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه متفاوت از بانک‏‌های تجاری دیده شوند. به‏‌عنوان نمونه نرخ ذخیره قانونی که برای بانک‌‏ها در نظر گرفته شده، برای بانک‌‏های تجاری و قرض‏‌الحسنه، ۱۰ درصد است و نرخ اضافه برداشت از بانک مرکزی برای هر ۲ دسته از بانک‌ها یکسان است که پیشنهاد می‌‏شود تا حدی متفاوت باشد.

رزلانسری اظهار داشت: همچنین صدور مجوز انجام یک سری عملیات بانکی که بانک‏‌های قرض‏‌الحسنه در حال حاضر اجازه انجام آ‏ن‏‌ها را ندارند، می‌تواند رهگشا باشد.
وی در ادامه سخنان خود را این‌گونه پی گرفت: یک سری محدودیت‌‏ها برای بانک‌‏های قرض‏‌الحسنه مثل سقف پرداخت وام وجود دارد که در سال جاری، به همت مدیران عامل بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه و وزیر امور اقتصاد و دارایی، گامی مؤثر در این زمینه برداشته شد و در حال حاضر تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان برای اشخاص حقیقی، وام قرض‌‌الحسنه پرداخت می‌‏شود.

امکان پرداخت حقوق کارکنان سازمان‌ها از طریق بانک‌های قرض‌الحسنه
رزلانسری اضافه کرد: اقدام بسیار خوب دیگر، مجوز پرداخت حقوق کارکنان بخش‌‏های دولتی توسط بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه بوده که اقدامی مهم است و این منابع جهت کمک به همین قشر در اختیارشان قرار می‏‌گیرد. چنانچه توسط بخش‏‌های دولتی، حساب پرداخت حقوق پرسنل به بانک قرض‌الحسنه مهر ایران منتقل شود، در قبال آن خواهند توانست از وام‏‌های قرض‌‏الحسنه با کارمزد ۴ درصد و کمتر از آن برای پرسنل خود بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: در حوزه کشورهای اسلامی، فعالیت‌‏های خاصی از بانکداری اسلامی نه‏ تنها در عقد قرض‌‏الحسنه، بلکه در همه عقود اسلامی انجام شده است، اما این گونه نیست که بانکی تخصصی به اسم قرض‌‏الحسنه داشته باشند.

معاون اداره کل توسعه سرمایه انسانی بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران با اشاره به سیستم اعتبارسنجی مشتریان که بانکداری تخصصی قرض‌‏الحسنه در آن پیشرو بوده و برگرفته از بانکداری روز دنیاست، تصریح کرد: سیستم اعتبارسنجی از وثیقه‌‌محوری به سمت اعتبارسنجی مشتریان رفته و در پرداخت وام‌‏های قرض‌‏الحسنه به‌ جای اینکه وثیقه، چک، سفته و منابع مالی شخص مورد سنجش قرار گیرد، اعتبار فرد در سابقه پرداخت اقساط وام و اینکه چقدر در پرداخت اقساط منظم بوده، مورد بررسی قرار می‌‏گیرد.

رزلانسری گفت: در بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران، بیش از ۵۰ درصد از وام‏‌هایی که پرداخت شده، بر مبنای اعتبارسنجی افراد بوده است. اعتبارسنجی، قدرت پرداخت مشتری در بازپرداخت اقساط را مشخص می‌‏کند و بر اساس درآمد شخص، وضعیت دارایی و بر اساس سابقه اعتباری و تسهیلاتی که دریافت کرده و بازپرداخت آن را انجام داده، صورت می‌گیرد. هدف از اعتبارسنجی این است که مشتریان بتوانند به‌‏راحتی از وام‌‏های قرض‌‏الحسنه استفاده کنند.

وی در خصوص نحوه پرداخت وام‏‌های قرض‌‏الحسنه به اشخاص حقیقی گفت: افراد برای استفاده از وام قرض‌‏الحسنه، ابتدا باید در بانک قرض‌‏الحسنه افتتاح حساب کنند. در حال حاضر می‏‌توان به‌صورت آنلاین از طریق همراه‌بانک افتتاح حساب انجام داد و کارت مشتری هم به‌صورت پستی ارسال خواهد شد.

بانک‌های قرض‌الحسنه به اشخاص حقوقی هم وام پرداخت می‌کنند
رزلانسری افزود: با توجه به شناختی که از قرض‏‌الحسنه وجود دارد و به لحاظ فرهنگ‏سازی، نباید صرفاً جهت دریافت وام قرض‌‏الحسنه در این بانک‌‏ها افتتاح حساب شود. اکثر مردم در لحظه، نیاز اساسی به وام ندارند، بنابراین با افتتاح حساب و انتقال گردش حساب حقوق و دستمزد خود به بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه می‌‏توانند معدل حساب ایجاد کرده و به این صورت نیاز عده‏‌ای دیگر را رفع کنند.

رزلانسری خاطرنشان ساخت: ۹ درصد منابع قرض‌‏الحسنه در اختیار بانک قرض‌‏الحسنه مهر ایران است، در حالی که این بانک بیش از ۲۰ درصد مصارف قرض‌‏الحسنه را متقبل شده است، یعنی منابع قرض‌‏الحسنه فقط در حوزه قرض‌‏الحسنه تخصیص پیدا کرده است.

وی افزود: با توجه به اینکه در سال جاری برای نخستین بار بانک‌‏های قرض‌‏الحسنه امکان پرداخت وام به اشخاص حقوقی را پیدا کردند، در چارچوب تفاهم‌نامه‌ای که بانک‏ قرض‌الحسنه مهر ایران با صندوق نوآوری و شکوفایی دارد، امکان تأمین منابع از سوی بانک برای شرکت‌های دانش‌بنیان با ارائه معرفی‌‏نامه از سوی این صندوق فراهم است تا جهت تأمین سرمایه در گردش پروژه‏‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

‏معاون اداره کل توسعه سرمایه انسانی بانک قرض‏‌الحسنه مهر ایران در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه این بانک به معرفی‌شدگان کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد برکت وام پرداخت می‌کند، اظهار داشت: در جهت هم‌‏افزایی بانک‌های قرض‌الحسنه، چنانچه منابع قرض‌‏الحسنه سایر بانک‌‏ها و منابع صندوق‏‌های قرض‏‌الحسنه فقط در بانک‏‌های قرض‌‏الحسنه متمرکز شود، این بانک‌‏ها ‏ می‌توانند اقدامات بسیار ارزنده‌‏تری را به انجام برسانند.

صفحه1 از2940