18 مرداد 1401
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 11:23

التهاب در بازار پول و ارز

نوشته شده توسط 

shahbaziسیستم بانکی کشوردر سال 96 با فراز و نشیب های زیادی روبه رو و شاهد تحولات و اتفاقات متعددی بود.
حرکت به سمت ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز توسط بانک مرکزی و حذف برخی از این موسسات از بازار پولی کشور( به رغم تبعات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی آن)،شروع ادغام برخی موسسات اعتباری و بانک ها (شامل بانک ها و موسسات اعتباری انصار، کوثر، مهر اقتصاد، ثامن، حکمت و قوامین) که از اواخر سال گذشته آغاز و مقرر شد در سالجاری اجرایی شود، ارتقاء کیفیت و شفافیت گزارشگری مالی بانک ها از طریق پیاده سازی استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی (IFRS)، ایجاد ثبات در بازارهای مالی و برخی اقدامات شبکه بانکی برای حمایت از تولید داخلی، نوسانات شدید و کم سابقه  قیمت ارز( که در سال جاری نیز ادامه یافت) ، مطالبات معوق، بدهی بانک ها به بانک مرکزی، مشکلات ناشی از ساختار مالی بانک ها، افزایش مقطعی سود سپرده بانکی که موجب افزایش هزینه و قیمت تمام شده پول در بانک ها در انتهای سال شد و ... از جمله این اتفاقات و تحولات بود که نظام بانکی کشور در سال 96 به خصوص در ماههای پایانی سال با آن دست و پنجه نرم کرد و بسیار ملتهب شد.

این بخش مهم اقتصاد در سالی که گذشته با ابرچالش‌های کمبود منابع و کسری بودجه و مخارج سنگین دولت مانند پرداخت یارانه‌های نقدی، کمبود منابع برای بودجه‌های عمرانی، مشکلات بانکی، مطالبات معوق، اضافه برداشت و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی، بدهی سنگین دولت به بانک‌ها و بخش خصوصی و پیمانکاران و تامین اجتماعی، وضعیت صندوق‌های بازنشستگی، نرخ سود بالای بانکی و هزینه‌های سنگین تولید، رشد پایین سرمایه‌گذاری، بهره‌وری پایین و مشکلات پیمانکاران و طلب آنها از دولت، عدم تمایل شرکت‌های خارجی به سرمایه‌گذاری و ... مواجه بود که اثرات این چالش ها در سال 97 نیز بر پیکره سیستم بانکی کشور لرزه انداخته است و التهاب بازار پول و ارز همچنان ادامه دارد.
بی شک مهمترین دغدغه کنونی متولیان و تصمیم گیران و فعالان اقتصادی حول محور همین چالش ها و چگونگی عبور از این بحران است. بررسی ها نشان می دهد پیش بینی بازارها در اقتصاد سال جاری در سایه دو عدم قطعیت «آینده برجام» و «روندهای متغیرهای کلان اقتصادی» خواهد بود.
روند بحرانی وضع موجود در صورتی که به درستی مدیریت نشود ممکن است به معضلی عمیق تر و چالشی بزرگتر و ملی تبدیل شود که به راحتی نتوان آن را برطرف کرد.
در کنار دستاوردها و امید به بهبود شاخص‌های کلان اقتصاد، نگرانی‌هایی بابت وضعیت ابرچالش‌های اقتصادی و مشکلات ساختاری اقتصاد ایران به ویژه در بازار پول و ارز وجود دارد که در سال 97 ادامه خواهد داشت و ضرورت اصلاحات اساسی در ابعاد مختلف را بیش از گذشته جدی کرده است. مشکلات ساختاری اقتصاد و ابرچالش‌های باقیمانده از عملکرد چند دهه اخیر، تهدیدهای امریکا و برخی دیگر از کشورها و آینده مبهم  برجام و تحریم‌های احتمالی، نگرانی‌ها را دو چندان کرده است. به عبارت دیگر امید و ناامیدی، دستاورد و موفقیت و نگرانی و التهاب همزمان وجود دارد و با اصلاحات ساختاری اساسی حتی در بخش‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی می‌توان روند بحرانی و رکود در بسیاری از بخش‌ها را به  مسیر توسعه و بهبود و رونق تغییر داد. هماهنگی کامل میان ارکان اصلی سیاستگذاری و اجرایی در کشور، شرط اساسی و اولیه برای تدبیر و اتخاذ راهکار جهت خروج از بحران اقتصادی ماههای اخیر به ویژه در بازار پول و ارز و بازگرداندن کشتی اقتصاد به دریایی آرام و ساحلی مطمئن می باشد؛ در غیر این صورت مادامی که این دغدغه مشترک و همکاری و عزم ملی وجود نداشته باشد بهترین نسخه ها نیز از درمان امراض اقتصاد ایران و رفع التهاب و ایجاد آرامش در بازار پول و ارز و بهبود واقعی و ریشه ای آن عاجز خواهند بود.

نعمت اله شهبازی 

صاحب امتیاز و مدیرمسئول