31 تیر 1403
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
یکشنبه, 31 ارديبهشت 1402 ساعت 14:41

رزاقی مدیرعامل شرکت تامین سرمایه نوین اعلام کرد:«تنوین» سودآورترین تامین سرمایه ایران

نوشته شده توسط 

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه نوین صبح امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران در خصوص عملکرد شرکت در سال گذشته گزارشی ارائه کرد و در ادامه پاسخگوی سؤالات خبرنگاران بود.

به گزارش بورس و بانک و به نقل ازاقتصاد ملت؛ داوود رزاقی مدیرعامل شرکت تامین سرمایه نوین در این نشست با اعلام این خبر که «تنوین» سودآورترین تامین سرمایه ایران شد، گفت: با کسب سود خالص اصلی به مبلغ ۱۸.۵۸۳ میلیارد ریال و سود خالص تلفیقی به مبلغ ۱۸.۹۴۷ میلیارد ریال و بازدهی حقوق مالکانه ۴۸ درصدی؛ توانستیم جایگاه شرکت را به عنوان سودآورترین شرکت تامین سرمایه ایران تثبیت کنیم.

رزاقی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر تأسیس صندوق‌های جدید گفت: تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری جدید یکی از برنامه‌های در دستور کار شرکت است، اما بانک‌مرکزی برای چنین مواردی به سختی مجوز می‌دهد.

وی به برنامه‌ریزی شرکت برای تأسیس صندوق‌های جدید و مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد، اشاره کرد و گفت: دیدگاه بانک‌مرکزی در این خصوص این است تامین سرمایه‌ای که سهامدار بانکی دارد؛ برای تأسیس صندوق باید از بانک‌مرکزی مجوز بگیرد. در همین راستا قانونی تصویب شد که به موجب آن تأسیس هر گونه صندوقی باید با مؤافقت بانک‌مرکزی انجام شود.

رزاقی با تاکید بر اینکه این موضوع باعث ایجاد یک محدودیت و رقابت ناسالم و نابرابر در بین تامین سرمایه‌ها شده است، گفت: این در حالی است که ما معتقدیم باید صندوق‌های طلا، بخشی، شاخصی، اهرمی و صندوق‌‌های دیگری داشته باشیم، اما متاسفانه در این زمینه با محدودیت‌هایی مواجه هستیم و نیاز به مجوز بانک‌مرکزی داریم؛ در حالی که مجوز تأسیس صندوق بسیار سخت صادر می‌شود و به همین دلیل مجبوریم به جای تأسیس؛ تبدیل صندوق‌ها را داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه تنها کاری که اجازه داریم انجام دهیم تبدیل صندوق‌هاست؛ نه تأسیس آنها، گفت: برای تأسیس صندوق‌ها حتما باید بانک‌مرکزی مجوز بدهد که این کار بسیار سختی است.

رزاقی تاکید کرد: در همین راستا باید از طریق بانک اقتصاد نوین درخواست تأسیس صندوق به بانک‌مرکزی داده شود. از سوی دیگر  درخواستی که به بانک‌مرکزی می‌رود؛ مدت‌های طولانی بدون پاسخ می‌ماند؛ این در حالی است که تامین سرمایه‌های غیربانکی این مشکل را ندارند و همانطور که امروزه مشاهده می‌کنید؛ انواع و اقسام صندوق‌ها با رشد خوبی تأسیس می‌شوند و فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

وی یکی دیگر از چالش‌های این بخش را سبدگردان‌ها دانست و گفت: سبدگردان‌ها نیز محدودیتی برای تأسیس صندوق ندارند و هر گونه صندوقی که تمایل داشته باشند و احساس کنند که برای آنها سودآور است را تأسیس می‌کنند که متأسفانه این رقابت ناسالم و نابرابر وجود دارد و جزو چالش‌های تامین سرمایه‌های بانکی محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه نوین همچنین گفت: برنامه افزایش سرمایه یکی از برنامه‌های شرکت است، اما در ابتدا باید دید در مجمع چه میزان سود تقسیم می‌شود.

وی در ادامه افزود: ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان درآمد عملیاتی شرکت در سال ۱۴۰۱ است. همچنین معافیت مالیاتی که در بودجه ۱۴۰۱ دیده شد؛ بسیار برای شرکت خوب بود و ۱۰۰ میلیارد تومان در منابع صرفه‌جویی شد.

رزاقی دارایی‌های تحت مدیریت شرکت تا پایان سال ۱۴۰۱ را ۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: سود قابل تقسیم در مجمع ۱۸.۲۵۱ میلیارد ریال است. ۳۳ درصد نسبت کفایت سرمایه شرکت به بدهی در سال ۱۴۰۱ است.

مدیرعامل تامین سرمایه نوین در ادامه افزود: پیش‌بینی می‌شود بازار تا پایان فصل مجامع و مرداد ماه روند ملایم و رو به بالایی داشته باشد.

وی در مورد برنامه این شرکت برای تامین مالی در سالجاری نیز تصریح کرد: با توجه به شرایط تورمی در پایان سال گذشته؛ شرکت‌های زیادی برای تامین مالی و انتشار انواع اوراق مراجعه کردند که در این راستا امسال ۷‌ هزار میلیارد تومان انتشار اوراق به ضمانت بانک اقتصاد نوین صورت خواهد گرفت.

رزاقی در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری «تنوین» اضافه کرد: شرکت تامین سرمایه نوین با طیف گسترده‌ای از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری شامل درآمد ثابت، سهامی، بازارگردانی و مختلط در تاریخ ۲۹ اسفند ماه ۱۴۰۱ بیش از ۳۶۳ هزار میلیارد ریال دارایی را مدیریت کرده است که این میزان حدود ۵.۳ درصد حجم کل صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به اهداف تامین سرمایه نوین در سال ۱۴۰۲ تصریح کرد: حفظ جایگاه برتر تأمین سرمایه نوین در بین نهادهای مالی و تمرکز بر کسب بیشترین بازده دارایی‌ها در صورت عدم تقسیم سود حداکثری در مجمع و استفاده از فرصت‌ مالیاتی افزایش سرمایه از محل سود انباشته در مجمع سال ۱۴۰۱، انتشار ۷ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی جدید با ضمانت بانک اقتصاد نوین، توسعه کمی‌وکیفی صندوق‌های سرمایه‌گذاری و افزایش منابع آن به ۴۸۰ هزار میلیارد ریال، ارتقاء جایگاه شرکت به عنوان برند برتر در ارائه خدمات مالی مانند ارزشیابی و ادغام و تملیک، استفاده از ابزار و فناوری‌های نوین در ارائه خدمات مالی و جذب منابع در بستر IT و شبکه‌های اجتماعی و مجازی از اهداف تأمین سرمایه نوین در سال ۱۴۰۲ است.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه جدید در این مجموعه گفت: سامانه نیپ مارکت تنوین به تازگی رونمایی شده و دو استراتژی کلی دارد؛ تسهیل سرمایه‌گذاری در صندوق‌های صدور و ابطالی و مدیریت داده‌های کلان و بهینه‌سازی بستر هوش تجاری شرکت.

معصومه صالحی