03 مرداد 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
یکشنبه, 24 اسفند 1399 ساعت 12:58

راه‌اندازی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در تأمین سرمایه دماوند

نوشته شده توسط 

0988انصاری با اشاره به اینکه این صندوق بدون پرداخت سود ماهیانه است، گفت: بازده صندوق ناشی از رشد NAV یعنی ارزش خالص دارایی‌ها خواهد بود و سود حاصل از این صندوق با رشد قیمت واحدهاست.

به گزارش بورس و بانك و به نقل از فرابورس ایران، یکصد و هفتمین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» در آستانه پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری «سپید دماوند» با حضور مدیرعامل و نمایندگان شرکت تأمین سرمایه دماوند امروز برگزار شد.

حجت‌الله انصاری، مدیرعامل تأمین سرمایه دماوند در ابتدای این جلسه ضمن اعلام آغاز پذیره‌نویسی صندوق سپید دماوند از فردا گفت: این صندوق با درآمد ثابت و از نوع قابل معامله است که ۲۵ و ۲۶ اسفندماه در فرابورس پذیره‌نویسی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ۱۹۸ میلیون واحد این صندوق در نماد «سپیدما» باقیمت هر واحد یک هزار تومان پذیره‌نویسی می‌شود، گفت: شرکت تأمین سرمایه دماوند بازار گردان و مدیر این صندوق، موسسه حسابرسی هشیار بهمند، حسابرس و موسسه حسابرسی بهراد مشار نیز متولی صندوق سپید دماوند هستند.

انصاری با اشاره به اینکه این صندوق بدون پرداخت سود ماهیانه است، گفت: بازده صندوق ناشی از رشد NAV یعنی ارزش خالص دارایی‌ها خواهد بود و سود حاصل از این صندوق با رشد قیمت واحدهاست.

مدیرعامل تأمین سرمایه دماوند با تأکید بر اینکه هدف و برنامه‌ریزی این مجموعه کسب بازدهی مناسب برای سرمایه‌گذاران با کمک بازارگردانی و مدیریت پرتفوی است، گفت: معمولا نقد شوندگی صندوق‌های ETF یکی از ریسک‌های مطرح آن‌هاست که در این رابطه تأمین سرمایه دماوند با بازارگردانی فعال و بیشتر از تعهد رسمی، نقد شوندگی مناسبی را برای واحدهای صندوق ایجاد خواهد کرد تا سرمایه‌گذاران هر زمان که اراده کنند بتوانند از طریق تابلو فرابورس، واحدهای خود را نقد کنند.

وی در ادامه به برنامه تأمین سرمایه دماوند برای تأسیس صندوق‌های جدید اشاره کرد و گفت: صندوق بازارگردانی اختصاصی لاجورد طی هفته جاری با بازار گردانی نماد تأمین سرمایه دماوند، فعالیت خود را آغاز خواهد کرد؛ همچنین مدارک و مستندات لازم برای راه‌اندازی دومین صندوق بازار گردانی به سازمان بورس ارائه‌شده است. البته با توجه به ماهیت فعالیت صندوق‌های بازارگردان، برنامه‌ریزی‌شده است که بازار گردانی شرکت‌های دیگری نیز توسط این صندوق انجام شود.

انصاری همچنین از پذیره‌نویسی صندوق سهامی اوج دماوند در سه‌ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: موافقت اصولی این صندوق از سازمان بورس اخذ و پیش‌بینی می‌شود در بهار سال آینده پذیره‌نویسی شود ضمن آنکه درخواست اخذ مجوز برای صندوق سهامی قابل معامله نوع دومی نیز به سازمان بورس ارائه کردیم که در دستور کار و بررسی قرار دارد.

وی در ادامه به دریافت موافقت اصولی برای راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری مختلط نیز اشاره کرد و گفت: همچنین بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در حال طی مراحل قانونی برای راه‌اندازی یک صندوق صدور و ابطالی هم هستیم.

مدیرعامل تأمین سرمایه دماوند هدف از راه‌اندازی این صندوق‌ها را ارائه طیف متنوعی از ابزارها به سرمایه‌گذاران با سلیقه‌های مختلف دانست و گفت: در بخش صندوق‌های کالایی نیز که حوزه جذابی است، برنامه‌ریزی‌هایی انجام‌شده تا با اخذ شرایط لازم بتوانیم در این حوزه هم وارد شویم.

وی همچنین از افزایش سرمایه تأمین سرمایه دماوند از ۲۰۰ میلیارد تومان به ۷۰۰ میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی خبر داد و گفت: هدف افزایش سرمایه شرکت بالا رفتن توان پذیرش تعهدات در حوزه انتشار اوراق تأمین مالی است که باعث توسعه و افزایش دارایی تحت مدیریت شرکت شده و در تسریع اجرای برنامه‌های توسعه‌ای اثرگذار است.

انصاری با اشاره به اینکه پذیرش شرکت در تابلو اصلی فرابورس هم در حال پیگیری است، گفت: پیش‌بینی می‌شود در اوایل سال ۱۴۰۰ سهام تأمین سرمایه دماوند از بازار پایه به بازار دوم فرابورس منتقل شود.