31 تیر 1403
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
چهارشنبه, 08 آذر 1402 ساعت 21:43

حضور 101 صندوق سرمایه‌گذاری در 14 مدل متنوع در فرابورس

نوشته شده توسط 

آیین گرامیداشت «پذیرش ۱۰۱ صندوق سرمایه‌گذاری فعال در فرابورس ایران» امروز با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیرعامل فرابورس ایران در محل سازمان بورس برگزار شد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از  مدیریت ارتباطات فرابورس ایران؛ مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین گرامیداشت پذیرش ۱۰۱ صندوق سرمایه‌گذاری فعال در فرابورس، ضمن تأکید بر توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه، گفت: حضور پرتعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری همراه با توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم باعث افزایش ثبات در بازار سرمایه می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه باید مردم را به سرمایه‌گذاری دعوت کرد نه به معامله‌گری، افزود: یکی از ابزارهای خوب برای کاهش نوسانات بازار سرمایه و ایجاد ثبات، حضور سرمایه‌گذار غیرمستقیم است.

وی با اشاره به اینکه بررسی عملکرد صندوق‌ها طی دو سال اخیر نشان‌دهنده بازده خوب و مثبت آن‌هاست، گفت: صندوق‌ها به دلیل ماهیت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم دچار هیجان ناشی از روندهای بازار نمی‌شوند.

کاهش هزینه‌های معاملاتی با توسعه ETFها

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با بیان اینکه تقاضا برای حضور صندوق‌ها در بازار بسیار زیاد است، گفت: توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری به کاهش هزینه‌های معاملاتی نیز منجر می‌شود.

به گفته وی سیاست سازمان بورس، توسعه صندوق‌هاست، البته دغدغه نظارت هم وجود دارد و هم‌زمان با رشد تعداد و تنوع صندوق‌ها، نظارت‌های سیستمی و سامانه‌ای قوی نیز گسترش می‌یابد.

مجید عشقی تأکید کرد: در کنار سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، موضوع تأمین مالی و ایجاد فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری نیز از دغدغه‌ها و اولویت‌های سازمان بورس است.

وی با اشاره به تسهیل تأمین مالی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط گفت: در بحث تأمین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط نیز پیگیر ابزارهایی برای تأمین مالی این بنگاه‌ها در زمان کوتاه هستیم.

عشقی ادامه داد: در حال حاضر متوسط انتشار اوراق بدهی برای تأمین مالی بنگاه‌ها حدود ۳ ماه است که برای شرکت‌های کوچک زمان زیادی است. این شرکت‌ها به روش‌های کوتاه‌مدت‌تری نیاز دارند که تأمین مالی جمعی یکی از این راهکارهاست.

پذیرش 8 صندوق VC و PE در سال جاری

در ادامه این مراسم محمدعلی شیرازی مدیرعامل فرابورس ایران به اهمیت جایگاه صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور و بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: امروز تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در فرابورس ایران از ۱۰۰ عدد فراتر رفته است که اتفاق بسیار مهمی است.

شیرازی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۰۱ صندوق فعال در فرابورس حضور دارند، تصریح کرد: در فرابورس 14 مدل صندو‌ق‌‌ فعال هستند که نشان‌دهنده تنوع پذیرش صندوق‌های سرمایه‌گذاری در فرابورس است.

مدیرعامل فرابورس ایران با اشاره به اینکه طی سال جاری ۲۰ صندوق در فرابورس پذیرش‌شده است، گفت: در حال حاضر ارزش دارایی تحت مدیریت صندوق‌های فرابورسی بیش از ۱۱۸ هزار میلیارد تومان است.

مدیرعامل فرابورس ایران در ادامه به حضور فعال صندوق‌های VC و PE در فرابورس اشاره کرد و گفت: تعداد ۲۱ صندوق جسورانه و خصوصی در فرابورس حاضر هستند که ۸ صندوق در سال جاری پذیرش ‌شده‌اند. همچنین مجموع سرمایه ثبتی صندوق‌های جسورانه و خصوصی بیش از ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است.

شیرازی ارتقای تعداد و تنوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری را مثبت قلمداد کرد و گفت: امروز شاهد عبور صندوق‌های فعال فرابورسی از ۱۰۰ صندوق هستیم و بدین ترتیب تعداد این صندوق‌ها به ۱۰۱ صندوق سرمایه‌گذاری رسیده است.

فعالیت 500 صندوق سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه

در بخش دیگری از مراسم گرامیداشت پذیرش ۱۰۱ صندوق سرمایه‌گذاری فعال در فرابورس ایران علیرضا ناصرپور معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اظهار کرد: با هر مجوز نهاد مالی در واقع درخواست فعالیت چند صندوق هم فراهم می‌شود. به همین دلیل درخواست پذیرش صندوق‌ها بیشتر است‌.

این مقام مسئول در سازمان بورس با اشاره به اینکه حدود 500 صندوق از مرحله موافقت اصولی تا فعالیت در بازار سرمایه حضور دارند، گفت: 434 صندوق از سازمان بورس مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند ، همچنین ۷۰ صندوق هم تا امروز مجوز موافقت اصولی یا پذیره‌نویسی گرفته‌اند.

وی با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته ۶ مدل صندوق جدید به بازار معرفی ‌شده که هرکدام متقاضیانی برای تاسیس دارند، گفت: در حال بررسی صندوق‌های هج فاند هستیم. صندوق وقف نیز به زودی امکان فعالیت در بازار را خواهد داشت.

در پایان آیین گرامیداشت پذیرش ۱۰۱ صندوق سرمایه‌گذاری فعال در فرابورس ایران، گواهی‌نامه پذیرش صندوق سرمايه‌گذاري گنجينه مينو خليج‌فارس به محمدابراهیم پورزرندی، مدیرعامل تأمین سرمایه خلیج‌فارس و گواهی‌نامه پذیرش صندوق سرمايه‌گذاري بازده مانا به بهنام چاووشی، مدیرعامل سبدگردان بازده اهدا شد.