09 آذر 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
B-Admin

B-Admin

فردا در برنامه " پژواک" پاسخگوی شما درباره "سامانه بام" و " همراه بام " خواهیم بود.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران ؛ ساعت ۱۵ روز سه شنبه نهم آذر ماه  برنامه "پژواک" به موضوع " سامانه بام و همراه بام " اختصاص دارد و کارشناسان به طور مستقیم از طریق صفحه رسمی اینستاگرام بانک به آدرس Bankmelli1307 پاسخگوی سوالات کاربران خواهند بود.
در این برنامه به معرفی سامانه ، امکانات و  قابلیت های خاص آن پرداخته خواهد شد و مشتریان و استفاده کنندگان این خدمت از آخرین وضعیت تغییرات در نسخه های اندروید و  ios  نیز آگاهی خواهند یافت .
علاقمندان و مشتریان گرامی به این مبحث می توانند همزمان در برنامه زنده ای که در اینستاگرام بانک پخش خواهد شد سوالات خود را مطرح کرده و پاسخ آن را از کارشناس بانک دریافت نمایند.
گفتنی است بانک ملی ایران در برنامه " پژواک" که سه شنبه هر هفته در صفحه اینستاگرام بانک پخش می شود با حضور کارشناسان متخصص بانکی به سوالات مشتریان و کاربران در خصوص موضوع هفته پاسخ می دهد.

تفاهم نامه همکاری فیمابین سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و بیمه میهن در راستای تجمیع امور بیمه ای و با هدف توسعه تعاملات و ارائه پوشش های بیمه ای و حرفه ای برای هر یک از اعضای این سازمان و خانواده درجه یک آنها به امضای طرفین رسید.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بیمه میهن؛ بر اساس مفاد این تفاهم نامه که امروز با حضور رسول آریان پور سرپرست، ابراهیم حمیدی رئیس هیئت مدیره و مهدی گشادرو معاون فنی این شرکت در محل سازمان نظام مهندسی به امضاء رسید، شرکت بیمه میهن بیمه نامه های مسئولیت، مهندسی، عیوب اساسی و پنهان ساختمان،باربری، آتش سوزی، اتومبیل، حوادث و عمر و سرمایه گذاری صادر و در اختیار اعضا و متقاضیان سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور قرار خواهد داد.
تعهدات بیمه‌ای برای خسارت بدنی و مالی بر اساس ضوابط و مقررات بیمه ای و شرایط عمومی و خصوصی هر بیمه نامه قابل پرداخت است. متولی اجرا و عملیاتی کردن این تفاهم نامه بر عهده شعبه غرب بیمه میهن به سرپرستی وحید قدس می باشد.

بنا بر اعلام روابط عمومی بانک مسکن جلسات ملاقات مردمی محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن به صورت هفتگی و مستمر در محل ستاد مرکزی بانک برگزار می شود.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از  روابط عمومی بانک مسکن  ؛ در گزارشی ماهیانه ای در خصوص ملاقات های مردمی مدیرعامل بانک متبوع خود نوشت: طی یک ماه گذشته مدیرعامل بانک مسکن در ۴ جلسه با بیش از ۲۰۰ نفر از مشتریان و کارکنان بانک مسکن ملاقات داشته و وی به بررسی مشکلات آنها پرداخته است.

روابط عمومی بانک مسکن تاکید کرد: از عموم مردم، مشتریان و کارمندان شریف بانک مسکن دعوت می شود در صورتیکه در هر یک از بخش های مختلف بانک با مشکلی مواجهه شدند طبق سازوکار پیش بینی شده در جلسات با مدیرعامل بانک حضور پیدا کنند و به طرح مسائل و مشکلات خود بپردازند.

طبق اعلام روابط عمومی بانک مسکن، عمده مشکلات و مسائل مطروحه از سوی مردم شریف ایران اسلامی مربوط به چگونگی دریافت تسهیلات یا نحوه بازپرداخت آن است، لذا محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن دستور داد علاوه بر اینکه مشکلات مردم عزیزی که به صورت حضوری تشریف آوردند و مشکلاتشان را مطرح کردند در چارچوب قوانین و مقررات رفع شود، موانع مطروحه به طور کلی نیز از سر راه مشتریان عزیز در سراسر کشور و شعب نیز برداشته شود.

دوشنبه, 08 آذر 1400 ساعت 23:11

مشاور بیمه تعاون شوید!

بیمه تعاون برای رشته بیمه های زندگی خود مشاور جذب می کند.

به گزارش اخبار پولی مالی به نقل از روابط عمومی بیمه تعاون، این شرکت برای فرهنگسازی هرچه بیشتر صنعت بیمه و خدمت رسانی مضاعف در پوشش بیمه های زندگی، اقدام به جذب مشاور فروش می کند.
طرح جذب مشاور بیمه های زندگی که با عنوان «لودستون» معرفی شده است، ضمن افزایش تعداد مشاوران شرکت و بزرگ شدن سازمان فروش، منجر به افزایش سهم بیمه های زندگی در صنعت بیمه نیز خواهد شد که بر این اساس ضمن توسعه اشتغال به گسترش دامنه استفاده کنندگان از خدمات بیمه ای کشور نیز منجر خواهد شد.
به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بیمه تعاون ؛ شایان ذکر است که بر اساس این طرح پاداش های ماهانه برای صدور بیمه نامه به مشاور تخصیص داده خواهد شد؛ همچنین در صورت جذب نماینده از سوی مشاور نیز پاداشی برای معرفی به او داده خواهد شد.
فرایند طرح جذب مشاور «لودستون» در تصویر زیر قابل مشاهده است:

بانک‌ها و مؤسسات اعتباری می‌توانند با عملکرد صحیح خود به عنوان یک نهاد حمایتی به پیشرفت اقتصادی کمک کنند و در عین حال می توانند با کارکردی مبتنی بر جزئی گرایی و سوداگری، اقتصاد را در دام بی تعادلی و بی ثباتی دچار سازند.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک ایران زمین ؛  اقتصادی که متکی بر ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی است و عملیاتی شدن آن در کشور، ضمن به ارمغان آوردن رفاه عمومی و رفع مشکلات معیشتی مردم، باعث جلوگیری از خسارت آفرینی بر پیکره اقتصاد ملی می‌شود. اعمال سیاست‌های حمایتی از سوی دولت و زدودن مقررات و بخشنامه‌های غیر ضروری می‌تواند گامی مؤثر باشد.

بانک‌ها در نگاه خرد به مثابه یک بنگاه هستند که باید به انضباط مالی و سود و صرفه خود توجه نمایند و از نظر کلان، یک نهاد حمایتی هستند که باید تسهیل کننده و بازوی پیشرفت و ثبات جامعه باشند. اگر بانک‌ها تنها به عنوان یک بنگاه اقتصادی در جامعه ظاهر شوند و صرفاً به سود و صرفه خود بپردازند چه بسا نتوانند به رشد اقتصادی و افزایش اشتغال کمک کنند و حتی ممکن است مانع آن شوند و اگر صرفاً به عنوان تسهیل کننده پیشرفت و توسعه و جنبه های عمومی و اجتماعی توجه کنند و از انضباط و صرفه و زیان خود صرفه نظر کنند و چه بسا موجب بسط سوء استفاده و فساد در جامعه شده و دچار ورشکستگی خود شوند. لذا بانک‌ها می‌توانند در اقتصاد نقش‌های متفاوتی ایفا کنند.

با توجه به گسترش سیستم بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور در سال‌های اخیر و هم چنین نقش جدی این بنگاه‌ها در اقتصاد کشور، بررسی تأثیر و عملکرد سیستم بانکی بر اشتغال اهمیت زیادی پیدا کرده است. آنچه مهم است؛ نقش بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در ایجاد فرصت‌ها و موقعیت‌های شغلی، از طریق حمایت این بنگاه‌ها از فعالیت‌های تولیدی و مولد است. بانک‌ها و مؤسسات اعتباری می‌توانند با عملکرد صحیح خود به عنوان یک نهاد حمایتی به پیشرفت اقتصادی کمک کنند و در عین حال می توانند با کارکردی مبتنی بر جزئی گرایی و سوداگری، اقتصاد را در دام بی تعادلی و بی ثباتی دچار سازند.

*نقش بانک ایران زمن در رونق تولید و کارآفرینی

بانک ایران زمین با تاکید بر هدف گذاری این بانک برای حمایت از رونق تولید و کارآفرینی در کشور و ارائه خدمات در مسیر دستیابی به اهداف تعیین شده و جذب منابع مالی که جزء اولویت های کلیدی و اصلی این بانک محسوب می‌شود، سرمایه گذاری های بزرگی را در بخش های مختلف عمرانی همچون سیمان غرب آسیا، فولاد اکسین اهواز، خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک و پروژه فیبر نوری جنوب در جهت حمایت از رونق تولید از خود بجای گذاشته است.

پورسعید مدیر عامل بانک ایران زمین، نقش بانک‌ها به عنوان یکی از بخش های تامین مالی اقتصاد کشور مهم ارزیابی کرد و گفت: انتظاری که از بانک‌ها به عنوان یکی از اساسی ترین بخش‌های تامین مالی و اقتصادی می رود، قرار گرفتن در کنار تولید و تامین بخش مهمی از اعتبار حوزه تولید کشور است.

وی با تاکید بر مشارکت بانک‌ها در تامین مالی شرکت‌های تولیدی گفت: بانک ایران زمین در سال‌های اخیر بسیاری از منابع خود را به امر حمایت از تولید اختصاص دادند و ما از مدیران خود خواسته ایم براساس خط مشی های تنظیم شده نسبت به حمایت از شرکت‌های تولیدی استان‌های خود اقدام کنند. که در این راستا اقدامات بسیاری انجام که اخبار آن منتشر شده است.

سلطانی فیروز رئیس هیئت مدیره بانک ایران زمین با بیان اهمیت حمایت بانک‌ها از حوزه تولید اظهار داشت: کشور در شرایط کنونی نیازمند همکاری و هماهنگی در تمامی بخش ها برای حمایت از تولید داخلی است. در همین راستا بانک‌ها به عنوان گردانندگان اصلی چرخ های اقتصاد باید در رأس این امر قرار گیرند.

اساساً اگر بانک‌ها بتوانند در اقتصاد خوب عمل کند و فضای مناسبی بر آن حاکم باشد جمع بین منافع منطقی بانک ها و منافع تولید کنندگان امری کاملاً امکان پذیر است. اما اگر نظام بانکی از جایگاه و کارکرد اصلی خود فاصله گیرد تضاد منافع بانک‌ها و تولید کنندگان تشدید شده و موجب بروز مشکلات اقتصادی خواهد شد.

کیش اینوکس ۲۰۲۱، با حضور ایران در دور جدید مذاکرات وین مصادف است. امید می رود این موضوع منجر به رفع تحریم‌ها و بازگشت ایران به چرخه زنجیره ارزش اقتصاد بین الملل شود و بیش از پیش شاهد رشد سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی و اشتغال و رفاه مردم کشور باشیم.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ؛ نائب رئیس اول اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران در هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس بانک بیمه و خصوصی‌سازی گفت: رشد سرمایه گذاری طی دو سال اخیر در وضعیتی قرار گرفت که خالص ارزش سرمایه‌گذاری منفی شده و به نوعی موجب شد در تله رشد پایین رشد اقتصادی قرار بگیریم.

حسین سلاح ورزی ادامه داد: یکی از اهداف این همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری است که می‌تواند به رشد اقتصادی منجر شود.

وی با اشاره به اینکه کیش اینوکس ۲۰۲۱ امسال با شروع فعالیت دولت سیزدهم متقارن شده اذعان کرد: این موضوع را باید به فال نیک گرفت، به ویژه اینکه در هفته گذشته مانیفست دولت در حوزه اقتصاد تحت عنوان نقشه راه رونق تولید غیرتورمی هم اعلام شد. در همین راستا، بانک و بورس نقش مهمی در تامین مالی غیر تورمی دارند.

به گفته نائب رئیس اول اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران، معرفی و جذب سرمایه‌گذار و سرمایه‌های جدید به رشد اقتصادی و رونق تولید منجر می شود و بهتر است بخشی از این میزگردها و این پنل های تخصصی را به سمت تحلیل و چگونگی امکان بخشی به این موضوع صرف شود.

سلاح ورزی خاطرنشان کرد: با توجه به عنوان بین المللی بودن نمایشگاه، باز هم این موضوع با حضور ایران در دور جدید مذاکرات وین مصادف است و امیدواریم این موضوع منجر به رفع تحریم‌ها و بازگشت ایران به چرخه زنجیره ارزش اقتصاد بین الملل شود و بیش از پیش شاهد رشد سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی و اشتغال و رفاه مردم کشور باشیم.

سازمان بورس و اوراق بهادار، برنامه توسعه کیفی و کمی نهادها و ابزارهای مالی را در اولویت قرار داده است. طی هفته گذشته مجوز یک کارگزاری جدید صادر شده و این روند در خصوص سایر نهادهای مالی نیز ادامه خواهد داشت.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از  پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ؛ هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی در مرکز نمایشگاه های بین‌المللی جزیره کیش، بعدازظهر امروز، هشتم آذر ماه، آغاز به کار کرد.

علیرضا ناصرپور، با اشاره به همزمانی کیش اینوکس ۲۰۲۱ با سالروز تصویب قانون بازار سرمایه در ۱۶ سال گذشته، اظهار کرد: بازار سرمایه طی این مدت، مسیر پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است و در حال حاضر از لحاظ تنوع در نهادهای مالی، بازار سرمایه به جایگاهی رسیده که شاهد تنوع وسیعی از نهادهای مالی در این بازار هستیم.

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: طی مدت یاد شده، شاهد تنوع وسیعی در ابزارهای مالی از حوزه‌های ابزار مالی فکری تا ابزارهای مشتقه هستیم.

وی، عمق بخشی به ابزارها و نهادهای مالی در بازار سرمایه را یک نیاز خواند و تصریح کرد: طی سال های اخیر، موضوع سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است. به گونه ای که اکنون حدود ۳۰۰ صندوق سرمایه‌گذاری فعال و ۵۴ شرکت سبدگردان، مشغول به فعالیت هستند.

ناصرپور با اشاره به سیاست اصولی سازمان در ارتباط با توسعه نهادها و ابزارهای مالی با توجه به ثبات در بازار، گفت: طی یک ماه گذشته یکی از اولین موضوعاتی که در هیئت مدیره جدیدی سازمان مورد بررسی قرار گرفت، شرکت های سهامی پروژه بود و اصلاحاتی برای آنان مد نظر قرار گرفت و اولین شرکت سهامی عام پروژه شروع به فعالیت کرد.

وی با اشاره به پذیرش شرکت‌های استارتاپی در فرابورس ایران اذعان کرد: در حوزه شرکت های استارتاپی نیز شرکت تپسی مراحل پذیرش را سپری کرده و  شرکت هایی از این دست نیز در صف هستند.

معاون نظارت بر نهادهای مالی با بیان اینکه در حوزه بورس بین الملل درخواستی را از طرف شورای عالی مناطق ازاد دریافت کرده بودیم، افزود: در هیئت مدیره جدید سازمان، این درخواست مجددا مورد بررسی قرار گرفته است تا پس از بررسی ها و ملاحظات لازم این بورس ایجاد شود .

وی با اشاره به بودجه ۱۴۰۱ خاطر نشان کرد: نکته مهم در قانون بودجه ۱۴۰۱، اثرات احکام این بودجه بر بازار است. در سال‌های گذشته نیز به همین شکل بوده و سازمان بورس پیگیری‌هایی را انجام می‌دهد تا حداکثر حفظ منافع سهامداران در این حوزه رعایت شود.

ناصرپور با اشاره به موضوع قیمت گذاری ابزار کرد: در حوزه قیمت گذاری کالا که یک چالش قدیمی است نیز با ورود کالاهای متعدد به بورس کالا تا حد زیادی این مسئله مرتفع شده و امید است که این روند ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: در حوزه قیمت‌گذاری و کالاها امید است مشکلات مرتفع شود با توجه به اینکه عمده شرکت های تولید کننده، سهامداران عمومی دارند و بسیاری نیز در سبد سهامداران سهام عدالت هستند.

به گفته معاون نظارت بر نهادهای مالی، سازمان بورس همچنان برنامه توسعه کیفی و کیفی نهاد ها را در اولویت قرار داده است. طی هفته گذشته مجوز یک کارگزاری جدید صادر شده و این روند در خصوص سایر نهادهای مالی نیز ادامه خواهد داشت.

در افتتاحیه این نمایشگاه، محمدرضا نوایی لواسانی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، علیرضا دلیری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، ستار هاشمی معاون فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و حسین سلاح ورزی، نائب رییس اول اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی ایران به سخنرانی پرداختند

شاخص بورس تهران در معاملات امروز با افت ۴ هزار و ۱۸۳ واحد به سطحی بیش از یک میلیون و ۳۶۳ هزار واحد رسید.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ؛ امروز هشتم آذر ماه ۱۴۰۰، شاخص کل هم وزن با کاهش حدود ۸۲۱ هزار واحد به حدود عدد۳۷۴ هزار و ۱۶۷ واحد رسید.

شاخص قیمت هم وزن نیز با افت حدود۵۱۷ هزار واحد در سطح  ۲۳۵ هزار و ۵۲۰ واحدی آرام گرفت. همچنین، شاخص بازار اول با کاهش ۳ هزار و ۹۸۸ واحدی در کانال یک هزار و ۲۵ واحدی قرار گرفت و شاخص بازار دوم نیز با افت حدود ۵ هزار و ۵۱۶ واحدی، عدد ۲ میلیون و ۶۶۴ هزار واحدی را نمایش داد.

بر اساس این گزارش، گروه خودرو با حدود ۲ هزار و ۳۲۸ میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات امروز را به خود اختصاص دادند و پس از آن گروه شیمیایی و گروه فلزات اساسی به ترتیب رتبه دوم و سوم را در این خصوص به خود اختصاص دادند.

براین اساس، امروز در حدود ۳۹۵ هزار و ۲۳۳ نوبت معاملاتی، حدود ۳ میلیارد و ۶۹۹ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش حدود ۲۸ هزار و ۲۳۵ میلیارد ریال در بورس معامله شد.

کسری بودجه به مبلغ بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد ریال، یکی از چالش‌های اساسی دولت است. استقراض از بانک مرکزی، فروش دارایی‌ها و فروش اوراق بدهی از جمله راه‌کارهای پیش‌روی دولت برای پوشش این کسری بودجه است.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی ؛ نکته‌ قابل توجه، تمایزبخشی میان انتشار اوراق بدهی و همچنین عملیات بازار باز با بازار سرمایه است. به بیانی دیگر، انجام عملیات بازار باز از سوی بانک مرکزی، به معنی فروش اوراق توسط دولت در بازار سرمایه نیست. همواره وجهی از اوراق میان بانک‌ها و بانک مرکزی به خرید یا فروش اوراق و سیاست‌های انقباضی و انبساطی بانک مرکزی اختصاص دارد.

بر اساس آمارها، طی دوره زمانی شهریور تا ۲۴ آبان ماه سال جاری، دولت نه تنها به فروش اوراق مالی اسلامی (اوراق مرابحه عام و سلف) در بازار سرمایه و تأمین مالی از این طریق اقدام نکرده، بلکه طی مدت یاد شده، حدود ۹ هزار میلیارد تومان از اوراق سررسید شده گذشته را نیز تسویه کرده است. از این روی، افزایش ارزش معاملات اوراق بدهی در برخی روزها مربوط به اجرای عملیات بازار باز بوده است.

«ارزش معاملات» بانک مرکزی در سوم ابان ماه سال جاری، مبلغ ۳۷ هزار میلیارد تومان اعلام شده است. این مبلغ تنها بیانگر اوراقی است که در قالب عملیات بازار باز بین بانک‌ها و بانک مرکزی جابه‌جا شده است و به معنای فروش اوراق و تأمین مالی دولت از بازار سرمایه نیست.

ارزش معاملات میان بانک مرکزی و بانک‌های عامل در برخی از ماه‌ها به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان نیز رسیده است و اگر این موضوع بیانگر تامین مالی دولت باشد، پس کسری بودجه دولت تنها طی یک ماه مرتفع ‌شده است. در حالی که چنین نیست.

موضوع مهم دیگر، بازار بدهی و بازار سهام از نظر فنی، مکمل یکدیگر هستند. بنابراین، تمایل به سرمایه‌گذاری در یک بازار به معنای کاهش تمایل به سرمایه‌گذاری در بازار دیگر نیست. به بیانی دیگر، بیش از ۹۹ درصد حجم خریداران اوراق بدهی، صندوق‌های با درآمد ثابت هستند و منابع مالی و نقدینگی فعالان بازار سرمایه و حتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی و مختلط، خریدار این اوراق نیستند. صندوق‌های با درآمد ثابت، مکلف به اختصاص ۲۵ درصد دارایی‌های خود به اوراق هستند.

از سوی دیگر، بخشی از این اوراق برای بازپرداخت اوراق پیشین است، پس اساسا پولی از بازار خارج نمی‌شود. درحقیقت، صندوق پول اوراق سررسید شده را پس می‌گیرد و اوراق جدید دریافت می‌کند.

نکته مهم دیگر، تفاوت میان انتشار اوراق خزانه اسلامی با فروش اوراق خزانه اسلامی است. در حقیقت، فرایند انتشار اوراق خزانه اسلامی به این صورت است که پس از تخصیص این اوراق به پیمانکاران دولتی، پیمانکاران اختیار دارند اوراق خود را در بازار سرمایه تنزیل کرده و به فروش برسانند. همچنین، آنها می‌توانند تا سررسید اوراق صبر کنند و مبلغ اسمی اوراق را دریافت کنند.

براساس آمارها، تعداد اندکی از پیمانکاران اوراق خزانه خود را در مهرماه در بازار سرمایه به فروش رسانده‌اند. با توجه به آمار سازمان بورس در ماه یادشده، صدور مجوز برای آغاز معاملات ثانویه اوراق خزانه اسلامی به میزان ۳۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که از این مقدار، تنها ۳۴۲ میلیون تومان اوراق خزانه اسلامی در بازار سرمایه به فروش رفته است، یعنی نزدیک به صفر درصد. مقدار فروش یاد شده اوراق خزانه در بازار سرمایه بی‌تأثیر بوده است.

بر اساس جدول فوق، خالص تأمین مالی دولت از ابتدای سال تا انتهای مهر ماه از محل اوراق مالی اسلامی، منفی ۷ هزار میلیارد تومان بوده است. بنابراین، دولت بیش از آن که از فروش اوراق، تأمین مالی کرده باشد، اوراق سررسید شده گذشته را تسویه کرده است.

بازار بدهی کشور ایران به نسبت سایر کشورهای دنیا، بسیار کوچک است و نیاز به توسعه دارد. از سویی دیگر، انتشار اوراق به شفاف شدن کسری بودجه می‌انجامد که در بلندمدت از افزایش بی‌رویه هزینه‌ها توسط دولت جلوگیری خواهد کرد. در حقیقت، انتشار اوراق مسیری در راستای کاهش کسری بودجه است.

تسهیلات تکلیفی و دستوری بانک‌ها به دولت و شرکت‌های دولتی یا استقراض مستقیم دولت از بانک مرکزی، استفاده دولت از تنخواه بانک مرکزی که همان استقراض از بانک مرکزی است همانند ۴ ماه ابتدای سال ۱۴۰۰، جایگزین‌هایی هستند که در کوتاه‌مدت می‌توان برای اوراق متصور شد. اما باید به این نکته توجه داشت که هیچکدام از این موارد، شفاف نیستند. زیرا آنها آثار خود را در قالب رشد پایه پولی و نقدینگی منعکس می‌کنند و در عمل، آثار تورمی خود را بر عموم تحمیل خواهند کرد.

مدیر بازرسی و امور اعضا بورس کالای ایران در نامه‌ای به شرکت‌های کارگزاری میزان حداکثر ثبت سفارش محصولات صنعتی و شرایط خرید ورق را ابلاغ کرد.

به گزارش بورس و بانک و به نقل از پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) ؛ در این نامه آمده است: در روز دوشنبه ۸ آذر ماه حداکثر میزان ثبت سفارش برای هر مشتری درخصوص ورق رنگی فولاد مبارکه ۷۰۰ تن است و میزان ثبت سفارش برای محصولات ورق سرد و گالوانیزه فولاد مبارکه به ترتیب ۵۰۰ و ۴۰۰ تن می است.

در ادامه این نامه ذکر شده، خرید محصول ورق گرم، گالوانیزه و رنگی در روز جاری بدون اعمال سقف سهمیه بهین یابر برای مشتریانی که مجوز خرید محصول مذکور را دارند امکان پذیر است و خرید روز جاری از سهمیه مشتریان کسر نمی شود.

گفتنی است، براساس اطلاعیه عرضه بازار فیزیکی امروز ۲۲ هزار تن ورق سرد، ۹ هزار تن ورق رنگی، ۶۵۰۰ تن ورق قلع اندود و ۶ هزار تن ورق گالوانیزه شرکت فولاد مبارکه اصفهان و هزار تن ورق گرم شرکت نورد و لوله اهواز در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران عرضه می شود.

صفحه1 از2216