31 تیر 1403
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
چهارشنبه, 22 شهریور 1402 ساعت 19:38

علاقه‌مندی فعالان اقتصادی چین برای فعالیت در منطقه آزاد ماکو

نوشته شده توسط 

با ارائه بسته‌های سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو در رویداد بین‌المللی سرمایه گذاری و تجارت چین (CIFIT 2023)،‌ فعالان اقتصادی و شرکت‌های چینی با حضور در غرفه منطقه آزاد ماکو برای سرمایه‌گذاری و همکاری با سازمان منطقه آزاد اعلام آمادگی کردند.

 به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه آزاد ماکو؛ سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: تفاهم‌نامه همکاری با یک شرکت هوشمند‌ساز چینی به منظور هوشمندسازی گردش کالا و تجارت در منطقه آزاد ماکو در این نمایشگاه امضا شد.

حمزه حورسی با بیان اینکه با اجرای این پروژه دهکده‌های لجستیک در منطقه آزاد ماکو بصورت شهر هوشمند مدیریت می‌شوند اضافه کرد: در فاز اول اجرای این پروژه  فرایندهای گردش کالا در دهکده های لجستیک ودر فازهای بعدی تبدیل منطقه آزاد ماکو به شهر هوشمند در دستور کار قرار دارد.

حورسی با بیان اینکه در خصوص مذاکره برای اتصال ریلی دهکده لجستیک از طریق چشمه ثریا به ترکیه افزود: فعال کردن کریدور سرخس بازرگان برای اتصال شرق به غرب را در دستور کار قرار دادیم.

وی افزود: توسعه خدمات دولت الکترونیک در منطقه آزاد ماکو با توجه به استقرار چهارمین قطب دیتاسنتر کشور در منطقه آزاد ماکو که تفاهم نامه آن با وزرات ارتباطات و شرکت زیرساخت جمهوری اسلامی منعقده شده است را نیز با بهره گیری از توان و ظرفیت شرکت‌های چینی در راستای پیشبرد برنامه‌های دولت در دستور کار داریم.

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: همچنین یک قرارداد دیگر نیز در زمینه تولید نرم افزارهای هوشمندسازی و اجرای آن ها با یک شرکت مجتمع سازی هوشمند آپارتمان وابنیه امضا شد.

حورسی با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌ای نیز با یک سرمایه‌گذار چینی به منظور ایجاد نیروگاه بادی در منطقه آزاد ماکو منعقد شد اظهار داشت: بعد از تکمیل و بررسی بیشتر جزئیات پروژه‌ها طی نشست‌های تخصصی زمینه‌های عقد قرار داد و سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ماکو فراهم می شود.

گفتنی است؛ بیست و سومین رویداد تجارت و سرمایه‌گذاری چین (CIFIT 2023) به‌عنوان تنها رویداد تشویق سرمایه‌گذاری کشور چین برای تسهیل سرمایه گذاری های مشترک در دیگر کشورها از 8 الی 11 سپتامبر سال 2023 میلادی (برابر با 17 لغایت 20 شهریورماه 1402 هجری خورشیدی) در شهر شیامن کشور چین برگزار شد و منطقه آزاد قشم با بیش از 90 بسته سرمایه‌گذاری در حوزه‌های لجستیک، نفت و انرژی، صنعت، شیلات و گردشگری در این رویداد بین المللی حضور داشت.