09 بهمن 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
جمعه, 23 شهریور 1397 ساعت 11:27

انتقاد کرباسیان به تعطیلات مجلسی ها و ۴ متغیر برای اصلاح فرآیندها

نوشته شده توسط 

42414وزیر سابق اقتصاد با اشاره به منفی شدن درک مردم از وضعیت اقتصاد کلان،از تعطیلی و عدم دسترسی به نمایندگان مجلس در دوران جنگ اقتصادی انتقاد کرد و گفت: اصلاح فرآیندها به چند متغیر نیاز دارد.
مسعود کرباسیان در صفحه اینستاگرام اعلام کرد: چند روز پس از استیضاح فکر می‌کردم مشغله‌های فراوان اداره وزارت اقتصاد برایم تمام شده و احتمالا وقت بیشتری را صرف امور شخصی می‌کنم. اما عجیب است که گرفتاری ذهنی دیگری پیدا کرده‌ام و غریب‌تر اینکه تقریبا ساعات کاریم با زمان حضور در وزارت اقتصاد برابری می‌کند.

این روزها بیشتر بین مردم هستم و در دیدارهای کاری هم افرادی که حضور پیدا می کنند، راحت‌تر از گذشته صحبت می کنند.از سر کنجکاوی و البته نگرانی با دقت بخش مهمی از تحلیل‌ها و یادداشت‌های منتشر شده در رسانه‌ها را می‌خوانم.فضای عمومی جامعه یعنی درک مردم از وضعیت اقتصاد کلان به شدت منفی شده و البته که فشارهای اقتصادی شدیدی روی دوش طبقه متوسط و طبقه محروم وجود دارد.

نقطه قابل تامل اینکه بحران جدی و بزرگ جامعه، فاصله طبقاتی است به طوری که در رسانه ها و حتی خیابان با دو نوع بحران مواجه ایم. یکی دلالت براین دارد که مثلا فلان کالای اساسی مانند پوشک نوزاد نایاب است و دیگری نشان می دهد که مدل گرانقیمت خودرویی در خیابان ویراژ می دهد. به طور مشخص در دام روانی تحریم ها افتاده ایم.

همانطور که نویسنده کتاب هنر تحریم ها گفته بود، فرایند تحریم را طوری برنامه ریزی کرده بودند که کالاهای لوکس بدون مشکل سرازیر شود ولی کالاهای عمومی به سختی تامین شود.یعنی حالا یک شهروند عادی می بیند که در خیابان پورشه حضور دارد ولی در فروشگاه پوشک نوزاد نیست و این وضعیت ذهن وی را آزار می دهد.

در ثانی به نظر می رسد هنوز مفهوم جنگ اقتصادی را درک نکرده ایم چراکه دقیقا در همین دوران نهاد قانونگذار روزهای تعطیلات را پشت سرمی گذارد و نمایندگان که دغدغه مردم و آینده اقتصاد را دارند، فعلا در دسترس نیستند.از طرفی دیگر چهره های سیاسی به دلایل مختلف از جمله موضوعات جنجالی هر کدام به شکلی برالتهاب مردم اضافه می کنند و تقریبا رسانه ها مملو از این انتقادات گاهی بیش از واقعیت تند شده است.

تجربه چهار دهه گذشته به من نشان داده که اصلاح فرآیندها به چند متغیر نیاز دارد. سختکوشی و پرکاری در مسئولان اجرایی و قانونگذار، پاکدستی در جهت مبارزه جدی با فساد، دانش برای نیفتادن به دام تکرار اشتباهات و در نهایت صبوری برای رسیدن به نقطه مطلوب.از همه مهمتر اینکه غم کشور باید در دل همه باشد. این نگرانی و اضطراب از آینده است که موتور محرک برای مسئولان می شود تا وقت استراحت را کم و به زمان کاری اضافه کنند. در اقتصاد ایران بحران هایی مانند آنچه در مقابل قرار دارد را بارها دیده ایم.

در گذشته وحدت در تمام ارکان و وجدان کاری در میان مدیران موجب می شد تا از موانع عبور کنیم. اکنون هم اگر این دو باشد، می توان از نگرانی های مردم کم کرد. این روزها برای تعطیلات و معطلی مناسب نیست. اکنون زمان آن است که بیشتر و بیشتر کار کنیم، نه اینکه افزون‌‌تر از گذشته به منتقدان وضعیتی تبدیل شویم که خود در شکل‌گیری آن نقش داشته‌ایم.