14 آذر 1402
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
دوشنبه, 22 آبان 1402 ساعت 20:52

تفاهمنامه تامین مالی جمعی هم‌آفرین و جهاد دانشگاهی منعقد شد

نوشته شده توسط 

شرکت تامین مالی جمعی هم‌آفرین و سازمان تجاری‌سازی فناوری‌ و اقتصاد دانش‌بنیان جهاد دانشگاهی ظهر امروز در مرکز جهاد دانشگاهی تفاهمنامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش بورس و بانک؛ این تفاهمنامه با هدف بهره‌مندی از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی به عنوان یک سازمان بزرگ که بخشی از بار توسعه دانش‌بنیان و فناوری‌محور را در کشور پیش می‌‎برد؛ منعقد شد تا در حوزه تامین سرمایه به یک هم‌افزایی لازم دست یابیم.
در همین راستا فرازمند مدیرعامل مشاور سرمایه‌گذاری فاینتک و مدیر سکوی تامین مالی جمعی هم‌آفرین در مراسم انعقاد این تفاهمنامه با تاکید بر اینکه مجموعه مشاور سرمایه‌گذاری فاینتک در سال ۹۶ با ادبیات ایجاد یک پل ارتباطی بین فضای شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و استارتاپ با بازار سرمایه و بهره‌مندی از خدمات بازار ایجاد شد، افزود: در همین راستا اقدامات اساسی برای حوزه تامین مالی فضای فناورانه و دانش‌بنیان انجام شده است که در این خصوص می‌توان به بحث اوراق نوآوری، تامین مالی جمعی و ورود شرکت‌های مجموعه دانش‌بنیان به فرابورس اشاره کرد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه شرکت‌ها بتوانند از توانمندی بخش خصوصی استفاده کرده و اشخاص حقیقی و خرد هم بتوانند منابع خود را در یک فرآیند سرمایه‌گذاری وارد این شرکت‌ها کنند، افزود: همکاری با مجموعه جهاد دانشگاهی به این منظور بوده که پروژه‌های فناورانه، دانش‌بنیان و جذاب در جهاد دانشگاهی وارد سکوی تامین مالی جمعی هم‌آفرین شوند و همچنین مجموعه جهاد دانشگاهی هم ضمانت‌هایی را برای این پروژه‌‎ها صادر کند تا پول سرمایه‌گذاران تضمین شده و ریسک آنان به حداقل برسد.
وی با بیان اینکه این مجموعه دانش فنی حوزه‌‎های مالی برای ارائه سرویس به شرکت‌‎های دانش‌بنیان را بر عهده دارد، خاطرنشان کرد: ورود به فضای تامین مالی جمعی از حدود ۳ تا ۴ سال گذشته رقم خورد. این در حالی است که ادبیات تامین مالی جمعی؛ ادبیات جدیدی در دنیاست و این موضوع در کشور ما به صورت مدل مشارکت و شراکت افراد در سود و زیان مجموعه پروژه‌هایی است که روی سکوی تامین مالی جمعی بتوانند تامین مالی کنند.
مدیرعامل مشاور سرمایه‌گذاری فاینتک و مدیر سکوی تامین مالی جمعی هم‌آفرین خاطرنشان کرد: فضای نو و جدیدی در تامین مالی شرکت‌های کوچک‌ومتوسط و دانش‌بنیان ایجاد شده است و پس از گذشت دو سال از شروع فعالیت عملیاتی این موضوع؛ در عمل این فضا در کشور گسترش یافته و گواهی‌های شراکتی از طریق سکو برای سرمایه‌گذاران منتشر می‌شود.
فرازمند با تاکید بر اینکه اگر این اوراق معاف از مالیات شود جذابیتی برای سرمایه‌گذاران ایجاد خواهد کرد، تصریح کرد: مجموعه سکوی تامین مالی جمعی هم‌آفرین یکی از مجموعه‌های پیشرو در تامین مالی جمعی بوده که تاکنون موفق شده بالغ بر ۶۰ شرکت پروژه را در این فضا تامین مالی کند. با توجه به دستورالعمل‌‎های مصوب شرکت فرابورس ایران؛ ما برای هر شرکت می‎توانیم تا مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال از طریق سکو تامین مالی کنیم.
فرازمند گفت: این پروژه‌ها می‌توانند از جنس سرمایه در گردش یا از جنس هزینه‌های زیرساختی باشند و مردم می‌توانند با مشارکت در هر طرح انتخابی از منافع آن پروژه و شرکت بهره‌‎مند شوند. برآورد این است که مسیر برای ورود سرمایه‌های خرد بازار به بخش خصوصی و به شرکت‌ها هموارتر شود.
مسعود ابراهیمی معاون جهاد دانشگاهی و رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان نیز در این مراسم گفت: رویکرد جدیدی که در سازمان تجاری‌سازی دنبال می‌شود؛ به جای توسعه ساختارسازی راغب هستیم کار را از طریق شرکای بخش خصوصی که حرفه‌ای‌تر هستند؛ انجام داده و آن را توسعه دهیم.
ابراهیمی با ابراز امیدواری از اینکه بتوانیم هم‌افزایی زیادی بین دو مجموعه صورت گیرد، گفت: به نظر می‌رسد این موضوع یکی از مجموعه کارهایی است که به نتیجه آن به لحاظ افزایش دانش فنی و نگاه ویژه به زیست‌بوم کشور امیدوار هستیم.
محمدصادق انصاری معاون راهبری پارک‌ها و مراکز رشد و توسعه کسب‌وکار سازمان تجاری‌سازی نیز در ادامه این نشست گفت: در راستای سیاست‎های جدید جهاد دانشگاهی؛ بحث تجاری‌سازی دستاورد فناوری با اولویت پژوهشگران جهاد و مجموعه شرکت‌هایی که در ساختارهای نوآوری مستقر هستند؛ به عنوان یک اولویت مطرح شده‌اند.
وی تصریح کرد: حداکثر ۲۰ درصد درآمد جهاد از بودجه‌های ملی و ۸۰ درصد اعتبارات جهاد به صورت خودگردان تامین می‌شود. به واسطه همین موضوع در دوره مدیرت جدید چه در جهاد و چه در سازمان؛ نگاه ویژه به تعامل و ارتباط با بخش خصوصی در حوزه‌های سرمایه‌گذاری و مالی می‌شود.


انصاری عنوان کرد: امروز شاهد انعقاد تفاهمنامه ‎با مجموعه هم‌آفرین با موضوع سرمایه‌گذاری جمعی هستیم. به طور کلی جهاد دانشگاهی در ٧ صندوق سهامدار است؛ لذا برای طرح‌‎های داخلی جهاد و همچنین برای طرح‌های شرکت‌ها و یا هسته‌‎هایی که در ساختارهای نوآوری هستند؛ این اقدام و تفاهمنامه بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود.
سید سیاوش میرحسینی مدیر سکوی هم‌آفرین نیز در این مراسم با بیان اینکه با معاونت تجاری‌سازی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان جهاد دانشگاهی مذاکراتی در راستای تامین مالی جمعی و جذب سرمایه‌های خرد افراد صورت گرفته است، گفت: هدف از این مذاکرات و همکاری‌ها این است که بتوان در قالب تامین مالی جمعی؛ سرمایه‌‎های خرد را به سمت‌وسوی تولید، حوزه‌های صنعتی و شرکت‌هایی که فناوری‌محور و دانش‌بنیان هستند؛ سرازیر کرد.
وی در ادامه افزود: این تفاهمنامه با هدف بهره‌مندی از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی به عنوان یک سازمان بزرگ که بخشی از بار توسعه دانش‌بنیان و فناوری‌محور را در کشور پیش می‌‎برد؛ منعقد شد تا در حوزه تامین سرمایه به یک هم‌افزایی لازم دست یابیم.
میرحسینی عنوان کرد: ضرورت دارد جهاد دانشگاهی به عنوان یکی از بازوهای توسعه فناوری کشور طرح‎هایی که واجد شرایط تامین مالی جمعی هستند را معرفی کرده و ما با استفاده از ابزار تامین مالی جمعی؛ بخشی از سرمایه اولیه آنها را تامین کنیم.
مدیر سکوی هم‌آفرین در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت جهاد دانشگاهی در حوزه ضمانتنامه و صندوق‌ها می‎توان خدمات جانبی به فعالان حوزه تولید ارائه داده و مسیر را برای آنها هموارتر کند.