29 شهریور 1400
RSSFacebookTwitterLinkedinDiggYahooDelicious
یکشنبه, 17 اسفند 1399 ساعت 19:36

شتاب قابل تقدیر بورس کالا در مسیر توسعه

نوشته شده توسط 

0881محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و تالار حراج باز بورس کالا گفت: شتاب بورس کالای ایران در مسیر توسعه بازارها، طراحی ابزارها جدید و نوآوری ها قابل تقدیر است و سازمان بورس از هرگونه حمایتی در این مسیر دریغ نخواهد کرد.

 

به گزارش بورس و بانك و به نقل از «کالاخبر»؛ محمدعلی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این مراسم گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار بدون شک از توسعه فعالیت های بورس کالا حمایت می کند تا این بورس در مسیر هموارتری حرکت نماید.

دهقان دهنوی اظهار داشت: باید از نوع نگاه و از ادبیات سیاسی در بازار سرمایه دوری کنیم که راه حل همین است. البته ۶۲ میلیون نفر سهامدار در بازار سرمایه وجود دارد و این موضوع سبب شده مقامات سیاسی هم نسبت به بورس و بازار سرمایه بی تفاوت نباشند و قطعا کاندیداهای ریاست جمهوری هم باید سیاست هایی در این زمینه داشته باشند.

بازگشت اعتماد رمز بهبود شرایط بورس

وی تصریح کرد: همه باید با کمک هم به سمت تقویت اعتماد و ثبات در بازار سرمایه حرکت کنیم و سهامداران نیز باید با ابزارهای مدیریت ریسک بهترین تصمیم را برای دارایی های خود داشته باشند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد وضعیت سرمایه گذاری در طول سال های اخیر مطلوب نبوده اما وقتی شفافیت در کار باشد قطعا شاهد توسعه و امنیت سرمایه گذاری در کشور خواهیم بود. از سوی دیگر سیاست گذاران هم باید افق بلندمدتی را برای صنایع حاکم کنند و در نظر بگیرند تا سرمایه گذاران بتوانند برنامه خود را برمبنای آن تدوین کنند.

پوشش ریسک های قیمتی به کمک ابزارهای بورسی

وی وزارت صمت را مسوول صنعت و معدن کشور خواند و گفت: تمامی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان همواره با ریسک قیمت مواجه اند که در این حوزه ابزارها و ظرفیت های بورس کالا می تواند آنها را در مدیریت ریسک و در نهایت بهره وری و تولید کمک نماید و قطعا با مسیری که در حال طی شدن است به این نتیجه خواهیم رسید.

دهقان دهنوی یک بعد توسعه را نیازسنجی مالی و مدیریت ریسک واحدها خواند و عنوان کرد: باید مطابق این نیازها و برای مدیریت ریسک بنگاه ها، ابزار پیشنهاد دهیم.

تشکیل کانون سهامداران حقیقی یا خرد

رییس سازمان بورس ادامه داد: تشکیل کانون سهامداران حقیقی یا خرد جزو برنامه هاست و شروع شده و هیئت موسسی از افراد صاحب نام و بی طرف تشکیل خواهد شد. درخصوص مصوبه اخیر شورای عالی بورس برای حمایت از سهامداران خرد نیز باید گفت این مصوبه چیزی جز اوراق اختیار فروش تبعی نیست.

وی افزود: بازدهی صندوق های سرمایه گذاری در روند صعودی بازار از متوسط بازار بالاتر بوده و در شرایط کاهشی بازار نیز بازدهی آن ها کمتر از بازار افت داشته است؛ این یعنی مدیریت ریسک درنتیجه این صندوق ها به سرمایه گذاران خرد پیشنهاد می شود.

دهقان دهنوی در پایان با بیان اینکه ورود به بازار رمز ارزها غیر قانونی بوده و این بستر به کانالی برای خروج سرمایه از کشور مبدل شده، گفت: نوسان امسال بازار سرمایه در سایر بازارها نیز مشاهده شد و شاخص طلا و ارز هم نزولی شدند اما نزول این بازارها مقطعی بود که برای بازگشت بازار سهام به روندی معقول نیز به اعتماد مجدد نیاز داریم.